Soc pe piata IT din Irlanda: Dell concediaza 250 de angajati

de Cristian Roman     HotNews.ro
Miercuri, 30 aprilie 2008, 12:50 Economie | IT

Piata muncii din Irlanda a mai primit o noua lovitura: gigantul electronic american Dell, al doilea mare producator mondial de computere, a decis sa concedieze 250 de angajati care apartin filialelor din Dublin si Limerick (vestul tarii).

Cunoscuta ca teritoriu preferat de marile corporatii internationale pentru stabilirea sediilor generale in Europa (Google, Yahoo), Irlanda a inceput sa-si piarda din atractivitate din cauza costurilor salariale din ce in ce mai mari, dar si a “birocratiei excesive” – asa cum au caracterizat-o mai multe companii americane.

Dell, care si-a inceput afacerile in Irlanda in anul 1990, are in prezent aici 4000 de angajati, iar cei 250 de disponibilizati fac parte din departamentele de vinzari, marketing si relatii cu clientii.

Piata muncii din Irlanda a intrat acum o saptamina in procesul negocierilor salariale dintre Guvern si sindicate. Guvernul incearca inghetarea salariilor la nivel national, motivind ca in ultimii 6-8 ani s-au acordat salarii prea mari, Irlanda fiind in prezent peste media celor cinci mari tari din UE: Anglia, Germania, Franta, Italia si Spania. “Am acordat prea multi bani in sectorul public, practic, ne-am platit pe noi prea mult si am neglijat cerintele si nevoile companiilor multinationale din Irlanda”, a declarat marti Ed Walsh, presedintele fondator al Universitatii din Limerick.

Inrederea consumatorului irlandez a ajuns la cel mai scazut nivel de cind se efectueaza masuratori (din 1996), potrivit ultimului raport publicat acum o saptamina. Acest lucru se datoreaza cresterilor de preturi la alimente si energie, disponibilizarilor tot mai dese, dar si perspectivei negative care planeaza pentru urmatorii ani in Irlanda.













Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3109 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    care este (Miercuri, 30 aprilie 2008, 13:12)

    piata it [anonim]

    250 de disponibilizati fac parte din departamentele de vinzari, marketing si relatii cu clientii. care este piata it ?
    • 0 (2 voturi)    
      dell (Miercuri, 30 aprilie 2008, 13:27)

      Claudiu MINEA [anonim] i-a raspuns lui piata it

      Cea pe care activeaza Dell...
  • 0 (4 voturi)    
    Corect (Miercuri, 30 aprilie 2008, 13:21)

    Daniel [anonim]

    Pentru primul comentariu:
    Pai daca Dacia ar concedia departamentul de marketing nu inseamna ca Dacia are probleme?
    E corect scris - nu inteleg ce nu intelegi.
    • +1 (1 vot)    
      Dacia, nu piata :D (Miercuri, 30 aprilie 2008, 15:47)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      @Daniel
      Da frate, in scenariul imaginat de tine, Dacia ar avea probleme. Dar daca titlul articolului ar fi: Soc pe piata auto din Romania, titlul articolului ar fi gresit. Sugerez chiar un titlu mai riguros cu termenii: Soc pe piata muncii din judetul Arges.
      Asta spune comentariul nr. 1 de fapt, ca titlul articolului este gresit.
      @Claudiu Minea. Corect, Dell activeaza pe piata IT. Dar articolul nu spune ca Dell este concediat, si ca Dell concediaza niste workeri. De fapt ar putea fi chiar invers, piata IT din Irlanda sa prospere si sa creasca, chiar urmare a concedierii respective. Au externalizat prestarile respective, au redus costurile, etc.... Iarasi imi permit sa sugerez un titlu: Piata IT din Irlanda este revigorata de reducerea costurilor de catre producatorul Dell
  • 0 (4 voturi)    
    RE: care este (Miercuri, 30 aprilie 2008, 13:30)

    hash [anonim]

    @"piata it"

    Piata IT este formata din firmele care activeaza in IT, iar Dell e unul din jucatorii mari :) Faptul ca isi concediaza un procent din angajati (6-7%) reprezinta un soc, nu e important ca respectivii erau sau nu ITisti.
  • +2 (2 voturi)    
    pt "care este"... (Miercuri, 30 aprilie 2008, 13:37)

    gigi [anonim]

    cineva trebuie sa vanda jucariile IT ...ele nu se vand de la sine.....cineva trebuie sa inventeze ce jucarii IT se pot cumpara.....CINEVA TREBUIE SA PRICEAPA CE E AIA BUSINESS IT...........
  • 0 (0 voturi)    
    Cat ?? (Miercuri, 30 aprilie 2008, 13:51)

    Marius [anonim]

    Nu cumva este o greseala?
    La 250 de persoane date afara,nici macar performantul aparat de protectie sociala irlandez nu se sinchiseste.
    La noi cum o fi oare?
  • +2 (2 voturi)    
    poa' sa ii dea pe toti afara (Miercuri, 30 aprilie 2008, 14:17)

    Ion [anonim]

    pt ca produsele DELL au devenit din ce in ce mai proaste...
  • +1 (1 vot)    
    big deal (Miercuri, 30 aprilie 2008, 14:32)

    rc [anonim]

    Un titlu mai bombastic se putea?

    250 de angajati de la Dell nu reprezinta nimic nici macar in contextul intern al companiei, daramite la nivelul pietii de IT din Irlanda... Mai ales ca motivele pot fi variate si diverse: de la lipsa de performanta in compartimentele respective (poate s-au angajat mai multi oameni in perspectiva unei cresteri care n-a avut rezultatele estimate), la debirocratizarea structurii (corporatiile pot avea si multe capuse datorita social networking etc)

    P.S.: Corporatia la care lucrez a concediat 700 angajati anul trecut, nu 250. Si nu a fost nici un soc pentru nimeni :) Majoritatea se puteau astepta la asta dupa calitatea si volumul muncii pe care o prestau.
  • 0 (2 voturi)    
    soc?! (Miercuri, 30 aprilie 2008, 14:53)

    D [anonim]

    nu inteleg unde e socul, avand in vedere ca Dell isi muta incet-incet operatiunile (productie, customer service) in Polonia. De cateva luni bune toate notebook-urile Dell vandute in Europa vin exclusiv din Polonia, unde fabrica merge deocamdata undeva la 20% din capacitate... una e sa dai salarii in Irlanda de mii de lire si alta in Polonia de cateva sute de euro... in zona orasului Lodz unde si-a deschis Dell-ul shandramaua, somajul este masiv, in urma prabusirii industriei textile. Dell are super-facilitati fiscale acolo iar amaratii aia se bucura ca au un job, deci toata lumea e "fericita"...
    • +2 (2 voturi)    
      lire?? poate euro (Miercuri, 30 aprilie 2008, 15:22)

      Ema [anonim] i-a raspuns lui D

      In Irlanda moneda este euro, amice, din 2002. Vecinii lor din est, englezii, au lire.....
      • +1 (1 vot)    
        oops! (Miercuri, 30 aprilie 2008, 15:54)

        D [anonim] i-a raspuns lui Ema

        ai dreptate, am comis-o. :)
  • 0 (0 voturi)    
    Piete (Miercuri, 30 aprilie 2008, 15:07)

    zet [anonim]

    Piata IT este locul unde se intalnesc ofertele si cererile de hard, soft, servicii, si tot ce va mai tuna mintea, cu mentiunea ca toatea astea trebuie sa fie IT. Ca pe orice piata, cererea si oferta se echilibreaza la un anumit pret.
    Piata muncii este piata in care angajatorii si angajatii cad de comun acord :D. Daca dai afara ingineri, capsunari, daca angajezi maturatori, etc.... inseamna ca vorbim de piata muncii.
    Autorul articolului si unii din postatorii de mai sus ar trebui sa mai citeasca unele si altele. De fapt nu e greu deloc, e ca in zicala aia cu papagalul si economistii, trebe doar sa identifici despre ce cerere si oferta vorbim, si am definit si piata.
    • 0 (0 voturi)    
      Revin (Miercuri, 30 aprilie 2008, 15:24)

      zet [anonim] i-a raspuns lui zet

      Cu intarziere observ ca autorul isi da singur cu IT-ul in munca. Titlul articolului este "... piata IT", si subtitlul ne curenteaza cu "Piata muncii ..." ... Cele doua piete au in comun tot atatea cat are viteza de traducere cu greseli a unui articol de catre stimatul Cristian Roman cu pretul kilogramului de morcovi din piata de energie.
  • 0 (0 voturi)    
    de ce ne e frica nu o sa scapam.... (Miercuri, 30 aprilie 2008, 16:51)

    gigi [anonim]

    sa nu o mai dam dupa cires,

    ca nu erau IT isti.....

    ce sa zic.....
  • 0 (0 voturi)    
    up and down (Miercuri, 30 aprilie 2008, 20:56)

    floricica [anonim]

    Irlanda e cat Ardealul. Cel mai mare oras dupa Dublin are vreo 50.000 locuitori. Asa ca poate 250 sunt un inceput durerors si trist care nu trebuie mistocarit. Si noi o s-o patim.
  • 0 (0 voturi)    
    populatie (Joi, 1 mai 2008, 6:08)

    irish [anonim]

    Population (2006) Dublin City:
    505,739
    Dublin Urban Area:
    1,045,769