Yahoo!, intr-un moment decisiv. Conducerea discuta viitorul companiei, varianta extrema ar fi vanzarea business-ului de internet

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 2 decembrie 2015, 13:23 Economie | IT

Sediul Yahoo din Sunnyvale
Foto: Yahoo!
Board-ul Yahoo! se intalneste miercuri pentru a discuta viitorul companiei condusa in ultimii trei ani de Marissa Mayer care a promis ca va revitaliza compania, insa nu a reusit. Wall Street Journal noteaza ca solutia radicala ar fi vanzarea business-ului de baza:  activitatile legate de web. Actiunile companiei au scazut cu 33% in acest an, iar veniturile sunt prognozate a scadea cu 8%.

Cativa investitori sunt nemultumiti de evolutia Yahoo! si mai ales de faptul ca venirea Marissei Mayer nu a adus imbunatatiri, desi aceasta a incercat o schimbare, orientand compania catre terminalele mobile. Investitorii sunt nerabdatori si vor masuri drastice.

Yahoo! era extrem de populara acum zece ani, insa de atunci lucrurile s-au depreciat enorm. Yahoo! Mail nu mai este cea ma folosita aplicatie de gen din lume, iar recentele update-uri mai mult au suparat userii. Nici Messenger nu mai este populara, din cauza problemelor de utilizare si a succesului aplicatiei de mesagerie instant a Facebook.

Sursele spun ca solutia radicala ar fi vinderea business-ului de web, dar si iesirea din actionariatul gigantului chinez Alibaba, miscare prin care Yahoo! ar putea obtine 30 miliarde dolari.

Business-ul de internet este evaluat la aproape doua miliarde dolari.


Citeste mai multe despre   









3186 vizualizari
  • +3 (3 voturi)    
    Asta-i realitatea afacerilor (Miercuri, 2 decembrie 2015, 13:40)

    MPopa [utilizator]

    Poate n-ar fi rau sa se mentioneze ca in 2008 Yahoo a fost la un pas sa fie cumparat de Microsoft pentru o suma imensa, zeci de miliarde de dolari. Dar CEO-ul Yahoo (Jerry Yang) a refuzat oferta. Acum Microsoft se felicita ca nu au platit banii iar noi, cei care mai avem cont de Yahoo Messenger, il deschidem o data pe luna sa ne convingem ca nu e nimeni online.
    E un exemplu bun apropo de valoarea liderilor din segmentul afacerilor. Cand lucrurile merg (aparent) bine pozeaza in supraoameni. Cand inmormanteaza cate o companie se retrag discret cu banii pe care au apucat sa-i puna la ciorap. Nici Marissa Mayer n-a facut mare branza desi la inceput era plina media de ideile ei inovative.
    • +1 (3 voturi)    
      o fi... (Miercuri, 2 decembrie 2015, 14:16)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      Dar mie oricum imi place Yahoo Messenger MULT mai mult decat mesageria de Facebook!
      PLUS ca YM il pot folosi FARA sa ma loghez in alte aplicatii (asa cum imi cere, FOARTE nesuferit!! Facebook)!
      • +1 (3 voturi)    
        mda (Miercuri, 2 decembrie 2015, 14:33)

        calin [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        Yahoo este o mizerie ordinara care s-a imputit si abea acum oamenii ii simt mirosul. Cat despre facebook ce sa comentez...O mizerie mult mai mare decat Yahoo. Bug-uri peste bug-uri la orice click prin pagina. Este inacceptabil pentru o companie precum Facebook. Sper sa se schimbe cei de la Facebook altfel le urez sa aibe aceeasi soarta ca si Yahoo.
        Pana acum google si Apple sunt singurele companii profesionale din piata, doar ca apple are o sete prea mare de bani. Microsoft e asa un fel de vultur care incearca sa atace si el prada dupa ce ea a fost doborata de cei puternici. Microsoft e compania care se simte foarte bine pe locul 2 si tot timpul isi doreste sa fie pe locul 2. Nu inoveaza nimic, fura/cumpara idei si apoi le impacheteaza foarte frumos. Uneori chiar le imbunatateste dar le lipseste originalitatea si viziunea in general.
      • +1 (1 vot)    
        ? (Miercuri, 2 decembrie 2015, 14:39)

        marvelT [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        Skype poate?

        Mai e cineva pe Yahoo mess?
        • 0 (0 voturi)    
          da- io (Miercuri, 2 decembrie 2015, 16:59)

          neurino [utilizator] i-a raspuns lui marvelT

          si mai ales cand vorbesc cu alde maica-mea.
          E video, e free si nu e bataie de cap, mai ales pt. ea.

          Chiar mi-ar parea rau daca ar disparea.
      • 0 (0 voturi)    
        Si cum folosesti tu YM (Miercuri, 2 decembrie 2015, 14:42)

        AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        fara sa te loghezi in alte aplicatii ? Sau browser-ul nu-l consideri aplicatie ?
      • +1 (1 vot)    
        yahoo messenger vs facebook messenger (Miercuri, 2 decembrie 2015, 16:50)

        romanu' [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        Un alt al aspect in favoarea Yahoo Messenger, demn de mentionat, este faptul ca Yahoo Messenger te lasa sa te loghezi, nu neaparat prin aplicatia lor, ci cu orice client XMPP. Multa lume a auzit de Pidgin, Kopete, etc. Si Facebook, pana de curand, te lasa sa faci asta. Mai nou, au scos suportul pentru XMPP. Avantajele sunt foarte clare; as mentiona aici faptul ca iti poti salva local istoricul chat-urilor (si automat sa faci search prin ele), poti folosi o singura aplicatie care sa te logheze simultan pe mai multe retele de chat, poti folosi aceeasi aplicatie (sau macar similare) pe toate sistemele de operate.
  • +4 (4 voturi)    
    Intr-un mod (Miercuri, 2 decembrie 2015, 14:52)

    naenae [utilizator]

    similar a sfarsit si Nokia, a adormit linistita crezand ca daca esti pe locul 1 esti intangibil.
  • +1 (1 vot)    
    Păcat de ei (Miercuri, 2 decembrie 2015, 19:35)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    Yahoo este de mulți ani cu un picior în groapă, dar putea fi salvat prin îmbunătățirea serviciilor celor mai populare și eventual închiderea celorlalte.

    M. Mayer nu numai că a reușit să îl bage în coșciug, dar, din calitatea tot mai deficitară a serviciilor pe parcursul ultimilor ani, aproape îmi vine a crede că a făcut-o intenționat.