Un programator suparat a distrus aproape tot internetul, stergand doar 11 linii de cod

de M.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 martie 2016, 0:17 Economie | IT

Totul a inceput cu Azer Koculu, care a scris o bucata de cod numita Kik, o extensie a popularului limbaj de programare Node.js. Koculu a urcat Kik pe platforma NPM, un fel de App Store pentru programatorii care lucreaza cu Node.js, si l-a oferit gratis, informeaza Mediafax.

Kik, reţeaua de socializare, s-a sesizat şi i-a trimis lui Koculu un mail în care era rugat să schimbe numele modulului. Acesta nu a vrut. "Când am început să scriu Kik nu ştiam că există o companie cu acelaşi nume. Nu voiam să las o companie să mă forţeze să schimb numele", a declarat el, potrivit Business Magazine.

Issac Schluetter, CEO-ul NPM, i-a scos dreptul de autor asupra modulului, potrivit lui Koculu. Supărat, acesta a anunţat că-şi scoate toate modulele de pe NPM.

Toate bune şi frumoase, numai că Koculu a creat şi un modul numit "npm left-pad", adică 11 lini de cod. Nimic complicat, însă progrămelul a fost descărcat de peste 575.000 de ori şi folosit de mii de programatori pe post de scurtătură. Software-urile Babel sau React folosesc acest "npm lef-pad", care la rândul lor sunt folosite de companii mari precum Facebook, Netflix, Spotify pentru a spori eficienţa codului.











5464 vizualizari
  • +8 (8 voturi)    
    javascript (Sâmbătă, 26 martie 2016, 0:27)

    semperfidelis [utilizator]

    Node.js nu e limbaj de programare
    • +1 (1 vot)    
      Adica asta (Sâmbătă, 26 martie 2016, 0:52)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui semperfidelis

      http://blog.npmjs.org/post/141577284765/kik-left-pad-and-npm
  • +4 (4 voturi)    
    Alt titlu n-ati gasit? (Sâmbătă, 26 martie 2016, 0:36)

    mitg [utilizator]

    Nici cei de la Realitatea (care probabil au cele mai penibile titluri de stiri din Romania) n-au raportat stirea cu un titlu mai penibil si bombastic.
  • 0 (0 voturi)    
    Pai da... (Sâmbătă, 26 martie 2016, 3:40)

    ismail paine de circ [utilizator]

    Naiva miscare. Asa se intampla cand ai copii de 12 ani are cica "programeaza".

    Dar macar a scos la lumina o vulnerabilitate in managerul de module npm. Adica cineva isi baga picioarele in modul folosit de altii din registrul oficial, apoi altcineva isi ingregistreaza cu acelasi nume si ii exploateaza pe "fraerii" care il folosesc.
  • 0 (0 voturi)    
    Hmmm.. (Sâmbătă, 26 martie 2016, 3:43)

    ismail paine de circ [utilizator]

    Se cam exagereaza cu "composable modules". E o idee dusa cam la extrem. Sunt module npm de o singura linie care fac niste chestii foarte simple.
  • +1 (1 vot)    
    asaaa (Sâmbătă, 26 martie 2016, 4:30)

    adrian_rolland [utilizator]

    Si cum a "distrus" aproape tot internetul ??? FB, NetFlix si Spotify sunt aproape tot internetul ?
    • +1 (1 vot)    
      .... (Sâmbătă, 26 martie 2016, 13:08)

      ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      Pai nu a distrus nimic defapt. Puteau avea probleme daca incercau sa instaleze package-ul ala in acel moment. Oricum, chestiile astea se fac in procesul de pre-productie.. deci sanse nule sa cauzeze ceva.
  • -1 (1 vot)    
    imposibil (Sâmbătă, 26 martie 2016, 9:09)

    DSS [utilizator]

    nu poate nimeni sa-ti ia dreptul de autor, doar autorul poate sa-l vanda. Articolul asta e scris cu picioarele
    • 0 (0 voturi)