Uber va incheia anul cu pierderi de 3 miliarde dolari si venituri de 5,5 miliarde dolari, scrie Bloomberg

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 20 decembrie 2016, 11:01 Economie | IT

Calatorind cu Uber
Foto: Uber
​Uber Technologies Inc a avut pierderi de peste 2,2 miliarde dolari in primele noua luni ale acestui an, iar veniturile au totalizat 3,76 miliarde dolari, scrie Bloomberg, citand surse apropiate companiei. Pe "hartie", Uber valoreaza 69 miliarde dolari. mai mult decat General Motors si Twitter la un loc. Datele nu au fost confirmate de companie.

Venitul net a fost de 1,7 miliarde dolari trimestrul trecut, fata de 1,1 miliarde in Q3 2017. Tot trimestrul trecut, valoarea curselor facute de pasageri a fost de 5,4 miliarde dolari, cu 400 milioane dolari mai mult decat in Q3 2015.

Informatiile neoficiale arata ca Uber ar fi avut pierderi de doua miliarde dolari anul trecut si se estimeaza ca va pierde trei miliarde anul acesta. Compania a avut pierderi de 100 milioane dolari in Q2 pe piata din SUA unde in Q1 reusise sa obtina profit.

Uber a primit peste zece runde de finantare in valoare de peste 10 miliarde dolari, cea mai mare in primavara acestui an: 3,5 miliarde dolari de la un fond de investitii saudit.


Citeste mai multe despre   












​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

4596 vizualizari

  • -3 (15 voturi)    
    mdea (Marţi, 20 decembrie 2016, 11:07)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    una din cele mai mari escrocherii evazioniste la ora actuala
    • +3 (11 voturi)    
      Taximetristule p$dist si manelist! (Marţi, 20 decembrie 2016, 11:16)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Eu merg numai cu Uber pentru ca m-am saturat de toti taximetristii care sunt numai manelisti, hoti, p$d-isti si incearca sa te tepuiasca de fiecare data!
      Cu Uber merg cu soferi amabili, care nu fumeaza in masina, care asculta doar ce vreau eu, masini curate, cost corect.
      Sper sa scapam de voi cat mai repede, sa ramana doar Uber!
      • +1 (3 voturi)    
        Dar (Marţi, 20 decembrie 2016, 13:47)

        George C. [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        daca UBER era detinut de Ghitza, atunci avea dreptate jeanvaljeanro, nu?
    • +2 (10 voturi)    
      escrocherie (Marţi, 20 decembrie 2016, 11:29)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      e taximetria in Romania. Sper sa intre Uber pana-n ultimul catun.
      • +1 (1 vot)    
        uber e escrocheria aici (Miercuri, 21 decembrie 2016, 10:15)

        tudor1234 [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

        Am fost o singura data uber. Am platit 28 ron pe o cursa care o fac in fiecare dimineata cu taxi pentru 17 ron.

        Am fost cu un golf. Soferul a fost civilizat, totul ok, dar sub nici o forma nu justifica pretul. O parte buna din taximetristi sunt si ei la acelasi nivel, dar au preturi normale. Nici macar rechinii din aeroport nu te tzepuiesc asa. Aia pe care toti ii evitam ca "ne fraieresc".

        Cred ca si cu black cab as iesi mai ieftin, si as circula doar cu audi-ul si mertzane. Voi chiar nu sunteti intregi la cap cu uber?
  • +4 (4 voturi)    
    saudit? (Marţi, 20 decembrie 2016, 11:14)

    of of [utilizator]

    Deci cand folosim uber, profitul merge la sauditi?
  • -1 (5 voturi)    
    Cum !!!! (Marţi, 20 decembrie 2016, 12:35)

    popass [anonim]

    poti sa fi pe PIERDERE dintr-o afacere in care nu investesti NIMIC (sau aproape nimic) si 16% din toate incasarile pe masini iti revin (adica iti intra in cont la sfarsitul cursei, asta in romania ).........................nu numai anaf-ul din Romania poate sa inghita asemenea GALUSTI mai sunt si alti .........................