Seful Microsoft anunta a cincea revolutie in IT

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 4 martie 2008, 11:58 Economie | IT

In anii urmatori softurile vor fi capabile sa ne invete obiceiurile, nu vom mai avea nevoie de ecranul calculatorului, ci vom putea folosi ca display diferite suprafete care ne vin la indemana, iar e-mailul sau informatiile despre locul unde ne aflam ne vor fi la indemana oriunde si oricand. Asa arata a cincea revolutie a domeniului IT in viziunea lui Steve Ballmer, CEO al Microsoft, citat de infoworld.com la targul de IT si telecom CeBIT Hanovra.

Ballmer a spus ca IT-ul va intra in cea de-a cincea revolutie din istoria sa si isi aminteste ca in cei 28 de ani de cand este la Microsoft a fost martorul a patru revolutii ce s-au succedat la sapte ani. Prima a venit odata cu aparitia computerelor cu preturi accesibile, a doua a constat in simplificarea interfetelor grafice, a treia a insemnat explozia internetului, iar pe a patra, care a inceput in 2002, a numit-o revolutia "Web 2.0".

Noua revolutionare a domeniului IT are la baza aparitia de procesoare tot mai puternice si dispozitive care stocheaza tot mai multe date pe o suprafata minuscula. Raspandirea fara precedent a internetului wireless broadband are o importanta mare, dar un rol substantial vor avea si dezvoltarea interfetelor naturale si a tehnologiilor de display.

"Computerul este inca nenatural (...) Dezvoltam tehnologii care identifica vorbele, scrisul. Vom interactiona cu computerele la fel cum o facem si cu oamenii. Vom folosi tastatura si mouse-ul cand e mai eficient, insa cu o simpla miscare de mana ii vom putea spune computerului ce vrem de la el", a spus Ballmer.

El a mai spus ca va veni o vreme cand hartia va ajunge sa fie demodata "Poate nu in revolutia aceasta, insa in cea care-i va urma".

In curand, a mai spus seful Microsoft, nu vom mai fi obligati sa stam lipiti de ecrane ci vom putea folosi drept display diferite suprafete care ne sunt la indemana.

Trei inovatii vor marca aceasta revolutie: fiecare vom avea o identitate digitala, softurile ne vor invata obiceiurile, iar informatiile personale, precum e-mailul, harta sau diverse fotografii, ne vor fi la indemana oriunde si oricand.

"Maine, nu vei avea nevoie decat de un nume si softul va sti automat cum sa te gaseasca, unde si in ce mod", a mai spus Ballmer.

El a conchis ca in aceasta noua revolutie mijloacele de comunicare vor deveni atat de avansate incat vom avea senzatia ca stam de vorba fata in fata cu oamenii cu care vorbim la distanta.













Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

4872 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Asta spune tot (Marţi, 4 martie 2008, 12:47)

    m [anonim]

    "Maine, nu vei avea nevoie decat de un nume si softul va stii automat cum sa te gaseasca, unde si in ce mod"

    Control :|
    • 0 (0 voturi)    
      Obsesie (Miercuri, 5 martie 2008, 16:27)

      Gibrael [anonim] i-a raspuns lui m

      CONTROL TOTAL. Asta este visul lui de aur, nascut din obsesia ca cineva i-ar putea folosi vreunul din programe fara ca sa fi contribuit la pozitia lui de unul din cei mai bogati din lume. Si asa au aparut tot felul de BackDoors si altele pe care le utilizeza nu numai el si tot felul de servicii de informatii, dar si tot felul de mafioti si cautatori de carduri cu pin cu tot. Solutia e: LINUX sau Mac!
  • +1 (1 vot)    
    Care-s primele patru revolutii? (Marţi, 4 martie 2008, 12:57)

    Bozo [anonim]

    Or fi alea care se soldau cu mesajul "No ROM Basic, system halted" :-? Oricum, mesaje de-astea afisate pe oriunde, sunt fascinante!
    • +2 (2 voturi)    
      Gramatica (Marţi, 4 martie 2008, 13:47)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Bozo

      "Maine, nu vei avea nevoie decat de un nume si softul va stii automat cum sa te gaseasca, unde si in ce mod", a mai spus Ballmer.

      Poate "va STI".
      Verbul "a fi" inca mai da batai de cap jurnalistilor.
      • 0 (0 voturi)    
        softul va stii automat (Miercuri, 5 martie 2008, 13:24)

        Valentin [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        da, gramatica... pesemne nu se da o proba la limba romana la examenul de jurnalism, ci numai spaga, ca peste tot...
    • -1 (1 vot)    
      primele patru revolutii (Marţi, 4 martie 2008, 13:48)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Bozo

      windows 3.11, windows 95, windows 98 ... windows xp, vista?!... pti, n-au numarat bine.
  • +1 (1 vot)    
    Va stii (Marţi, 4 martie 2008, 13:43)

    Bogdan Zagan [anonim]

    "Maine, nu vei avea nevoie decat de un nume si softul va stii automat cum sa te gaseasca, unde si in ce mod", a mai spus Ballmer."

    Poate ar fi bine azi ca autorul sa caute un soft care sa-i corecteze greselile gramaticale. Poate asa VA STI cum se scrie corect.

    Softurile sunt scrise din pacate tot de oameni. Doamne fereste de bug-uri pentru softul care iti conduce automat masina.
  • +2 (2 voturi)    
    Senzatia suprema (Marţi, 4 martie 2008, 13:49)

    Gigelus [anonim]

    Cica: "el a conchis ca in aceasta noua revolutie mijloacele de comunicare vor deveni atat de avansate incat vom avea senzatia ca stam de vorba fata in fata cu oamenii cu care vorbim la distanta".

    In revolutia numarul 8 se va introduce senzatia ca facem dragoste cu persoana iubita si ca jucam fotbal cu prietenii.
    In revolutia 9 se va introduce un add-on pentru prescolari la pachetul de senzatii, anume senzatia ca parintii se joaca impreuna cu el si ca-i citesc povesti seara.
    In revolutia 10, fiind aniversara, se va introduce senzatia ca traim.
    In revolutia 13, fiind numar controversat si prevazut de catre calendarul maya, se va da reset la omenire.

    Ramane de vazut cand aceste revolutii se vor transforma in rotatiile generate de alergarea de praf luat de vant.
    • 0 (0 voturi)    
      straniu (Marţi, 4 martie 2008, 16:10)

      iulia_eu [utilizator] i-a raspuns lui Gigelus

      intradevar suna foarte straniu, senzatia ca vorbesti fata in fata... parca urmeaza ceva de genul "soarele gol" de Isaac Asimov
      • +1 (1 vot)    
        asimov (Miercuri, 5 martie 2008, 9:17)

        ankya [anonim] i-a raspuns lui iulia_eu

        Si unde au ajuns cei din Soarele Gol... Pe cand o lume in care vom trai perfect izolati, nu vom mai suporta deloc contactul uman, vom face copii in eprubeta si vom deveni hermafroditi ? Si bineinteles vom interactiona intre noi pe un "mess" planetar.... ?
        Nu e chiar un vis, e cosmar.... iar asimov a prevazut asta in 1957, muuult inainte de Microsoft.. Propun carticica asta ca material documentar ... sa ne obisnuim cu felul in care vom trai ...
        • -1 (1 vot)    
          Nasol (Miercuri, 5 martie 2008, 14:02)

          T [anonim] i-a raspuns lui ankya

          @ankya:

          Pai vad ca tu stai aici si postezi comentarii, in loc sa iesi afara la un pahar de Cola cu prietenii ... deci si tu impingi lumea catre Soarele Gol ... :D

          Lasand gluma de-oparte ... NU PREA E DE GLUMIT =))
  • +4 (4 voturi)    
    mdeah (Marţi, 4 martie 2008, 13:50)

    Anonim [anonim]

    'o simpla miscare de mana ii vom putea spune computerului ce vrem de la el' Microsoft viseaza si Apple implementeaza. Vezi iPhone, iPod Touch...
    • -1 (3 voturi)    
      am vazut (Marţi, 4 martie 2008, 14:43)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      apple sucks big time.
    • 0 (0 voturi)    
      @mdeah (Miercuri, 5 martie 2008, 12:27)

      Gigel [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      O simpla miscare de mana: reset
  • +4 (4 voturi)    
    Gest cu mana (Marţi, 4 martie 2008, 14:13)

    Toni [anonim]

    nu cred ca vrea sa stie ce gest ii fac eu cu mana la Vista ...
  • -1 (1 vot)    
    anonim (Marţi, 4 martie 2008, 14:44)

    adi [anonim]

    Maistre, inainte sa scrii, pune mana pe gramatica.
    Si lasa baletu cu revolutia de la microsoft.
    Hai pa
  • 0 (0 voturi)    
    soft (Marţi, 4 martie 2008, 15:22)

    mihai [anonim]

    Ca in banc: la o masina condusa de computer (evident cu windows), cand pui frana brusca o sa te intrebe: "Esti sigur ca asta vrei?". Sincer, prefer un computer care sa faca ce ii spun eu nu sa "aibe initiative".
  • +4 (4 voturi)    
    spectatori (Marţi, 4 martie 2008, 15:38)

    Sakura [utilizator]

    Interesant cine vorbeste de revolutii. In nici una din aceste revolutii Micro$oft n-a avut rol de initiator, doar de profitor.

    Computere la preturi accesibile a construit Steve Wozniak, cofondator al Apple. El a construit primele calculatoare personale asa cum le cunoastem astazi, adica cu tastatura si ecran, nu cu intrerupatoare si beculete pe un panou.

    Interfata grafica a fost inventata de cercetatori ai Xerox si lansata in productie de masa pe calculatoare personale de Apple. Aici a comis M$ cea mai fragranta "copiere" din istoria IT. Adevarat ca au avut contributii personale la dezvoltarea interfetei grafice. I-au adaugat un faimos ecran albastru pe care perinda un bogat repertoriu de mesaje de eroare cand ti-e lumea mai draga sau death-line-ul mai presant.

    Explozia internetului... unde a fost MS? Iarasi s-au trezit cu intarziere si au impus prin metode discutabile IE pe o piata dominata de Netscape.

    Iar asa numita reolutie web 2.0... alt spectacol care a prins Microsoft pe pozitia de spectator care doarme in sala.

    Si am ajuns la cea de-a cincea revolutie, calculatoarele cu interactivitate mai umana. Imi vine sa si rad, vorbeste despre ea la timpul viitor, in timp ce la Apple aceste lucruri deja sunt pe piata. Inca n-am vazut un laptop sau un telefon cu Windows care sa suporte gesturi complexe, cu mai mult de un deget. Intradevar pentru ei este viitor, pentru concurenta este prezent... Adevarat ca domeniul este inca la inceput, au timp sa recupereze. Teoretic cel putin, pentru ca istoria ii arata ca spectatori.
  • +2 (2 voturi)    
    Reset (Marţi, 4 martie 2008, 15:59)

    loloa [anonim]

    Eu ce sunt curios este daca softurile astea de care povesteste nenea Ballmer o sa mearga tot pe platforma Windows, si daca da, sunt si mai curios cum o sa le dam Control+Alt+Delete.

    In loc sa povesteasca aberatii mai bine ar pune osu si ar face ceva cu Windowsu Vista ca ii varza...

    Si apoi hai sa fim seriosi cine isi doreste asa ceva? Adio amanta, adio frecat menta in timpu orelor de servici, hello mama soacra!

    Bleah...