Windows 10, criticat in Franta pe motiv ca sunt colectate prea multe date despre utilizatori. Autoritatea de protectie a datelor someaza Microsoft sa faca schimbari

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 21 iulie 2016, 16:40 Economie | IT

Windows-10
Foto: Microsoft
Cel mai nou sistem de operare al Microsoft a intrat in vizorul CNIL, autoritatea franceza de protectie a datelor, pe motiv ca ar colecta mult prea multe date personale despre tot ce fac online utilizatorii. Nu este singura critica adusa sistemului de operare, autoritatea CNIL comunicand rezultatele unei investigatii realizata intre aprilie si iunie. CNIL a conchis ca Microsoft incalca legile franceze de protectie a datelor si, daca in trei luni compania nu se va conforma, ar putea urma o ancheta ce s-ar putea finaliza cu sanctiuni.

Principalul repros adus Windows 10 este ca sistemul colecteaza excesiv de multe date personale despre ce fac utilizatorii pe internet, inclusiv ce aplicatii descarca si cat timp folosesc fiecare aplicatie.

CNIL spune ca Microsoft nu-si informeaza utilizatorii suficient despre cookie-urile folosite, iar codul PIN de patru caractere folosit pentru a accesa diversele aplicatii nu este destul de sigur, fiindca nu exista un numar maxim de incercari de introducere a codului.

Autoritatea spune ca notificarea trimisa catre Microsoft are rolul de a da utilizatorilor mai multa libertate de alegere si mai multe informatii despre serviciile folosite.

CNIL a trimis in trecut si catre alte companii americane de tehnologie astfel de notificari, exemple importante fiind Google (pentru "dreptul la uitare) si Facebook (pentru a stopa trackingul celor care nu au cont in retea).

Sursa: The Verge


Citeste mai multe despre   











[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
2113 vizualizari
  • +2 (8 voturi)    
    o porcarie!! (Joi, 21 iulie 2016, 16:53)

    Codruta N [utilizator]

    W 10 nu recunoaste o GRAMADA de periferice!! Ar trebui amendata si de Protectia Mediului (pentru ca, renuntand la cele vechi, creste cantitatea de deseuri) cat si de cea a Consumatorilor, pentru ca NU te avertizeaza ca e un "produs dedicat" si care te va FORTA sa cumperi chestii de care nu aveai, de fapt, nevoie! >:
    • +1 (1 vot)    
      hei (Joi, 21 iulie 2016, 17:41)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Microsoft va introduce o subscriptie lunara pentru folosirea Win10.
  • +1 (5 voturi)    
    Baietii astia de la Comunitatea Europeana (Joi, 21 iulie 2016, 17:11)

    MoemBius [utilizator]

    sint ori prost informati ori in afara domeniului
    asa de pe margine orice versiune de windows de a lor tine minte toate (absolut toate) comenzile pe care utilizatorul le a dat de cind a fost instalat sistemul de operare.
    Pentru detalii va recomand stimati membrii ai EU sa consultati unutilitar extrem de mic pus la dispozitie de niste fosti angajati windows de aici
    http://www.nirsoft.net/utils/computer_activity_view.html
    O sa vedeti exact tot ce s-a intamplat pe pcul cu pricina .....indiferent ce versiune de Windows aveti pe acolo

    :(
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Joi, 21 iulie 2016, 19:19)

      Relativ_neutru [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      Faci confuzie intre niste log-uri stocate local (si care pot fi curatate cu diverse utilitare) si date trimise in timp real la Micosoft despre activitatea utilizatorului.
      • 0 (2 voturi)    
        nu ai putea sa mi zici si mie cu ce sterg (Vineri, 22 iulie 2016, 21:17)

        MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui Relativ_neutru

        logurile alea cum zici tu?
        si ai si ceva dovezi cind zici ca informatia din acele "loguri" cum le zici tu e stocata doar local?
        Te rog frumos ia programelu de care am zis eu aici si zi mi si mie care e logu cu pricina :)
        Promit solemn sa trimit un bax de whisky pe orice adresa indici.
        Te rog frumos doar sa fii cinstit nimic altceva
        PS
        Daca poti
        • -1 (1 vot)    
          ... (Duminică, 24 iulie 2016, 14:58)

          Relativ_neutru [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

          Ai citit macar pagina web pe care o recomanzi? La capitolul "How to delete the information displayed by LastActivityView..." ai ajuns? Zice destul de clar de unde colecteaza informatiile si cum pot fi sterse.
          • 0 (0 voturi)    
            Nu nu am ajuns (Duminică, 24 iulie 2016, 23:32)

            MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui Relativ_neutru

            ca nu pot citi asa repede
            Ma scuzi
            Multa bafta
            Pacat ca nu ai castigat baxul de whisky
            se pare ca tu ai incercat ce scrie acolo si chiar merge

            cool