Investitorii din Silicon Valley reactioneaza ingroziti si uimiti la victoria lui Trump. Cei mai radicali cer independenta Californiei

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 9 noiembrie 2016, 15:57 Economie | IT

Donald Trump
Foto: Wikimedia Commons
​Diversi investitori si directori din Silicon Valley au postat pe Twitter mesaje in care reactioneaza la surprinzatoarea victorie a lui Trump. Atitudinile exprimate sunt de uimire, disperare, resemnare dar si umor, iar cei mai radicali (si glumeti) ar vrea ca statul California sa se desprinda de SUA.

Antreprenorul Shervin Pishevar cere, mai in gluma mai in serios,  independenta Californiei si spune ca trebuie sa existe acum in societate o dezbatere cat se poate de serioasa

Michael Arrington, fondator TechCrunch a pus pe Twitter un titlu de pe Druge Report: "Sultanii din Silicon Valley fac pe ei"
Keith Rabois de la Khosla Ventures glumeste ca nu ar trebui sa-l lasam pe Trump sa se atinga de armele nucleare.

Katie Jacobs Stanton, director comercial la Color Genomics si fost director la Twitter se intreaba cum de a ajuns America de la primul presedinte negru, la primul presedinte sustinut de Ku Klux Klan.

Mark Suster de la Upfront Ventures face o paralela cu Brexitul si spune ca macar de Trump America poate scapa in patru ani.  "Vor fi patru ani lungi si tragici. Sper sa evitam razboaiele.

Jeff Weiner, CEO al Linkedin da un mesaj de incurajare si face apel la curajul in fata sortii dovedit de americani de mai multe ori in istorie


Tristan Walker de la Andreessen Horowitz spune ca este ingrozit de soarta fiului sau intr0o tara condusa de Trump.
M. G. Siegler, partener la un fond de investitii si fost de editorialist la TechCrunch spune simplu: we're fucked. "Nu neaparat din cauza lui Trump, ci din cauza celor care l-au ales.
Un alt antreprenor, Anil Dash, indeamna oamenii sa nu se mute in Canada si sa-i tina piept lui Trump pe care il numeste "motherfucker"

Sursa: CNBC,TechCrunch, Business Insider


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
7312 vizualizari
  • +4 (8 voturi)    
    California ar fi in primele 10 economii mondiale (Miercuri, 9 noiembrie 2016, 17:03)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Declararea independentei nu ar fi chiar o gluma.
    • -2 (2 voturi)    
      trebuie sa se gandeasca (Miercuri, 9 noiembrie 2016, 17:58)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      si care sunt consecintele independentei asupra Californiei
    • -1 (5 voturi)    
      CURS DE DE IMPARTIRE CADASTRALA (Miercuri, 9 noiembrie 2016, 18:21)

      Carpi [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      STATALA

      Exemplu ipotetic: Independenta Californiei

      California are 58 de conties ! adica judete la noi .
      Trebuie sa se tina un referendum in fiecare county ! :
      Daca vrea sa fie independent, cu care county vrea sa se asocieze pentru a forma un stat independent, si care county vrea sa ramana in uniune !
      In plus California are o forma necompacta ! Lunguiata Nord -Sud , blocand accesul Nevadei si Arizonei la Ocean !
      Deci fara o impartire de la bun inceput a Californiei in California de Sud si California de Nord, nici nu se poate vorbii de independenta unor teritorii californiene !!!
      Desigur, se poate ajunge si la stramutari de populatii !
      California de Nord poate alege sa ramana in SUA ! sau independenta separata !
      Deci ecuatia este foarte complexa !

      Oricum California are o marime prea mare pentru SUA ! nepotrivita cu inmultirea populatiei californiene din ultimele decenii !
      De ce 2 orase atat de mari, sa fie simultan intr-un singur stat ? Los Angeles si San Francisco !
      O impartire in doua parti Nord-Sud, ar fi un lucru foarte sanatos ! si cat mai repede !
      • -1 (1 vot)    
        De ce nu-i lasi ... (Miercuri, 9 noiembrie 2016, 22:11)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

        ... pe cei din California sa-si bata capul, sa propuna si sa decida in privinta viitorului statului locuit de ei?

        De ce-ar fi rau sa fie doua orase foarte mari in acelasi stat? Doar oamenii care locuiesc in ele le fac mari, nu apartenenta sau nu la un stat sau altul.
        • +1 (1 vot)    
          Vezi ! Te contrazici singur ! (Joi, 10 noiembrie 2016, 8:00)

          Carpi [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          Te-ai exprimat in sensul ca 2 orase mari ale SUA e bine sa ramana intr-un stat ! Adica iti exprimi opinia, asa cum am facut-o si eu !
          Dar ma critici pe mine ca, de ce ma ,,bag" eu peste problema asta !.
          Recunoaste ca nu e o atitudine ,,democratica" a ta !
  • 0 (0 voturi)    
    lol (Miercuri, 9 noiembrie 2016, 21:00)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Sunt in primele 10 economii pt ca au restul statelor unite in spate
    Daca ar fi bariera intre ei si restul nu ar mai fi asa simpatic. Gandeste-te doar la taxe de export si intelegi ideea
    Niste nesimtiti care invart banii pe degete sunt enervati ca li-i s-a dat peste degete si acum se planga la mamica asta e poza de mai sus
  • 0 (0 voturi)    
    Pishevaria libera (Miercuri, 9 noiembrie 2016, 22:11)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    Pishevar ar trebui sa fondeze Pishevaria si sa lase California in pace.