Sony ar putea aduce la anul televizoare ultra-subtiri cu tehnologie OLED in Europa

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 13 august 2008, 12:09 Economie | IT

Sony ar putea aduce in 2009 pe continent televizoarele extrem de subtiri ce folosesc tehnolgia OLED (cu diode organice emitatoare de lumina), scrie cotidianul japonez Nikkei, citat de Reuters. Aceste televizoare, subtiri si foarte eficiente energetic, ofera culori mai vii decat la LCD-uri si plasme, dar si pretul este mare - spre 2.000 de dolari.

Sony a inceput sa vanda, la sfarsitul anului trecut, primele televizoare OLED in Japonia, iar in acest an le-a introdus si pe piata americana. Modelul prevazut cu ecran de 11 inch are trei milimetri grosime si costa peste 1.800 de dolari. Europa si America de Nord sunt cele mai mari doua piete pentru televizoarele LCD ale Sony.

Un purtator de cuvant al companiei a confirmat ca Sony vrea sa lanseze aceste televizoare in Europa, insa nu a dat informatii despre momentul lansarii.

Un studiu al DisplaySearch arata ca cererea globala pentru televizoare OLED va creste de la circa 200.000 de unitati anul viitor, la 2,8 milioane in 2012. Spre comparatie, cererea de televizoare LCD va creste cu doar 40% in intervalul mentionat, insa ca volum avansul va fi puternic, pana spre 180 de milioane de unitati in 2012.

Tehnologia OLED este in prezent folosita mai ales la display-urile de mici dimensiuni ale dispozitivelor portabile, precum telefoane mobile sau PDA-uri. Principalul avantaj al OLED-urilor este luminozitatea net superioara conferita atat de electroluminescenta naturala a acestor display-uri, cat si de lumina reflectata.













Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1863 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Advertising space (Miercuri, 13 august 2008, 12:53)

    dorin [anonim]

    Stirea asta e publicitara sau nu? Sa fie de interes general?
  • 0 (0 voturi)    
    Nu; de-abia astept sa imi pot lua asa ceva :) (Miercuri, 13 august 2008, 17:16)

    Gigel [anonim]

    Nu as spune, asta chiar e o stire foarte interesanta din punctul meu de vedere.

    Eu urmaresc cu foarte mare interes tehnologia respectiva de cativa ani buni (cand inca nici nu se "standardizase" denumirea ei), si din cate stiu Sony este deocamdata singura companie care comercializeaza astfel de televizoare pentru consumatori (desi sunt zeci poate chiar sute de proiecte de cercetare).
    Estimarile initiale in ceea ce priveste disponibilitatea unor astfel de ecrane au fost multe prea optimiste, dar ma bucur ca in cele din urma au ajuns pe piata.

    Din pacate insa momentan singurul disponibil are 11 inchi (adica ~28 centrimetri diagonala); calitatea imaginii este pur si simplu splendida (am avut ocazia sa il vad la CERF anul acesta).

    De-abia astept sa apara ecrane cu diagonale mai mare... si pret mult mai mic ;))
    • 0 (0 voturi)    
      OLE OLED! (Miercuri, 13 august 2008, 17:39)

      kllaus [anonim] i-a raspuns lui Gigel

      Tehnologia este cu adevarat de sec. 21. Spre deosebire de plasme si LCD se vor dovedi mult mai practice . Cat despre calitatea imaginii este un lucru bun daca se incepe cu ceva de top. Din cate imi amintesc si LCD-urile au inceput acum 10 ani tot cu display-uri de dimensiuni mici, insa calitatea acestora a facut pasi minusculi in acest timp. Preturile sunt normale pentru inceput, in cel mult 5 ani vor ajunge accesibile pentru toata lumea, asa cum se intampla in privinta tuturor tehnologiilor noi, deorece dupa 5 ani expira dreptul de exclusivitate asupra acestora.
  • 0 (0 voturi)    
    OLED sau LASER (Miercuri, 13 august 2008, 19:08)

    seco [anonim]

    Eu astept TV cu laser ....diagonale mult mai mari si preturi mult mai mici !!!
    • 0 (0 voturi)    
      Laser frate! (Miercuri, 13 august 2008, 23:15)

      Warchild [anonim] i-a raspuns lui seco

      Si acum ce facem ma berbecule - ti-am zis ca e popa da tu nu betmen betmen! Daca te-ai satural sa-ti povesteasca altii filmele ia-ti televizor cu laser!
  • 0 (0 voturi)    
    x (Miercuri, 13 august 2008, 20:01)

    SirRaven [utilizator]

    2000 de dolari e cam la pretul unor lcd-uri bune, dar cu mult sub pretul unor plasme bune-f.bune.
    Asa ca, de ce este plasat iresponsabil acest pret sub lcd/plasma ??
  • 0 (0 voturi)    
    anonim (Miercuri, 13 august 2008, 21:09)

    Alex [anonim]

    Pretul este mare pentru ca e o noua tehnologie.