Microsoft critica faptul ca guvernele stocheaza "arme cibernetice" si spune ca uriasul atac trebuie luat ca un semnal de alarma: E ca si cand de la Armata SUA cineva ar fura rachetele Tomahawk

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 15 mai 2017, 11:57 Economie | IT

Brad Smith, directorul pe probleme legale al Microsoft
Foto: Microsoft
In contextul uriasului atac cibernetic cu ransomware-ul WannaCry, Microsoft critica guvernele pentru ca stocheaza diverse "arme cibernetice" care pot ajunge pe mainile cui nu trebui si pot crea haos. Armele cibernetice ar trebui sa fie tratate la fel de serios ca si armele reale, iar ce s-a intamplat cu WannaCry poate fi comparat cu scenariul ipotetic in care de la Armata SUA s-ar fura celebrele rachete Tomahawk, spune Brad Smith, sef pe probleme legale la Microsoft.

Brad Smith spune ca incidentul ne arata ce se intampla cand guvernele stocheaza diverse vulnerabilitati care ajung din greseala in domeniul public si sunt folosite apoi pentru a crea pagube pe scara larga. "Un scenariu similar cu arme conventionale ar fi cel in care Armata SUA ar vedea ca cineva a furat rachetele Tomahawk". spune oficialul. El spune ca atacul ar trebui sa fie considerat un semnal de alarma si armele cibernetice ar trebui sa fie tratate la fel de serios ca si cele conventionale.

"Guvernele trebuie sa tina cont de cat de multe pagube ar putea crea civililor detinerea acestor vulnerabilitati si folosirea acestor exploit-uri"
, spune oficialul companiei care revine cu ideea crearii unei “Digital Geneva Convention” care sa oblige guvernele sa raporteze diversilor vendori vulnerabilitatile informatice detinute si nu sa le stocheze sau sa le vanda.

Reamintim ca malware-ul WannaCry s-a raspandit atat de repede fiindca actioneaza automat, fara sa fie nevoie de interventia utilizatorilor. Foloiseste pentru a se propaga o vulnerabilitate mai veche de Windows care a fost descoperita si exploatata de NSA (U.S. National Security Agency) ca arma cibernetica de atac.

Microsoft a spus ca este si vina multor utilizatori fiindca nu si-au actualizat sistemele cu patch-ul pe care l-a remis in martie pentru a repara vulnerabilitatea ce a stat la baza acestui atac. "Cum criminalii informatici devin tot mai sofisticati, pur si simplu nu exista niciun mod in care clientii se pot proteja de amenintari in afara actualizarii sistemului de operare", spune Smith.

Aici insa este o mare problema. Daca la utilizatorii persoane fizice actualizarea se face destul de simplu, la companii ea implica de multe ori oprirea sistemelor si procedeul este complex, fiind de multe ori amanat la nesfarsit.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

11303 vizualizari

  • -1 (23 voturi)    
    Masina de hacuit a NSA a fost hacuita azi:) (Luni, 15 mai 2017, 12:12)

    Lucian Ilea [utilizator]

    tocma am citit stirea de pe arstechnica parca
    Windsor Green se numea
    o aluzie cumva la regina Angliei?

    in orice caz americanii o foloseau pt a sparge parole de conturi de mail yahoo si altele...
    acuma o folosesc hackerii
    ce tie nu-ti place altuia nu-i face
    • 0 (10 voturi)    
      Windsor Green e undeva prin Suffolk (Luni, 15 mai 2017, 13:14)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      și n-are nicio treabă cu Casa de Windsor. E un cătun nesemnificativ. Poate doar cu Claudia Schiffer să aibă legătură, că ea are un conac pe undeva pe-acolo, pe lângă Bury St,Edmunds :)

      Windsor ăla cu regina Anglei e un oraș în Berkshire (unul dintre ”home counties”) și acolo e castelul care are treabă cu casa regală a Angliei.

      Casa de Windsor e de fapt Casa de Saxa-Coburg și Gotha, o dinastie germană. Dar în timpul Primului Război Mondial și-au schimbat numele fiindcă nu suna bine ca Anglia să fie condusă de o dinastie germană, în timp ce se afla în război tocmai împotriva Germaniei.
  • -7 (29 voturi)    
    folosirea produselor Microsoft (Luni, 15 mai 2017, 12:17)

    jackalphonse [utilizator]

    de institutii specializate este criticabila...
    • +12 (20 voturi)    
      Eroare! (Luni, 15 mai 2017, 12:56)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Sunt utilizator Linux. Problema produselor Microsoft este atunci cand nu iti intretii produsul si nu il aduci la zi, cand utilizezi software piratat si cand nu ai instalata o aplicatie de securitate informatica.
    • -4 (16 voturi)    
      clar... (Luni, 15 mai 2017, 13:12)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      pentru ca printr-un mod miraculor... programatorii linuxului nu introduc absolut nici o vulnerabilitate ....
      e recunoscut ca bugurile exista numai pe windows
      • +8 (14 voturi)    
        Vulnerabilitățile în Linux se publică imediat, (Luni, 15 mai 2017, 14:05)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        astfel încât toată lumea (din domeniu) știe despre ele și caută soluții. Care soluții se găsesc în doar câteva zile, dacă e vorba de ceva grav.

        Microsoft ascunde vulnerabilitățile, le face cunoscute public doar după ce le găsesc și alții și după ce se oferă un patch pentru ele. Există vulnerabilități vechi de câțiva ani și nerezolvate niciodată. În Linux n-ai să vezi așa ceva.

        Sunt destul de credibile teoriile care pretind că Microsoft pune intenționat vulnerabilități la dispoziția CIA și NSA.
        • 0 (6 voturi)    
          heartbleed & shellshock (Luni, 15 mai 2017, 16:54)

          invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          Cauta despre Heartbleed security bug. Au scos un patch doar dupa ce exploit-ul a devenit public. Adica dupa vreo 2 ani.

          Sau cauta despre Shellshock Bash vulnerability. Un bug de prin 1989 rezolvat de abia in 2014.

          Si nu uita ca bug-urile sunt gasite si exploatate in functie de popularitatea sistemului de operare.
          • +1 (7 voturi)    
            Să mori tu că exista Linux în 1989? :) (Luni, 15 mai 2017, 18:05)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui invalidprotocol

            Shellshock e moștenit din Unix și nu s-a apucat nimeni să-l includă intenționat în Linux știind despre vulnerabilitățile din el.

            Vulnerabilitățile au fost rezolvate în vreo 3 săptămâni în 2014 fiindcă au fost descoperite în 2014. Și au fost exploatate doar fiindcă au devenit cunoscute public.

            Care e soluția ta la așa ceva, ce consideri tu că trebuia făcut? Cum puteai să descoperi vulnerabilitățile în 2012? Probabil sunt și în prezent o mulțime de vulnerabilități nedescoperite, iar multe vor rămâne veșnic nedescoperite. Ce propui tu în condițiile astea?
          • +3 (3 voturi)    
            linux (Marţi, 16 mai 2017, 10:01)

            toxx [utilizator] i-a raspuns lui invalidprotocol

            omul chiar are dreptate: A security hole in Bash dating from version 1.03 (August 1989),[14] dubbed Shellshock, was discovered in early September 2014 and quickly led to a range of attacks across the Internet.[15][16][17] Patches to fix the bugs were made available soon after the bugs were identified, but not all computers have been updated.

            DAR, din 1989 pana in 2014 bug-ul a fost acolo NEDESCOPERIT de hackeri, abia in 2014 l-au gasit si l-au folosit. In schimba, daca tineai un Windows 3.11 din 1990 pana in 2014, sigur era crackuit de 2897 de ori pana atunci.
        • -3 (3 voturi)    
          ... (Luni, 15 mai 2017, 22:15)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          deci fanii linux sunt niste fani ai teoriei conspiratiei , dar care au cunostinte it...

          hai mai sa fim seriosi...

          pe langa asta... problema majora nu a fost vulnerabilitatea in sine, ci faptul ca userii nu au facut update... asta cum o rezolvi?!
    • -4 (12 voturi)    
      linux, windows...tot un SO (Luni, 15 mai 2017, 14:55)

      Adrian2017 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      https://www.cvedetails.com/top-50-vendors.php?year=0

      MS are o rata medie de 12 vulnerabilitati/produs pe cand Linux 123. Deci despre ce vorbim? Ca e mai putin utilizat linux-ul si nu e atat de mediatizat e alta mancare de peste. Multe routere au Linux ca SO si tot se trece de ele cu exploitul potrivit. Daca ti SO-ul updatat + solutie antivirus + nu dai click pe orice link primesti in casuta de email + nu esti vizat de hackeri (sponsorizati de stat sau nu) ... nu prea ti se pot intampla prea multe pe internet. Nicaieri nu esti 100% protejat!
      • +1 (3 voturi)    
        Sa alegem o distributie (Luni, 15 mai 2017, 15:46)

        Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian2017

        Ubuntu spre exemplu .
      • +1 (9 voturi)    
        Compari mere cu șuruburi (Luni, 15 mai 2017, 15:47)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui Adrian2017

        Era vorba de vulnerablitățile de pe Windows-ul sau Linux-ul tău de-acasă, nu de routere, că n-o să-ți ceară recompensă routerele! :)

        Când găsești primul router care cere recompensă ca să-ți dea ție acces sau ca să nu dea acces altcuiva, să ne spui și nouă :)
  • -11 (19 voturi)    
    Linux si criptare (Luni, 15 mai 2017, 12:17)

    Lucian Ilea [utilizator]

    2 solutii extrem de simple pt a va proteja de atac
    downloadati True Crypt antepenultima versiune
    ca alelalte mai recente nu merg pe windows ca au fost sparte de microsoft intre timp
    concurenta la bit..ceva

    si criptati tot inainte sa va cripteze hackerii dragi tovarasi si prieteni
    doamnelor domnisoarelor si domnilor
    eu mai am 3 sisteme linux la mine pe calcul de acasa
    Centos pt cele 8 domenii de democratie virtuala ci 63 de subdomenii
    mai am Artistx pt filme siZorin os facut de romanul Sorin pe sistem zfs
    pt orice eventualitate...virusii de win nu merg pe linux pt ca sunt executabile...
    da si la mine o venit ceva lighioane

    i-am identificat ca si downloaduri anonime de executabile win pe zorin
    da nu am facut nimica
    nici prin gand nu-mi trecea ca au un switch de moarte pe un site NSA
    • +4 (16 voturi)    
      Nu cred ca e chiar asa. (Luni, 15 mai 2017, 13:09)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      Linuxul pare mai sigur doar pt ca nu reactioneaza la virusii facuti special pt Windows, la fel cum windows n-ar fi afectat de virusi conceputi anume pt sistemele Linux..
      Daca Linuxul ar fi la fel de raspandit ca Windows, fii sigur ca hackerii si-ar concentra atentia asupra virusilor pt linux si ar fi exact aceeasi situatie care este acum cu Windows.
      • +3 (9 voturi)    
        Linux-ul e scris de altfel de oameni (Luni, 15 mai 2017, 17:05)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

        Programatorii de la Microsoft scriu cod ca să fie plătiți pentru asta, așa își câștigă ei traiul. Adică fac și ei ce pot, iar codul scris de ei nu e public.

        Cei care scriu cod pentru Linux nu sunt plătiți, fac asta ca să demonstreze cât de buni sunt ei în domeniu. Pun codul-sursă la dispoziția tuturor, iar alții la fel ca ei abia așteaptă să demonstreze și ei cât sunt de buni. Găsind vulnerabilități, eliminându-le etc.

        Nu poți obține cu bani astfel de performanțe. Linux-ul nu e tot un fel de Windows, cum ai tu impresia.
        • +1 (5 voturi)    
          Ubuntu (Luni, 15 mai 2017, 17:59)

          Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          Vi se pare suficient de sigur ? Bine, nu discutam de timpul de instalare si de update la zi .
          Nu este adevarat ca toti programatorii care scriu libre software nu sunt platiti, unii o fac in timpul lor liber dar cei care lucreaza la sistemele de operare gnu/linux aleg si apoi testeaza intens pentru a afla care sunt cele mai stabile si sigure variante inainte de a le include intr-o noua versiune .
          Puterea GNU/LINUX provine tocmai din faptul ca foarte multi programatori platiti sau nu lucreaza cu pasiune pentru un scop . Acela ca softul sa fie liber si deci utilizatorul sa fie liber .
          Exista distributii firewall bazate pe GNU/LINUX care ofera un pachet de baza fara plata, doar utilizatorii care au nevoie de servicii suplimentare platesc, deci programatorii sunt platiti dar toata societatea are de castigat, este o afacere in adevaratul sens al cuvantului .
          • -1 (5 voturi)    
            Folosesc doar Fedora, n-am folosit Ubuntu (Luni, 15 mai 2017, 19:36)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

            și mi se pare sigur. Mie și Windows-ul mi se pare sigur, n-am mai folosit un antivirus de prin 2000. Un hard-disk de sacrificiu separat de cel cu datele e tot ce trebuie :)

            În materie de Windows sunt paranoic ș nu cred în update-uri, doar în service-pack-uri. Nu folosesc niciodată sistemul de operare al momentului. De exemplu, n-am folosit niciodată Vista, am sărit de la 98SE la XPSP2 fără nimic intermediar și de la XPSP2 la Win7-64SP1 tot fără nimic intermediar. Nu am de gând să trec la Windows 10 decât când nu s-o mai putea altfel. Peste 8 am sărit cu succes, deocamdată :)

            P.S. Nu e nevoie de adresări cu ”dvs.”
  • +9 (35 voturi)    
    Microstf® (Luni, 15 mai 2017, 12:29)

    Mazeta [utilizator]

    Microstf s-a lăsat ani de zile penetrată de NSA și acum varsă lacrimi de fecioară. A ajuns poștă electronică.
    • +9 (13 voturi)    
      :)) (Luni, 15 mai 2017, 13:00)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      :D
    • +7 (15 voturi)    
      hehe (Luni, 15 mai 2017, 13:23)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      mazetutzo, cred ca e primul post la care iti dau plus.

      desi pe linga nsa poti sa adaugi si celelate agentii de securitate din diverse tari cu echipe puternice de hackeri in slujba guvernului, mother russia included.
    • -3 (3 voturi)    
      hmmm (Luni, 15 mai 2017, 22:30)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      si uite cum hotnews a ajuns site de conspiratii...

      daca vrei sa ma convingi de altceva te rog sa-mi dai niste linkuri credibile!
  • +5 (7 voturi)    
    pare fericit (Luni, 15 mai 2017, 12:39)

    MamboNoFaiv [utilizator]

    Evident ca s-a inteles cu NSA inainte de a ne spune nimic si acum ride fericit impreuna cu ei
  • -7 (13 voturi)    
    Pai, in acest caz (Luni, 15 mai 2017, 12:59)

    Andradda [utilizator]

    Microsoft ar trebui sa scoata din structura programului optiunea prin care utilizatorul poate sa-si aleaga singur (sau chiar sa anuleze complet) "actualizarea" sistemului.
    Daca ar proceda asa, Microsoft n-ar mai putea da vina pe utilizatorii care uita sau care nu vor sa-si actualizeze sistemul in mod regulat.
    • +2 (6 voturi)    
      E o setare din Registry și o poți scrie la mână (Luni, 15 mai 2017, 15:00)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      dacă Microsoft scoate de tot respectiva opțiune.

      Un user care știe ce face își face update-urile când și cum crede el, nu cum vrea Microsoft.
      • +1 (9 voturi)    
        Ai probleme de perceptie? (Luni, 15 mai 2017, 15:38)

        Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Aici e vb de utilizatorii privati pe care da Microsoft vina. Si cum fiecare computer cuplat la internet este un potential "distribuitor" de virusi, este absurd sa dai vina pe un utilizator privat care a uitat sau n-a vrut sa-si actualizeze sistemul.
        Si sa nu uitam ca cel putin din jumatate din utilizatorii de computere habar n-au de setari, ca sa nu mai spun de umblatul prin Registry.
        • -3 (7 voturi)    
          deci... (Luni, 15 mai 2017, 22:29)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

          daca MS ar face updateurile obligatorii...
          toti ar urla cat de rai sunt MS si cum te obliga ei s.a.m.d.

          cu updateuri obligatorii visurul asta facea mult mai putine victime... dar te rog tu sa le exlpici oamenilor d c e bine sa faca asta fara sa creezi un val de ura asupra companiei tale!

          cand MS a vrut sa faca Xbox always online ... toti au urlat de privacy... DESI toti au telefoane mobile cu internet, microfon etc la ei tot timpul!
          cand au renuntat la asta, urlau ca o pot pune innapoi oricand (de parca alta firma nu poate face asta)...

          in marketing trebuie sa fii foarte atent pentru ca majoritatea clientilor sunt ciudati si habarnisti ...
          • +2 (4 voturi)    
            În marketing lansezi căruțe în spațiu (Marţi, 16 mai 2017, 0:11)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            și te miri când lumea ajunge să nu mai aibă încredere în tine.

            Ai fost tu victimă fiindcă nu și-au făcut alții update? Asta e problema reală, update-uriile? Nu cumva problema reală e faptul că o agenție guvernamentală ține vulnerabilități la îndemână pentru a le folosi împotriva cetățenilor? Nu cumva faptul că Microsoft ține vulnerabilități la dispoziția agențiilor guvernamentale?

            Dacă te-ai născut odată cu Windows-ul și te simți orfan fără el și update-urile lui, să fii sănătos. Alții nu sunt dispuși să ofere Microsoft acces la întreaga lor viață privată.
  • +10 (14 voturi)    
    O diferenta, doua de fapt (Luni, 15 mai 2017, 13:58)

    Porcurorul General [utilizator]

    1. O racheta nu o duplici prin copy-paste ci costa bani.

    2. O racheta o folosesti o singura data. Un script nu.
  • +8 (20 voturi)    
    uitati-va cat de agresiv promoveaza SUA (Luni, 15 mai 2017, 14:17)

    __alex__ [utilizator]

    adoptarea Microsoftului de catre guverne si corporatii straine.
    Aduceti-va aminte cate 'vulnerabilitati' are Windows-ul si care este rolul NSA.
    Incercati apoi sa faceti legatura.
    • +3 (9 voturi)    
      touche (Luni, 15 mai 2017, 14:35)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      cam da.
    • -2 (4 voturi)    
      uf... (Luni, 15 mai 2017, 22:25)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      and 09.11 was an inside job...

      pe bune teoriile conspiratiei fara dovezi... mai ales la oamenii inteligenti... dau ca dracu!
  • +4 (10 voturi)    
    deci de vina sunt cei care au descoperit vulnerabi (Luni, 15 mai 2017, 15:25)

    vali2 [utilizator]

    nu prea inteleg comparatia aberanta cu furtul de rachete ale armatei.
    Faptul ca ai o vulnerabilitate in soft e problema furnizorului de software, nu a celui care o exploateaza.

    Din punctul meu de vedere, cam printre singurele atacuri cibernetice care pot fi 100% puse in carca celor care le utilizeaza sunt cele de tip DDOS - nebazate pe o vulenrabilitate software

    Microsoft mia bine ar investi mai mult in a-si face softul mai safe decat sa bata campii
    • +1 (3 voturi)    
      In cazul asta, MS cam are dreptate (Luni, 15 mai 2017, 20:27)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui vali2

      "Faptul ca ai o vulnerabilitate in soft e problema furnizorului de software, nu a celui care o exploateaza"

      Guvernul SUA a gasit o vulnerabilitate, dar nu au comunicat-o catre Microsoft, au tinut-o ei secreta si au creat programe pe baza ei, ca sa le foloseasca cand au nevoie.

      Cum vine chestia asta? E normal? Asta e treaba guvernului american?

      Ca uite ce s-a intamplat: au furat unii programele guvernului si s-au apucat sa faca virusi.

      Si Microsoft chiar a corectat problema asta, prin update-ul din 14 martie 2017. Problema a fost ca multi nu isi fac actualizarile (utilizatorii casnici ca nu au chef, companiile ca s-au obisnuit sa amane mult actualizarile, din diverse motive)
  • -9 (17 voturi)    
    IT-istii asistati sociali de psd nu fac nimic? (Luni, 15 mai 2017, 15:30)

    Miky60 [utilizator]

    Cele mai noi branse de asistati sociali sunt IT-istii si studentii: Studentii primesc calatorii gratuite catre mare si munte si oriunde vor ei (nu doar catre casa si nu doar jumatate, ci gratis) iar IT-istii nu platesc niciun impozit. Ambele categorii de asistati sociali traiesc sustinuti de noi, cei care ne platim impozitele, platim calatoriile, platim tot.
    Totusi, cele 2 categorii de asistati sociali dau rateuri: studentii pica examenele si mai apoi nu se angajeaza nicaieri, prefera sa fie asistati sociali, in timp de IT-istii sunt dati peste cap cand este cel mai mic atac cybernetic.
    Atunci, de ce guvernul de stanga psd-ciuma rosie care fura noaptea ca hotii si ziua ca mafiotii ii mai sustine pe acesti asistati sociali?
    • +5 (9 voturi)    
      Nu cred ca intelegi (Luni, 15 mai 2017, 16:02)

      linus_torvalds [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      "Ambele categorii de asistati sociali traiesc sustinuti de noi, cei care ne platim impozitele, platim calatoriile, platim tot."

      Surpriza, IT-istii asistati social aduc bani in tara de la firmele straine pentru care/unde lucreaza. Deci de acolo traiesc, nu din impozitul dumitale.

      Cam asa.
      • -5 (9 voturi)    
        Voi stati cu mana intinsa la psd-ciuma rosie! (Luni, 15 mai 2017, 17:03)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui linus_torvalds

        Da, aduceti bani si apoi stati cu mana intinsa la guvernul psd-ciuma rosie sa va mai taie din taxe si sa ii pupati apoi! Ati iesit in piata si ati mimat ca sunteti anti-psd, dar voi stati cu mana intinsa la coruptii si hotii din ciuma rosie sa va dea bani si sa va taie impozite ca doar sunteti asistati sociali!
        Guvernul sa stanga psd-ciuma rosie care fura noaptea ca hotii si ziua ca mafiotii va continua sa va asiste social! Sper sa vina un guvern de dreapta USR care sa taie toate asistarile sociale (pt IT-isti, studenti, pensionari, tineri cu prima casa, taxa 0 la mediu si ale asistari sociale!)
    • +3 (7 voturi)    
      IT-istii astia (Luni, 15 mai 2017, 16:03)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      nu platesc impozit pe venit, in rest platesc toate impozitele ca si orice amarastean ca tine cu gheara-n git de pizma.
      Si impozitele astea probabil is de citeva ori mai mari decit cumulul tuturor impozitelor pe care le platesti tu, sau care mai probabil se face statul ca ti le "plateste", ca ai alura de bugetar get-beget.
    • +6 (10 voturi)    
      asta cu IT-istii asistati care nu platesc impozite (Luni, 15 mai 2017, 16:26)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      spune multe despre cat de duce pe tine capul.
      tu nu ai nevoie de argumente, tu ai convingeri!
    • +3 (7 voturi)    
      Cum adica asistat social? (Luni, 15 mai 2017, 18:13)

      IonutMuntean [anonim] i-a raspuns lui Miky60

      Adica daca o ramura de activitate dispune conform legii de niste reduceri de taxe, asta inseamna asistat social? Miky60, bati campii! Un asistat social este o persoana care nu produce nimic, nu are venituri, nu plateste taxe si impozite iar societatea considera ca nu il va lasa sa moara prin urmare primeste niste bani de la stat atat cat sa nu moara. Cei din IT produc, si produc mult din PIB-ul Romaniei. NU sunt asistati social, ci doar s-a considerat ca ramura de activitate IT este benefica pentru dezvoltarea viitoare a tarii asteia iar pentru asta s-au creeat facilitati prin care IT-ul sa se dezvolte tocmai pentru faptul ca produce, nu doar consuma ca un asistat social!!!
    • +4 (8 voturi)    
      ... (Luni, 15 mai 2017, 22:24)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      not sure if troll or just stupid...totusi eu as vota pentru varianta 2

      la fel cum un pilor de curse creseste, la fel cum un sofer greseste, un croitor s.a.m.d....
      si ITstii gresesc... se numesc buguri software

      cate firme de masini au rechemat masini in service datorita unor erori ?!

      PS: eu zic sa ne impozitati dublu, ca sa ne facem dracu curaj sa plecam din tara asta, noI sa lucram pe salatrii de 3 ori mai mari (dupa impozitarea aia naspa din vest) si voi sa aveti o tara cu un PIB cu 5% mai mic...
  • +5 (11 voturi)    
    Dupa mai bine de 3 decade (Luni, 15 mai 2017, 15:54)

    Wanheda [utilizator]

    Windows e inca un sistem plin de bugs si vulnerabilitati, pt care ai nevoie de antivirus, disk doctors, disc cleaners, formatari, etc. Update-urile inseamna ore intregi daca nu ai fost conectat la net cateva saptamani.
    E cam jenant pt un os care are monopol.
    • +1 (5 voturi)    
      Nu e același Windows, doar se cheamă la fel (Luni, 15 mai 2017, 17:14)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Windows-ul de azi își are originea prin 2003. Poate s-or fi apucat de el prin 1999. Dar nu are nimic de-a face cu Windows-ul 3.0 din 1990 sau cu versiunile și mai vechi.

      E ca și cum ai blama Logan-ul de azi pentru deficiențe ”după 50 de ani de fabricat mașini” :)
    • -3 (5 voturi)    
      ... (Luni, 15 mai 2017, 22:20)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      macos si linux nu au tona de vulnerabilitati din 2 motive f simple:
      1 - nu le uraste nimeni de moarte
      2 - au mult mai putina piata fata de windows.... hai sa aiba mavcos sau linus 70% din pcuri sa vezi cum o sa se schimbe lucrurile...

      si pe os exista antivirus , pe android la fel.... doar zic...

      ORICE OS e vulnerabil... voi astia care spuneti ca linuxu ori sunteti la fel de bata ca nevastamea la IT, ori (cel mai proibabil) sunteti fanboys linux.

      poate ... reactioneaza mai rapid linux... poate are mai putine vulnerabilitati... dar ceea ce s-a intamplat cu Windowsu acum se poate intampla cu orice sistem de operare (trecut, prezent sau viitor)...
      • +1 (3 voturi)    
        In North America Mac a ajuns popular (Marţi, 16 mai 2017, 1:57)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Extrem de popular. Sunt virusi si pt Mac doar ca marea majoritate nu trec de built in security features. Nu se pot executa datorita faptului ca Mac Os blocheaza programelele care nu au semnatura digitala Apple. Am discutat si cu un specialist, hacker recrutat de autoritati. E extremely challenging to hack a Mac.
  • +8 (8 voturi)    
    Windows Update - studiu de caz (Luni, 15 mai 2017, 17:08)

    AlexJ [utilizator]

    Am un laptop neutilizat de 1-2 ani.
    Il pornesc sa rezolv o problema.
    FIRST THING: check updates, last update 2015...

    (1) Searching, searching ...... 4 ore fara rezultat. Inchid laptopul
    (2) peste o luna, din nou .... la fel
    (3) peste alta luna, incep sa caut forumuri.
    3.a Dupa 10-15 cautari, gasesc un tool pentru "manual update". Download, retry, restart, nici un rezultat
    3.b Inca 20-30 cautari, gasesc 2 patchuri care trebuie instalate in ordine.
    3.c Dupa 2-3 restarturi, nu merge, am uitat sa dezactivez "update automat".
    3.d Acum merge sa instalez cele 2 patchuri manual.
    3.e Acum Win update gaseste 100+ updaturi. Start si ma duc sa ma culc.

    (4)1-2 saptamani mai tarziu, aud de WanaCry. Search updates, tot gaseste ceva. Start, dupa inca 2 ore eram OK.


    PS. Mai am un laptop mai vechi, neutilizat in camara, nu cred ca-l mai deschid vreodata.
    • +1 (3 voturi)    
      Corect, dar... (Luni, 15 mai 2017, 18:31)

      linus_torvalds [utilizator] i-a raspuns lui AlexJ

      Salut AlexJ, vroiam sa-ti dau un +1, dar la urma ai zis:
      "PS. Mai am un laptop mai vechi, neutilizat in camara, nu cred ca-l mai deschid vreodata. " si... +1 cu -1 da 0 ;)

      Deschide-l, dar booteaza de pe stick (sau CD) si pune altceva pe el. Decat sa nu-l folosesti deloc... zic si eu.

      Succes!
  • -3 (3 voturi)    
    mda... (Luni, 15 mai 2017, 22:59)

    liviu_ [utilizator]

    tot vad oamenii cum urla de ce bun era linux... stau si ma intreb...
    ce faci cand utilizatorul nu vrea sa faca update?!
    dse ce nu intelegeti ca nu e problema sistemului... toate au probleme... problema e ca oamenii pur si simplu nu stiu cum sa-si intretina sistemele...
    de exemplu:
    "Conservative Party under-funding of the NHS as part of the government's austerity measures, in particular the Department of Health's refusal to pay extra to Microsoft to keep protecting outdated Windows XP systems from such attacks"

    folosesti un sistem vechi de mai mult de 15 ani de zile!!!! (ma refer evident la XP)... cat de sigur poate sa fie?!
    nu au fost probleme cu windows 10 updatate... Microsoft a facut ceea ce trebuia sa faca... daca userii sunt dinozauri ce vreti sa le faca?!

    toti vad ca uitati sa spuineti ca problemele au fost in mare parte la sistemele vechi si/sau neupdatate!
    • +3 (3 voturi)    
      eu sunt sarac (Marţi, 16 mai 2017, 8:56)

      nedumeritul [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      nu am bani de win10 ,voi ramane la xp si daca vine un virus voi reinstala la nesfarsit acest xp. Fac saptamanal salvarea datelor.Il curat de troieni saptamanal.La folosire zilnica aduna cam 50 de troieni pe saptamana.
      Mai am un Debian.
      Bani catre Microsoft nu am sa mai trimit niciodata.
      • -1 (1 vot)    
        Un hipster nu știe să reinstaleze :) (Marţi, 16 mai 2017, 20:46)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

        Asta e adevărata problemă, de asta depind ei de update-urile de la Microsoft.
    • +1 (1 vot)    
      Pai daca in 10-15 ani (Marţi, 16 mai 2017, 9:46)

      Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Se scot banii pe un sistem de operare si se face si profit poate ar fi timpul ca Uniunea Europeana sa intervina si sa plafoneze la cel mult 10 ani perioada in care un soft este protejat prin copyright . Ce sens mai are ca un soft sa fie protejat peste 20 de ani ?
  • +3 (5 voturi)    
    Ce tupeu ai papagalii de la Micro$oft..... (Marţi, 16 mai 2017, 0:01)

    taro [utilizator]

    Au stiut de vulnerabilitate de ani de zile si nu au facut nimic.

    In Windows 10 a fost rezolvata problema si nu a trebuit nici un security patch. Ca sa repari ceva rebuie mai intai sa sti ce e stricat si au stiut de mult timp.

    Dar pentru restul de sisteme nu au rezolvat problema pana ce nu au fost dati de gol.
  • +3 (3 voturi)    
    sun convins (Marţi, 16 mai 2017, 9:07)

    nedumeritul [utilizator]

    sunt convins ca Microsoft nu va renunta in ruptul capului la posibilitatea de a intra in orice calculator din lume.
    Este exact cum e la noi cu portitele lasate in legi si normativele de aplicare pentru "oamenii cinstiti si bogat" care doresc sa faca o "depasire prin dreapta"
    Cand prea multi afla de aceasta portita, se schimba legea: se inchide vechea portita si se deschide alta. despre care stiu numai cei care trebuie.
    La fel e si chiar cu WIN 10 chiar daca nu vor sa recunoasca..