Un angajat irakian al Facebook, despre interdictia impusa de Trump:  E ca si cand un guvern ar decide intr-o zi sa anuleze toate permisele de conducere fiindca sunt prea multe accidente rutiere

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 31 ianuarie 2017, 11:47 Economie | IT

Murtadha Al-Tameemi
Foto: Facebook
​Sectorul tehnologic este probabil cel mai afectat de interdictia de intrare in SUA impusa de presedintele Trump cetatenilor din sapte tari musulmane. Un angajat al Facebook nascut in Irak face o analogie interesanta, comparand controversatul ordin dat de Trump cu situatia in care un guvern ar decide sa interzica tuturor oamenilor sa mai conduca masini fiindca sunt prea multe accidente de circulatile. El povesteste si ca de multe ori la intrarea in SUA, desi avea toate actele in ordine, agentii de la emigrari au fost insistenti si l-au "puricat" indelung.

Companiile de tehnologie au criticat ordinul de interdictie dat de Donald Trump pentru cetatenii din sapte tari musulmane care, chiar daca au drept de lucru, nu aveau voie temporar sa intre in SUA. Imigrantii au un rol esential la companiile din Silicon Valley, multe fiind fondate de acestia. Duminica administratia americana a schimbat ordinul, permitand celor cu green card sa intre in tara, insa masura nu s-a aplicat unitar si haosul a persistat.

Murtadha Al-Tameemi are 24 de ani si s-a nascut in Irak, insa acum zece ani a fost invitat de SUA printr-un program de schimburi culturale finantat de Statele Unite. Al-Tameemi lucreaza in prezent la Facebook, fiind inginer in Seattle, si povesteste cum joi, cand se afla in vizita la rudele din Canada, a fost sunat de un avocat de la Facebook care l-a sfatuit sa se intoarca urgent in SUA fiindca este posibil sa nu mai poata reveni, chiar daca are toate actele in regula.

Al-Tameemi a revenit la timp si povesteste pentru BBC cat de socat a fost de masura aplicata fulgerator. "M-am gandit la o analogie reprezentativa. E ca si cand un guvern ar decide sa revoce permisele de conducere ale tuturor cetatenilor pentru ca ar fi prea multe accidente rutiere si nu mai trebuie sa existe victime. Vom interzice de tot condusul pentru a nu mai exista victime".

Pentru cetatenii din tarile musulmane procesul de obtinere a vizei de SUA este foarte complicat, putand dura ani. Cum nu exista ambasade SUA in toate tarile musulmane importante, cei care vor viza trebuie sa mearga la interviuri in alte tari, ceea ce inseamna costuri mari.

Cativa ani dureaza si obtinerea green card-ului care iti da drept de lucru si rezidenta in SUA, iar faptul ca pentru cateva zile posesorii de green card nu au fost lasati sa intre in SUA a scandalizat multa lume.

Al-Tameemi povesteste ca in cei zece ani de cand locuieste in SUA a intrat de nenumarate ori in tara si mereu a fost oprit pentru intrabari suplimentare si pentru controale amanuntite. Foarte multi cer ca la granitele SUA controalele sa fie mai stricte, insa inginerul de la Facebook spune ca pentru cei nascuti in tarile musulmane controalele sunt deja extrem de dure.

El povesteste ca agentii cer telefoanele unor pasageri, se uita prin poze si uneori rad de ele. El adauga ca de cateva ori agentii s-au uitat pe contul de Facebook la lista de prieteni si l-au intrebat de unde stie diverse persoane.

Angajatul Facebook spune ca au fost dati in care agentii au urlat la el, dar si un caz in care a fost intrebat unde isi tine Coranul. Cand a raspuns ca nu este o persoana atat de religioasa si ca nu umbla cu Coranul in bagaje, agentii s-au uitat neincrezatori. In alte dati a fost intrebat in mod repetat cand a fost ultima oara in Siria, desi Al-Tameemi nu fusese niciodata acolo si declarase acest lucru si in formularele oficiale.

Inginerul de la Facebook a trecut frontiera de aproximativ 50 de ori in ultimii doi ani, astfel ca are deja "experienta". El spune ca au fost destule cazuri in care agentii, cunoscandu-l deja, l-au lasat sa treaca mai rapid sau si-au cerut scuze pentru ca sistemul ii obliga sa-l conbtroleze mai mult, desi nu este cu adevarat nevoie.

"Mi-ar face placere sa fac schimb de pasaport cu oricine spune ca la granitele noastre controalele sunt de forma. I-as spune: incearca sa vii in tara sub identitatea mea si ai sa vezi cum este", spune Al-Tameemi.

Interdictiile de intrare in SUA, gandite sa protejeze tara impotriva teroristilor, afecteaza companiile americane care se bazeaza pe oameni veniti din toate colturile lumii, o buna parte dintre inginerii foarte buni din Silicon Valley fiind din afara SUA. Iranul este cea mai afectata tara, existand in SUA o comunitate puternica, mai ales in zona Los Angeles.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation: Ce trebuie sa faci pentru a beneficia de cei 200.000 lei disponibili prin programul StartUp Nation si pentru a-ti dezvolta afacerea

Ai primit un acord de acceptare in programul StartUp Nation. Care sunt urmatorii pasi? Cu ce costuri te vei confrunta pentru a te putea folosi de acesti bani? Mai intai trebuie sa pui in practica ideea de business castigatoare, iar apoi sa iti cresti afacerea. Pentru asta ai nevoie, in primul rand, de clienti noi, strategii adaptate la nevoile pietei si de un ochi atintit permanent asupra propriei afaceri si asupra pozitionarii tale in cadrul unei oferte adesea variate.

1678 vizualizari

  • +2 (22 voturi)    
    urmeaza in US sa se vanda DOAR 51 (Marţi, 31 ianuarie 2017, 11:52)

    un domn [utilizator]

    de periute de dinti pentru ca ..exista Riscuri de Siguranta Nationala, fiecare Stat din US va folosi DOAR o periuta de dinti pentru TOTI cetatenii !
    • -6 (12 voturi)    
      Domnule (Marţi, 31 ianuarie 2017, 14:40)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Sunt sondaje facute in tarile musulmane care releva clar ca peste 3 sferturi din ei considera, intr-un fel sau altul, ca orice non musulman trebuie fie sa dispara fie sa fie supus lor.
      Puneti mana si cautati, cititi
  • +1 (5 voturi)    
    Exista deja asemenea restrictii (Marţi, 31 ianuarie 2017, 12:05)

    AdrianBorza [utilizator]

    Exista restrictii precum cea din titlu. De pilda armele de foc sunt complet interzise in UK pentru ca sunt prea multe omucideri cu cutite si alte mijloace. Pentru ca automobile.
  • -10 (20 voturi)    
    pai si (Marţi, 31 ianuarie 2017, 12:16)

    levierul [utilizator]

    Stai ca nu inteleg ideea. Nu iti place in USA? De ce nu stai in Irak? Adica pe de o parte suntem impotriva lui Trump pentru ca limiteaza migratia, dar suntem atat de meschini incat sa angajam capete de acolo pentru profiturile USA, dar pentru asta tot pe Trump dam vina.
    Romania a pierdut cam tot ce se putea pierde in materie de inteligenta. Dar asta nu ii impiedica pe umanisti sa lupte pentru "libertatea" migratiei. Cata mai ipocrizia!!!!
    Pai si cine a mai ramas acum in acele tari? Dragnea si simpatizantii lui.
    Perfect!
    • +5 (7 voturi)    
      N-ai inteles nimic (Marţi, 31 ianuarie 2017, 15:25)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Si dupa cum scrii, nici nu ma mir.
  • -15 (19 voturi)    
    Ca să repar analogia... (Marţi, 31 ianuarie 2017, 12:17)

    Nyk1 [utilizator]

    E ca si cand un guvern ar decide intr-o zi sa anuleze toate permisele de conducere ale șoferilor de o anumită religie pentru că mulți dintre folosesc autovehiculele pentru a intra în mulțime și a provoca deliberat accidente.
    • +4 (10 voturi)    
      Eu nu prea am ce sa repar (Marţi, 31 ianuarie 2017, 13:35)

      UnObservator [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Defineste-mi totusi termenul "multi". Din 1.7 mld, cat inseamna multi pentru tine?
    • 0 (0 voturi)    
      ai fi amuzant (Marţi, 31 ianuarie 2017, 20:12)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      daca analogia nu ar fi stupida.
      chiar crezi ca vreunui atentator ii trebuie permis de conducere?
      doar nu-ti inchipui ca cei care au deturnat avioanele in World Trade Center si Pentagon in 9 septembrie 2001 aveau licenta de pilot?
  • -6 (18 voturi)    
    rutiera (Marţi, 31 ianuarie 2017, 12:20)

    bobyrou [utilizator]

    Irakianul a gandit prost comparatia. Sper ca Trump sa va scoata pe toti din SUA.
    • 0 (0 voturi)    
      si (Marţi, 31 ianuarie 2017, 20:13)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      eu sper sa fie eradicata prostia.
  • -7 (15 voturi)    
    Nu e chiar asa (Marţi, 31 ianuarie 2017, 12:22)

    ddd13 [utilizator]

    Mai degraba e ca si cand guvernul ar anula toate permisele date, sa zicem, in Pitesti intrucat s-a constatat ca nr. accidentelor provocate in Romania de cei ce si-au luat acolo permisul e mult mai mare decat in alte zone.
  • +6 (18 voturi)    
    Un trumpit! (Marţi, 31 ianuarie 2017, 12:42)

    dexpropriat [utilizator]

    Cum isi permite sa il ironizeze pe conducatorul suprem al celei mai mari colonii ruse?
    • -4 (4 voturi)    
      halal (Marţi, 31 ianuarie 2017, 16:20)

      banatan [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      altu care nu stie ce vorbeste. De aruncat pastile tot romanu-i bun, asai?
  • -7 (7 voturi)    
    tari musulmane (Marţi, 31 ianuarie 2017, 13:32)

    dum_i [utilizator]

    Nu e cumva discriminator ca acele tari sa fie numite "musulmane"? Cum se simt bietii crestini persecutati si omorati acolo?

    Sau ipocrizia corecta politic merge doar atunci cand nu avem voie sa vorbim de "tari crestine"?
  • -7 (9 voturi)    
    un tampit... (Marţi, 31 ianuarie 2017, 14:16)

    mihai.mihaita [utilizator]

    nu mam ira ca esti limitat... confuzi animalele cu niste acte,... permise? de care? nationale, internationale? din alte tari in sua? ai dat un exemplu limitat fix ca mintea voastra de arabi!

    trebuei sa intelegeti ca NU aveti ce cauta in cultura crestina... sunteti limitati si obsedati de religia voastra..

    cereti sa fiti acceptati si nu vreti sa fiti respinsi... dar daca cineva vine in tarile voastre, le puneti cutitul la gat sa va respecte mizeria...!

    2. legea lui Trump e legea lui Obama din 2011
  • +6 (12 voturi)    
    . (Marţi, 31 ianuarie 2017, 14:54)

    Soranna [utilizator]

    Deci omul asta e in SUA de 10 ani, toate actele in regula, are job (bun, inginer la Facebook... oare cate persone sunt in stare sa obtina asa ceva?), si nu poate iesi din tara lui ca isi asuma riscul sa nu se mai poate intoarce.
    Si voi il faceti idiot?
    Cum sa vi se para normal asa ceva??
    • -6 (6 voturi)    
      Și Mohammed Atta era inginer (Marţi, 31 ianuarie 2017, 15:38)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Soranna

      Știți voi, cel cu 9/11.
      • +6 (8 voturi)    
        . (Marţi, 31 ianuarie 2017, 15:53)

        Soranna [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Si asta inseamna automat ca si tipul asta e terorist?
        Cam ce procent dintre musulmanii ingineri sunt teroristi?
    • -5 (5 voturi)    
      nu e tara lui (Marţi, 31 ianuarie 2017, 16:18)

      banatan [utilizator] i-a raspuns lui Soranna

      In 10 ani putea sa-si ia cetatenia. De ce nu a facut asta? Trump are dreptul sa tina tata in securitate. Si sa sti ca cu green card nu esti afectat de situatia curenta. Dezinformare curata, sau prostia unora.
      • +3 (3 voturi)    
        . (Marţi, 31 ianuarie 2017, 17:25)

        Soranna [utilizator] i-a raspuns lui banatan

        Ba e tara lui, e rezident permanent, plateste taxe acolo.
        Sa-si ia sau nu cetatenia e alegerea lui.
        Se pare ca cei cu green card pot fi afectati :
        http://edition.cnn.com/2017/01/28/politics/green-card-donald-trump-travel-ban/
  • -3 (3 voturi)    
    Arsenalul mass media (Marţi, 31 ianuarie 2017, 16:17)

    Setalcott [utilizator]

    Tehnica standard de agit-prop: gasesti un caz nefericit, il pui pe tapet si ti-ai asigurat succesul politic. La fel cu homosexualii: uite ce cuplu dragalas! daca se intampla ceva si nu se pot vizita la spital? Din fericire s-a prins si Trump ca poate face la fel.
    https://www.youtube.com/watch?v=IF1YiIl6UoU
  • -3 (3 voturi)    
    toti agentii ma cunoaste... (Marţi, 31 ianuarie 2017, 16:53)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    "a trecut frontiera de aproximativ 50 de ori in ultimii doi ani" Da' ce ? face naveta ?! La sfarsit de saptamana se duce din Seattle la Bagdad sa haleasca un sambusek ca la mama acasa ?
  • 0 (0 voturi)    
    Proasta comparatie (Marţi, 31 ianuarie 2017, 21:03)

    AlexMateiut [utilizator]

    Nu este chiar asa domnule irakian ce lucrezi la Google.Pt ca intr-adevar accidente se intampla peste tot in lume. Din cauza mea, din cauza lui, din neatentie sau, alcool.Dar nu am auzit niciodata ca masina x s intre in masina z, doar asa pt ca cel din masina x crede ca nu merita sa traiasca cei din masina z.