O declaratie a unui director Samsung Romania a devenit virala si a starnit comentarii dure pe internet - Ce sa fie mai intai: toaleta in curte sau tableta in clasa?

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 16 noiembrie 2016, 17:28 Economie | IT

Cristian Cojocaru, seful diviziei telecom la Samsung Romania
Foto: Samsung
Cred ca este de preferat sa avem tablete in scoli intai si abia apoi sa rezolvam cu toaleta din curte. Este citatul unui director al Samsung Romania care a reusit sa devina viral pe internet si care a trecut si granitele tarii, ajungand pe un site francez. Pe Facebook declaratia a fost intens comentata si oficialul Samsung a fost criticat de foarte multi, cei mai duri calificand declaratia ca fiind aberanta. Cei mai ingaduitori spun ca omul a avut o exprimare nefericita si ca a fost oarecum scoasa din context. Declaratiile complete le puteti citi pe Ziarul Financiar. Oficialul Samsung si-a cerut scuze miercuri pentru "exprimarea nefericita de ieri" si spune ca isi retrage declaratia.

Declaratia a fost facuta de Cristian Cojocaru, directorul diviziei telecom de la  Samsung Romania, la o conferinta de tehnologie organizata de Ziarul Financiar.

Evident ca declaratia a fost "taxata" dur pe Facebook, oficialul Samsung fiind rugat chiar sa stea cu o tableta pe WC-ul din fundul curtii. Cei mai intelegatori au spus ca citatul a fost scos din context si ca declaratia nu ar fi trebuit sa ajunga stire si sa fie mediatizata. (Lucru imposibil daca ne gandim ca a fost facuta la o conferinta de tehnologie n. a,).

Evident ca nu au lipsit nici glumele cu tablete si telefoane care explodeaza, dat fiind ca este foarte recent uriasul scandal Galaxy Note 7.

Cristian Cojocaru si-a cerut scuze miercuri pentru "exprimarea nefericita de ieri" si spune ca isi retrage declaratia.

Interesant este ca un site francez - phonandroid.com - a preluat declaratia si o comenteaza intr-un articol cu titlul:  Pour Samsung Roumanie, les tablettes a l¬ecole sont plus importantes que les toilettes.

Francezii spun ca, daca in Franta o astfel de declaratie ar fi considerata un pic ciudata, in Romania ea atinge un punct sensibil fiindca in multe scoli de la sate toaletele nu sunt in cladirea scolii, ci in curte, iar scolarii trebuie sa iasa din cladire ca sa le foloseasca, indiferent cat de rea este vremea.

Discutia nu este noua: ar trebui sa digitalizam scolile, in conditiile in care multe sunt darapanate? La un eveniment organizat de Samsung in 2013, exact pe tema tabletelor in scoli, cand Remus Pricopie era ministru al educatiei - s-a ridicat problema.

Pricopie a tinut sa le raspunda si celor care spun ca, in conditiile in care o parte din scoli stau sa cada, e exagerat sa vorbim de tablete si smart TV, explicand ca trebuie sa ne ocupam in acelasi timp de mai multe lucruri "Faptul ca inca avem probleme in sistem nu inseamna ca trebuie sa blocam acest proiect. Cineva a spus ca trebuie sa terminam scolile de reparat si apoi sa ne ocupam de digitalizare. Eu cred ca trebuie sa le facem in acelasi timp si pe unele si pe altele. Pentru fiecare problema avem o foaie de parcurs destul de clara".


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
10079 vizualizari
  • -3 (15 voturi)    
    e in regula (Miercuri, 16 noiembrie 2016, 17:41)

    muciflenduri [utilizator]

    Intai sa ajungem la nivelul statelor civilizate de la 1900, cu toalete in interiorul cladirilor.
    Apoi ne apucam de autostrazi, iar prin 2093 trecem la energia regenerabila.
    Doamne fereste sa sarim niste pasi, e clar ca educatia este la pamant din cauza toaletelor, nu toaletele sunt in curte din cauza educatiei.
    • +7 (9 voturi)    
      Facem si toalete, luam si tablete, (Miercuri, 16 noiembrie 2016, 22:10)

      adro [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      daca avem cu ce...

      Educatia celor care a pus toaleta in interior pe la 1900 nu s-a facut pe tableta. Exista o educatie mai "de baza" decat alfabetizara digitala, peste care vine acceasta din urma.
      • +4 (8 voturi)    
        eu nu inteleg altceva (Joi, 17 noiembrie 2016, 8:58)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui adro

        DE CAND SE FACE EDUCATIE CU TABLETA?!

        adica toti ne chinuim sa ne tinem cat mai putin copiii cu ochii in device-uri electronice si statul (impins de la spate de marile corporatii) le baga copiilor pe gat tablete?! nu cred ca de prosti sefii marilor corporatii isi trimit copiii la scoli fara gadget-uri (da, in lumea civilizata scolile clasice au devenit foarte cautate. noi ca de obicei prindem trendul dupa ce lumea civilizata renunta la el. vezi: termopane, mc donalds, restaurant vs mancare acasa, moneda euro :) etc)

        si sa nu imi spuneti ca poate fi folosita pt educatie... stiu asta, doar ca in 99% din timp va fi folosita pt prostii care strica mintea si ochii (sunt studii facute de oameni destepti nu vb din auzite)
        • -6 (6 voturi)    
          Depinde ... (Joi, 17 noiembrie 2016, 10:45)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

          ... de cum e abordata problema.

          Daca iei o tableta din pravalie si-o dai pur si simplu elevului, n-ai facut mare lucru - o va folosi intr-adevar mai mult pentru chestii care n-ajuta de loc educatia.

          Daca insa instalezi pe ea soft dedicat, pe care elevul nu poate/n-are voie sa-l schimbe, daca lasi managementul aplicatiilor pe mana scolii - in mod esential, daca faci ca tableta sa fie inlocuitorul complet al cartilor si al caietelor - ea poate fi de un foarte mare ajutor in educatie.

          Au facut unii in cadrul programului OLPC un experiment - vezi aici: https://www.technologyreview.com/s/506466/given-tablets-but-no-teachers-ethiopian-children-teach-themselves/. Rezultatele experimentului au fost de-a dreptul incredibile: copiii din doua sate etiopiene, capatand pe mana tablete, fara sa fi vazut macar semne de circulatie inainte, complet analfabeti, fara sa aibe parte de dascali, au invatat nu doar sa citeasca ci si sa se bage in miezul sistemului de operare (chestie pe care putini utilizatori de calculatoare din tarile dezvoltate o face) in mai putin de sase luni. Da' asta pt. ca device-urile pe care le-au capatat au fost special gandite sa stimuleze invatarea.

          Asta apropos de studii.
      • -6 (6 voturi)    
        Ai si n-ai dreptate (Joi, 17 noiembrie 2016, 10:32)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui adro

        Drept e, educatia celor ce au pus buda in interior pe la 1900 nu s-a facut pe tableta. Dar lumea se schimba. Tehnologia de capul ei nu imbunatateste implicit educatia - asta a fost o constatare pe care-a facut-o si Steve Jobs, si-a afirmat-o public. Dar tehnologia folosita cu cap in educatie poate ajuta foarte mult educatia. Asta e unul din motivele pentru care Apple, cat a fost condusa de Jobs, a fost proportional poate cel mai mare donator de tehnica de calcul pentru educatie. (Al doilea motiv, posibil comparabil de important, fiind reclama, da' asta e alta discutie - e greu sa justifici cheltuieli de zeci de milioane de dolari in fata actionarilor fara sa indici si ce beneficii astepti de la ele.)

        Dac-ar fi sa traduc io afirmatia astuia, e mai important sa investim intr-o o educatie eficienta si de buna calitate decat in santatate, ajutoare sociale, infrastructura, combaterea coruptiei sau alte asemenea. Drept e, toate se completeaza si se sustin reciproc, dar motorul care le sustine pe toate celelalte e educatia. Un om needucat isi va face praf sanatatea, va face accident pe cea mai buna sosea, va fi somer sau chiar va fura, sau macar va inchide ochii la furturile altora, negand sau macar reducand eficienta investitiilor in alte domenii decat educatia. Un om educat (de retinut: nu doar trecut printr-o scoala!), sau macar invatat sa gandeasca critic si sa fie constient de importanta educatiei, si de cum se poate auto-educa, va avea grija de propria sanatate, va conduce cu grija pe cele mai proaste drumuri, va intelege ca pe termen lung necinstea e o afacere proasta, va fi constient ca furturile altora il afecteaza si pe el, si isi va gasi destul de usor de lucru, crescand eficienta investitiilor din alte domenii decat educatia.
    • +6 (8 voturi)    
      Ba nu e deloc in regula (Joi, 17 noiembrie 2016, 7:59)

      idsoc [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Toaletele nu sint la pamant din cauza educatiei, toaletele sint la pamant din lipsa banilor care sint cheltuiti pe felul de prostii neprioritare cum ar fi tabletele. Sint curios daca la scoala unde isi trimite dl. de la Samsung copiii wc-ul e afara. Si mai sint curios daca la conferinta aia la care isi faceau PR s-a prezentat si vreun studiu legat de impactul tabletelor pe termen lung asupra vederii copiilor.
      • -6 (6 voturi)    
        Io-s curios de altceva (Joi, 17 noiembrie 2016, 10:49)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

        Daca nu si-ar permite, si-ar avea de ales intre doua extreme, unde si-ar trimite asta de la Samsung copiii? La scoala cu buda in curte da' cu predare asistata de calculator, sau la scoala cu buda in cladire da' cu predarea de cacao?

        Nu vreau sa implic ca nu se poate face scoala de calitate si fara tehnica de calcul. Vreau doar sa scot in evidenta cum i-am inteles io afirmatia: calitatea educatiei - care poate fi imbunatatita foarte mult cu ajutorul tehnologiei moderne, chiar daca utilizarea tehnologiei moderne nu implica musai o educatie mai de calitate - e mai importanta decat calitatea conditiilor din scoala.
  • +4 (16 voturi)    
    Surprinde? (Miercuri, 16 noiembrie 2016, 18:10)

    adro [utilizator]

    E punctul de vedere al unui vanzator de tablete. Asteptam si declaratiile celor care vand WC-uri. Dar parca tot mai bune sunt sfaturile celor care nu vand nimic.
    • +5 (7 voturi)    
      Ops,dar lista-i lunga cu cei ce stau la coada (Miercuri, 16 noiembrie 2016, 21:48)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui adro

      Stomatologii, producatorii de pasta de dinti,sapun, sampoane,periute pentru dinti,mancare eco.cisme de cauciuc,filtre pt. apa.................
  • +4 (8 voturi)    
    ok (Miercuri, 16 noiembrie 2016, 18:26)

    korkodell [utilizator]

    cand sunt minus cinspe afara, sa'si ia tableta si sa mearga la buda din curte.
    votati usl ! votati grivco !
  • -7 (15 voturi)    
    Franchetea unor adevaruri dureroase,ne deranjeaza? (Miercuri, 16 noiembrie 2016, 19:41)

    Plagarus [utilizator]

    Strabunicii,bunicii si parinti au avut privata in fundul curtii,macar nepotii /copii lor sa se instruiasca adecvat secolului XXI.
    Calificati si bine platiti isi vor rezolva ei singuri toate problemele (inclusiv cele sanitare )
    • -7 (7 voturi)    
      lunatici (Joi, 17 noiembrie 2016, 9:05)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      cu gandirea asta nu te mai faci mare... alooo, vezi ca esti in sec XXI. mare e gradina domnului!
  • +3 (11 voturi)    
    Poate că știe el ce spune! (Miercuri, 16 noiembrie 2016, 21:48)

    Mediteranean [utilizator]

    Poate că știe el ce spune!

    Cine știe, poate că el așa a crescut!

    Cu toaleta pe post de groapă în fundul curții!

    Și uite ce mare a ajuns!

    Ditamai șefu la compania aia de le explodează telefoanele, le explodează mașinile de spălat, și care tocmai sunt în mare scandal de corupție în Coreea de Sud cu milioane de dolari date de Samsung unei prietene a președintei Coreei de Sud.
  • +4 (6 voturi)    
    Gresit ! (Joi, 17 noiembrie 2016, 8:21)

    ac [utilizator]

    Pai omu isi ia tableta cind se sta la toaleta - na c-am facut si versuri. La ce altceva foloseste una?