Windows 10 - ultima versiune a sistemelor de operare Microsoft

de A.R.     HotNews.ro
Luni, 11 mai 2015, 10:05 Economie | IT

Microsoft Windows 10
Foto: Microsoft
Windows 10 va fi "ultima versiune" a renumitului sistem de operare. Începând cu această versiune, sistemul de operare Windows se va actualiza printr-o nouă metodă de update-uri ce au ca scop înlocuirea versiunilor stand-alone ale acestui soft de operare, a declarat Jerry Nixon, director de dezvoltare la Microsoft, în cadrul unei conferințe ținute în această săptămână, conform BBC.

Lansarea unei noi versiuni de Windows va fi ultima revizuire majoră a sistemului de operare creat de Microsoft.

Tot în cadrul conferițelor ce au avut loc la Chigaco în acest scop, Nixon a adăugat următoarele: "versiunile Windows vor fi livrate, începând cu Windows 10, ca un serviciu continuu de inovații și actualizări de sistem", ceea ce va constitui viitorul  sistemului de operare Microsoft, nefiind necesară lansarea unor alte revizuiri. În acest sens, "Windows 11 nu va exista niciodată", afirmă Steve Kleynhans, vicepreședinte analist al companiei Gartner, care monitorizează Microsoft.

Din acest motiv, liderii Microsoft au căzut de acord asupra numelui noului sistem de operare, Windows 10, ca titlu ce semnifică încheierea seriilor de versiuni succesive, pe care acest sistem de operare le-a avut de-a lungul istoriei sale.










21231 vizualizari
  • -1 (19 voturi)    
    Slava Microsoft! (Luni, 11 mai 2015, 11:03)

    Daniels22026 [utilizator]

    Bine ca au stopat cursa inarmarilor informatice. Dezvoltarea sistemului Windows a fost 99% legata doar de securitate. Zeci de ani de dezvoltare n-au reusit sa adauge sistemului de operare facilitati reale pentru utilizatori.

    In Windows nu s-a incorporat pachetul Microsoft (Word, Excel, etc.). Nu s-a incorporat enciclopedia Encarta. Nu s-au incorporat utilitati audio-video, care sa prelucreze profesional informatia. Nu s-au incorporat facilitati avansate de recunoastere voce. Nu s-au implementat masuri simple hard+soft, la mintea cocosului, pentru eliminarea "microorganismelor" electronice. Nici macar posibilitatea unui copy-paste simplu a sistemului initial, presupus sanatos, al sistemului de operare. Etc. etc. etc.

    In schimb s-au implementat zeci peste zeci de GB de securitate, intr-un razboi surd, chipurile cu hackerii, care de fapt tot din sistemul trans-nationalelor provin. Cum a fost ajutat utilizatorul de razboiul soft intre corporatii si ele insele?! Nicicum. In schimb trebuie platit gras acest razboi, care cere salarii si inteligenta.

    Sper ca desfiintarea upgradarii demente a sistemului de securitate Windows sa se fi incheiat. Vom vedea.
    • +3 (11 voturi)    
      Linux (Luni, 11 mai 2015, 11:16)

      aredeleanu_ion123 [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      vad si ei ca tot mai multa lume foloseste Linux, care e gratuit.
      • +5 (5 voturi)    
        MS Windows (Luni, 11 mai 2015, 14:45)

        Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui aredeleanu_ion123

        nu-i gratuit, dar merge bine. Poate si linux-ul ar fi o optiune daca ar beneficia ca fundament de un sistem de fisiere la fel de solid ca NTFS, doar ca, de 25 de ani, entuziatii nu au reusit nimic.
        • 0 (0 voturi)    
          Alternative (Luni, 11 mai 2015, 23:52)

          Airwaves [utilizator] i-a raspuns lui Mumulea

          Linux? Nu are un sistem de fisiere solid? :)))) Faci misto de cei care habar nu au ce inseamna Linux? Sper ca ai glumit. Cele mai puternice servere din lume au la baza Linux.

          E adevarat, nu e deloc "user friendly", ca MS, dar daca discutam despre soliditate, nici nu are rost sa comparam cele doua medii. Aaaa, daca vorbim despre felul in care acopera nevoile utilizatorilor cele doua tipuri de sisteme, e cu totul o alta discutie, dar pls, sa nu lansam blasfemii fara fundamente.
          • 0 (0 voturi)    
            windows 10 (Marţi, 12 mai 2015, 16:44)

            Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui Airwaves

            este pentru utilizatori comuni, deci n-ar trebui discutat despre servere.
            Din ce am constatat pana acum, sistemul de fisiere ext este foarte sensibil la interuperile brutale sau la neglijenta utilizatorilor la inchidere. Rezultatele au fost catastrofice in foarte multe din cele cateva cazuri pe care le-am vazut. In ce priveste NTFS-ul, am vazut abuzuri imense ... si totusi merge (in majoritatea cazurilor). Un motiv suficient ca sa nu combin linux-ul cu utilizatorii comuni care au si ei date importante (pentru ei).
            Mai sunt si alte disfunctionalitati serioase (pentru mine) care m-au oprit la migrare, dar nu mai comentez.
        • 0 (0 voturi)    
          esti pe langa (Marţi, 12 mai 2015, 10:27)

          nu-conteaza [anonim] i-a raspuns lui Mumulea

          rau de tot
      • +3 (5 voturi)    
        Catelusi si pisicute (Luni, 11 mai 2015, 16:18)

        Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui aredeleanu_ion123

        Ma oboseste placa asta de aproape 20 de ani incoace. Piata regleaza singura povestea asta. Daca de atita amar de ani 90% din populatia planetei nu prefera Linux, trebuie sa fie ceva, o chestie.
        La fel pe Facebook, daca lumea vrea catelusi si pisicute, ii dai catelusi si pisicute. Mie unul chiar imi plac foarte tare.
        P.S.
        E imposibil de uitat potaia din search-ul Windows XP :))))
      • +1 (3 voturi)    
        vezi gresit (Luni, 11 mai 2015, 18:28)

        Crup [utilizator] i-a raspuns lui aredeleanu_ion123

        Vezi gresit. Daca te uiti si in alta zona decat piata de servere, prin definitie profesionista si restransa, in rest vezi gresit.
    • +5 (9 voturi)    
      Win (Luni, 11 mai 2015, 14:08)

      aaragn [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Nu cred ca ai inteles ce scrie. Nu scrie nicaieri ca nu vor mai exista update-uri de securitate, ci ca ele vor fi continue si nu se vor constitui in "revisions" majore.
      Si nu e clar ce anume ai cu fixurile de securitate - nu ar adresa o nevoie reala? Nu exista gauri de securitate in sisteme? De unde stii ca hackerii provin din "sistemul" transnationalelor? Daca sistemul meu, al userului, e vulnerabil, vreau in primul rand un update, nu teorii despre cine sunt, de fapt, hackerii.

      MS nu pot sa includa Word, Excel si alte functionalitati in Windows Au deja de platit milioane pt ca au inclus IE in OS - legea concurentei in UE.
      • +3 (3 voturi)    
        ??? (Luni, 11 mai 2015, 14:31)

        twist [anonim] i-a raspuns lui aaragn

        Nu le iau apararea, dar de ce au fost obligati (MS) sa plateasca milioane pentru includerea IExplorer in Windows? Ubuntu / Linux vin si ele cu Firefox preinstalat...Apple cred ca vine si el cu Safari preinstalat - acestia 2 platesc si ei la randul lor pentru asta?
        • 0 (2 voturi)    
          ms au fost primii... (Luni, 11 mai 2015, 18:49)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui twist

          pe vremea cand browserele erau pe bani...
          si toti le-au sarit in cap ca nu e bine sa plateasca prostii de useri... cu culmea e ca tot ei si-au luat-o si de la useri
      • 0 (2 voturi)    
        Si?! (Luni, 11 mai 2015, 14:55)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui aaragn

        Si care era problema daca erau incluse in sistem mai multe editoare, enciclopedii, utilitati, etc? Care era problema??!! Cine voia, furniza produsul sau soft pentru a fi inclus in sistemul de operare. Cine nu voia, nu voia, si cu asta basta. Sistemul ocupa deja INUTIL zeci de giga. Cu ce folos pentru utilizator atata securitate, mereu depasita chipurile de inteligenta extra-planetara??!!

        In loc sa-mi transform memoria in camp de batalii idioate, care n-au nici o legatura cu interesul meu de utilizator, preferam sa-mi copiez intr-un minut, un system de 1 GB, in fiecare zi, sau de zece ori pe zi; un sistem de operare vulnerabil, dar mereu proaspat. Datele importante mi le arhivam si pastram separat. Si pe de alta parte, 99,99% din datele noastre informatice NU sunt secrete. Sunt banalitati sau date publice.

        Cat priveste acuzatiile asupra Microsoft, privind concurenta in UE, mi se par nedrepte. Dar nedreptatea primordiala a fost promovata chiar de Microsoft, iar nedreptatitul a fost utilizatorul. Confuzia a fost raspindita inca de la inceput chiar de Microsoft. Un brand de renume, care a promovat multa noutate dar si multa rautate in lumea electronica.
        • +1 (3 voturi)    
          Windows (Luni, 11 mai 2015, 15:57)

          adro [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

          Nu puteai cumpara Windows decat cu IE instalat, care am inteles ca nu era chiar gratuit. Practic plateai pentru ce nu foloseai. Erau multi utilizatori dependenti de Windows si prinsi in acest joc de marketing, nu ca la IOS.

          Se pare ca updateurile de securitate chiar faceau o diferenta. Si nu e vorba doar de securitatea datelor (care BTW sunt importante, gandeste-te la conturi bancare si la furturi de identitate). Retele intregi de calculatoare fara update la zi puteau fi infiltrate si folosite ca platforma de atac de diverse grupari.
          • +1 (1 vot)    
            Serios? (Luni, 11 mai 2015, 20:22)

            Radu_Net [utilizator] i-a raspuns lui adro

            IE nu era gratuit? Iti zic eu, care folosesc Windows de 20 de ani, ca a fost tot timpul gratuit. Singura exceptie ar putea fi cu greu reprezentata de faptul ca nu a fost inclus in Win95, ci era disponibil doar in Microsoft Plus din anul respectiv. Insa daca cumparai Microsoft Plus primeai mai multe lucruri in afara de IE, deci nu se poate zice ca plateai pt IE.
            • 0 (0 voturi)    
              ... (Luni, 11 mai 2015, 21:28)

              adro [anonim] i-a raspuns lui Radu_Net

              Faptul ca IE era prezentat ca fiind gratuit era doar un artificiu de marketing. In realitate se regasea in costul Windowsului. Microsoft isi permitea artificiul asta pentru ca Windows se distribuia doar cu IE (cu exceptia de care spuneai).
    • +5 (5 voturi)    
      Facilitati reale pentru utilizatori? (Luni, 11 mai 2015, 14:22)

      AdrianWS [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Ia mergi si instaleaza windows 3.1 si vezi daca nu cumva ai facilitati "reale" pentru utilizatori in versiunile mai recente.

      De restul comentariului nu ma mai leg ca ne lungim aiurea.
  • +1 (3 voturi)    
    Windows 10 - Technical Preview (Luni, 11 mai 2015, 16:04)

    Catalin [anonim]

    L-am probat.
    Partea proasta este ca iti cere ACCES LA ABSOLUT TOT !!! (conturi de email, messenger, parole, etc)
    Personal l-am dezinstalat dupa cateva zile datorita senzatiei de nesiguranta pe care mi-o creea.
    Merge destul de frumos, si are schimbari majore intradevar, "cortana" merge si ea peste nivelul asteptarilor fiind bine implementata.
    Probabil surprizele neplacute vor veni odata cu update-urile ...
    O sa optez spre LINUX in scurt timp.
    • -1 (3 voturi)    
      are acces la tot?! (Luni, 11 mai 2015, 18:52)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      serios?! asta e problema ta?!
      realizezi ca tot traficu e prin ISPi care chiar au acces la tot... zic si eu doar...
      a si inca ceva: ai unealta perfecta de a fi spionat (in care ai deja toate datele, microfot, camera etc si o porti tot timpul la tine); se numeste MOBIL !!!
  • +5 (5 voturi)    
    Factura la MS (Luni, 11 mai 2015, 16:30)

    Unu-2 [utilizator]

    Si odata cu Win 10 pe linga facturile lunare pt. telefon, internet, curent si cheltuieli la bloc vom avea si cea de la MS pt. Windows. Crede cineva ca sistemul asta de plata va merge? Sigur, sint destui care platesc regulat factura pt. antivirus (odata pe an), insa si mai multi care n-o fac, si si mai multi care nu o s-o faca pt. un sistem de operare.
    Cind cumperi un PC / laptop / tableta / smartphone / etc. te astepti ca sa aiba un sistem de operare care sa si mearga, indiferent de update-urile de securitate facute de producator. Daca MS o sa vrea sa-mi vinda un "serviciu", mersi, o sa caut alte solutii.
    E clar ca prefer un sistem de operare de sine statator (standalone), nu unul care verifica lunar daca mi-am platit factura. Cloud-ul e in capul unora.
    • +1 (3 voturi)    
      dar nu au zis asta... (Luni, 11 mai 2015, 18:53)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Unu-2

      au zis ca o sa-l platesti odata si o sa fie pe doata durata PCului...
      cel putin momentan... pe viitor subrsciptionu e solutia (din pacate) da asa fac TOTI!
  • +3 (5 voturi)    
    rwefswe (Luni, 11 mai 2015, 17:07)

    praf in ochi [anonim]

    Long live Windows 7, the new XP :)
  • -1 (1 vot)    
    primul pas spre OS online sau cloud... (Marţi, 12 mai 2015, 7:12)

    visio [anonim]

    oricum, 8.1 a fost cel mai reușit Windows de până acum; resurse de xp și performanțe de....ultima generație...
  • 0 (2 voturi)    
    Raman cu 8.1 (Marţi, 12 mai 2015, 9:30)

    alexbnc [anonim]

    Cred ca s-au cam precipitat. Cel putin eu, nu am atat de mare incredere in cloud si nici nu-mi place ca sistemul operativ sa fie un serviciu platibil lunar foarte dependent de Internet. Am cumparat 8.1, sunt multumit si parerea mea e ca ar trebui sa mai asteptat un an sau doi de la lansare ca sa vedem in ce directie merg lucrurile.