Washington Post: Hackerii romanii au incercat sa pacaleasca mii de directori ai unor institutii financiare americane

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 16 aprilie 2008, 14:08 Economie | IT

Circa 20.000 de angajati in posturi-cheie din companii si institutii financiare americane au primit luni dimineata mailuri trimise de un grup de romani care au incercat sa obtina informatii confidentiale pe care sa le utilizeze apoi pentru obtinerea de beneficii financiare, scrie Washington Post. Ziarul noteaza ca acest atac se deosebeste de altele prin numarul mare de oameni care au cazut in plasa escrocilor.

Luni dimineata, 20.000 de persoane cu functii importante au primit mailuri cu asa-zise citatii in care li se cerea sa se prezinte la tribunal pentru presupuse acuzatii aduse companiei la care lucra fiecare. Autorii mesajelor scriau numele si numarul de telefon al destinatarului si au adaugat un link la care cei care intrau erau rugati sa instaleze un "add-on" la browser pentru a vedea citatia. Cei care au mers mai departe au putut vedea un fisier pdf care continea o citatie pentru o instanta din California.

Insa, noteaza publicatia, add-on-ul era o componenta menita sa fure parole si nume de cont cand victima viziteaza ulterior site-uri de online banking ori pagini pe care accesul e parolat. Add-on-ul era periculos numai pentru cei care vizitau site-ul cu Internet Explorer. Jumatate din cei care au primit mailul erau directori la institutii financiare importante.

Desi atacurile informatice sunt dese si tot mai sofisticate, atacul de luni este special prin simplitatea modului in care s-a facut si datorita numarului mare de oameni care au cazut in plasa.

Matt Richard, director de raspuns rapid la iDefense, divizie a Verisign Inc., lucreaza indeaproape cu institutiile financiare pentru limitarea pierderilor cauzate de fraudele online. El spune ca atacul a fost facut de un grup din Romania care in ultimul an a mai declansat cateva zeci de atacuri din care a castigat milioane de dolari. Despre acelasi grup se spune ca ar fi furat de la o singura persoana 188.000 de dolari, prin metode similare.

Acesti romani au ca arma secreta surpriza, nu complexitatea, mai spune Matt Richard. "Troianul" inclus in mail este unul de conceptie simpla si ar fi trebuit sa fie detectat de majoritatea antivirusilor de pe piata, insa nu a fost asa. Numai opt din cele 35 de produse antivirus de pe piata au detectat malware-ul din mail, iar printre programele care nu au reusit se numara produse ale McAfee, Symantec si Trend Micro.

"Acesti oameni spera ca totul sa se intample foarte repede  - de la infectare pana la furtul banilor, totul trebuie sa aiba loc intr-o singura zi (...) Codul folosit de ei e la fel de simplu ca Windows Programming pentru Internet Explorer 101. Ei nu trimit toti banii furati intr-un singur loc, ci ii distribuie in mai multe locuri si folosesc diferite metode si mai multe conturi, astfel incat tranzactiile nu pot fi anulate usor", spune Richard. El adauga ca romanii au un bun management al riscului si actioneaza cu costuri minime.

In plus, cotidianul mai noteaza ca multi directori au scapat de amenintare din cauza unor greseli de limba engleza din mail, dar si pentru ca romanii nu stiau foarte bine cum se trimit citatiile in sistemul juridic din SUA.

Matt Richard conchide ca marele pericol al acestor atacuri, in afara de banii ce pot fi furati, tine de faptul ca infractorii pot "recicla" datele obtinute din atacuri si le pot vinde "hotilor de identitate" care pot apoi sa deschida linie de credit in numele directorului pagubit.

"Acesta e marele perciol pe termen lung, pentru ca dupa fiecare atac cad victime intre 200 si 1.000 de oameni, care toti au acces la date confidentiale din companiile lor", a adaugat Richard.












Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

5363 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    mda.. (Miercuri, 16 aprilie 2008, 14:17)

    Mircea [anonim]

    exista o vorba: de prosti sa nu-ti fie mila niciodata!
  • +2 (4 voturi)    
    Social Engineering (Miercuri, 16 aprilie 2008, 14:24)

    ALex [anonim]

    Reprezinta metoda cea mai simpla (dpdv tehnologic) si cea mai periculoasa pentru sustragerea de informatii. Daca conving pe cineva sa iti dezvaluie din interior date confidentiale, orice antivirus sau firewall este inutil. In acest caz "convingerea" a fost ca sa instalezi o aplicatie.

    Acum vreo 2 saptamani am avut nevoie sa intru intr-o cladire in care accesul se face pe baza de RFID-uri (top security). M-am dus inarmat cu doua sacose voluminoase, m-am postat in fata usii si am inceput sa ma caut prin buzunare. Stiam ca respectiva cladire are circuit inchis de tv si ca paza ma vede prin camera. Si desi eu nu aveam nici un drept de a intra in cladire, portarul vazandu-ma ca ma tot scotocesc prin buzunare mi-a deschis usa.

    La lift autentificarea se face la fel cu cartela. A fost banal sa astept pe cineva si eu (fiind cu mainile pline de sacose) am fost ajutat de cealalta persoana sa chem si folosesc liftul. Din pacate cartelele sunt asignate pe etaje si nu puteam urca la etajul la care doream. Am urcat cu respectiva persoana motivand ca sunt nou in firma, am mers la scara de incendiu, cu o foaie de hartie am blocat contactele care declansaza alarma cand usa e deschisa, am coborat pe scara de incendiu pana la etajul 4 (la care voiam), din nou am blocat alarma si m-am dus la prietena mea in birou si am asteptat-o acolo.

    Fireste ca a facut o mutra mama mama cand i-am spus "degeaba v-ati pus atatea sisteme de securitate ca nu merg". Si asa este: impotriva credulitatii si prostiei nu exista nici un antidot tehnologic.
    • 0 (0 voturi)    
      sa fie oare al 4-lea episod? (Joi, 17 aprilie 2008, 16:28)

      vioGrel [anonim] i-a raspuns lui ALex

      jason bourne era cumva roman si nu stiam noi? si sta pe hotnews?...wow...cum se cheama noul episod? "the bourne legacy" sau "the bourne betrayal", ca asa se chemau continuarile la trilogie, parca...sau e o varianta romaneasca, oarecum desprinsa din trilogia prostiei: "la bloc","trasniti in nato" si "tanta si costel"?
  • 0 (2 voturi)    
    Legatura (Miercuri, 16 aprilie 2008, 14:36)

    mozaicar [anonim]

    Ce categorie de oameni are in comun USA si Romania?
    Nu este cazul sa ne umflam in pene, chestiile astea sunt facute - in general - de oameni cu cetatenie dubla/tripla, care ataca de aici ca este mai putin riscant din punct de vedere legal. FBI-ul ajunge f repede la locul faptei in USA, aici se mai blocheaza in trafic...
    Nu zic nu, cre' ca avem si prin ro discipoli destui!
  • 0 (0 voturi)    
    Teapa! (Miercuri, 16 aprilie 2008, 14:44)

    Gicu chirila [anonim]

    Ieri am primit un mail de la o banca (nu spun numele sa nu fac reclama) la care am un card, prin care mi se spunea ca pentru tipul meu de card este obligatoriu sa am serviciul Fastbanking. Ca un bun samaritean am dat click pentru a completa formularul. Pana acum nu am facut cumparaturi online sa platesc cu cardul ca sa stiu ce date mi se cer dar mi s-a parut ciudat ca banca mi-a cerut pinul. Mi s-a parut straniu din moment ce am card la ei sa mi se ceara pinul cardului. Atunci m-am uitat la adresa din browser care nici pe departe nu era numele bancii dar ca sa fiu eu impacat am intrat pe siteul bancii pentru a cauta un numar de contact sa ma interesez. Pe prima pagina scria "Va aducem la cunostinta ca in cursul zilei de 15.04.2008 au fost transmise, de catre entitati NEAUTORIZATE, mesaje de tip phishing prin care se incearca furtul datelor confidentiale aferente cardurilor clientilor bancii." Deci pentru toti atentie .... in schimb de invidiat ideile hackerilor.
    • +2 (2 voturi)    
      Cum sa eviti astfel de tepe (Miercuri, 16 aprilie 2008, 15:29)

      realwahl [anonim] i-a raspuns lui Gicu chirila

      Pentru evitarea tepelor de genul asta (cu banca), e suficient sa urmezi o singura regula de aur:

      NU DA CLICK PE LINKURILE DIN EMAILURILE VENITE DE LA BANCA (sau orice alta institutie/site unde iti tii bani/carduri)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      Se aplica si la Ebay, PayPal...

      Daca primesti primesti un email de la banca ta care iti zice "click aici" sau te indruma spre un link, DU-TE DIRECT PE SITE-UL LOR tastand www.bancamea.ro si de acolo ar trebui sa poti face orice ti s-a cerut in email. Nu-ti fie lene sa tastezi cele 20-30 de litere... caci te poate costa!
  • 0 (0 voturi)    
    neglijenta enervanta (Miercuri, 16 aprilie 2008, 14:48)

    valer [anonim]

    ma gandesc ca o idee faina (faina pentru cei ce au scos profit din ea) e penibil sa fie sabotata de greseli de engleza
    • 0 (0 voturi)    
      Greseli intentionate (Miercuri, 16 aprilie 2008, 18:42)

      Alex Damian [anonim] i-a raspuns lui valer

      Stiu ca pare ciudat, dar greselile sunt intentionate. Daca ai remarcat, numai cateva cuvinte au greseli de ortografie - asta se face pentru a pacali filtrele bayesiene de email.

      Sigur, e posibil ca greseala sa fie vazuta de utilizator, si sa traga un semnal de alarma, dar e mai bine decat sa nu fie vazut email-ul pentru ca a ajuns in folderul de spam din cauza unui filtru automat.

      Si in plus, cand citesti la repezeala, greselile sunt foarte des ignorate, sau nici macar sesizate, din cauza ca nu cnetzaoa in ce onride snut atesaze lirelete unui cnavut, tot poti sa-l citesti cand esti grabit.
      • 0 (0 voturi)    
        co-rect (Miercuri, 16 aprilie 2008, 21:16)

        cezar jipa [anonim] i-a raspuns lui Alex Damian

        Asa e ! Ma miram eu de erorile gramaticale din spamul care trecea de filtrele din Opera :))
  • 0 (2 voturi)    
    RE: HACERIII!!!!1one! (Miercuri, 16 aprilie 2008, 14:50)

    bogdan192 [anonim]

    Hai, dati vina pe haceri. Hacerii romani au facut... hacerii romani au dres... hacerii ei care ieste or furat. Nu vi se pare cam ciudata chestia asta cu hackeri care fura bani de la cetateanul bancher american? Nu va pute un pic faptul ca bagati in aceeasi oala niste tipi destepti de care nu aude nimeni cand isi fac treaba cum trebuie cu niste hoti marunti care fura din orce portofel de fraier gasesc deschis?
    • 0 (0 voturi)    
      atitudine (Miercuri, 16 aprilie 2008, 20:14)

      not@home.ro [anonim] i-a raspuns lui bogdan192

      bogdan192, nu stiu daca asta ti-a fost intentia, insa cu atitudinea ta reprezinti romanul, sau mai bine zis ceea ce este perceput ca roman in strainatate. chiar crezi ca tocmai hackerii romani ar trebui tratati mai cu indulgenta?
  • +1 (1 vot)    
    Washington Post: Hackerii romanii... (Miercuri, 16 aprilie 2008, 15:11)

    Lorelei [anonim]

    ...dar despre hakerii si scammerii lor de ce nu scriu in presa cat si despre lupta care o duc impotriva lor???
    ...poate aveti curiozitatea sa cititi mai multe despre ei ...http://www.data-wales.co.uk/nigerian.htm
    si http://www.google.com/search?hl=en&q=fraud+desk+usa&btnG=Google+Search
    ...toata lumea este impanzita de hackeri...noi inca suntem mici copii pe langa sistemele folosite de cei mai vechi in meserie cu singura deosebire ca ne merge mintea mai repede ...mult mai repede...acum cateva zile am vizionat un film documentar destul de interesant despre lucruri mult mai importante care se intampla in lume...vi-l recomand...http://www.damaideparte.ro/index.php/zeitgeist-cel-mai-vizionat-documentar-din-istoria-internetului/519/8/
    si va urez vizionare placuta ...
    • 0 (0 voturi)    
      zeitgeist este o MARE ABERATIE!!! (Joi, 17 aprilie 2008, 9:54)

      Romanul [anonim] i-a raspuns lui Lorelei

      Si nu am timp si loc acum sa-ti explic de ce. Dar daca nu te-ai prins, inseamna ca n-ai fundamente serioase la discipline precum istorie, religie, economie si polititca.

      Scopul filmului - spalarea creierului celui slab pe baza teoriei conspiratiei (metoda veche dar sigura!)

      Ai grija! Mai citeste si Biblia si istorie (wikipedia este destul de buna pentru inceput)
      • 0 (0 voturi)    
        Dar atentie si cu Wiki (Joi, 17 aprilie 2008, 10:29)

        Alexu [anonim] i-a raspuns lui Romanul

        Atentie si cu wikipedia ca tot contentul este generat de useri si nu este reglementat sau corectat! asa ca este plin de subiectivism!

        Si da acel documentar are multe prostii dar un lucru sigur puncteaza bine:
        ca dintodeauna politica si religia insemnau putere!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    dar ce ziceti de ... (Miercuri, 16 aprilie 2008, 15:17)

    mihai [anonim]

    ... gramada de mailuri ce o primesc cum ca am castigat diferite sume de bani ( euro ) ( de ordinul miilor ), la diferite loterii din Olanda, Anglia, Belgia ... loterii la care n'am participat de bunavoie, insa ei imi zic ca a iesit castigatoare adresa mea de mail ! Imi trimit chiar si un link spre site-ul loteriei respective, pe care am intrat, dar nu eram convins ca e real ( am totusi o experienta de ceva ani in lucrul pe internet ca sa pot deosebi un site facut pt " praf in ochi " de unul serios ). In fine, la una din ele m-am hotarat sa le raspund, mai mult sa vad daca e pe bune faza, mai ales ca nu cereau bani din primul si al doilea mail. Le-am trimis niste date, evident nu reale ( gandindu-ma ca daca e pe bune si pierd, asta e ... mai bine is precaut decat sa ma trag de par dup'aia ) Si bine am facut, ca dup'aia mi-au trimis mail ca sa imi deschid cont la ei la banca, deschidere de cont care costa 350 euro, bani care ziceau ei, urmau sa imi fie adaugati la suma castigata ... Aici, m-am racit, si nu le-am mai raspuns. Apoi au inceput sa ma bombardeze cu mailuri ca sa finalizez deschiderea, sa trimit banii aia ( 350 euro ) ... Tzeapa pana la urma! De apucam sa trimit primii 350, imi mai cereau altii, si daca am trimis primii, sigur mai trimiteam si altii sperand sa mii recuperez. Bine ca am reusit sa gasesc si pe net site-uri in care se plangea lumea din alte tzari ca au trimis bani pt deschidere de cont, si apoi le-au mai cerut si ajunsesera sa trimita si 2-3000 euro si nu mai primisera " suma castigata la acea loterie "
    Deci ... Atentie! Numai bine !
    • 0 (2 voturi)    
      expertii astia... (Miercuri, 16 aprilie 2008, 17:10)

      mircu [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Si ziceai ca ai experienta de cativa ani de lucru pe INTERNET? Pfffffff... Oh, da....
    • 0 (0 voturi)    
      dar ce ziceti de altfel de convingere (Miercuri, 16 aprilie 2008, 20:26)

      Greieras [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Vecinii mei canadieni au plecat in vacanta in Mexic si au inchiriat o mica barca cu motor pt care au completat un formular. Cineva (cu accent latino) suna la parintii lor in Canada si le spune ca suna din partea copiilor lor, ca acestia au inchiriat o barca si ca au lovit-o de recif si ca trebuie sa plateasca 3000$ despagubiri, ca ei nu pot parasi pontonul pana nu platesc si l-au rugat pe el (si-a dat un nume) sa sune la parintii lui ca sa le trimita banii prin Western Union. Parintii sceptici au intrebat "cum sa fim siguri ca sunati din partea lor?" la care tipul zice: "au zis sa va spun despre cel mai bun prieten al lor, colegul de munca J.. W... "; la care parintii au cedat si au trimis banii!!! si pierduti au fost!! tinerii nu au lovit barca si nu aveau nimic de platit, numele colegului il dadusera doar la hotel unde le-a cerut numele unei persoane pt caz de urgenta. Deci erau in cardasie!!!
  • +3 (3 voturi)    
    hotii sunt tot hoti (Miercuri, 16 aprilie 2008, 16:18)

    zvezda [anonim]

    Nu inceteaza sa ma uimeasca valul de simpatie pentru acesti borfasi. "Baieti destepti", le zic unii. Ei bine, acesti baieti nu sunt in stare (99% din ei) nici sa scrie corect romaneste. Sunt foarte multi in Romania care se ocupa numai cu furatul pe net. Sunt orase unde asta este principala sursa de venit a economiei locale. Zic unii pe aici ca nu esti hot daca furi de la fraieri. Esti hot daca furi de la oricine. Punct. Chiar ne-am pierdut si ultima ramasita de moralitate, de am ajuns sa admiram niste borfasi ordinari?
    Admiratorilor de borfasi nu le doresc decat sa le fie clonat cardul in prima benzinarie (se practica) si sa se trezeasca fara bani in cont, sa vedem atunci daca o sa mai spuna ca daca esti fraier meriti sa fii furat.
    • 0 (2 voturi)    
      Pai... (Miercuri, 16 aprilie 2008, 17:12)

      mircu [anonim] i-a raspuns lui zvezda

      Nu e vorba de simpatie... Dar nici compasiune pentru cei care sunt prea prosti si musca astfel de momeli...
    • +2 (2 voturi)    
      Bre zvezda! (Miercuri, 16 aprilie 2008, 18:37)

      negru jim [anonim] i-a raspuns lui zvezda

      Te uimeste valul de simpatie pt.hotii astia?Pai e simplu:In Romania cei care ne conduc fura pe rupte,absolut la toate nivelele si in toate ramurile(exemplu:cum poate un marunt fucntionar la primarie,gradinita,etc, sa aibe o vila de 200 mai mult decit venitul lui pe 20 de ani si o masina de 20.000 euro?)copii invata din viata ca daca furi fier vechi ca vecinul din gard ai mertzan,daca rupi oleaca muzica ,cinti o manea ai succes,daca nu stii a conjuga un verb ajungi primar peste 300.000 de oameni,iar daca inveti pe brinci ajungi ca domn profesor de la trei care are haina roasa in coate si cam nu prea ii ajung banii pt intretinere.Si exemplele pot continua la nesfirsit.Si mai este si acel complex d einferioritate a celor care doar stiu sa joace un counter sau un NFS,si care mama cind aud de astia zic in sinea lor "ce tare is tipii aia".A si sa nu uitam filmele americane in care un hacheras rupe toate sistemel si face si desface etc.Iaca de asta e valul de simpatie
  • 0 (0 voturi)    
    Informaţii mai exacte (Miercuri, 16 aprilie 2008, 17:03)

    Versus [utilizator]

    http://www.nytimes.com/2008/04/16/technology/16whale.html?th&emc=th
    Nu e vorba de români (de data asta).
  • 0 (0 voturi)    
    Alta sursa (de specialitate) (Miercuri, 16 aprilie 2008, 17:14)

    Versus [utilizator]

    http://blogs.techrepublic.com.com/tech-news/?p=2166&tag=nl.e019
  • +1 (1 vot)    
    Inca o chestie si va las... (Miercuri, 16 aprilie 2008, 17:18)

    mircu [anonim]

    Stiti cine pot fi considerati complicii acestui fel de infractori? Va spun eu: TOTI idiotii care forwardeaza spamuri-le pe care le primesc zilnic... Si nu mi-e jena sa le zic ca- idioti pentru ca in marea majoritate folosesc conturile de la servici (adresa de mail a firmei) si pe deasupra mai au si semnaturi cu numere de telefon etc... Ei? Va dati seama cum afla bajetzi "destepti astfel de informati"?
    Toate cele bune...
  • +1 (1 vot)    
    hackeri ... hoti (Miercuri, 16 aprilie 2008, 18:28)

    Stefan [anonim]

    Toti spunem hackeri asa cu o doza de admiratie, de parca ar fi nu stiu ce inteligente!!!
    Sunt doar niste hoti care au un alt mod de operare.
    Criminalitatea informatica trebuie pedepsita pe masura.
  • +1 (1 vot)    
    internet cafe-urile colcaie de borfasi (Miercuri, 16 aprilie 2008, 18:47)

    zvezda [anonim]

    dar cui ii pasa?... politiei sigur nu.
    99% din furturile de pe net (cele care se fac din Romania) se comit din internet cafe-uri. Le e teama "baietilor destepti" sa opereze de acasa, ca pot ramane urme care sa duca direct la ei. De aia in vest ca sa poti folosi un calculator dintr-un internet cafe trebuie sa te legitimezi. Exista lege pentru asta, iar icafe-urile trebuie sa pastreze datele 1 an mi se pare. Dar repet: ii pasa cuiva in Romania ca suntem toti vazuti ca un neam de hoti? Nu cred.
    • +1 (1 vot)    
      Foarte buna ideea (Miercuri, 16 aprilie 2008, 20:07)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui zvezda

      Foarte buna ideea cu legitimarea celor ce folosesc Internet Caffe-uri - asa as fi avut sanse sa-l prind pe ala ce m-a furat si a fugit in timp ce ii faceam o cafea altuia.
      Problema este ca... pt chestii de-astea se folosesc buletine pierdute, etc.
    • +1 (1 vot)    
      si ai dreptate! (Miercuri, 16 aprilie 2008, 20:10)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui zvezda

      Internet Caffe-urile chiar colcaie de borfasi! Nu le poti interzice sa intre iar un om decent nu gaseste in tot orasul un Internet Caffe decent - sau sunt foarte rare astfel de locuri.
      • 0 (0 voturi)    
        free internet zone (Joi, 17 aprilie 2008, 7:10)

        c [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

        acum e mai simplu sa mergi la mcdonald's(de ex) si sa utilizezi internetul gratis si fara probleme de id.. doar sa porti o sapca si sa nu te recunoasca nimeni..
  • 0 (0 voturi)    
    Politically correct (Joi, 17 aprilie 2008, 1:21)

    Psycon [utilizator]

    Hackerii sunt mai ales baietii buni. Este un termen care denota un expert in calculatoare. Corect ar fi fost sa li se spuna crackeri la cei care au furat datele personale (desi nu sunt sigur pe termen). Sunt termeni de jargon si nu ar trebui folositi in necunostinta de cauza.

    Acum nici nu mai stiu daca mai e actuala observatia, ca toata lumea stie numai sensul deturnat al cuvantului hacker, poate si din interesul personelor vinovate de faradelegi care s-au recomandat astfel. Chestia e ca sunt doar niste pungasi ordinari care au reusit sa pacaleasca un fraier. Sunt doar niste gandaci pe langa un hacker adevarat. Un hack este o metoda inovatoare de a rezolva o problema. Nu oricine poate sa produca inovatii relativ constant. Si din respect pentru cei care au adus contributii enorme informaticii (cum ar fi internetul) ar trebui facuta o impartire in hackeri buni si hackeri rai. Exista termeni specifici in jargon.
  • 0 (0 voturi)    
    Sincer (Joi, 17 aprilie 2008, 3:52)

    Alex [anonim]

    Eu as investi in baietii astia. fiindca uitandu-ma peste problema in sine, observ creativitate si operativitate. Chiar nu ma intereseaza ca prostii cad in plasa. Va spun eu ca din aia 20.000 de persoane sau cate erau, au ramas numai aia destepti nepacaliti, care isi merita cu adevarat locul de munca. Daca vrei sa supravietuiesti in realitatea zilei de azi, trebuie sa ai cunostinta de ce se intampla in jurul tau. Daca esti ignorant si naiv mai ales...ramai cu buza umflata. In alte domenii de aplicatie..vorba ar fi cea a tatalui meu: "Le mananca cainii din traista". E prosti dom'le
    • 0 (0 voturi)    
      Sigur, Alex (Joi, 17 aprilie 2008, 9:18)

      PrietenuLuAlex [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Si eu ii admir pe baietii cu care facem spargeri si talharii. Diseara trecem pe la tine si daca esti prost o furi, daca nu,nu. Speraclu, maciuca, lift blocat, creativitate si operativitate. Nu de alta dar ma gandesc ca vrei sa supravietuiesti in realitatea zilei de azi deci ne vei aprecia.

      Si apropos, se pare ca nu romanasii sunt la originea chestiei in cele din urma.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu-i corect, dar se intampla (Joi, 17 aprilie 2008, 10:32)

      ghe [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Chestia cu prostii care cad in plasa este relativa. Nu poti sa le stii pe toate...
      Poti fi expert in TI dar sa fii ignorant in mecanica - inseamna ca esti prost si meriti sa te "faca" mecanicul la bani? Dar la doctor? Dar la o asigurare, la banca, politistul etc? Dar cei ce intreaba pe strada o adresa? inseamna ca trebuie sa stea acasa?
    • 0 (0 voturi)    
      SA DEZVOLTAM IDEA (Joi, 17 aprilie 2008, 11:02)

      LEVI [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Si daca nu ai mitraliera la tine poti fi omorit,prietena ta violata,copilul vindut la donat organe,?Gindire de balcanic,de mahala din ferentari ca sigur esti din sud si taica-to a fost un prosta ca si tine ...Ai auzit ca in unele tari din nord nu se incuiau usile ca nu fura nimeni?desigur acuma nu e cazul ca au dat azil politic la toti destepti ca tine din balcani si orient si acuma traiesc cu frica voastra! de moralitate ai auzit?facem pariu ca daca te intreb mai esti si credincios?
    • 0 (0 voturi)    
      sa investesti tu (Joi, 17 aprilie 2008, 11:03)

      Dragos [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Cum naiba sa investesc in astia?
      Si crezi ca nu ti-o iei niciodata daca esti atent?
      Uite, iti zic eu cum era sa mi-o iau: dau cardul la magazin, tanti il trece prin aparatul ei, eu scriu pinul, ies 2 chitantze, una o iau eu, una o tine tanti. Stii cum e, esti ocupat sa-ti bagi salamurile in pungi sau sa tastezi pinul. Te uiti la tastele alea unde scrii pinul, nu la tanti.
      Pana sa-ti dea cardul inapoi, pe traiectoria de intoarcere a mainii drepte cu cardul de la aparat catre tine, tanti si-a notat toate datele. Numele va fi, oricum, pe chitanta care va iesi din aparat si ea si-a scris deja exp. date si security code. Asa, fara sa intoarca cardul.
      Cum? Pai luna/anul expirarii le-a vazut ca-s pe fatza iar security code-ul l-a citit cand s-a reflectat in oglinda pe care o avea, din intamplare, pe masa. Si scria cu stanga.
      Deci tanti are numele asa cum apare pe card, expiration date si security code. N-are pin-ul.
      Pentru produse scumpe iti trebuie pin si oricum se livreaza numai la adresa cardului insa poti sa-ti iei chestii ieftine numai cu datele astea. Sa zicem bilete la concerte.
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare... (Joi, 17 aprilie 2008, 14:33)

    Calin [anonim]

    Oare de unde au obtinut ei 20.000 de adrese de mail ale unor oameni importanti, nu pare foarte easy!
    • 0 (0 voturi)    
      dar nu e nici foarte greu (Joi, 17 aprilie 2008, 15:37)

      qwerty [anonim] i-a raspuns lui Calin

      1) pot fi cumparate de la hotii de identitate (nu prea cred sa fie cazul aici intrucat toti cei 20.000 activeaza cam in acelasi domeniu)
      2) pot fi obtinute compromitand bazele de date ale unor institutii financiare importante care aduc la un loc mii/zeci de mii de 'finantisti' (cum ar fi bloomberg)
      3) pot fi obtinut hackuind servere ale hedge-funds-urilor (care se adreseaza doar milionarilor in dolari)

      ... si ar mai fi si alte metode, mult mai sofisticate pe care nu le voi discuta aici :)

      ...oricum:
      - toata acuratetea articolului este discutabila, conform ultimelor info (sursa New York times, comunicate de presa ale companiilor din domeniul securitatii implicate in ancheta, etc) indiciile (semnatura, mod de atac, etc) duc catre hackeri Chinezi
      - chiar daca multe de tranzactiile hackerilor nu mai pot fi anulate... urmarirea acestora nu ar tb sa fie foarte dificila