Coreea de Nord ar putea fi in spatele atacului cibernetic global (experti IT)

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 16 mai 2017, 7:20 Economie | IT

Cercetatori in securitate informatica au indicat luni ca au descoperit o potentiala legatura intre Coreea de Nord si atacul cibernetic global care a lovit de vineri zeci de mii de companii si institutii, transmite AFP.

Neel Mehta (Google) a postat coduri informatice care prezinta unele similitudini intre virusul "WannaCry", care a afectat 300.000 de calculatoare din 150 de tari, si o alta serie de actiuni de piraterie atribuite Coreii de Nord.  

Unii experti au conchis rapid ca aceste indicii, chiar daca nu sunt pe deplin concludente, dovedesc ca in spatele acestui atac cibernetic se afla Coreea de Nord, potrivitAgerpres.












Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3269 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    Despre cum s-a aflat (Marţi, 16 mai 2017, 7:38)

    ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator]

    "Ba, Donald, te tii de glume?"
    "Nu, boss. eu am alte combinatii... De la mine s-a furat."
    "Ba, Volodea, tu ai dat cu petarda?"
    "Nu, nenea, sa moara mama altora cu tot cu copiii ei..."
    "Ba, Kim, ia zi, tu o facusi?"
    "....."
    "A, bun, asta e vinovatul."
  • -2 (6 voturi)    
    . (Marţi, 16 mai 2017, 7:48)

    theo667 [utilizator]

    Nu vreau sa zic dar parca prea incepe o campanie de demonizare a Grasunului, aduce cu ce a patit Ceausescu, Sadam si Gadafi. Asadar soarta lui a fost decisa
  • -1 (7 voturi)    
    eu nu prea cred asta (Marţi, 16 mai 2017, 9:09)

    mhc [utilizator]

    Ce rost avea sa cripteze datele de pe sistemele infectate si sa ceara bani cand cei din Coreea sunt complet izolati de lume?
    Coreeni ar fi sters date...
  • 0 (8 voturi)    
    Bun dar ceva dovezi? (Marţi, 16 mai 2017, 9:37)

    Lok [utilizator]

    De la Digi 24 aud ca ar fi Fancy Bear, fara ca vreo alta sursa media sa aiba aceasta grupare.

    Manipulare maxima.
  • -2 (6 voturi)    
    Aia cu 3 calculatoare au facut atacul? (Marţi, 16 mai 2017, 10:09)

    Miky60 [utilizator]

    Pentru un asemenea atac iti trebuie o retea de servere + oameni specializati (asta stiu si IT-istii asistati social de guvernul psd-ciuma rosie!), deci in niciun caz nu ar putea sa fie Coreea de Nord.
    Se incearca scuze de catre Trump pentru a ataca Coreea de Nord.
  • 0 (4 voturi)    
    Deci indianul Neel Mehta de la Google (Marţi, 16 mai 2017, 10:44)

    Rahan5 [utilizator]

    prezinta o arhiva de virusi pe care o detine compania, si care companie are mii de angajati sau fosti angajati in intreaga lume, fiecare eventual ,,lipsit de pata lacomiei".
    Cine garanteaza ca ,,arhiva de virusi Google" nu se afla si in mana altor guverne si organizatii de tot soiul din intreaga lume?
    Se aude ca hakerii au obtinut cam 70.000 de $ in bitcoins.
    Pai astia nu ar ajunge nici sa vopsesti rachetele din arsenalul coreean. Arsenal al carei dezvoltare a avut un consum de resurse de ordinul multor miliarde de dolari.
    Poate se va comunica peste ceva vreme, cand chinezii vor ocupa Phenianul, ca au gasit sub statuia doborata a lui Kim Ir Sen o camera secreta in care cei 70.000 de Bitcoini din rascumparari ar fi stat stiva in asteptarea investirii in programul de rachete nord-coreean.
  • -1 (5 voturi)    
    codul public (Marţi, 16 mai 2017, 10:55)

    semperfidelis [utilizator]

    vulnerabilitatea asta are exploit public pe github

    https://github.com/RiskSense-Ops/MS17-010

    as banui ca acele secvente de cod sunt publice.. nu ii vad pe NK atat de isteti cand ei nu au de mancare.