Pozitia oficiala Google

Google despre oferta Microsoft: Ar fi prematur sa comentam acum

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Duminică, 3 februarie 2008, 5:37 Economie | IT

Google.com
Foto: Google.com
Oferta nesolicitata de 44 miliarde dolari a Microsoft pentru Yahoo! cere timp de analiza nu numai pentru conducerea din Sunnyvale, California sau pentru oficialii Comisiei Europene, ci si pentru cei impotriva carora se indrepta aceasta miscare, respectiv pentru Google. "Ar fi prematur sa comentam in acest moment", a declarat pentru HotNews.ro, David-John Collins, purtatorul de cuvant al Google.

Tot in asteptare sunt si ofertele rivale pentru Yahoo!, printre numele vehiculate fiind Apple, News Corporation a lui Rupert Murdoch, InterActiveCorp, Alibaba.com si Baidu.com.

Este raspunsul primit din partea Google la incercarea de a afla daca operatorul celui mai mare motor de cautare din lume se simte cumva amenintat de initiativa celor de la Microsoft. Compania fondata de Bill Gates a anuntat, vineri, ca a facut o oferta de achizitionare a companiei Yahoo! in valoare de peste 44,6 miliarde de dolari. Gigantul american a dezvaluit si principala cauza a acestei oferte - piata publicitatii online estimata a ajunge la aproape 80 miliarde dolari in 2010 si care in prezent este dominata de un singur jucator, respectiv Google.

Oficialii Microsoft cred ca tranzactia va primi toate aprobarile necesare din partea autoritatilor de concurenta si ca posibilul acord ar putea fi finalizat in a doua jumatate a acestui an calendaristic. Comisia Europeana nu a oferit insa, pana in prezent, nici un comentariu legat de anuntul Microsoft. O tranzactie de asemenea dimensiuni si implicatii necesita insa o aprobare din partea oficialilor de la Bruxelles.

Interesati de preluarea Yahoo!: Steve Jobs, Rupert Murdoch, InterActiveCorp, Alibaba.com si Baidu.com

In preluarea Yahoo!, Microsoft are rivali puternici. Potrivit publicatiei scotiene Scotland on Sunday, giganti precum Apple si News Corporation, consortiul media detinut de miliardarul Rupert Murdoch, sunt doar doua nume de la care se asteapta oferte rivale celei anuntate de Microsoft. Un alt potential ofertant este si conglomeratul InterActiveCorp, despre care se crede ca nu va pierde ocazia de a lupta cu Microsoft pentru Yahoo!.

Unii analisti considera ca marii operatori de motoare de cautare din China ar putea intra, de asemenea, in lupta pentru achizitia Yahoo!. Printre numele vehiculate se numara Alibaba.com, la care Yahoo! detine 40% din actiuni si Baidu.com, liderul pietei din China. Analistii din piata spun insa ca Microsoft nu va ceda usor si ca daca va fi fortata va majora oferta. Analisti citati de Reuters mentioneaza drept alti posibili rivali pentru Microsoft pe Comcast Corp, Viacom Inc si General Electric Co.












Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2067 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    ar fi pacat (Duminică, 3 februarie 2008, 9:06)

    linux-ist [anonim]

    La ce apetit are Microsoft pentru monopoluri, ar fi pacat sa cumpere ei yahoo.
    Sper sa le dea cineva peste bot o data.
    Daca e de vanzare yahoo, sa fie cumparat de altcineva...cu cat mai multi pe piata, cu atat mai bine.
    • +1 (1 vot)    
      n-ar fi pacat totusi (Duminică, 3 februarie 2008, 11:03)

      alt linuxist [anonim] i-a raspuns lui linux-ist

      Avand in vedere ca Google a lancezit de ceva vreme si ca e o corporatie pro-linux n-ar fi asa de rau ca Microsoft sa cumpere Yahoo.

      Ar creste amenintarea din partea producatorului sistemului de operare Windows si astfel s-ar mai consolida poate Google si aliatii linux.

      Atata timp cat Google e inamicul declarat al lui Microsoft si e cel mai tare dintre cei 2 nu e pierdut totul. N-as vrea sa dispara Microsoft pentru ca tocmai antiteza cu o astfel de corporatie a reusit sa polarizeze o evolutie mai rapida a sistemelor de operare alternative precum Linux, MacOS etc.
    • 0 (0 voturi)    
      Pt. linux-ist (Duminică, 3 februarie 2008, 11:46)

      Manole Buican [anonim] i-a raspuns lui linux-ist

      De ce ti-ai luat pseudonimul asta? Linux-ul este un OS adevarat. Nu pricep de ce-i faci reclama negativa. Tu ar trebui sa te duci mai intai la scoala, sa intelegi ce e aia o afacere, sa incerci sa dezvolti una si de abia apoi sa comentezi despre monopolurile lui Microsoft. Eu cred ca esti doar un user banal de Linux, nu un linux-ist. Daca gresesc, combate-ma. Dar probabil ca, daca imi vei raspunde, o vei face fie cu invective, fie cu platitudini.
  • 0 (0 voturi)    
    Eu zic ca Microsoft face bine (Duminică, 3 februarie 2008, 10:13)

    Alex [anonim]

    trebuie sa fie concurenta pe piata.Deocamdata Google are monopol.
  • 0 (0 voturi)    
    catre Alex (Duminică, 3 februarie 2008, 11:55)

    clau [anonim]

    Cred ca nu cunosti unele notiuni de economie. Faptul ca Google are cea mai mare cota de piata nu inseamna ca are monopol. O strategie competitiva, care iti aduce avantaje corecte in fata concurentei nu este monopol. ;-)
    • 0 (0 voturi)    
      @Clau (Duminică, 3 februarie 2008, 12:30)

      Manole Buican [anonim] i-a raspuns lui clau

      Absolut corect ce spui!
    • +1 (1 vot)    
      ipocrizie (Duminică, 3 februarie 2008, 13:53)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui clau

      ce imi plac comentariile voastre ipocrite :))
      toata lumea este suparata pe microsoft ... ca au monopol ... ca au nu-stiu-ce ... si a devenit o adevarata religie ... cel putin la noi, sa fi o persoana anti-microsoft, ca da bine la public .... iar 80% au acasa winxp pe care nu au dat nici un ban

      iar comentariul cum ca Google nu ar detine monopol pe piata de search engine este o aberatie mai mare decat Google ... si arata faptul ca nu stiti sa judecati cu aceeasi moneda

      In ceea ce priveste acesta cumparare a yahoo .... este cel mai bun lucru care se poate intampla, pentru noi si pentru viitorul "cautarii" pe internet.
      Parerea mea personala este, ca Google este o hiena in haine de oaie, si ca ei sunt adevarata amenintare in ceea ce priveste monopolul, internetul, intimitatea noastra ... etc
      Nu este sanatos ca o singura companie sa detina o asemenea cota de piata in ceea ce priveste internetul ... deja ei au tendite dictatoriale in multe privinte ... iar bazele de date enorme care contin informatii private/intime despre fiecare utilizator ii vor da in viitor o putere si mai mare. Sa ne fereasca sfantul ca Google sa inceapa sa-si arate coltii in viitor.

      Un utilizator de winXp si google :)
  • 0 (0 voturi)    
    alibaba (Duminică, 3 februarie 2008, 20:18)

    passivehero [anonim]

    Fetelor, Alibaba este o companie Yahoo. Deci nu cred ca sunt interesati de preluarea Yahoo:)