Seful Microsoft glumeste pe seama ofertei facuta Yahoo

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 18 aprilie 2008, 12:42 Economie | IT

Steve Ballmer - CEO al Microsoft - a facut o gluma ce pare sa sugereze ca oferta in valoare de 42 miliarde dolari facuta Yahoo! este chiar generoasa, scrie CNNMoney. Au trecut doua luni jumatate de la inaintarea ofertei, iar Yahoo! o considera prea mica.

La o intalnire cu dezvoltatori importanti ai Microsoft, in Seattle, seful companiei a intrebat cati dintre cei din sala folosesc Yahoo ca principal motor de cautare pe internet.

Dupa ce relativ putini au ridicat mana, Ballmer a exclamat: "Uau, am oferit 31 de dolari pe actiune!".

Pe de alta parte, cand Ballmer a intrebat cati folosesc in principal Google, majoritatea celor din sala au ridicat mana.

Motoarele de cautare ale Yahoo si Microsoft ocupa pozitiile doi, respectiv trei in lume, la mare distanta de liderul Google.

Microsoft a facut pe 31 ianuarie o oferta de preluare a Yahoo pentru 31 dolari/actiune, miscare pe care multi au vazut-o ca fiind o incercare de a concura Google pe segmentele de advertising si cautare pe internet. Dupa o analiza de 10 zile, board-ul Yahoo a considerat ca oferta de 31 dolari/actiune subevalueaza puternic compania. Conducerea Yahoo a stabilit in unanimitate ca preluarea de catre Microsoft nu ar fi nici in interesul companiei si nici al actionarilor.

Oferta Microsoft valora 44,6 miliarde dolari in momentul in care a fost facuta, insa scaderea actiunilor Yahoo a redus-o la circa 42 miliarde dolari. Yahoo nu se opune incheierii unui acord, insa asteapta o oferta mai buna si in acelasi timp cauta alternative de colaborare.













Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3690 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    yahoo... (Vineri, 18 aprilie 2008, 13:06)

    liviu [anonim]

    face acum cum fac impresarii din fotbal... (la noi)
    arunca strambe si "asteapta oferte mai bune" in speranta ca microsoft sau altii vor da mai multi bani...
    cine crede ca le pasa de interesul utilizatorilor sau al angajatului e cu adevarat bou... si asta e valabil si pentru microsoft, google, linux, mercedes etc etc etc toate firmele care exista in lumea asta (ma rog poate or fi 2-3 la care nu e asa dar ma indoiesc)
    • 0 (0 voturi)    
      linux... (Vineri, 18 aprilie 2008, 13:38)

      trog [anonim] i-a raspuns lui liviu

      Linux nu-i firma ...sistemul de operare nu e coordonat/detinut de vreo firma ;)
      • 0 (2 voturi)    
        eeee, asa le stiu romanii pe toate (Vineri, 18 aprilie 2008, 13:58)

        cthulhu [anonim] i-a raspuns lui trog

        au/n-au habar, isi dau cu parerea, emit o judecata de valoare, dau o indicatie pretioasa ...

        ce conteaza ca daca le arati un linux se uita ca curca-n lemne ?

        ce conteaza ca in situatia de fata nu e vorba de interesul angajatului sau utilizatorului pt ca ei nu prea vor fi afectati de o posibila tranzactie, ci de al actionarilor, pt ca ei sunt cei care vor vinde sau nu actiunile si vor incasa mai multi sau mai putini bani functie de pret ??

        omu atita stie: altcineva e de vina, statu tre sa ne dea, si in plus, el n-are butelie ...
        • -1 (1 vot)    
          aha (Vineri, 18 aprilie 2008, 14:34)

          liviu [anonim] i-a raspuns lui cthulhu

          aceasta atentionare ca am gresit.. .este pentru ca am gresit sau pentru ca am alta parere fata de voi?
          stiu mult mai multe despre asta decat va imaginati voi ok?

          aaaa nu te supara daca vinde yahoo crezi ca nu o sa fie reduceir de personal renegicieri de salarii etc??? schimbari de tehnologie organigrama etc? asta nu avencteaza pe angajati? si nici pe utilizatori nu?

          PS: va luati de ce vreti si nu raspundeti la ce am zis eu deci revenim... o firma care urmareste interesul angajatului si al beneficiarilor inaintea intereselor lor exista? nu cred... ce face microsoft ar face orice firma/om in situatia lor
          • 0 (2 voturi)    
            trage adinc aer in piept (Vineri, 18 aprilie 2008, 16:37)

            cthulhu [anonim] i-a raspuns lui liviu

            si nu uita sa te duci la coada la lapte.

            "stiu mult mai multe despre asta decat va imaginati voi ok?"

            cum zici tu. banuiesc ca ce jtii ai invatat la Linux SRL, nu ?

            cit despre aberatiile comuniste cu "o firma care urmareste interesul angajatului si al beneficiarilor inaintea intereselor lor" ... arata ca nu ai priceput nimic. cine infiinteaza o firma, o infiinteaza pt a scoate profit. PT EL, nu pt altii. daca vrei sa faci fapte bune, infiintezi o fundatie.

            acum du-te si pupa poza lu ilici si plingi putin dupa ceausescu, ca uite, vin mosierii si in romania si ne vind tara. si tu ramii tot fara butelie ....
        • -1 (1 vot)    
          si inca ceva (Vineri, 18 aprilie 2008, 14:37)

          liviu [anonim] i-a raspuns lui cthulhu

          daca nu e vorba de utilizatori pentru care nu se schimba nimic
          ce va intereseaza cui se vinde yahoo?
          si d c toata lumea zice va yahoo mes o sa fie de kko daca cumpara yahoo ms???
          va cam contraziceti...
  • 0 (0 voturi)    
    Ballmer se face ca uita (Vineri, 18 aprilie 2008, 13:55)

    Holon [anonim]

    Ballmer e nesincer; acelasi raspuns l-ar fi obtinut probabil si daca ar fi intrebat cati folosesc motorul Live Search de la Microsoft. Cel mai utilizate servicii de la Yahoo raman Yahoo messenger si Yahoo mail care sunt cu adevarat de succes.
    • +1 (1 vot)    
      Doar mes si mail? (Vineri, 18 aprilie 2008, 14:29)

      Diacos [anonim] i-a raspuns lui Holon

      ... dar Flickr? Dar Del.icio.us? Plus toata partea de content (care, e drept, e mai putin populara in Europa). Sunt vreo 50 de site-uri si servicii, care impreuna au (de departe) cel mai mare trafic din America de nord.

      Ar fi o prostie sa vanda. Mai ales lui Microsoft, care in materie de internet strica tot ce atinge. A cumparat HotMail cand era lider, a schimbat tehnologiile de pe open source pe cele proprii si-a iesit ce se vede... Asta s-ar intampla si cu Yahoo si-ar fi pacat.
      • 0 (0 voturi)    
        mes si mail (Vineri, 18 aprilie 2008, 19:24)

        ccr [utilizator] i-a raspuns lui Diacos

        Live Hotmail & Live Messenger au cam acelasi market share cu Y Mail & Mess. Cu un plus pentru MS. In US insa, Y are un avantaj consistent. In Europa, Y nu discuta in fata MS. Romania este o exceptie... ;)
        In ceea ce priveste clientul webmail al MS, schimbarea este clar in bine. Au adoptat acelasi look&feel cu cel al Outlook. Daca au gresit, au gresit pentru ca au asteptat sa fie impisi de la spate de GMail pana sa faca schimbarea.
        Problema MS nu este lipsa produselor de calitate. Problema este lipsa de inovatie - s-au obisnuit sa astepte sa vada in ce directie merge piata pentru a galopa apoi in aceeasi directie. Cu web-search-ul nu le-a mers. Au asteptat prea mult, iar pana acum sunt perdantii. Vom vedea in viitor...
    • +1 (1 vot)    
      corect:D (Vineri, 18 aprilie 2008, 14:35)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui Holon

      a intrebat ce-l interesa... doar nu a intrebat ceva la care stia ca o sa dea de belea :D
  • +1 (1 vot)    
    Balmer... (Vineri, 18 aprilie 2008, 14:11)

    bogdan192 [anonim]

    Nea Balmer e un cretin patentat si a dovedit-o aproape de fiecare data cand a deschis gura in public. Se pare ca nu se dezminte nici in intalniri cu stakeholderi. Faptul ca motoarele lor de cautare sunt in urma Google cu mult prea mult ca sa poate recupera ceva semnificativ e stiut de mult. Ce ii intereseaza pe ei la Y! e probabil serviciul de mail si messanging pe care il foloseste probabil jumate din masa critica de internauti activi. Probabil veniturile din reclame de acolo fac anual cat toata oferta lor de acum.
  • +1 (1 vot)    
    Trebuia sa intrebe cati folosesc... (Vineri, 18 aprilie 2008, 15:15)

    emil [anonim]

    Trebuia sa intrebe cati folosesc Live Search a lui Microsoft si ii disparea pofta de ras. O fi Microsoft pe locul trei la motoare de cautare dar la mare distanta de cele primele locuri. De acest mascarici era nevoie pe piata sistemelor de operare. Microsoft va pierde primul loc.
  • 0 (0 voturi)    
    sa ma scuteasca (Vineri, 18 aprilie 2008, 15:55)

    eee [anonim]

    Microsoft de ideile lor "trasnite", ca de exemplu...

    http://www.youtube.com/watch?v=sPv8PPl7ANU

    Weekend placut!
    • 0 (0 voturi)    
      Hehe (Vineri, 18 aprilie 2008, 19:32)

      ccr [utilizator] i-a raspuns lui eee

      Se numeste auto-ironie... ;)

      In aceeasi nota, minus penibil, plus amuzant: http://www.youtube.com/watch?v=N24TWrtlJEU

      Weekend placut!
  • +1 (1 vot)    
    developer (Vineri, 18 aprilie 2008, 19:19)

    alin [anonim]

    Uitati-va la yahoo pe partea de developeri.
    http://developers.yahoo.com

    Daca microshit isi baga coada toata lumea are de suferit.
    Din punctul meu de vedere majoritatea produselor Yahoo sunt excelente si nu pot sa inteleg de ce au probleme financiare. Pe partea de search-engine si advertising google ii bate puternic si nu vad nici o sansa ca sa ii poata concura.
    Ar trebui sa aiba un alt approach vizavi de cautari (ceva gen social).

    Ma rog ... indiferent, o achizitie/fuziune Microsoft - Yahoo va dauna utilizatorilor. Nu vad nici un motiv pentru care ar putea fi benefica.
    • 0 (0 voturi)    
      Motiv (Vineri, 18 aprilie 2008, 19:53)

      ccr [utilizator] i-a raspuns lui alin

      Dar la saracii utilizatori ai serviciilor MS nu te gandesti? Macar pentru ei ar fi benefica, de ce esti egoist?

      Uidati-va la microsoft pe partea de developeri.
      http://channel9.msdn.com

      "Pe partea de search-engine si advertising google ii bate puternic si nu vad nici o sansa ca sa ii poata concura."

      Sansa se numeste Microsoft. Dar asta "va dauna utilizatorilor"?!! Nu am inteles, utilizatorilor Yahoo sau Microsoft?

      Ma rog ... de teama concurentei, or sa vina cei de la Google cu un alt approach vizavi de cautari (ceva gen social)
    • +1 (1 vot)    
      developer (Vineri, 18 aprilie 2008, 23:20)

      Peshte [anonim] i-a raspuns lui alin

      Pai au de pierdut, pentru ca ei nu au investit prea mult in servicii gratuite bazate pe advertising, ci in servicii platite (mail si hosting platit), care intre timp preturile au scazut in asa hal (Gmal are 6 giga gratis si Yahoo nelimitat gratis), incat nu prea mai renteaza sa faci mail gratis, si oferta pe bani nu mai vrea lumea sa cumpere. Gmail sunt foarte generosi in oferta lor.
  • 0 (0 voturi)    
    link-ul corect (Vineri, 18 aprilie 2008, 19:27)

    alin [anonim]

    http://developer.yahoo.com/