Reteaua informatica a Pentagonului, atacata de hackerii chinezi

de D.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 martie 2008, 20:40 Economie | IT

Postul CNN a anuntat ca a intervievat trei hackeri chinezi, care sustin ca au spart reteaua informatica a Pentagonului si au sustras, din proprie initiativa, informatii. “Nici un site nu este suta la suta sigur. Este adevarat, sunt pagini web care au un nivel foarte ridicat de securitate, insa intotdeauna exista un punct sensibil” - a declarat liderul acestui grup, Xiao Chen, citat de CNN.

Cei trei chinezi au recunoscut ca fac parte din asa-numita “cyber - militie”, care ataca site-uri guvernamentale si private din toata lumea. Ei au afirmat ca de multe ori sunt platiti de guvernul chinez, chiar daca autoritatile de la Beijing neaga acest lucru.

De altfel, in urma cu o saptamana, Pentagonul a recunoscut ca anumite retele din Statele Unite, Germania, Marea Britanie si Franta au fost atacate de hackeri, cele mai multe incercari provenind din China.  













Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2023 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Haha (Sâmbătă, 8 martie 2008, 22:29)

    Alex [anonim]

    Voi chiar credeti ca aia au legat intre ele serverele cu informatii importante si serverul web??Care ar fi rostul? Va zic eu aia nu sunt fraieri.Nu au legatura fizica intre serverele cu informatii si serverul care iese pe web (nu au fir bagat mai exact).Posibil chiar sa puna niste informatii false pe serverul web ca sa ii induca in eroare.Probabil au calculatoarele interne care se leaga la un server cu informatii, si alea nu ies pe web (nu prin firewall sau prostii, ci pur si simplu nu au cablu)
    • 0 (0 voturi)    
      ...da si nu (Duminică, 9 martie 2008, 23:54)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Alex

      informatiile sunt utile doar daca sunt disponibile. Daca toti lucratorii din armata USA trebuie sa mearga in camera aia securizata, trebuie sa fie cam ingramadeala :)
      • 0 (0 voturi)    
        asa si (Luni, 10 martie 2008, 1:03)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Alex

        crezi tu ca lucratorii din armata au acces chiar la tehnologii si secrete? lucratorii din armata primesc ordine si atata tot.Si se pot folosi sisteme de calcul si/sau retele mult diferite de ce avem noi.
  • 0 (0 voturi)    
    Am pierdut si aici aurul... (Duminică, 9 martie 2008, 7:02)

    yours to discover [anonim]

    De obicei asta era "treaba" hackerilor romani.
    Fir-ar sa fie... Nu mai luam medalia de aur la nici o "disciplina"...
  • +1 (1 vot)    
    CNN mancatori de C.....t la nivel mondial. (Duminică, 9 martie 2008, 9:42)

    Dan B. Charles [anonim]

    Marea majoritate a americanilor nu se uita la CNN.
    CNN sunt mincinosi ordinari, manipulatori si cei mai perfizi dintre companiile de stiri americane.
    Traiesc in Canada/USA din 1974, sunt din Giulesti,
    stiti cum se spunea in Romania " minte ca o gazeta"
    aici se spune " minte ca CNN sau BBC.
    BBC alti mancatori de C.....t, numai ca au galeata din care manaca mai mica.
    Pentagonul are tehnologia avansata cu cel putin100 de ani fata de restul civilizatiilor actuale.
    Ultima realizare, computer cu memorie biologica care depaseste in multa masura capacitate de intelegere si logica actuala . Cunostintele in domeniul COMPUTARULUI " nou" sunt detinute de un grup limitat de oameni de stiinte americani.
  • +1 (1 vot)    
    c (Duminică, 9 martie 2008, 10:13)

    as [anonim]

    pana la urma sunt chinezi sau japonezi, ca in poza articolului scrie japonezi...
    • 0 (0 voturi)    
      pai (Luni, 10 martie 2008, 1:05)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui as

      Pai in caz ca nu stiai japonezii sunt aliati foarte apropiati americanilor.
  • 0 (0 voturi)    
    asa (Duminică, 9 martie 2008, 10:54)

    Mars [anonim]

    Pai daca sunt bagate alea sunt si celelate, nu? Prin routare. Eu asa vad lucrurile.
    • 0 (0 voturi)    
      mai sa fie... (Duminică, 9 martie 2008, 12:37)

      terente [anonim] i-a raspuns lui Mars

      dar daca exista doua retele paralele, asa cum fac multe companii din industria de aparare?
  • +1 (1 vot)    
    dap (Duminică, 9 martie 2008, 11:55)

    /dev/null [anonim]

    Neinteresant...nu cred ca au scos nimica de acolo.sistemele lor sunt foarte sigure..si stiu ce vorbesc.