Starea de sanatate a fondatorului Apple, Steve Jobs, motiv de ingrijorare pentru actionarii companiei

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 21 iulie 2008, 20:10 Economie | IT

Starea de sanatate a fondatorului Apple Inc, Steve Jobs, provoaca ingrijorare in randul industriei IT, la mai mult de o luna dupa ce acesta a aparut "extrem de slabit" la o conferinta anuala a companiei, scrie New York Post.

Atunci, apropiatii sai au afirmat ca Jobs era victima unei viroze puternice si s-a tratat cu antibiotice. Din iunie, oficiali ai companiei nu au mai oferit informatii legate de starea de sanatate a lui Jobs.

Zvonurile legate de starea de sanatate subreda a lui Steve Jobs au intervenit in contextul in care Apple urmeaza sa-si anunte rezultatele trimestriale. "Investitorii de la Apple sunt foarte ingrijorati", a afirmat o sursa de pe Wall Street care a discutat cu cativa dintre actionarii companiei. In plus, cateva persoane care s-au intalnit cu el in jurul datei de 11 iulie, atunci cand s-a lansat iPhone 3G, sustin ca au fost socati de "aspectul sau slabit".

New York Post sustine ca Apple a evitat mereu sa ofere informatii legate de starea de sanatate a lui Steve Jobs. Chiar si dezvaluirile legate de cancerul pancreatic descoperit in 2003 au fost facute dupa ce tumoarea fusese indepartata. Diferite surse afirmau recent ca Apple Inc stia de peste noua luni de descoperirea tumorii insa a evitat sa faca publice informatiile.

Publicatia americana afirma ca, prevazatori, unii dintre investitori si-au vandut o parte dintre actiuni in cazul in care vor aparea noi stiri legate de deteriorarea starii de sanatate a lui Jobs. De altfel, actiunile companiei au inregistrat o depreciere incepand din mai, dupa aparitia informatiilor ca Jobs ar fi bolnav. In plus, actionarii sunt ingrijorati ca Apple nu are un plan de succesiune, iar o parte din valoarea companiei este intrinsec legata de fondatorul si figura sa emblematica, Steve Jobs.

Cu toate acestea, potrivit prognozelor realizate de First Call, se asteapta ca Apple sa anunte un profit de 1.08 de dolari/actiune.











4220 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    vegan (Luni, 21 iulie 2008, 20:38)

    eee [anonim]

    cica asa slabesti daca esti vegan
  • +4 (4 voturi)    
    Cancerul pancreatic (Luni, 21 iulie 2008, 21:25)

    zet [anonim]

    Este cel mai agresiv cancer dintre toate tipurile de cancer care exista. Pana acum cativa ani, speranta de viata dupa descoperirea tumorii era de un an. Dupa lansarea unui anumit medicament, nu spun care ca sa nu fie considerat reclama, speranta de viata a crescut la 5 ani... dar atat! Imi pare rau pt Steve Jobs, nu stiam ca are cancer pancreatic, din pacate a intrat pe un drum cu sens unic... ii doresc sanatate.
    • +2 (2 voturi)    
      Jobs (Marţi, 22 iulie 2008, 9:47)

      Adrian B [anonim] i-a raspuns lui zet

      Asa e, cancerul pancreatic e foarte agresiv. Cu toate acestea, Jobs a avut o forma diferita care se poate trata doar cu o operatie. Mai multe detalii aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Steve_Jobs
  • +3 (3 voturi)    
    A imbatranit si el ca tot omul (Luni, 21 iulie 2008, 22:18)

    Alex [anonim]

    Nu imbatranim toti? Oricum e un om genial.
  • +1 (1 vot)    
    . (Marţi, 22 iulie 2008, 8:11)

    rares992 [anonim]

    oricum, daca moare el si-a facut datoria, a lasat ceva in urma lui, mai bine sa traiesti mai putin si sa lasi ceva lumii, sa ramai in istorie , decat sa traiesti 100 de ani si sa nu fi facut nimic notabil toata viata, nu?
    • -3 (3 voturi)    
      "mai bine sa traiesti mai putin" (Marţi, 22 iulie 2008, 10:51)

      marius [anonim] i-a raspuns lui rares992

      Esti emo, nu-i asa? Pesemne ca ai impresia ca daca esti campion la "canter" ai facut ceva notabil in viata.
      Mars la scoala ca vine bacul in doi ani si esti varza!

      ////
    • +2 (2 voturi)    
      V-ati gandit voi oare... (Marţi, 22 iulie 2008, 11:01)

      TheMan [anonim] i-a raspuns lui rares992

      Ca poate omul e pe cat se poate de bolnav, dar ce consiliu de actionari ar fi nebun sa spuna asta si sa isi trimita actiunile in jos cu vreo 30 de procente (pe putin)? Daca s-ar pune probleme ca Jobs, creierul Apple sa aiba asa ceva,credeti-ma,s-ar afla in ultima secunda la cati bani sunt in joc.Oricum,sper sa nu fie cazul.
  • -1 (3 voturi)    
    de cancer a scapat (Marţi, 22 iulie 2008, 10:50)

    ion [anonim]

    De cancerul pancreatic a scapat inca in 2003 cand a fost diagnosticat. (http://www.youtube.com/watch?v=D1R-jKKp3NA)

    In orice caz, arata slabit... Vedeti copii? Asta se intampla daca vreti multi bani. :P

    Asta imi aduce aminte de un banc cu Bulă. Cică intr-o zi vine la serviciu un prieten de-al lui bula sa le spuna colegilor sai ca Bulă a scapat de cancer.... Toti mirati intreaba "Cum?". A murit de SIDA! :P
    • +1 (1 vot)    
      De cancer nu se scapa (Marţi, 22 iulie 2008, 11:28)

      zet [anonim] i-a raspuns lui ion

      Spui ca cineva a scapat de cancer - asta denota necunoasterea acestei boli. Cancerul este boala cronica. Din sutele de milioane de celule pe care le are o tumora, se desprind zilnic mii de celule (are si aceasta proprietate tumora canceroasa, ca celulele se desprind cu usurinta, spre deosebire de tesuturile normale), aceste celule circula purtate de sistemul circulator, si se lipesc oriunde in corp. Acolo stau inactive si la un moment dat incep sa se divida. Daca ai avut candva cancer, chiar daca te-ai operat, poti fi sigur ca celule canceroase sunt peste tot prin organismul tau, si la un moment dat vei face metastaze. Chiar si dupa 20 de ani.
      • 0 (0 voturi)    
        se scapa nu-ti fa griji! (Marţi, 22 iulie 2008, 12:47)

        ulu lala [anonim] i-a raspuns lui zet

        un prieten de familie a fost diagnosticat cu cancer cand avea 20 si ceva de ani.
        stii cati ani are acuma?
        peste 50!
      • 0 (0 voturi)    
        lasa-ne... lasa-ne... (Marţi, 22 iulie 2008, 12:57)

        eos [anonim] i-a raspuns lui zet

        fratele meu, daca esti atat de docmentat intr-ale medicinei fa-ne un favor si incearca sa accepti/intelegi si definitia laica a cuvantului cancer.

        ion are dreptate, chiar steve a recunoscut in commencement speech-ul adresat absolventilor universitatii Stanford ca doctorul a considerat cazul sau unul miraculos (probabilitatea unei astfel de circumstante este extrem de redusa).

        asadar, in concluzie, deci si prin urmare jobs nu a trait din 2003 pana acum cu cancerul pancreatic diagnosticat in urma cu 5 ani.

        e de la cafea!
      • +1 (1 vot)    
        Nu-ti doresc (Marţi, 22 iulie 2008, 13:05)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui zet

        Pacat ca oameni ce rostesc din folclor spun lucrurile cu atata convingere.

        In cancerele ginecologice de exemplu, in stadiul 1 si 2, vindecarea e aproape sigura (peste 80%). Celulele care se desprind din tumora nu incep sa se divida decat daca se re-ataseaza in anumite medii propice. Altfel mor. In plus, exista medicamente (citostatice) care au rolul de a distruge potentialele celule solitare sau in formatiuni mici, ramase dupa operatie.

        Chiar si in situatia cu determinari secundare (impropriu spus metastaze) exista cazuri vindecabile, daca metastazele sunt indepartate chirurgical iar apoi tratamentul chimioterapeutic utilizat e eficient in cazul pacientului respectiv.
        • 0 (0 voturi)    
          Intr-adevar (Marţi, 22 iulie 2008, 14:06)

          zet [anonim] i-a raspuns lui Catalin

          Cancerele ginecologice, care sunt pe locul 80 si ceva la agresivitate, se vindeca. Dar in cazul cancerului pancreatic (locul I in acelasi top) nu poti avea aceste sperante. Nu "vorbesc din folclor", nu am vrut sa intru in amanunte, pentru ca in cazul lui Steve Jobs e vorba de cancer pancreatic, posturile mele se refera la cancerul pancreatic. Din folclor vorbesc cei de mai sus, pentru care definitia laica a cuvantului cancer inseamna ca toti bolnavii de cancer au aceeasi boala. Ori nu e asa, functie de celula initiala care a malignizat, diferentele sunt de la cer la pamant.
          • 0 (0 voturi)    
            Ba vorbesti (Marţi, 22 iulie 2008, 16:53)

            Catalin [anonim] i-a raspuns lui zet

            Cancerele ginecologice nu sunt pe locul 80, pentru ca nu exista un top al agresivitatii cancerelor. Exista insa statistici de supravietuire in functie de tip si stadiu. Cancerul ovarian e printre cele letale chiar si prins devreme, de exemplu.

            Steve jobs are cancer pancreatic mai "deosebit" si anume o varianta endocrina "islet cell cancer" si nu adenocarcinomul exocrin care e cel agresiv (care apropos, are si el sanse de vindecare daca e prins devreme si se foloseste gemcitabina dupa operatie sau mai nou erlotinib sau TNFerade).

            Dar intr-adevar Steve Jobs are o problema: inainte sa faca operatia a incercat 9 luni tratamente "alternative". Eu nu credeam ca un om atat de destept poate sa se bazeze pe astfel de tratamente.
            • 0 (0 voturi)    
              Uite ca nu vorbesc (Marţi, 22 iulie 2008, 18:01)

              zet [anonim] i-a raspuns lui Catalin

              Gemcitabina cum zici tu, sau Gemzarul care e numele comercial (produs de Ely Lily) al respectivei substante active iti ofera 2 la suta sanse sa mai fii in viata dupa 5 ani, daca ai fost prins in stadiu incipient si se administreaza tratamentul dupa procedura Whipple. Daca vrei iti spun si care este doza, care se calculeaza la metri patrati de suprafata corporala. La cancer pancreatic nu exista vindecare. Te rog documenteaza-te. La alte cancere exista vindecare, dar la pancreatic exista doar prelungirea vietii, respectiv imbunatatirea calitatii vietii.
  • 0 (0 voturi)    
    o da :)) (Marţi, 22 iulie 2008, 12:50)

    taru [anonim]

    se pare ca in cele 2 poze a imbracat aceleasi haine sau nu s-a mai schimbat din 2001 :)))) ori nu are bani ori e zgarcit rau =))
  • 0 (0 voturi)    
    steve jobs (Marţi, 22 iulie 2008, 14:15)

    Amerikanu [anonim]

    Din pacate el e cel ce a gresit... Nu poti lasa o companie sa depinda numai de tine, iar daca tu patesti ceva compania da faliment. Trebuia sa aiba o strategie pentru cazul asta... E genial E ff bun.. dar aici cred ca a zbircit-o...