eMAG a vandut in total de peste 200 milioane lei de Black Friday. Peste 1.000 de romani au comandat lingouri si monede de aur

de Vlad Barza     HotNews.ro
Duminică, 22 noiembrie 2015, 14:54 Economie | IT

-
Foto: eMAG
eMAG a anuntat ca vineri a vandut in valoare de 202 milioane lei, vanzarile fiind cu 37 milioane lei peste editia din 2014 a Black Friday. Pentru prima oara mobile-ul a depasit desktopul, avand 51% dintre cele 5,57 milioane de vizite de pe site-ul eMAG. Compania spune ca 1.050 de romani au comandat in total 9,4 kg de lingouri si monede de aur, acest produs fiind surpriza de marketing anuntata de companie pentru Black Friday 2015.

La eMAG s-au comandat 602.000 produse, din care 29.000 de televizoare, 22.000 de parfumuri, 16.600 de jucarii si 13.400 laptop-uri.

¬Este o zi istorica in comertul online electro-it. Conform datelor noastre, peste 60% dintre cumparaturile de Black Friday au fost facute in magazinele online. Clientii au apreciat preturile mai bune, oferta diversificata si posibilitatea de a returna produsele in 30 de zile. Daca in mod normal cota uzuala este de 30% pentru on-line, de Black Friday am depasit cu mult acest prag¬, spune Tudor Manea, Director General eMAG.  

In premiera, mobile-ul a depasit desktopul, avand 51% dintre cele 5,579 milioane de vizite de pe site-ul eMAG

eMAG a anuntat si cea mai mare comanda facuta vreodata online pe site: 85.590 euro pentru un Range Rover Sport 4.4 Diesel SDV8 HSE Dynamic Luxor redus cu peste 20.000 euro de la 105.667 euro. Trebuie precizat ca practic, eMAG vinde cupoane de reducere pentru masini, achizitia fiind continuata la dealer. Pentru orice autoturism comandat pe eMAG exista o taxa de rezervare de 1.000 lei.

Produsele inedite vandute de eMAG au fost lingourile si monedele de aur, cu 10% reducere. De exemplu un lingou de 5 grame, aur 24k, costa 783 lei, iar cel de 20 de grame costa peste 3.000 lei. Monedele de aur de 7,8 grame, 24k au costat aproape 1.300 lei.


Citeste mai multe despre   









7887 vizualizari
  • +18 (20 voturi)    
    Mda (Duminică, 22 noiembrie 2015, 15:05)

    Un neclient [anonim]

    Au vand de 200.000.000 lei fiindca au atras prostimea cu cateva oferte bune dar care s-au epuizat in primele 10 secunde de la activarea site-ului.. doar un romania se poate intampla o asemenea magarie, pe site-urile care fac comert adevarat si au un brand si un blazon respectat, mega-ofertele se epuizeaza adevarat, dar dupa cateva ore in niciun caz in primele 15 secunde, ceea ce practic inseamna tombola, nu "black friday"... diferenta dintre marginalizati si occidentali se reflecta inclusiv in modul in care esti tratat ca si client.
    • +3 (7 voturi)    
      DNA-ul si politia economica isi fac liste (Duminică, 22 noiembrie 2015, 17:38)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Un neclient

      Cu cei care au cumparat minilingouri de aur. Acum sunt cautati la conturi si unii dintre ei s-ar putea trezi cu ANAF-ul la firma. Sa nu mai vorbim ca s-ar putea trezi si cu hotii in casa, ca nu stii cum circula aceste liste.
  • +7 (9 voturi)    
    se poate si mai bine (Duminică, 22 noiembrie 2015, 15:20)

    dandanache [anonim]

    mai exista multe produse pe care le pot vinde online, deci cifrele o sa tot creasca ... le propun : cartofi, ceapa, tigari... retailerii si politicienii: mint de ingheata apele...si unii si altii au ca singur scop: profit maxim, indiferent de metode... si unii si altii se lauda cu realizarile lor.
  • +5 (5 voturi)    
    eu am o problemă (Duminică, 22 noiembrie 2015, 15:45)

    berenger [utilizator]

    se raportează, în ziua reducerilor, vânzări crescute de nu știu câte ori. de ce nu se raportează și nivelul vânzărilor din zilele dinainte și după, sau nivelul total al vânzărilor din noiembrie comparat cu alte luni?
  • +4 (4 voturi)    
    Dap , afăm si noi nivelul prostiei (Duminică, 22 noiembrie 2015, 15:45)

    Mustata lui Dragnea [anonim]

    in România .

    Exemplul meu de ”ofertă” .
    Cumpărat la ”ofertă ” aparat de ras electric cu 130 de lei de la magazinul F....o , redus ( chipurile) de la 190 de lei , la magazinul A....n , la distanta de nici 50 de metri , acelasi aparat era 130 de lei , fără nici-o ofertă . La E-mag , că tot ii faceti reclama , acelasi aparat costă 190 de lei la ”ofertă specială ” .
  • +6 (8 voturi)    
    emagul e scump (Duminică, 22 noiembrie 2015, 15:58)

    Cornel [anonim]

    Su va mai lasti amagiti. Au avut vreo 5 tipuri de produse vandute la preturi de dumping care s-au epuizat in prima secunda (nu in primele 10 secunde), si cred ca era o bucata din fiecare tip. In rest preturile abia sau apropiat de pretul real si normal al produselor. Le doresc numai de bine (asta dupa ce mi-au trimis o masina de spalat rufe folosita si cu fisuri in carcasa) vanduta drept noua. Au o armata de trolleri care posteaza si ii lauda la greu pe net, la cat de usor sunt de spalabili pe creier romanii nu ma mir ca se lasa prostiti asa de usor.
    • +4 (6 voturi)    
      mda (Duminică, 22 noiembrie 2015, 16:31)

      calin [anonim] i-a raspuns lui Cornel

      E adevarat ca emag nu este un magazin ieftin dar la partea de garantii nu poti sa comentezi. Iti schimba orice oricand fara prea multe intrebari. Am cumparat o combina frigorifica side-by-side de pe ceva site (ca era mai ieftin) a ajuns acasa lovita in partea frontala. Am stat o luna la telefon cu amenintari si gata sa-i dau in judecata pentru a rezolva problema. La emag nu s-ar fi intamplat asa ceva...
      Am luat de la emag o pompa de gradina submersibila si dupa ce am folosit-o o zi am ajuns la concluzia ca nu face destula presiune si am dus-o inapoi. In prima faza mi s-a spus ca nu se poate returna pentru ca la produsele de gradina nu se accepta retur. Am sunat la Bucuresti si le-am spus ca sunt in termenul legal de 10 zile iar produsul nu functioneaza conform specificatiilor si mi s-a schimbat fara probleme cu o alta pompa de alt tip tot de la emag.
      In schimb am avut neplaceri cu produse cumparate de la "parteneri" emag. In astfel de situatii emag efectiv se spala pe maine si te trimite la parteneri...
      In concluzie emag are bune si rele :).
      • +1 (1 vot)    
        ha ha (Duminică, 22 noiembrie 2015, 20:00)

        cri [anonim] i-a raspuns lui calin

        Stai mai incet cu protectia cumparatorului,..eu i-am qmenintat pe aia de la altex pt o suma infima si mi-au dat cu tifla si altexu si protectia altexului(scuze acumparato3ului)
  • -1 (1 vot)    
    Constatari . (Duminică, 22 noiembrie 2015, 16:49)

    Marx [anonim]

    Dupa listele de cumparaturi si dupa imbulzelile de la magazine , acum si in alte zile obisnuite , putem constata ca spagile nu au disparut din Romania . Au fost prinsi cativa pestani . dar plevusca , cei care ciubucaresc doar cateva mii de euro pe luna si care sunt foarte multi , a ramas . Probabil ca va ramane asa tot timpul . Si pe vremuri , cand militia veghea in draci , ciubucurile era tolerate la portia de cafea , pachetul de Kent si pachete cu de-ale gurii . Asta-i viata . Conteaza la care capat al lantului te afli si de aici , vedem si lupta pe viata si pe moarte a oamenilor de a ajunge bugetari . Chestia este daca vor ramane suficienti prostani care sa si munceasca .
  • +4 (4 voturi)    
    marketing fals datorita legilor permisive (Duminică, 22 noiembrie 2015, 17:39)

    andix [utilizator]

    buna seara,

    daca tot faceti reclama la emag (chiar fiind un client al lor in ultimii ani) pot sa remarc urmatoarele:

    produs vizualizat in ultimele 3 luni (comparat pret diferite magazine, net si asa mai departe(.

    pret real inainte de black frideay 2499. vine black friday, pretul pica la 1999.99 - oferta speciala si nu reducere procentuala - (bunicel). oferta se termina la 9 si 5 miute (stoc epuizat).

    se termina ziua de vineri si sambata la 4 dimineata acelasi produs din nou in stoc (ma gandesc nu ca au lucrat toata noaptea, ci ca mai degraba au negociat un nr mic de produse la reducere) la pretul de 2499 (si cu un mesajul care arata o reducere de 30 si ceva la suta dela 3299 sau cam asa ceva).

    pararea mea e ca ar trebui schimbata legislatia in vigoare si de exin cazul unor reduceri (fie ele black firday, pink sunday sau ce vreti voi) si la pretul redus sa fie afisat un counter cu nr total de produse propuse cu reducere, nr produselot existente inca cu reducere, si un alt counter in care sa fie afisat un grafic al pretului in ultimele 12 luni. afisarea de informatii false sa fie pedepsita cu amenzi mari (la prima abatere 10 000 RON, si intrzicerea dreptului de a mai organiza sesiuni de reducere - cu afisarea mesajului on si off line - timp de 6 luni, apoi 50 K RON si 12 luni, apoi 1% cifra afaceri si 36 de luni si ultima pt abateri repetate la 5% cifra deafaceri si 60 luni plus inciderea firmei. legea ar trebui sa se aplice gruouui si nu unei firme.

    parerea mea
  • +5 (5 voturi)    
    Magazin serios - F64 (Duminică, 22 noiembrie 2015, 17:53)

    danright [utilizator]

    Au avut si anul trecut si acum oferte adevarate, nu cosmetizate. Am urmarit luni de zile un DSLR si l-am cumparat cu o reducere substantiala. Se face mult prea mult tam-tam cu emag, care in materie de oferte sunt niste tzepari. In rest, in ce priveste service-ul de exemplu, eu nu am ce sa le reprosez. Au o paleta foarte larga de oferte, service ok (comparativ cu PC Garrage, de exemplu), dar daca vorbim de "oferte"... mai bine nu.
    F64 nu are poate atat de multe pretentii, dar mi s-au parut mult mai onesti. Au avut si ei o problema acum o luna, cu ocazia "Black Friday Pro", cu un aparat Sony care in realitate era un pic altfel decat in oferta, dar in acest w-e au fost ok. Multumesc F64!
    • -3 (3 voturi)    
      Bravo! (Duminică, 22 noiembrie 2015, 19:22)

      f65 [anonim] i-a raspuns lui danright

      Si sa nu uiti maine dimineata sa treci pe la casierie, sa-ti platim pentru reclama!
  • -1 (1 vot)    
    Pacaleala a la eMag (Duminică, 22 noiembrie 2015, 18:33)

    Gheorghe Marcu [anonim]

    Buna seara tuturor,

    Am dat comanda la eMag de un tv ce avea ca promotie o tastatura gratuita dar tastatura nu a ajuns si cand am intrebat de ce nu a ajuns eMag a spus :

    "Va multumim ca ne-ati informat despre situatia cu care va confruntati si va asiguram de toata intelegerea noastra in aceasta privinta.
    Privind situatia semnalata, dorim sa va comunicam faptul ca produsul achizitionat de dumneavoastra este comercializat de un vendor, respectiv Flanco.
    Am inaintat catre dansii o solicitare de a verifica cele semnalate de dumneavoastra si sa fiti contactat.
    Conform informatiilor din site-ul eMAG.ro orice situatie intampinati cu aceste produse trebuie adusa la cunostinta vendorului. Solutionarea acesteia este asigurata de catre partenerul care a vandut produsul sau de catre centrul de service autorizat al producatorului, dupa caz.

    Cu stima,

    Razvan Voiceanu,
    Customer Support Expert

    iar Flanco spune:
    "Buna ziua,
    Va multumim pentru interesul acordat companiei Flanco.
    Conform discutiei telefonice dorim sa va precizam faptul ca, in perioada in care ati achizitionat produsul :S.............................................., Flanco nu a avut o promotie pentru acest model.
    Avem rugamintea sa ne trimiteti PrtScr cu confirmarea comenzii dumneavoastra pentru verificarea situatiei.
    Pentru informatii suplimenatare va stam la dispozitie.
    Cu respect,
    Nicoleta Camentu| Customer Support Representative
    Fix: +4 021 203.81.70
    ……………………………………………………………………………………………
    Swan Office Park, Windsor Building
    Sos. Bucuresti Nord nr. 15-23
    077190 Voluntari, Ilfov

    Desi la momentul cand am lansat comanda pe site la eMag era foarte clara oferta, chiar mi-a atras atentia acest aspect! Deci degeaba pune eMag oferta asa ca te trimite la plimbare de nu te vezi!
    Comentariile le las pe seama dvs!
    Un lucru este cert, nu voi mai cumpara nimic de la ei si voi sfatui pe toti cei ce ii cunosc (si nu sunt putini aceia) sa ii evite pe cei de la eMag si Flanco!
  • 0 (2 voturi)    
    exista facaturi-falsuri (Duminică, 22 noiembrie 2015, 19:25)

    dan [anonim]

    cum e posibil sa alimentezi cu noi containere comertul de miercuri si joi inainte de vineri,apoi ti site-ul inchis pana dimineata?te uiti toata noaptea la concurenti,vezi ce preturi afiseaza iar dimineata emag da drumul la site,produsele mai ok se evapora apoi apar din nou dar facaturi-falsuri facute prin diferite locuri dubioase.este si normal sa fie mare suma fata de 2014 deoarece au crescut si preturile intre timp.am luat un tv lg din ungaria ...nu de la noi deoarece am urmarit mai multe zile pretul acol si brusc acesta a scazut real nu ireal cum a fost la emag.cititi comentariile de la produsele similare vandute in august sau septembrie si veti vedea ca cine a comentat a scris si preturile de atunci cu cat au achizitionat diferite produse.o sa ramaneti surprinsi ca nu era nimic schimbat vineri chiar culmea nesimtiri taiat pretul marit si lasat chipurile cel redus care era si in august. RUSINE E-MAG, VA DATI DE GOL SINGURI !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    hmmm? (Duminică, 22 noiembrie 2015, 20:07)

    jfi [anonim]

    Sa inteleg ca estimarea de 1000000000 (un miliard,nicinu stiu cite 0-uiri am batut ca mi s-a impaienjenit privirea)de euro vinzare a fost un a unui ziarist habarnist,platit sau romanii s-au mai desteptat in proportie de 10 ori mai mult ca anii trecuti?
  • 0 (0 voturi)    
    eu nu pricep (Luni, 23 noiembrie 2015, 1:05)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Black Friday e pe 27 ... Azi e 23 ... ce Black friday a fost vineri ?
    • 0 (0 voturi)    
      din cauza de zile nationale libere (Luni, 23 noiembrie 2015, 11:23)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Adrian_1234

      este mutat cu o sapt mai devreme pentru ca pe 30 nov si 1 dec suntem toti in vacanta inclusiv firmele de curierat.

      Clientii s-au plans ca le vin produsele tarziu asa ca se incearca livrarea pana la finalul lunii. Mai ales ca unele produse sunt cu plata ramburs.
  • 0 (0 voturi)    
    Anul asta a fost subtire Black Friday la emag (Luni, 23 noiembrie 2015, 10:38)

    Je__ [utilizator]

    Reducerile nu au fost mai mari fata de campaniile lor uzuale.

    Mai mult au extins si sambata si duminica, semn ca nu si-au atins targeturile.