Mark Zuckerberg lanseaza un manifest in care apara Facebook si avertizeaza asupra pericolului ce vine din ura tot mai mare fata de globalizare

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 17 februarie 2017, 12:12 Economie | IT

Manifestul Facebook
Foto: Facebook
​Mark Zuckerberg a publicat un manifest anti-izolationist si pro-globalizare, avertizand ca lumea devine tot mai divizata. Fondatorul retelei cu 1,8 miliarde de utilizatori a vorbit despre stiri false, terorism si despre cum poate contribui Facebook la imbunatatirea unor aspecte din societate. Fondatorul Facebook spune ca va fi folosita pe scara larga inteligenta artificiala pentru a depista postarile care incita la terorism si la diverse tipuri de violenta.

Facebook a reluat ideea invocata mult in ultimii ani, de a conecta locuitorii planetei si de a construi o "comunitate mondiala". Cand a fost enuntata ideea prima oara, ea nu era controversata, insa acum multi oameni au fost lasati in urma de globalizare si exista tot mai multe miscari izolationiste.

El spune ca, in conditiile in care apar tot mai multe probleme legate de terorism, saracie si migratie, umanitatea nu trebuie sa fie mai divizata, ci sa se adune si sa ofere raspunsuri valabile la nivel mondial cand apar probleme grave.

Zuckerberg a mentionat de mai multe ori termenul de "infrastructura sociala", spunand ca vrea sa contribuie la dezvoltarea acesteia pentru ca pe viitor sa existe o comunitate mondiala cu unelte care sa-i permite sa se infomeze, iar in caz de criza politica sau catastrofa naturala sa actioneze in mod coordonat . Zuckerberg a lasat de inteles ca focus-ul retelei nu mai este sa conecteze cat mai multa lume (mai ales ca se apropie de numarul urias de doua miliarde), ci sa dezvolte aceasta "infrastructura sociala" des invocata in manifest.

El a admis ca tehnologia si social media pot contribui la cresterea disensiunilor dintre oameni, insa pot ajuta enorm si la eliminarea neintelegerilor.

Zuckerberg a reluat promisiunea legata de actiunile pe care le va lua pentru lupta impotriva stirilor false si a adaugat ca printre efectele negative ale sharing-ului pe retelele sociale se numara incurajarea diseminarii articolelor senzationaliste si simpliste care au dus la o crestere a polarizarii in societate.

Printre lucrurile la care mai este loc de imbunatatiri se numara gasirea de moduri de a-i incuraja pe cat mai multi sa voteze si sa fie inlaturate cat mai eficient postarile care incita la terorism.

Fondatorul Facebook spune ca va fi folosita pe scara larga inteligenta artificiala pentru a depista postarile care incita la terorism, la violenta si la batjocorire si acesti algoritmi ar putea fi utilizati si la depistarea tentaivelor de suicid. El a admis ca Facebook a facut greseli in eliminarea diverselor tipuri de continut si a spus ca noii algoritmi vor fi gata in cativa ani.


Citeste mai multe despre   










6958 vizualizari

  • 0 (14 voturi)    
    Dusmanii globalizarii sunt cei carora nu le convin (Vineri, 17 februarie 2017, 12:19)

    fit [utilizator]

    "Cand a fost enuntata ideea prima oara, ea nu era controversata, insa acum multi oameni au fost lasati in urma de globalizare si exista tot mai multe miscari izolationiste."

    Oare cui nui convine globalizarea? In pimul rand celor care vor puterea doar pentru ei si care nu vor transparenta si democratie.
    • -2 (10 voturi)    
      care democratie ? (Vineri, 17 februarie 2017, 12:50)

      OvidiuStoica [anonim] i-a raspuns lui fit

      Democratia directivelor EU ?

      Sau transparenta profiturilor multinationalele ce sunt scoase din tara netaxate si ascunse in off-shore-uri ?
      • +5 (9 voturi)    
        meme psd-iste (Vineri, 17 februarie 2017, 13:13)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

        In articol nu e vorba de directive UE...
        • +1 (1 vot)    
          Te cred daca-mi explici in doua fraze... (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 14:35)

          fit [utilizator] i-a raspuns lui fit

          ...de ce ar transfera multinationalele pofitul din Romania, unde impozitul pe profit este 16 %, in Germania sau Franta, unde impozitul este 40 %.
          Asta cu off-shore e practicata investitorii ca Patriciu si Tiriac, marile corporatii cotate la bursa nu pot face asa ceva.
      • +1 (1 vot)    
        Ce legatura are delirul tau (Vineri, 17 februarie 2017, 15:20)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

        cu articolul ?
  • 0 (16 voturi)    
    Ura (Vineri, 17 februarie 2017, 12:23)

    Toni_Romania [utilizator]

    Pai lumea vede de 20 ani ca globalizare inseamna "globalizarea saraciei" si imbogatirea peste masura a celor 300 corporatii ce conduc/detin/jefuiesc Terra.
    Asta e cauza "urii", sefule.
    • +9 (11 voturi)    
      Daca nu era globalizarea, erai si acum cu Iliescu. (Vineri, 17 februarie 2017, 13:38)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      ... si Nastase...

      Mi-aduc aminte ca nu exista nici o globalizare pe vremea lui Ceausescu si ca ne mergea foarte "bine"... Nici dreptul la un telefon fix nu aveai ca asteptai ani de zile sa se aprobe cererea... si nici atunci nu era sigur ca se aproba...

      Dupa 1989, au venit multinationalele din telefonie si romanii au avut acces aproape instant la telefoane de ultima generatie , la preturi accesibile si cu acces instant la informatii din toata lumea...

      Pana la intrarea in UE nu existau macarele pe santiere, ca nu existau santiere. Nu existau lanturi de magazine, doar piete pline de tarabe cu produse turcesti si chinezesti (si rusesti chiar) pline de sobolani si noroi de la care nu primeai nici macar o chitanta... Acum toti tipa ca lanturile de magazine nu sunt bune pentru desi au scos la suprafata economia neagra....
  • -1 (17 voturi)    
    ZuckerMaster... (Vineri, 17 februarie 2017, 12:33)

    OvidiuStoica [anonim]

    si clica lui, adica "elitele" globale, transnationale, care au facut miliarde din escrocheria globalista, simt acum ca incepe sa le fuga pamantul de sub picioare.
    • -3 (11 voturi)    
      Exact (Vineri, 17 februarie 2017, 12:51)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      Si vad ca popoarele incep sa renunte la cosmopolitismul tamp americanesc si se reorienteaza catre nationalism.
    • +7 (9 voturi)    
      si care e problema? (Vineri, 17 februarie 2017, 13:17)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      a furat acesti bani sau cum? ca n-am inteles la ce te referi prin escrocherie? eu n-am cont de facebook dar ma crucesc cand vad asa frustrari si pun pariu ca esti ahtiat dupa masinile germane sau folosesti iphone sau samsung...

      Astea sunt atitudini d-alea de pestera. cand unul scoate capul ca e mai destept si inventiv GATA, sa-i dam cu parul. Bildengergii-masoni-iudeo-globalisti NU?

      E nasol sa existi in mediu concurential si transparent unde aia destepti castiga iar ceilalti isi aduna balele cu batista.
      Asta este prietene, ai tot timpul Rusia Iranul sau Ungaria ca optiuni.
      • +2 (4 voturi)    
        Asa e. Si sigur beneficiaza si de Facebook... (Vineri, 17 februarie 2017, 13:27)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

        .. de care se foloseste sa manipuleze in interesul sau limitat..
  • +4 (10 voturi)    
    Insecuritatea (Vineri, 17 februarie 2017, 13:05)

    Daniels22026 [utilizator]

    Nu doar impotriva globalizarii naturale se ridica lumea inapoiata. Dar si impotriva virtutilor omenesti in general, impotriva moralitatii. Impotriva stiintei si tehnologiei, impotriva celor bogati, impotriva sistemului social in general. Toata lumea primitiva in gandire, are totusi o circumstanta atenuanta.

    Ceea ce se poate reprosa sistemului este insecuritatea economica. Adica nu doar cei saraci lipiti, nu doar cei cu venituri foarte mici si munca foarte grea, nu doar acestia sufera de insecuritate. Si cei cu venituri medii la fel. Insecuritatea sociala este masiva. Ceea ce este profund nedrept in raport cu posibilitatile tehnologiei. Putem asigura foarte usor cele necesare, cu un volum tot mai scazut de munca, putem asigura TOATE necesitatile pentru intreaga societate. Productivitatea muncii creste exponential. Si totusi refuzam securitatea sociala.

    Refuzam sa ne oferim venitul universal, ca o plasa de siguranta pentru toata lumea. Ne este teama ca venitul fara munca va creea ignoranta si lene. Asta-i prejudecata noastra, iar insecuritatea sociala creeaza tot felul de activitati ciudate, indecente, imorale, ilegale, din necesitatea de a asigura minimul necesar vietii. E stupid. Prejudecatile noastre incapatanate ar putea sa distruga civilizatia globala si inca foarte curand. Fara exagerare. Daca nu incepem curand sa introducem treptat venitul universal, putem sa ne asteptam la crize sociale si economice tot mai cumplite. Globale.

    Jos prejudecatile!
    • -1 (3 voturi)    
      Insecuritatea elitelor (Vineri, 17 februarie 2017, 16:27)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Globalismul este o ideologie, substitut de religie, a elitelor de la Hollywood, Ivy league, Silicon Valley si Washington DC. A rezultat in occidentul post crestin apostaziat prin revirimentul ereziei gnostice. Preotii ei constituie o aristocratie care traieste in universul ei, rupt de restul lumii, dar se considrera atat de indreptatite si de elitiste incat cred ca este de datoria lor sa o impuna asupra restului lumii insuficient de evoluata. Imperialismul lor cultural se instaureaza, prin mijloacele soft, dar teribil de eficiente, pe care le are la dispozitie: mass media, entertainment, sistemul de educatie.

      https://www.youtube.com/watch?v=QHGpviF582M&t=77m30s

      https://www.youtube.com/watch?v=NB2ktkSUr2k

      http://davidthompson.typepad.com/davidthompson/2017/02/fashionable-malice.html
      • +1 (1 vot)    
        Aiurezi (Vineri, 17 februarie 2017, 18:05)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        Securitatea colectiva este sarcina fireasca a statului, nicidecum a elitelor. Iar libertatea este avantajoasa pentru toata lumea, precum si izolarea este dezavantajoasa pentru toata lumea.

        Nu intelegi nimic despre fenomenle naturale. Globalizarea este un fenomen sustinut de toata lumea. Circulatia oamenilor, a ideilor, a produselor, a banilor, toate sunt in avantajul tuturor.

        Nu-ti place gloabalizarea?! Atunci de ce comentezi pe net, de ce promovezi dezbaterea, de ce utilizezi produse si idei generate global?! Cum indraznesti sa ceri de la altii sa nu faca ceea ce tu faci curent?! Daca vrei izolarea, incepe cu tine. Izoleaza-te de lume. Stai in pustietate, nu mai interactiona cu societatea, nu mai citi nimic, nu mai comenta, stai in afara globalizarii. Dar nu. Tu vrei sa izolezi numai restul lumii. Pe tine nu vrei sa te izolezi de lume. Asta-i parsivitate de doi bani.
        • 0 (0 voturi)    
          Un zid (Vineri, 17 februarie 2017, 23:31)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          Zuckerberg si cu tine, doua mari caractere.

          http://abcnews.go.com/Lifestyle/mark-zuckerberg-angers-hawaiian-neighbors-building-foot-wall/story?id=40214802
    • -3 (3 voturi)    
      Moralitatea globalizarii (Vineri, 17 februarie 2017, 17:02)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Rebelii umanismului, iluminismului si al revolutiilor de tot felul denuntau moralismul si predicile pioase in favoarea bunelor moravuri. Astazi, progresistii sunt promotorii unui nou puritanism, de care vechea inchizitie ar fi mandra. "You shouldn't impose your morals" e doar un slogan, de intrebuintat cand e convenabil.
      Moralitatea si virtutea adevarata cere castitate, ori globalizarea este vehicului care promoveaza cele mai mari asalturi asupra vechii moralitati: avortul, contraceptia, sexul inafara casatoriei, normalizarea homosexualitatii.

      http://journalgazette.net/opinion/Anti-rape-crusade-is-the-new-puritanism
      • +1 (1 vot)    
        Varza (Vineri, 17 februarie 2017, 18:16)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        Le facusi varza. Te scarpinasi in cap ca progresul si globalizarea, toate descoperirile noastre, ar trebui sa aduca numai avantaje. Serios?! Toate, absolut toate evolutiile aduc si dezavantaje. Nimic nu vine doar cu avantaje, aiuritule!!!

        Zi o inventie omeneasca care nu ucide, care nu distruge, care nu schimba vechea realitate inapoiata. Nu exista asa ceva. Vorbesti despre cai verzi pe pereti. Pana si focul ucide. Si apa calda ucide oameni, si surubelnita, si curentul electric, si feudalismul si statul modern, si scrisul si absolut orice inventie, toate ucid. Nimic nu aduce doar binele. Nu exista inventii perfecte si nici fenomene naturale perfecte. Esti nebun.
        • 0 (0 voturi)    
          M-am lamurit (Vineri, 17 februarie 2017, 22:43)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          Sa faci pe cineva nebun este interzis in lumea globalizata.

          http://kdvr.com/2016/08/25/list-of-potentially-offensive-words-posted-by-university-of-wisconsin-milwaukee/
  • -6 (10 voturi)    
    Un proces de tip Nurenberg (Vineri, 17 februarie 2017, 13:51)

    Snitzelvienez [utilizator]

    In care Zack are trebui anchetat pt implicarea in primavara araba folosindu-si instrumentul media care a dus la milioane de morti si distrugeri uriase
    • +1 (5 voturi)    
      Propaganda (Vineri, 17 februarie 2017, 14:14)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Nu retelele sociale sunt vinovate, si nici parerile oamenilor, bune sau rele, nu sunt niciodate vinovate. Nici macar minciunile nu sunt vinovate luate separat. Ci propaganda este vinovata. Minciunile sistematice, in dispret fata de realitate. Incapatanarea de a clasifica frecvent albul ca fiind negru si invers.

      Propaganda poate fi si trebuie limitata drastic. Doar propaganda. Fiecare persoana sa raspunda in dreptul complicitatii sale fata de propaganda, in dreptul mesajelor sale, multe si repetate frecvent, care pot fi usor recunoscute, adunate si clasificate intr-un anumit tip de propaganda. Cu circumstante agravante daca fapta este savarsita in grup infractional organizat.
      • -1 (3 voturi)    
        propaganda (Vineri, 17 februarie 2017, 14:53)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        da..sa inteleg ca armele de distrugere in masa nu sunnt propaganda?sau cum..explica
    • +3 (3 voturi)    
      Imbecili ca tine ard cartile (Vineri, 17 februarie 2017, 15:27)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      judeca in tribunale ideile si inchid oameni pentru opinii. Procesul de la Nuremberg este un exemplu de proces al crimelor si nu a ideilor! Totul a fost documentat si probat privind implicarea individuala a nazistilor in acte de barbarie si crime nu au fost acuzati de apartenenta la un partid sau ideologie. Chiar daca pseudonimul de snitel ar fi trebuit sa ne puna in garda privind resursele intelectuale ale unui asa individ suntem totusi uimiti, la fiecare postare, de abisurile abjectiei atinse!
  • 0 (2 voturi)    
    Cat timp (Vineri, 17 februarie 2017, 14:54)

    Marius_23 [utilizator]

    Am doar prieteni offline si platesc doar cash globalizarea nu ma deranjeaza .
  • 0 (4 voturi)    
    Opusul globalizarii nu este izolarea. (Vineri, 17 februarie 2017, 15:04)

    jackalphonse [utilizator]

    Se pare ca in ultimul timp globalizarea izoleaza producatorii locali de piete pana la falimentul acestora. Corporatiile papa cam tot ce poate fi luat din piata.
    Din punct de vedere social, lucrurile sunt mai complexe. Globalizarea dilueaza valorile locale in sprijinul unor valori care nu apartin statelor si este absolut normala reactia populatiilor care si apreciaza valorile.