VIDEO Google a lansat Lively, chat-room-ul virtual

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 9 iulie 2008, 10:41 Economie | IT

Lively, noul program Google
Foto: YouTube
Google a introdus un nou serviciu online pentru utilizatorii sai: un chat-room 3D. Programul numit Lively a fost lansat marti si permite utilizatorilor sa-si aleaga un avatar (un personaj asemanator cu cele din desenele animate) si sa dialogheze prin text intr-un chat-room virtual, informeaza International Herald Tribune.

Google a lansat noul program printr-un post pe blogul oficial al companiei si a lansat si site-ul www.lively.com. Noul program face parte din Google Labs, o parte a companiei care se ocupa cu proiecte experimentale.

Userii pot alege dintr-o gama variata de avatare si isi pot crea propriile lor camere de chat, care pot fi postate pe blogul personal la fel de usor ca un clip de pe YouTube.

Lively, impreuna cu alte proiecte similare, poate schimba modul in care utilizatorii interactioneaza pe internet, avand in vedere ca chat-room-urile conventionale sunt "bidimensionale", adica au doar text si, uneori, audio si video. Lively propune o conversatie tridimensionala, mai distractiva si mai interactiva. 

 Un chat room din Lively poate gazdui pana la 20 de persoane si poate fi decorat dupa cum doreste gazda, punand clipuri video de pe YouTube sau poze din Picasa sau Google Photo service precum tablouri pe pereti.

Lively vine ca un concurent pentru alte programe asemanatoare. Second Life, lumea virtuala a celor de la Linden Labs din San Francisco, a ajuns celebra pentru ca propune un mediu virtual in care sute de mii de utilizatori interactioneaza in acelasi timp, dar, spre deosebire de Lively, accesul nu se poate face doar prin browser, ci prin anumite programe instalate separat.



















Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

8061 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    L-am testat mai devreme (Miercuri, 9 iulie 2008, 10:57)

    Alex [anonim]

    L-am testat mai devreme.E o noua tampenie inutila facuta de Google.
    • +3 (3 voturi)    
      Si eu (Miercuri, 9 iulie 2008, 11:49)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Si confirm: e o tampenie. A reusit sa-mi omoare mozilla la prima incarcare si a doua incercare nu mai am pohta s-o fac. Inutil nu cred sa fie, multi ziceau de YMSG ca e inutil la vremea lui... doar aveau IRC.
  • +2 (2 voturi)    
    de acord (Miercuri, 9 iulie 2008, 12:48)

    laura [anonim]

    intr-o ora am reusit cu chiu cu vai sa fac un avatar intr-o camera populata doar de 2 vizitatori..in cele populare...moare browseru` din prima..si adoua..si tot asa...s-ar putea sa fie o chestie supertare..cand va merge ca lumea....
    • +1 (1 vot)    
      Procesor (Miercuri, 9 iulie 2008, 13:57)

      Vok [utilizator] i-a raspuns lui laura

      Problema este ca site-ul foloseste ceva technologie asemanatoare Flash-ului sau Java (vezi gmail.com). Problema acestora este ca folosesc foarte mult procesorul. Are intradevar forme, design mai frumoase dar pretul platit este procesorul ocupat. Eu am un laptop Intel Dual 2 Core de 2.2 Ghz si procesorul ostileaza intre 69 - 100 % (Constant)
      • 0 (0 voturi)    
        re: procesor (Miercuri, 9 iulie 2008, 19:22)

        Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui Vok

        Google Mail foloseste Java ca sa programeze siteul daca vrei, nu pe client, in browser rulezi HTML si JavaScript (mai exact Ajax) - vezi Google Web Toolkit, http://code.google.com/webtoolkit/

        Google Lively e un ActiveX scris de google consuma resurse intr-o veselie intr-adevar - client.exe se pare nu numai ca consuma o gramade de procesor dar ocupa si vreo 200 MB de RAM.

        Uite aici poti sa le comunici parerea ta despre aplicatie.

        http://www.lively.com/help/bin/request.py
  • +1 (1 vot)    
    beta (Miercuri, 9 iulie 2008, 15:18)

    unul [anonim]

    Dupa cum se vede e beta, in cele din urma o sa ne convingem ca o sa aiba succes ca majoritatea produselor google. Varsolc, ai dreptate, asta e o mare problema, deocamdata...
  • 0 (0 voturi)    
    hartuire (Miercuri, 9 iulie 2008, 15:30)

    eunuamid [anonim]

    am intrat pe el dar nu stiu inca daca pot hartui pe cineva
  • +1 (1 vot)    
    interesant (Miercuri, 9 iulie 2008, 19:44)

    samael [anonim]

    Interesanta combinatie intre Second Life si Messenger...Da, se pare ca asta e viitorul chat-ului.
    Avatarul de Yahoo devine acum si animat .
    Meseriasi astia de la Google.
    Romanasi de-ai nostri ;)
  • 0 (0 voturi)    
    un nene (Joi, 10 iulie 2008, 19:02)

    V [anonim]

    l-am instalat, m-am conectat si... surpriza! sunt femeie! :))