Google face schimbari majore in algoritmii de cautare si va defavoriza site-urile care nu sunt adaptate pentru mobil

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 20 aprilie 2015, 12:39 Economie | IT

Logo Google
Foto: pixabay.com
Google va aplica din 21 aprilie o schimbare importanta in algoritmii de cautare, dand prioritate site-urilor adaptate pentru mobil in rezultatele afisate dupa o cautare online. In conditiile in care 60% din trafic e realizat de pe smartphone si tableta, Google vrea sa determine tot mai multe site-uri sa lanseze versiuni adaptate acestor dispozitive. Relatand subiectul, Business Insider scrie ca foarte multe companii mici vor fi dezavantajate, insa si unele companii foarte mari au site-uri neadaptate pentru mobil. Trebuie spus ca Google a anuntat inca din februarie informatii despre schimbare, dand si date despre ce lucruri trebuie modificate.

Practic, vor fi mai sus plasate in rezultatele cautarii site-urile adaptate pentru mobil. E vorba de site-uri cu text de dimensiuni mai mari, cu link-uri pe care e usor sa faci click si site-uri care se adapteaza in functie de marimea ecranului pe care sunt vizualizate. Google spune ca userii vor avea o experienta mai placuta daca vor accesa site-uri adaptate dispozitivului de pe care sunt vazute. In plus, multi se plang de site-urile neadaptate care au meniuri greu de accesat si care consuma extrem de mult trafic pe smartphone. Compania a anuntat inca din februarie schimbarea si a dat webmaster-ilor si sfaturi despre modificarile necesare.

Google modifica des algoritmii de cautare care tin cont mai ales de relevanta informatiei si de "prospetimea" ei. Cu noua schimbare, cei care nu isi adapteaza site-urile pentru dispozitivele mobile au mult de pierdut fiindca ar putea cadea pozitii bune in lista afisata de Google. Dat fiind ca foarte multi nu se uita decat in primele 4-5 rezultate afisate, iesirea din aceste pozitii doar din cauza site-ului neadaptat poate fi o mare problema ce duce la scaderea traficului pe site.

Schimbarea, desi anuntata din timp si argumentata bine, va afecta companiile mici care nu si-au adaptat site-urile. Va fi o schimbare apocaliptica ce poate afecta milioane de oameni, e de parere Itai Sadan, sef al unei companii care creeaza site-uri web. El spune ca cei mai afectati vor fi cei care nu stiau de aceasta schimbare si vor afla de ea intr-un mod extrem de neplacut: din datele de trafic care vor fi in scadere.

Modificarea este o dovada ca acum, pentru Google va conta nu doar relevanta si calitatea continutului, ci si cat de usor este de citit acel continut.


Citeste mai multe despre   









7722 vizualizari
  • 0 (8 voturi)    
    mda (Luni, 20 aprilie 2015, 13:03)

    mda [anonim]

    in sfarsit, ca si webdesigner trebuie sa muncesti din greu sa faci platforme sau sa modifici teme prestabilite ca sa fie scalabile pentru orice device.

    clientului nu-i pasa aceste lucruri, si crede ca muncesti degeaba si pe prea multi bani.

    acum google va indrepta aceasta problema, si multi vor intelege ca traficul pe terminale mobile a depasit 50% din navigarea pentru informatii
    • 0 (4 voturi)    
      faptul (Luni, 20 aprilie 2015, 13:31)

      berenger [utilizator] i-a raspuns lui mda

      că android e dominant pe terminale mobile e doar o coincidență, nu-i așa?
    • 0 (4 voturi)    
      Clientul nu crede ca mungesti degeaba (Luni, 20 aprilie 2015, 14:15)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui mda

      Pentru ca altfel nu te-ar plati. Clientul are nevoi, dar nu expertiza; daca tu ai expertiza trebuie sa il inveti cum functioneaza si sa ii explici ce ii livrezi acolo si de ce, trebuie sa isi doreasca ce ii livrezi nu sa ii spui "ia asta, ca stiu eu de ce".
    • -3 (7 voturi)    
      Developerii (Luni, 20 aprilie 2015, 15:33)

      hempli [anonim] i-a raspuns lui mda

      Developerii sau cei care lucreaza pe PC-uri sunt tot mai dezavantajati in favoarea celor care stau pe mobile si nu dezvolta nimic. Eu ca SW developer, un arhitect sau oricine are nevoie de un PC competent azi maine nu ne putem documenta pentru ca paginile web sunt tot mai optimizate ptr mobile. As vrea sa vad un SW developer, HW developer sau un designer cum face rendering pe tableta sau telefon, nu poti sa faci bitcoin pe laptop daramite pe telefon/tableta.
  • +3 (3 voturi)    
    Really? (Luni, 20 aprilie 2015, 13:49)

    Ovidiu [anonim]

    De fapt un site pentru mobile are o structura mult mai simpla decat un site pt desktop. Nu muncesti din greu, dar muncesti cu cap!
  • 0 (4 voturi)    
    mda... (Luni, 20 aprilie 2015, 13:52)

    dana_s [anonim]

    ... zice Google pt. un site analizat:
    - Textul este prea mic pentru a fi citit
    - Linkurile sunt prea apropiate între ele
    Pai... sunt site-uri si site-uri. Unele cu foarte multa informatie, pe care le mai inghesui pentru o "imagine de ansamblu", total neadecvate pentru smartphone.
    Este ca si cum ar trebui sa faci o salata intr-un degetar...
    Sau sa citesti Biblia in format 2x2cm.
  • -2 (4 voturi)    
    si hotnews nu-i responsive (Luni, 20 aprilie 2015, 15:46)

    Mihai [anonim]

    Ar fi cazul sa-si faca si hotnews un refresh. Un singur site, responsive...nu 100 de variante de mobile si tableta. Acum cand cineva imi da share de pe un mobil vad si eu varianta mobile pe desktop, asta ca sa nu intru la SEO si ADS
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Marţi, 21 aprilie 2015, 10:30)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      eu pe android am o aplicatie care citeste feed-urile de pe hotnews si mi le afiseaza frumos :)

      stiri din romania parca se numeste
  • -4 (6 voturi)    
    nici o problema... (Luni, 20 aprilie 2015, 16:00)

    liviu_ [utilizator]

    exista bing....
    mai terminatilor (google) eu folosesc in mare parte desktop... caut situri de programare (care nu prea sunt adaptate pentru mobile din simplul motiv ca nu ai d c... nu cauti de pe mobil pe forum de programare)... voi sunteti cu capu?!?!?! de ce nu imi po alege mai bine ce gen vreau sa fac decat sa-mi bagati pumnu in gura?!
    e clar ca google a devenit mai rau decat ms (sau decat era ms ca acu si-au revenit) cred ca a depasit si apple...
    si o sa ne trezim cu o struto camila gen jocurile de pe console portate pe pc.... ce frumos...
    vai de capu vostru! sper sa picati rau de tot pentru ca fix asta meritati
    • +1 (1 vot)    
      mda (Marţi, 21 aprilie 2015, 10:34)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      habar n-ai despre ce vorbesti

      ai auzit de site scalabil ?

      nu trebuie sa faci 2 versiuni de site... desktop/mobil
      • 0 (0 voturi)    
        eu zic ca... (Marţi, 21 aprilie 2015, 10:52)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

        siturile care nu au motiv sa fie si pe mobile, bor fi dezavantajate, sau v-a trebui sa-si faca versiunea pe mobile doar ca sa nu coboare in indexarea google
      • 0 (0 voturi)    
        Responsive (Marţi, 21 aprilie 2015, 13:34)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

        E tehnologia, simpla, de adaptare automata a interfetei utilizator la rezolutia terminalului de vizualizare
  • +6 (8 voturi)    
    erata (Luni, 20 aprilie 2015, 16:29)

    hopshio [utilizator]

    Google va penaliza siteurile care nu au varianta pe mobil doar la cautarile de pe dispozitive mobile. Nu ar fi rau sa va documentati inainte sa induceti lumea in oroare.
    • +2 (2 voturi)    
      mda (Marţi, 21 aprilie 2015, 10:35)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui hopshio

      da dar in general cand au modificat din algoritmi, au modificat in final si pentru desktop-uri..

      se cheama evolutia web
  • +6 (8 voturi)    
    comment-uri (Luni, 20 aprilie 2015, 16:49)

    Laurbv [anonim]

    Mi se pare ca multi isi exprima frustrari personale sau despre lucruri pe care nu le cunosc, insa un site adaptat pentru mobil nu inseamna deloc ca acesta nu este adaptat si pentru desktop-uri (rezolutii peste 1024px) ci doar ca acesta are continutul adaptat in functie de device-ul utilizatorului.
  • 0 (0 voturi)    
    duckduckgo (Marţi, 21 aprilie 2015, 11:12)

    gigi [anonim]

    eu folosesc de la o vreme duckduckgo si sunt destul de multumit de rezultate.