Windows 10 este disponibil de miercuri atat ca upgrade, cat si preinstalat pe PC-uri si tablete

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 29 iulie 2015, 10:56 Economie | IT

Windows 10
Foto: Microsoft
Cel mai nou sistem de operare Microsoft, Windows 10, este disponibil de miercuri in 190 de tari, compania spunand ca este cel mai bun si sigur Windows pe care l-a creat. Printre noutati se numara asistentul vocal Cortana, browserul Edge si aplicatia integrata Xbox. Marea intrebare este daca Windows 10 va fi un succes, dupa ce o parte dintre generatiile din trecut ale sistemului de operare au dezamagit. In articol puteti citi cum descrie Microsoft sistemul in care isi pune toate sperantele.

"Astazi intram intr-o noua era Windows. Inca de la inceput, Windows 10 a fost unic - conceput cu ajutorul feedback-ului primit de la peste 5 milioane de fani, livrat ca serviciu si oferit ca upgrade gratuit", a spune Terry Myerson, Executive Vice President, Windows and Devices Group Microsoft Corp.

Compania  spune ca Windows 10 este cel mai sigur Windows din toate timpurile, oferind o experienta familiara si rapida pe orice dispozitiv, de la PC si tablete la Xbox One si pe HoloLens. De asemenea, Windows 10 ofera o serie de noutati pentru "experiente mai productive" si usor de personalizat, printre care se numara:

-    Cortana - asistentul personal digital care va ajuta sa gasiti rapid informatiile necesare la momentul potrivit;
-    Noul browser Microsoft Edge - permite utilizatorilor sa navigheze, sa citeasca si sa marcheze informatiile rapid, precum si sa partajeze informatii pe Internet;
 -    Aplicatia integrata Xbox - aduce experienta Xbox pe dispozitivele Windows 10, de la  prieteni, jocuri si victorii;  
 -    Continuum - optimizeaza aplicatiile si experientele intre modurile touch si desktop;
 -    Aplicatii native precum Photos, Maps, Groove - noua aplicatie de muzica de la Microsoft si Movies & TV ofera optiuni de divertisment si productivitate. Cu OneDrive, fisierele pot fi partajate si actualizate mai usor pe orice dispozitiv;
 -    Aplicatia Microsoft Phone Companion - le permite telefoanelor iPhone, Android sau Windows sa comunice fara probleme cu dispozitivele Windows 10;
 -    Noile aplicatii Office Mobile pentru tabletele Windows 10 sunt disponibile de acum in Windows Store. Construite pentru scenarii de lucru on-the-go, aplicatiile Word, Excel si PowerPoint ofera o experienta uniforma, touch-first, pentru tablete de dimensiuni mici.
Pentru ocaziile in care este nevoie de notite digitale, aplicatia integrata OneNote este pre-instalata in Windows 10. Lansarea aplicatiilor Office pentru desktop (Office 2016), programata pentru urmatoarea perioada, va oferi cea mai bogata serie de functii pentru crearea de continut profesional. Concepute pentru precizia unei tastaturi si a mouse-ului, aceste aplicatii vor fi optimizate pentru PC-uri cu ecran mare, notebook-uri si dispozitive 2 in 1 precum Surface Pro, spune compania.

Trecerea la Windows 10 este un proces simplu pentru clientii care utilizeaza Windows 7 sau Windows 8.1 pentru PC sau tableta in varianta licentiata. Incepand din 29 iulie, utilizatorii care si-au rezervat upgrade-ul la Windows 10 vor fi notificati in valuri in momentul in care noul sistem de operare este pregatit pentru instalare pe dispozitivele lor. Pentru clientii business, Windows 10 este disponibil in acest moment pentru a fi partajat in mediile lor de lucru, iar incepand cu 1 august, organizatiile care detin licente de volum pot incepe migrarea la Windows 10 Enterprise si Windows 10 Education.

Partenerii de retail sunt pregatiti sa ajute utilizatorii sa faca upgrade-ul la Windows 10, ca parte a celui mai amplu program de asistare a utilizatorului de pana acum: peste 100.000 de retaileri sunt instruiti si zeci de mii de magazine din intreaga lume au fost pregatite pentru acest proces.

Incepand de astazi sunt disponibile programe de upgrade gratuite, iar Windows 10 va fi accesibil la scara larga in magazinele retail de la jumatatea lunii august si pana in septembrie in intreaga lume. Dispozitivele care ruleaza sistemul de operare Windows 10 vor fi disponibile in anumite magazine pe 29 iulie, la care se vor adauga multe altele in saptamanile si lunile viitoare.


Citeste mai multe despre   









9618 vizualizari
  • -5 (15 voturi)    
    Mda, gluma se ingroasa. (Miercuri, 29 iulie 2015, 12:22)

    tux [anonim]

    Dar Wi***s e tot o gluma. Obscena.

    Pe la munci mai trebuie folosit ca na, iti trebuie un Office si cum toti suntem experti in Excel n-am putea sa folosim un Libre Office, "ca n-are functii", sau "nu deschide documentele lu' sefu" sau ca pur si simplu n-am auzit sa existe altceva decat Microsoft shit, basca adminul de la firma care stie parola de BIOS nu ne-ar instala in ruptul capului altceva decat din putinul pe care il stie si el...

    Dar acasa, daca nu esti gamer de ce sa folosesti asemena prostie de OS ? Iti trebuie antivirus. De ani de zile se lauda ca scot versiuni extrem de sigure si de fapt tot in galeata sunt, cine ii mai crede acum pe muribunzii astia ?
    • +2 (10 voturi)    
      Hai recunoaste (Miercuri, 29 iulie 2015, 14:35)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui tux

      Problema ta e ca nu te pricepi si nu ai cautare. Asa ca te razbuni pe un sistem de operare. Exact cum un sofer prost da vina pe masina, un elev prost da vina pe stilou, etc.

      Daca esti atat de sigur ca ceva e gluma proasta si tu esti un "ecspert" da-mi linkul ala la stii tu ce unde sunt indexate gaurile de securitate ale fiecarui SO sau aplicatie si sa vedem cum sta treaba.

      Ia vezi tu aici cum sta situatia si tine cont ca vulnerabilitatile alea de Windows sunt in general aceleasi intre versiuni deci nu se aduna. Vezi mai ales Windows 8.1, un sistem de operare tanar si la care era de asteptat sa existe o multitudine de defecte: http://www.gfi.com/blog/most-vulnerable-operating-systems-and-applications-in-2014/
      Cele mai recente verisuni de Windows la un loc au 36-38 de vulnerabilitati fata de 120-150 raportate pentru MacOS, kernelul de Linux sau iOS (fiecare) si de pana la 2 ori mai multe critice decat Windows.

      Pe mine nu ma intereseaza ce iti place si nu iti place tie. Fiecare e liber sa manuiasca ce se pricepe si dupa cum il duce mintea. Dar cand aud agarici d-astia vorbind din ce-au auzit pe la Antene si-n Libertatea parca imi vine sa-i salvez un pic din ignoranta. Desi pare imposibil.
      • -3 (11 voturi)    
        Ce stiu sigur e ca pe Mac, de 7 ani (Miercuri, 29 iulie 2015, 15:24)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Close

        nu am antivirus si-l utilizes si la shoping online si la banking online si la business. Nothing.
        Pe Windows, fara un antivirus e chestie de ore pana ma calaresc Trojanii.
        • +4 (10 voturi)    
          Ok... (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:12)

          Close [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

          Pe de-o parte ai toti expertii de securitate din lumea asta si pe partea cealalta esti tu spunand contrariul. Observi dilema? Nu vad cum as putea, ca om care lucreaza in domeniu si vad zi de zi mai multe calculatoare si probleme decat ai vazut tu intr-o viata, sa cred macar ca tu esti un caz exceptional. Nici atat sa cred ca este o regula.

          Prin simpla recunoastere ca de 7 ani nu folosesti nici o solutie de securitate dar pretinzi ca intreprinzi aceleasi activitati ca orice utilizator te pui in rand cu oamenii care spun ca nu s-au spalat pe maini si pe dinti de 7 ani dar n-au nici hepatita nici carii deci sigur asta-i calea. Sau ca nu ai usa la casa de 7 ani si nu te-a furat nimeni deci asa sa procedeze toti.

          Tot ce spui, si aici pun la socoteala si ce spuneai cand gargaragiii aia de la SmileMedia spuneau ca MacOS e cel mai sigur sistem de operare in conditiile in care expertii de securitate spun contrariul, nu denota decat lipsa de cultura generala IT, necunoastere si ignoranta.

          Si atunci ti-am dat linkuri doveditoare, nu vorbe, si ai intrat in pamant.
        • 0 (2 voturi)    
          abureli (Joi, 30 iulie 2015, 12:33)

          James Bond [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

          Daca nu ai antivirus pe MacOS, cum stii ca nu esti calarit de malware? Am avut si eu Mac OS pe iMacul meu, dar la cat de sarac este sistemul asta de operare, am dat 100 euro si am luat Windows 8, si sunt mai fericit ca niciodata.

          Cand avea MacOS, eram coplesit de reclame de genul "Mac Slow??" sau "Speed up your Mac", etc.
          Am windows cu antivirus Bitdefender ultima versiune, si niciodata ever nu am avut vreun trojan, malware sau alte porcarii. De ce? Nu intru pe site-uri dubioase, cumpar tot software-ul pe care il instalez, si nu piratez nimic, si totul este OK.
          • 0 (2 voturi)    
            Abureli (Joi, 30 iulie 2015, 14:36)

            Close [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

            Cum spuneam, cel mai bun mod sa-ti dai seama daca ai dreptate sau nu este sa te uiti la cel spun expertii recunoscuti universal in domeniu. Cand toti expertii spun ceva care nu este obligatoriu motivat de chestii financiare (nu-ti recomanda sa cumperi ceva de la ei) poti rezonabil si din bun simt (asta inseamna ca esti o persoana rezonabila si de bun simt) sa presupui ca aia este intr-adevar solutia.

            Tu NU esti o persoana cu cunostinte macar medii de IT si securitate informatica. Stiu ca vrei sa crezi ca daca instalezi un soft inseamna ca te pricepi dar cunostinte medii inseamna ca ai putea sa ocupi o functie mai de jos in acest domeniu. Din cauza asta cand spui ce spui nu faci decat sa pari ridicol in fata celor care se pricep sau celor care casca ochii si urechile la ce spun cei care se pricep.

            In ultimul rand, faptul ca nu ai reclame gen "fa-ti macul mai rapid" nu inseamna ca nu ai nici un malware in sistem. Cele mai multe exemple de malware stau perfect ascunse si nu fac absolut nimic sa-ti declanseze banuieli. Dar fac calculatorul tau sa fie parte dintr-un botnet si astfel sa execute diferite instructiuni dupa cum "i se cere". Cele mai populare 3 chestii pe care le va ace calculatorul tau sunt:
            1) sa infecteze alte calculatoare pentru a reste dimensiunea retelei
            2) sa participe al atacuri de tip DDoS unde doar genereaza trafic catre o tinta
            3) sa mineze cryptocurrency, adica sa foloseasca o mica particica din resursele tale pentru a produce bani pentru atacator.

            Tu NU iti vei da seama pentru ca singurele tale criterii sunt chestii puerile gen "nu mi-a aparut un banner deci sunt safe". E ca si cum nu te-ai duce la doctor pentru ca inca nu ai o tumora enorma intre ochi...

            Dar totul este OK ;). Oamenii ca tine justifica existenta multor pozitii in domeniul IT.
            • 0 (0 voturi)    
              Mda... (Joi, 30 iulie 2015, 20:07)

              ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Close

              MacOS-ul meu are 4 ani si totul merge perfect. Fara antivirusi, fara reinstall-uri la 6 luni cum procedam cu windowsul si alte manele.

              Nu am avut niciodata problemele pe care le-am avut pe Windows, adica malware, adware si cryptocurrency mining.

              Stai calm...
              • 0 (0 voturi)    
                Si cand le ai... (Vineri, 31 iulie 2015, 11:11)

                Close [utilizator] i-a raspuns lui ismail paine de circ

                ...nici nu iti dai seama. Asta pentru ca mai tot ce e enumerat acolo este vina userului si se intampla la clickul lui ignorant ;). Iar tu, userul, esti ca omul care nu se spala pe maini si pe dinti toata viata si crede ca galbeneala in obraji e pentru ca nu sta destul la soare ;). Si daca tousi constata ca are hepatita e vina nenorocitului de ficat.

                Daca tot ai asemenea cunostinte de ce nu ii provoci pe expertii de securitate sa le arati cum sta treaba? Eu daca aveam leacul pentru cancer nu as fi stat sa le povestesc povesti unor fraieri pe net. Decat daca eu eram fraierul.
                Nonsalanta cu care iti etalezi ignoranta si necunoasterea e complet de asteptat de la o persoana care stie putin spre deloc despre ce vorbeste.

                Poate o sa spui ca mergi si la panarame zi de zi fara "guma" si nu ai nici o problema si ca sexul neprotejat e mai sigur ca masturbarea ;).

                Eu stau calm. Cu cat sunt mai multi experti ca tine, au atat e mai mare nevoia de oameni ca mine ;).
              • 0 (0 voturi)    
                Si apropo (Vineri, 31 iulie 2015, 11:30)

                Close [utilizator] i-a raspuns lui ismail paine de circ

                MacOS-ul tau de 4 ani este MacOS 10.8 Mountain Lion sau mai vechi (sa zicem ca l-ai instalat fix la lansare, adica iulie 2012). Adica un sistem de operare care are zeci de exploituri severe cunoscute si care nu primesc nici un patch. Mai exact din octombrie 2013 primeste un numar minim de updateuri. Iar astazi:
                http://www.cvedetails.com/vulnerability-list/vendor_id-49/product_id-156/version_id-154265/Apple-Mac-Os-X-10.8.5.html
                Doar "cateva" zeci de exploituri din care multe cu gradul maxim de severitate (adica fac ce vor cu tine). Dar tu sigur esti ok ;).

                Peste asta mai adaugi restul de softuri pline de gauri (gen pluginul Flash) care sunt exploatate zi de zi si ajungi la concluzia ca esti tinta perfecta pentru orice hacker: destul de ignorant cat sa nu iti iei nici o masura de protectie si nici macar sa iti pui intrebari.

                Stai calm, cineva vegheaza sa te fraiereasca ;).
              • 0 (0 voturi)    
                Mac (Marţi, 4 august 2015, 15:26)

                Close [utilizator] i-a raspuns lui ismail paine de circ

                http://arstechnica.com/security/2015/08/0-day-bug-in-fully-patched-os-x-comes-under-active-exploit-to-hijack-macs/

                Tie nu ti se poate intampla asa ceva. Esti 100% sigur cu un Mac. Dar daca ti se intampla e ok, nici nu o sa te prinzi.
          • 0 (2 voturi)    
            PS (Joi, 30 iulie 2015, 14:38)

            Close [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

            Raspunsul era tot pentru Direwolf si Mac-ul lui magic, nu James Bond.
    • +1 (1 vot)    
      of mai... (Joi, 30 iulie 2015, 12:30)

      James Bond [utilizator] i-a raspuns lui tux

      E clar ca tu esti "expert" in Excel, daca poti compara MS Excel cu versiunile gratuite :)) Singurele asemenari sunt alea ca versiunile free si MS Office au interfata tabelara, in schimb versiunile pe care le lauzi nu au Visual Basic, nu au macrouri, sunt varza. Versiunile free sunt bune pentru "expertii" care coloreaza manual celulele, ca sa le arate lu' sefu' :))

      MS a avansat enorm ani astia, este o companie puternica, un motor de dezvoltare software, si e pacat ca vine un Gica ca tine sa dea in ei aiurea :)
  • +1 (7 voturi)    
    mda... (Miercuri, 29 iulie 2015, 12:31)

    liviu_ [utilizator]

    windows 8 e un sistem ok... el a dezamagit din cauza reclamei proaste facute de ziare si din cauza faptului ca oamenilor le e f greu sa renunte la ceva (a se vedea butonu de start)
    • +1 (7 voturi)    
      Mda... (Miercuri, 29 iulie 2015, 13:43)

      ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Sau mai bine spus.. o porcarie tot porcarie ramane.
    • +4 (8 voturi)    
      Va contrazic (Miercuri, 29 iulie 2015, 13:45)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Nu lipsa butonului de start e problema ci o noua paradigma vizuala (Metro) complet inutila in 90% din cazuri, adica in cazul dispozitivelor fara touch.
      • +2 (6 voturi)    
        Metro (Miercuri, 29 iulie 2015, 17:43)

        Close [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

        Este dezactivat atat timp cat nu detecteaza touchscreen sau activeaza cineva explicit tablet mode.
        • -1 (1 vot)    
          Poate nu stiu eu (Miercuri, 29 iulie 2015, 22:12)

          V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Close

          Dar Windows 8.1 pe Mac intra direct in acea interfata cu multa faianta. Nu intra in mod Desktop. Sa fie faianta "butonul de start", pai si de ce trebuie sa ma duc cu mouse-ul pe un ectan intreg cand as putea avea o lista de programe?!?!?
      • +1 (1 vot)    
        mda, sigur... (Joi, 30 iulie 2015, 12:26)

        James Bond [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

        Nu vad care e problema interfetei Metro, aia faiantata... Apesi pe butonul Windows si ai desktopul in fata.
        Avantajul este ca ai pe un singur ecran pictogramele celor mai folosite programe. Extrem de util. Cand sunt in Explorer si vreau sa accesez un program, apas pe Windows, ai am toata paleta de software... Nimic mai simplu.
    • +4 (6 voturi)    
      Dar (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:14)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Dar o fi si asta de apreciat: obstinatia cu care unii oameni aleg sa refuze realitatea. Nu conteaza cate cifre concrete au in fata, nu conteaza ca vin de la somitati in domeniu, nu conteaza ca macar bunul simt trebuia sa le spuna altfel, conteaza ca oamenii nostri au o poveste de spus si sigur bate filmul ;).
  • +2 (2 voturi)    
    nu e chiar pentru toata lumea (Joi, 30 iulie 2015, 12:00)

    jescu [anonim]

    - este destul de scump, fatza de Android care este gratis. Pentru cei care nu se joaca jocuri "heavy" Linux-ul face acelasi lucru, gratis si cu multe joculetze free local + online(HTML5).
    - nu se stie daca Microsoft n-o sa-ti ceara bani in plus peste cativa ani, pentru updateuri (deci nu stii cat o sa platesti pe Windows 10)
    - desi este pe bani, colecteaza mai multe date decat Android-ul care este gratis
    - devine o problema de "privacy" la fel ca Facebook, pentru ca inregistreaza toate preferintele si le stockeaza la Microsoft. Teoretic fiecare o sa aiba "dosarul" tinut la M$. La Facebook poti sa alegi sa nu mai intri, dar pe Windows deja ai platit, daca te razgandesti va fi o pierdere si de bani.
    - updateurile se fac automat, probabil cand ai ceva de munca iti apare vreun prompt sa faci restart, sau iti consuma din banda de internet. Pentru cei care au internet limitat prin stick se va consuma din quota in momentul cand quota e deja pe terminate.
    ...