Netflix este disponibil si in Romania

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 6 ianuarie 2016, 20:46 Economie | IT

Planurile tarifare Netflix
Foto: Netflix
​Cel mai cunoscut serviciu de video on-demand (filme la cerere, transmise online) din lume, Netflix, este de acum disponibil si in Romania, planurile tarifare fiind intre 7,99 si 11,99 euro/luna.Netflix a anuntat miercuri cea mai mare expansiune din istoria sa, urmand sa intre in alte 130 de tari, pe langa cele peste 70 in care era deja. Serviciul are 74 milioane de utilizatori. Veniturile companiei au fost anul trecut de 5,5 miliarde dolari, iar profitul, de peste 220 milioane dolari.

Exista trei planuri tarifare, in functie de calitatea continutului, de numarul de ecrane pe care poti urmari simultan si de numarul de seriale disponibile. Prima luna este gratuita.

De exemplu, in varianta Basic la 7,99 euro/luna poti urmari pe un singur ecran si nici HD-ul si Ultra HD-ul nu sunt disponibile. In varianta Standard, la 9,99 euro/luna, poti urmari pe doua ecrane simultan si este disponibil si HD-ul, in timp ce pe versiunea Premium la 11,99 euro sunt disponibile toate optiunile (inclusiv posibilitatea de a urmari pe patru ecrane simultan).

Trebuie spus ca serialele foarte populare NU se vor regasi in oferta Netflix in tarile unde compania nu detine dreptul de distributie asupra lor. Netflix promite insa ca va incerca sa le achizitioneze in cat mai multe locuri.

Netflix a fost lansat în 1998 ca serviciu de închiriere de DVD-uri, dar a devenit in timp unul dintre cei mai mari furnizori de video on demand.

Netflix are o capitalizare de piata de peste 46 miliarde dolari, iar actiunile au crescut anul trecut cu 140%. Printre tarile in care a anuntat ca intra se numara India, Rusia si Turcia, insa nu si China. "In China ai nevoie de permisiunea guvernului pentru a desfasura activitati (...) Va dura ceva timp", spune seful companiei.

Compania este celebra pentru seriale precum "House of Cards", "Bloodline" sau "Orange is the New Black".

Netflix este acum disponibil aproapre peste tot in lume, in afara de China (unde cauta modalitati de a intra) si de Crimeea, Coreea de Nord si Siria).

E de asteptat ca lansarea Netflix sa aiba o puternica influenta asupra modului in care oamenii consuma continut video. In SUA, multi au renuntat la traditionalele abonamente de cablu TV dupa ce Netflix a venit cu o multime de seriale in exclusivitate.

Reed Hastings, CEO al Netflix, a spus la targul CES Las Vegas ca din cei 3,2 miliarde de utilizatori de internet, doua miliarde sunt in tari in curs de dezvoltare unde in 2000 numai 400 de milioane de oameni foloseau internetul. Cresterea a fost uimitoare, spune el.

Netflix promite 31 de seriale anul acesta (atat total noi, cat si continuari), peste 20 de documentare, serii de stand-up comedy-uri speciale si 30 de seriale pentru copii.

Cifra de afaceri a Netflix a urcat uluitor din 2002 pana in prezent. Iata cateva exemple (sursa statista.com)

2002: 151 milioane dolari
2004: 500 milioane dolari
2007: 1,2 miliarde dolari
2010: 2,16 miliarde dolari
2011: 3,2 miliarde dolari
2013: 4,37 miliarde dolari
2014: 5,5 miliarde dolari


Citeste mai multe despre   











VIDEO Fiul unui primar din Suceava a luat 10 la romana, la evaluare nationala. Ce au aflat inspectorii cand s-au uitat pe lucrare

DNA verifica lucrarile de la Evaluarea Nationala intr-un oras din Suceava. Lucrarea de la romana, notata cu 10, a baiatului primarului este diferita ca scris fata de cea de la matematica.
31098 vizualizari
  • -12 (28 voturi)    
    Hmm... (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 21:04)

    Cosmin [anonim]

    Si este public care doreste sa plateeasca pentru asa ceva in Romania?
    Poate printre cei care au Windows cu licenta? :)))
    • +7 (13 voturi)    
      daaa (Joi, 7 ianuarie 2016, 8:14)

      IonutIT [anonim] i-a raspuns lui Cosmin

      Fraieri d-aia idioti care au dat bani pentru ceva (Windows) acum s-ar bucura si ca au access la niste seriale misto.... ce ratati. Offf
      • +1 (5 voturi)    
        ce ipocriti sunteti (Joi, 7 ianuarie 2016, 12:56)

        florin [anonim] i-a raspuns lui IonutIT

        Sunteti pe toate forumurile comentand cand unul sau altul este pus furand dar abia asteptati sa folositi Windows "piratat" sau filme de pe torenti. Va uitati in oglinda si va mintiti pana credeti si voi ca faptul ca furi dintr-un magazin, o firma sau o banca e rau dar faptul ca furi un soft sau un film nu e chiar atat de rau...Furtul e tot furt , niste oameni au muncit pentru produsul ala
    • +9 (9 voturi)    
      totul gratis!.. (Joi, 7 ianuarie 2016, 11:13)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin

      desigur, exista public in Romania care si-ar dori sa fie totul de pomana.. si sa munceasca doar fraierii. public majoritar, din pacate...

      Netflix merge si pe Linux daca n-ai bani de licenta de Windows.
      • 0 (0 voturi)    
        daca reusesti (Joi, 7 ianuarie 2016, 13:12)

        gazpefoc [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        pune si tu detaliile aici.

        io n-am reusit. la ei pe site spun ca suporta doar windows si macos
        • 0 (0 voturi)    
          Cred ca la asta se refera (Joi, 7 ianuarie 2016, 15:04)

          sile [anonim] i-a raspuns lui gazpefoc

          http://www.engadget.com/2014/09/19/netflix-linux/
  • +2 (6 voturi)    
    house of cards (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 21:37)

    tata [anonim]

    Si totusi unde este house of cards daca pentru el au devenit faimosi? Eu nu il gasesc dupa ce mi-am facut cont. Ori pentru Romania este un subset de titluri?
    • +4 (6 voturi)    
      Nu au ... (Joi, 7 ianuarie 2016, 2:57)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui tata

      ..aceleasi filme/titluri in toate tarile.
      • +2 (2 voturi)    
        gresit (Joi, 7 ianuarie 2016, 12:06)

        nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui Alius

        gresesti. cauta top 50 seriale netflix si o sa vezi ca la noi gasesti maxim 5 din ele. Majoritatea serialelor la care ma uit online nu exista si nu vorbesc de nume mici. astia ne iau de prosti. eu chiar mi-am facut cont si sunt dispus sa platesc 10E pe luna sa ma pot uita legat si in calitate hd la continutul preferat, insa acesa nu exista, desi in state pentru acelasi pret ai acces la toate serialele
        • +1 (1 vot)    
          Hola! (Joi, 7 ianuarie 2016, 14:53)

          SoranaPopescu1 [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

          Daca instalezi extensia "Hola!" (proxy VPN) pe Firefox sau Chrome, poti avea acces la Neflix USA (sau orice alta tara). Eu folosesc Netlix asa (din Belgia, dar si aici oferta e mai redusa ca in US), si folosesc Chromecast (care costa 35 euro si e una din cele mai utile chestii pe care le-am cumparat) ca sa transmit totul pe televizor (desi am Smart TV, mi se pare mult mai rapid asa).
          • 0 (0 voturi)    
            Toate bune si frumoase (Joi, 7 ianuarie 2016, 16:23)

            sile [anonim] i-a raspuns lui SoranaPopescu1

            Numai sa nu ai surprize daca-ti faci vreodata drum prin State. Ca cica e ilegal sa te uiti la Netflix (sau alte servicii de streaming) prin proxy. Stupid, dar asa-s reglementarile.
        • 0 (0 voturi)    
          unlocator (Joi, 7 ianuarie 2016, 16:11)

          mumuwashere [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

          Sau poti folosi un serviciu pe bani, unlocator. Eu folosesc combinatia asta de cativa ani, deja... 8 usd netflix, 5 usd unlocator si pot schimba zonele de US pana la mexic unde gasesc serialele mele preferate.
  • -7 (19 voturi)    
    HAHA (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 22:15)

    nu ma face sa ma ridic la tine [utilizator]

    Adio HBO si, in curand, furnizorii de cablu mioritici!
    • -6 (18 voturi)    
      daaa (Joi, 7 ianuarie 2016, 0:21)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui nu ma face sa ma ridic la tine

      Or sa se inghesuie romanii ca la aghiazma, sa vada filme vechi, pe calculator.
      Isi vor vinde toti smart-tv-urile si isi vor lua monitoare
      • +5 (5 voturi)    
        ai impresia... (Joi, 7 ianuarie 2016, 8:15)

        IonutIT [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

        ... gresita cum ca Netflix merge doar pe un browser amarat. Ai fi surprins sa afli ca Netflix este mai raspandit pe SmartTV-uri si tablete/telefoane decat este HBO GO
        • -1 (1 vot)    
          .. (Joi, 7 ianuarie 2016, 10:52)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui IonutIT

          Intra pe smart hub-ul samsung si n-ai sa gasesti niciun neam de aplicatie netflix.
          E vorba despre netflix Romania, care s-o fi lansat, dar nu poate fi urmarit de pe smart-tv decat cu tot felul de artificii ce nu sunt la indemana tuturor.
      • +11 (13 voturi)    
        Mai pune mîna pe carte! (Joi, 7 ianuarie 2016, 9:29)

        wkoan [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

        Telvizoarele SMART sunt în esență, monitoare cu
        acces la internet prin anumite interfețe și protocoa-
        le. Cînd te mai exprimi, verificăți cunoștiințele.
        • -8 (8 voturi)    
          *cough, cough* (Joi, 7 ianuarie 2016, 10:22)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui wkoan

          Daca tot vorbim de exprimari, n-ar fi rau sa verifici cum e cu cratimele, in limba romana.
          Monitorul cu acces la internet prin diverse interfete si protocoale probabil se gaseste in cartile din care ai invatat gramatica limbii romane.
          Banuiesc ca si un laptop e tot un monitor cu acces la internet.
          Oricum, bivolii iti vor da plusuri, asa stiu si ei, ca un smart-tv e un monitor cu internet (prin interfete si protocoale)
          Chiar nu aveti simtul ridicolului...
        • 0 (0 voturi)    
          Smart TV (Joi, 7 ianuarie 2016, 10:51)

          Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui wkoan

          Cred ca Netflix nu se poate accesa din browserul tv ului si probabil ca iti trebuie aplicatia, nu? Si daca LG ul meu de exemplu nu are aplicatia respectiva cum folosesti " smartul "?
          Tv ul meu este din cele de ultima generatie insa nu il poti folosi totusi pentru orice aplicatie / site de filme
          • 0 (0 voturi)    
            majoritatea (Joi, 7 ianuarie 2016, 12:58)

            hollow [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

            dacă e smart tv aproape sigur are deja aplicația sau o poți da jos în 30 de secunde.
            • -1 (1 vot)    
              .. (Joi, 7 ianuarie 2016, 14:47)

              muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui hollow

              Asta se aplica daca ai vazut smart-tv doar in filme, de la distanta.
              Daca insa esti posesor de smart-tv ai sa afli ca nu 'o poti da jos', decat daca cei care au produs televizorul au avut bunavointa sa puna aplicatia in app store. Iar cei din Romania nu au avut bunavointa asta.
              E bine cand comentezi pe marginea unor subiecte cu care n-ai tangenta, nu?
            • 0 (0 voturi)    
              nu am netflix pe smart (Duminică, 17 ianuarie 2016, 17:02)

              pisssa [anonim] i-a raspuns lui hollow

              desi am un LG 32LB5700 Full HD Smart TV nu are aplicatia Netflix.Se poate instala sau ce este de facut?
          • 0 (0 voturi)    
            hola! (Joi, 7 ianuarie 2016, 14:52)

            SoranaPopescu1 [anonim] i-a raspuns lui Martinezu

            Daca instalezi extensia "Hola!" (proxy VPN) pe Firefox sau Chrome, poti avea acces la Neflix USA (sau orice alta tara). Eu folosesc Netlix asa (din Belgia, dar si aici oferta e mai redusa ca in US), si folosesc Chromecast (care costa 35 euro si e una din cele mai utile chestii pe care le-am cumparat) ca sa transmit totul pe televizor (desi am Smart TV, mi se pare mult mai rapid asa).
  • +8 (14 voturi)    
    degeaba (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 22:17)

    da n [anonim]

    se pare ca pun restrictii la continut, de exemplu house of cards nu se gaseste, o gramada de titluri vechi lipsa; dati search pe citeva nume de actori mari, sint cite 2-3 filme cu de niro, pacino, etc. pe scurt, mersi, dar n-are rost asa...
    • +4 (12 voturi)    
      Da, e ceva ciudat (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 22:29)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui da n

      Dar cred ca e doar pentru perioada pe gratis (pentru o luna). Oricum e ciudat, te-ai astepta sa ai mult mai multe ca sa te convinga sa dai bani. Apoi, ma asteptam ca toate filmele sa fie subtitrate in romana (sau sa ai aceasta optiune).
      • +2 (8 voturi)    
        mda (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 23:09)

        CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Marius

        La banii astia te-ai astepta sa aiba subtitrari.
        I-as fi platita ca sa nu ma mai chnui sa caut subtitrari daca vreua sa vad ceva..dar ei n-au nici macar la alea care au rulat deja in Romania gen Ray Donovan.
        • 0 (0 voturi)    
          Ray Donovan (Joi, 7 ianuarie 2016, 8:01)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui CRMS

          Ray Donovan exista in oferta. Poate nu te-ai uitat cu atentie. E adevarat ca doar primele 2 sezoane dar exista.
          • 0 (0 voturi)    
            exista dar fara subtirare (Joi, 7 ianuarie 2016, 15:50)

            CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Dan

            Asta am vrut sa spun, nu sunt subtitrari decat in engleza, franceza si germana.
        • +2 (2 voturi)    
          Pai (Joi, 7 ianuarie 2016, 8:18)

          IonutIT [anonim] i-a raspuns lui CRMS

          1. Incurcati ideea ca Netflix s-a lansat in Romania cu faptul ca Netflix de fapt au renuntat la restrictiile geografice. Este acum disponibil in peste 190 de tari. Cum credeti voi ca ar fi putut sa localizeze subtitrari pentru toate tarile astea?
          2. Lipsa de titluri bune (pe Netflix US se gasesc o groaza de seriale si filme bune) este datorita acordurilor de licentiere (sau lipsa lor in cazul RO). Continutul disponibil la noi este cam pe la 15% din ce-i in US. Din fericire odata creat cont in RO, se pot face diverse artificii sa vedeti continutul din US.
      • 0 (0 voturi)    
        n-are legatura (Joi, 7 ianuarie 2016, 9:35)

        trient [utilizator] i-a raspuns lui Marius

        cu perioada gratis ci cu licentierea continutului de la furnizor. N-o sa crezi, dar House of Cards nu e continut original Netflix, ci doar au cumparat drepturile de distribuire (cu limitarile aferente).

        Vezi http://www.fool.com/investing/general/2015/03/29/why-you-cant-watch-house-of-cards-season-3-in-ne-2.aspx
    • +11 (13 voturi)    
      citeste mai atent (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 22:30)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui da n

      "serialele foarte populare NU se vor regasi in oferta Netflix in tarile unde compania nu detine dreptul de distributie asupra lor".
      • 0 (6 voturi)    
        Asa si? (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 23:12)

        Spirt [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Cu ce ma incalzeste cand am mai putin 144Euro pe an?
      • +4 (4 voturi)    
        Si atunci...? (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 23:22)

        Hohey [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        In principiu acest "mare amanunt" ar trebui rezolvat rapid daca sistemul devine popular intr-o tara...din banii din subscriptii se pot cumpara acele drepturi pentru tara respectiva.

        Totusi, ar fi fost mai interesant daca ar fi achizitionat acele drepturi in avans...
      • +3 (5 voturi)    
        Si atunci? (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 23:50)

        mbm [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Cu ce vor sa "ia fata" HBO-ului si aplicatiilor online ale Digi, Telekom si Orange TV?

        Mi-am facut cont pt ca altfel nu iti permit sa vezi continutul. Nu mi se pare nimic extraordinar, nici pt mine, nici pt copil.
        • 0 (0 voturi)    
          nici nu vor reusi (Joi, 7 ianuarie 2016, 13:14)

          gazpefoc [utilizator] i-a raspuns lui mbm

          macar pe hbogo am dublate (pentru copii) si subtitrari. am anulat subscriptia.
    • +1 (3 voturi)    
      Am intrebat un amic american de Pacino si... (Joi, 7 ianuarie 2016, 0:14)

      Gugurila [anonim] i-a raspuns lui da n

      Q: How many Pacino movies you have on Netflix?
      A: only 6 and they're horrible

      Si a mai zis ceva ca au fost mai multe, dar le-au luat amazon video si iTunes pt ca le vand la bucata si platesc mai mult.

      Eu as zice in rezumat ca Hollywood-ul nu vrea banii nostri :)
    • 0 (2 voturi)    
      House of Cards e adus de Pro TV (Joi, 7 ianuarie 2016, 8:10)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui da n

      De aceea nu apare in oferta Netflix. E ciudat, avand in vedere ca Netflix il produce, dar probabil au semnat cu Pro TV acord de exclusivitate.
  • +4 (6 voturi)    
    Hmm house of cards e al lor (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 23:41)

    Gugurila [anonim]

    Deci n-au nici o scuza sa nu-l includa.
    Daca asa vor sa concureze cu torentele, eu le urez faliment placut.
    • +2 (4 voturi)    
      torrente (Joi, 7 ianuarie 2016, 1:23)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Gugurila

      pana la torrente trebuie sa treaca de HBO-Go. Macar ala are aplicatie pentru smart tv.
      • 0 (0 voturi)    
        glumesti (Joi, 7 ianuarie 2016, 9:51)

        trient [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        netflix are aplicatie pentru toate smart tv-urile. Doar ca trebuie sa setezi tara de origine la una din cele in care netflix ofera servicii - si evident ca daca incercai asta pana ieri, Romania nu era in cauza.
        • +1 (1 vot)    
          eh (Joi, 7 ianuarie 2016, 14:51)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui trient

          Sa inteleg ca ai intrat azi si ti-a aparut frumos aplicatia netflix pe smart-tv-ul tau?
          Toti habarnistii isi dau cu parerea.
          Ca sa accesez aplicatia netflix, pe tv, a trebuit sa fac tot felul de golanii, sa pacalesc televizorul sa creada ca sunt din alta tara decat Romania.
          Iar asta nu e o solutie permanenta, pentru ca in felul asta nu mai am acces la HBO-Go.
        • 0 (0 voturi)    
          nu e aplicatie Neflix (Joi, 7 ianuarie 2016, 15:54)

          CRMS [utilizator] i-a raspuns lui trient

          Tocmai ce am facut update la "internet content" pe Sony-ul meu dar aplicatia Nedflix nu a aparut.
    • +2 (4 voturi)    
      Torenteeeeee (Joi, 7 ianuarie 2016, 9:16)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui Gugurila

      Here I come! :)

      Cica Netflix e disponibil in toate tarile, da rnu si continutul..adica un rahat, lol...bai, chiar ne iau de prosti?
      • +1 (1 vot)    
        Torente,nene! (Joi, 7 ianuarie 2016, 13:04)

        Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

        Lasa-i dreaku cu Netflixu lor. Cu 44 de lei pe luna mai bine imi iau o bere si doua pachete de tigari si le fur filmele la fraieri de pe torente, ca noi suntem popor de jmekeri, nu ca altii.
  • +6 (10 voturi)    
    ultimul racnet... (Joi, 7 ianuarie 2016, 2:04)

    Radu Dan [anonim]

    ...ultimul racnet in materie de streaming..Kodi Isengaard 15.1...total nou, total gratis si total pirat..filme 2015-2016...nu vrajeli gen Netflix...:))
    • +1 (1 vot)    
      PI (Joi, 7 ianuarie 2016, 6:37)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui Radu Dan

      pus pe raspberry PI 2 , legat la un Synology cu 2 hdd-uri de 2TB in raid si hdmi-ul in TV.
    • 0 (0 voturi)    
      Mersi (Joi, 7 ianuarie 2016, 12:00)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui Radu Dan

      Mersi de pont!
      • 0 (0 voturi)    
        sau (Joi, 7 ianuarie 2016, 13:15)

        gazpefoc [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

        raspberry pi zero, e si mai ieftin
        • 0 (0 voturi)    
          MDa (Joi, 7 ianuarie 2016, 16:02)

          Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui gazpefoc

          Si il cumperi de unde? Ca pe ebay e la pret mai mare decat raspberry 2
  • 0 (0 voturi)    
    eheee (Joi, 7 ianuarie 2016, 7:01)

    Watcherss [utilizator]

    chiar discutam cu un prieten zilele trecute despre marele eveniment: "intrarea netflix in romania". concluzia a fost ca nu va face prea mult profit in tara atata timp cat pirateria e in floare. nu cred ca va plati cineva 10E / luna pt a avea acces la filme din 2013/2014 in conditiile in care pe torenti apar in format HD filme care sunt in cinema.
    • +3 (3 voturi)    
      Eu as plati (Joi, 7 ianuarie 2016, 12:39)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

      Si m-am si abonat.

      DAR m-a dezamagit selectia de filme si seriale. Sunt dispus sa platesc pretul intreg pt. netflix, dar vreau sa am acces la toate serialele si filmele pe care altfel le-as lua de aiurea. NU vreau sa fac piracy, dar vreau sa imi vad serialele preferate. Ma asteptam ca Netflix sa eezolve aceasta problema.
      • 0 (0 voturi)    
        inteleg (Joi, 7 ianuarie 2016, 16:44)

        Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        ti-ai facut cont si ai 30 de zile gratis in care o sa-ti dai seama daca merita sau nu sa platesti abonamentul.

        daca tu crezi ca platind 10E / luna vei avea acces la ultimele filme, te inseli. pt alea trebuie sa mai platesti alti bani la cinematograf (asta in cazul in care nu vrei sa faci piraterie si sa le iei de pe torenti)
        • 0 (0 voturi)    
          Pe acelasi pret, vesticii primesc toate filmele (Joi, 7 ianuarie 2016, 18:28)

          andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

          Pe acelasi pret, vesticii primesc toate filmele pe care eu le-as vrea. Ce e asa de deplasat sa cred ca pot si eu??? Ce, banii mei sunt spurcati numai pentru ca sunt est-european?? Tu nu i telegi ce inseamna ca firma sa ai cate 10 Euro lunar de oa milioane de oameni! Bate cu mult pretul biletelor la cinema. Si nu ma refeream la productiile Hollywood curente, care ruleaza pe ecrane, care niciunde nu sunt pe netflix (si nici pe torenti btw), vreau doar sa primesc tot ceea ce primesc si clientii din vest care platesc acelasi pret ca mine.
  • -4 (12 voturi)    
    Suspiciune! (Joi, 7 ianuarie 2016, 9:17)

    CititorulComentator [utilizator]

    Am impresia ca intentia este sa colecteze cat mai multe IP-uri si evident datele personale pentru a corela cu IP-urile ce downloadeaza de pe torente ca sa te pescuiasca!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu prea merge (Joi, 7 ianuarie 2016, 10:00)

      RedGuard [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Căci un utilizator oarecare poate să aibă un server proxy care nu transmite IP-ul original (nu e transparent) și apoi tot ce descarcă, descarcă printr-un seedbox ce are un al treilea IP.

      În toată ecuația asta IP-ul original nu apare și costul unui asemenea pachet este egal cu cel al Netflix-ului.
      • +1 (1 vot)    
        din cate stiu (Joi, 7 ianuarie 2016, 13:17)

        gazpefoc [utilizator] i-a raspuns lui RedGuard

        in legislatie nu este incriminat download-ul ci doar punerea la dispozitia altora.
  • +3 (3 voturi)    
    S-a lansat sa fie lansat (Joi, 7 ianuarie 2016, 10:39)

    Erwin [utilizator]

    Abonamentul e putin mai scump decat in US, pentru un continut mai restrans.

    Ramane de vazut daca vor largi oferta si vor pune presiune pe furnizorii locali, sau expansiunea globala a fost doar ca sa entuziasmeze actionariatul.
    • 0 (0 voturi)    
      cred ca (Vineri, 8 ianuarie 2016, 0:09)

      Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui Erwin

      se pregateste o achizitie. cineva vrea sa cumpere netflix si atunci sa le creasca valoarea au devenit globali. tinand cont ca au intrat in 130 in acelasi timp fii convins ca nu e Romania buricul pamantului ...
  • +9 (9 voturi)    
    Ce mai trebuie sa faca Netflix (Joi, 7 ianuarie 2016, 12:54)

    andipetre [utilizator]

    M-am abonat si sunt dezamagit de oferta de seriala si filme.

    Dar vreau sa raman abonat si voi ramane daca:

    1. Voi putea vedea toate serialele pe care altfel le-as cauta "online". Povestea ca nu au licenta e o prostie: acum NIMENI nu difuzeaza acele seriale in RO, deci producatorii pierd bani oe piata asta

    2. Vreau colectia completa de filme si seriale vechi, sa cum e si in Vest. Eu platesc ca in Vest, vreau servicii ca in Vest. Facem discriminari intre locatii ale pietei EU?

    3. Continutul sa fie larg, sa nu includa doar filme la moda azi. Cat de scump poate fi sa imi dea, de exemplu, toate filmele (lung metraj) Star Trek, nu numai unul din seria clasica si cele 2 moderne ale lui JJ? Extindeti asta si la alte filme populare din trecut.

    Un serviciu bun de streaming e unul la care ma pot oricand intoarce cu placere, in care am ce vedea, care imi ofera o biblioteca completa de continut si ma face sa nici nu ma gandesc ca as vrea vreodata sa piratez.

    Netflix are sanse sa fie acesta. Acum nu e.
    • 0 (0 voturi)    
      ghinion (Vineri, 8 ianuarie 2016, 0:11)

      Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      netflix tocmai a pierdut 10E / luna de la tine (dar nu plateste drepturi de milioane pentru ca vrei tu niste filme)
  • +2 (2 voturi)    
    Informatie - Smart TV (Joi, 7 ianuarie 2016, 15:27)

    andipetre [utilizator]

    Aplicatia Netflix e deja disponibila oficial si in Romania pentru platformele Smart TV de la Samsung si LG. Azi au introdus-o si pentru noi.

    Poate asta ii trezeste si pe de-alde Digi Play si ceilalti furnizori de continut care cred ca o sa ne uitam la filme numai de pe tableta si computer. Fara sa oferi aplicatii pe Smart TV nu o sa ai nicio sansa sa devii relevant pe piata asta. Cand am televizorul ala mare in sufragerie, la care pot privi confortabil, din fotoliu, o sa ma mai incurc cu tablete, calculatoare, cabluri si alte prostii?