Sute de milioane de internauti sunt vulnerabili pe net, din cauza ca nu-si actualizeaza browserul

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 8 iulie 2008, 15:17 Economie | IT

Aproape jumatate dintre utilizatorii internetului sunt in pericol la capitolul securitate online pentru ca nu si-au actualizat browserele, arata un studiu al The Swiss Institute of Technology, Google si IBM, citat de BBC. Utilizatorii de Firefox sunt cei mai constiinciosi in a-si actualiza browserul, in timp ce la polul opus se afla cei ai Microsoft Explorer.

Studiul arata ca 600 de milioane de internauti nu si-au updatat browserele, ceea ce este "o reteta pentru dezastru" pentru ca acestia sunt vulnerabili la actiunile "cyber - criminalilor".

Autorii studiului recomanda ca pentru browsere sa existe un "termen de garantie", similar cu cel din industria alimentara, pentru ca utilizatorii sa fie educati sa-si "improspateze" browserul cand acesta expira.

Studiul a aratat ca utilizatorii de Firefox folosesc in medie cele mai noi versiuni, in timp ce fanii Microsoft Explorer sunt mai lenti la instalarea versiunilor mai noi.

83% din utilizatorii Firefox au cea mai noua si sigura versiune, in timp ce la Safari procentul e de 65%, iar la Internet Explorer e de 47%.

Conform studiului, Internet Explorer are o cota de 78% din piata, urmat de Firefox cu 16%, Safari cu 3% si opera cu 1%.












Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2232 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    mda (Marţi, 8 iulie 2008, 15:53)

    i_b [anonim]

    1 la mana sa actualizezi firefox-ul iti ia 10 minute, sa actualizezi internet explorerul iti ia 30.

    2 inca un studiu facut sa fie, cu concluzii imbecile si inutile
    • +3 (3 voturi)    
      dial-up (Marţi, 8 iulie 2008, 16:20)

      Me [anonim] i-a raspuns lui i_b

      Hmm, eu credeam ca nu mai foloseste nimeni dial-up, se pare ca m-am inselat.
  • +4 (4 voturi)    
    certitudine (Marţi, 8 iulie 2008, 15:59)

    tzuptzup [anonim]

    Sunt foarte multi care folosesc IE-ul si nu stiu de existenta altor browsere. Pentru ei accesul la internet = IE. Sa le spui ca IE-ul trebuie actualizat inseamna sa le dai batai mari de cap.
  • +4 (6 voturi)    
    da... (Marţi, 8 iulie 2008, 16:29)

    eu [anonim]

    Internet Explorer 73.81%, Mozilla Firefox 18.43% Safari 6.14% Opera 0.71%. De pe wikipedia. As dori sa adaug ca e normal ca cei care folosesc IE sa aiba browser-ul neactualizat, doar analfabetii informatici il folosesc.
    • 0 (2 voturi)    
      pe cale de consecinta... (Marţi, 8 iulie 2008, 18:42)

      carcotila [anonim] i-a raspuns lui eu

      banuiesc ca tu, cu studiile...la zi folosesti Opera, ailaltii e alfanabeti !
    • -2 (2 voturi)    
      re: analfabetzi... (Marţi, 8 iulie 2008, 19:01)

      Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui eu

      Dragul mEu, folosesc IE si Firefox pe toate calculatoarele de acasa si de la munca, ambele la zi, prefer IE pentru ca asha vreau eu, iar cit despre "cunostite" IT am cit toti membrii familiei tale la un loc, "experti" ca tine sau "analfabeti informatici" :-)

      Remarci de genul asta despre alti oameni nu le pot face decit un fan-boy ca tine. Abtine-te sa-i jignesti pe altii ca nu dovedesti decit ca esti un ignorant cu fitze.
  • +5 (5 voturi)    
    Jigniti prea usor (Marţi, 8 iulie 2008, 18:17)

    maria [anonim]

    Consider foarte jignitoare expresia "analfabeti informatici". Avand in vedere ca folosirea internetului devine pe zi ce trece un fenomen de masa, este normal sa existe unele persoane "profesioniste" si altele "amatoare" intr-ale folosirii tehnicii IT (ceva in genul soferi profesionisti-soferi amatori).Exista in Romania la ora actuala chiar multe persoane de varsta a doua si a treia care invata sa foloseasca internetul pentru a tine legatura cu copiii sau nepotii plecati peste mari si tari. Eu cred ca in loc de aerul "superior" de care dau dovada cei de mai sus (probabil tineri) poate ar fi nimerit sa se organizeze si sa-i instruiasca pe cei dornici sa se perfectioneze. Pentru unii ar putea fi si o sursa suplimentara de castig !
    • +2 (2 voturi)    
      pt Maria (Miercuri, 9 iulie 2008, 13:33)

      elis [anonim] i-a raspuns lui maria

      ai dreptate eu sunt una dintre persoanele care sunt la o varsta cu nepoti si copii plecati departe si folosesc internetul.Consider ca nu sunt analfabeta informatica si asta desi sunt absolventa de facultate (inginer) nu am avut sansa pe care o aveti voi (unii de la nastere } de a fi avut un calculator la indemana dar dupa 1989 am incercat si noi cei mai in varsta sa mergem mai departe - inclusiv cu .......internetul.Multumesc Maria esti un om care gandeste bine.Imi pare rau pt.cei care gandesc altfel si se cred buricul pamantului in materie de calculator ca asa in meseria pe care o am le as da si eu clasa dar de felul meu sunt un om modest.
  • 0 (0 voturi)    
    exprimare gresita (Marţi, 8 iulie 2008, 22:01)

    Sakura [utilizator]

    Corect ar fi termen de valabilitate, nu termen de garantie. Termen de garantie au numai bunurile de folosinta indelungata, iar acesta curge de la data achizitionarii produsului.

    Alimentele au termen de valabilitate, care curge de la data fabricatiei. Iar un browser devine "expirat" la un anumit timp de la lansare ("fabricatie") nicidecum de la instalare ("achizitionare"). Folosind notiunea de termen de garantie, se deduce ca daca eu acum imi instalez FireFox 1.0 el este ok pt. urmatoarea perioada de timp, ca doar acum incepe sa curga termenul de garantie. Din contra, in realitate el este expirat demult, indiferent de faptul ca tocmai l-am instalat sau a ramas in continuare pe raft...
  • +1 (1 vot)    
    ... (Marţi, 8 iulie 2008, 22:12)

    ce sa le ceri?! [anonim]

    folosesc opera de peste 4 ani, aia cu "analfabetii informaticii" datzi-va 2 gloantze in cap si numai jignitzi ca oricum sunteti inapoiatzi din punct de vedere social, fiiecare foloseste ce vrea si ce ii place, suntem intr-o tzara libera, invatati sa respectati oamenii si dupa sa comentati
  • +1 (1 vot)    
    Uite de ce sunt mai practice femeile (Marţi, 8 iulie 2008, 22:24)

    Seneca [anonim]

    Impartasesc parerile tale, Maria. Asa suntem noi romanii: cum am inaintat in stiinta pana la genunchiul broastei, cum ne ies pe urechi fumurile de atot-stiutori. De parca ne-am fi nascut invatati, cu internetul in vena si cu operarea pe calculator in codul genetic.... Din pacate unii dintre noi nu ajungem niciodata sa ne dam seama cat suntem de ignoranti si murim cu convingerea ca le stim pe toate, iar altii, din fericire, ne lovim cu capul de pragul de sus. Oricum, ideea ta cu sursa de castig suplimentar e chiar inspirata. Da' punem pariu ca n-o s-o bage nimeni in seama?

    Un "analfabet informatic"
    • 0 (0 voturi)    
      analfabeti informatici (Miercuri, 9 iulie 2008, 20:34)

      ala [anonim] i-a raspuns lui Seneca

      Cred ca insul avea dreptate cu "analfabeti informatici" daca se referea strict la utilizarea internetului.
      Sa explic de ce. Vad procesului de invatare a utilizarii internetului ca pe un proces de invatare a unei limbi. La inceput suntem "analfabeti" in acea noua limba cum suntem "analfabeti" in primii ani de viata cand invatam limba materna.
      Prima oara cand dai de internet habar nu ai pe unde sa mergi si ce sa "apesi". Cred ca toti am folosit IE prima oara (sau Netscape).
      Cu cat petreci mai mult timp pe net cu cat te "cultivi", inveti mai multe lucruri. De exemplu azi, eu inteleg diferentele majore intre Firefox si IE. IE e depasit cam din toate pctele de vedere mai putin arie de folosire.
      Firefox e ca limba cu o gramatica riguroasa si un lexic bine dezvoltat pe cand IE e ca un limbaj primitiv, sa zicem un limbaj al unui mic trib.
      Nu mai fiti asa de ofensati. Daca veti petrece destul timp pe net veti vedea la randul vostru diferentele dintre IE si Firefox sau Opera si veti opta invariabil pt un browser din ultimele doua.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa fim seriosi (Miercuri, 9 iulie 2008, 20:17)

    Alex [anonim]

    IE6 era un browser foarte prost, da firefox nu are nimic peste IE7 din punctul de vedere al utilizatorului normal.

    Si updaturile de securitate si le face oricum prin windows update.

    Am intalnit o gramada de prostii si la Firefox ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Ati deviat subiectul rau de tot (Joi, 10 iulie 2008, 9:17)

    ratza [anonim]

    Firefox este cel mai utilizat, IE si pe urma restul (dupa parerea mea nu merita restu)
    Firefox ok este usor sa faci ubdate daca nu ii faci IE este smecher pe langa el ...
    Mai nou pt ultima versiune de Firefox am intelesc ca trebuie sa dai $ pe el ...
    Ultima versiune de IE lasa de dorit mult de tot, te pierzi in ea si pt un incepator este aproape imposibil de utilizat
    Iar restul de brozere ... nu stiu mai nimik, am utilizat odata Opera ... si ............. no coment
    Ma rog nu luati in nume de rau dar exista libertatea de exprimare.
    • 0 (0 voturi)    
      What part of... (Joi, 10 iulie 2008, 17:02)

      Xila [anonim] i-a raspuns lui ratza

      Ce parte din "IE este cel mai folosit browser din lume" n-ai inteles? Este o afirmatie bazata pe statistici, nu pe pareri. Faptul ca e sau nu bun, este o alta discutie.