Microsoft va furniza in octombrie primele detalii tehnice despre viitoarea versiune de Windows

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 15 august 2008, 17:34 Economie | IT

Microsoft va furniza peste doua luni primele detalii oficiale despre tehnologii ce se vor regasi pe Windows 7, viitoarea versiune a sistemului de operare. Windows 7 ar trebui sa iasa pe piata in ianuarie 2010 si va imprumuta multe caracteristici de la Vista, scrie BBC.

Dezvoltatorii Windows 7 vor da detaliile la doua conferinte: Professional Developers Conference si Windows Hardware Engineering Conference. Anuntul a fost facut pe un blog al inginerilor care lucreaza la sistem. Ei au spus ca detaliile legate de viitorul Windows au fost putine fiindca Microsoft nu vrea sa vorbeasca despre tehnologii ce nu se vor regasi in produsul final si nici nu vrea sa dea informatii ce ar semana confuzie in randul partenerilor.

Despre Windows 7 se stie ca va "imprumuta" o parte din caracteristicile lui Vista dar va include si comenzi touch-screen. Spre exemplu pot fi inchise ferestre doar atingand ecranul, iar tot prin atingeri ale monitorului pot fi mutate fisiere sau se va putea face zoom pe poze.

Microsoft a prezentat in ultimii ani diferite programe multi-touch, pe ecrane de mari dimensiuni dar si pe pocket PC, iar recent, a prezentat demonstrativ o aplicatie numita "Touchable Paint" prin care utilizatorul deseneaza intr-un fisier cu ajutorul degetelor sau poate naviga prin harti, atingand ecranul.













Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

3443 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    ... (Vineri, 15 august 2008, 17:46)

    Marabona [anonim]

    Inca nu dau informatii despre caracteristicile tehnice pt. ca inca mai au de furat una alta de la Apple si Linux.
    • -1 (3 voturi)    
      . (Vineri, 15 august 2008, 19:08)

      Mda [utilizator] i-a raspuns lui Marabona

      pe cuvantul tau? ;) si ce anume fura de la linux si osx (nu apple, ca nu fura nimic din companie)
      • -1 (3 voturi)    
        nu fura de la osx ? serios ? (Vineri, 15 august 2008, 21:46)

        trog [anonim] i-a raspuns lui Mda

        http://www.youtube.com/watch?v=N-2C2gb6ws8
        http://www.youtube.com/watch?v=TaIUkwPybtM&feature=related
        • 0 (2 voturi)    
          . (Vineri, 15 august 2008, 22:13)

          Mda [utilizator] i-a raspuns lui trog

          se numeste ca fura ideea si o implementeaza, asa cum se intampla in orice sistem de operare, program, samd.
          daca un sistem de operare face o functie "search" si o mai implementeaza inca 100 de alte sisteme de operare, se numeste furt? nu! e normal ca toate sa aiba un search ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Touch-screen .. (Vineri, 15 august 2008, 17:48)

    Plapatine II [anonim]

    innebunesc daca vad urme de degete pe ecran!

    Raman la mouse.
  • -6 (6 voturi)    
    Cu alte cuvinte, (Vineri, 15 august 2008, 17:59)

    666 [utilizator]

    o nouă simplă recosmetizare.

    De ce am rămas oare cu impresia că Vista va fi ultimul sistem de operare pe care-l va mai scoate Windows?
    • +2 (4 voturi)    
      . (Vineri, 15 august 2008, 19:08)

      Mda [utilizator] i-a raspuns lui 666

      aveai impresia gresit. microsoft scoate vista, nu windows scoate vista.
  • +1 (5 voturi)    
    Ca si pana acum (Vineri, 15 august 2008, 18:09)

    drJohn [anonim]

    Probabil multe lucruri inutile dar cu care ne vom obisnui vrand nevrand pentru ca XP-ul,respectiv actualul Vistan nu va mai fi suportat, nici de vanzare etc... si binenteles , alte computere...
    • -1 (3 voturi)    
      . (Vineri, 15 august 2008, 19:09)

      Mda [utilizator] i-a raspuns lui drJohn

      vai...si te simti atat de obligat sa folosesti vista daca nu iti place...ce sa zic :|
      • +1 (5 voturi)    
        Pai nu ai de ales .. (Vineri, 15 august 2008, 21:56)

        Palpatine II [anonim] i-a raspuns lui Mda

        .. ca in firma la care lucrezi, deciziile le ia un necunoscator. Unul fraierit de promisiunile Widonws Vista ... si de suferit, sufera cei ce-l folosesc la mai mulde decat tehnoredactare si internet (apropo, Ubuntu e beton pt tehnoredactare si internet - de ce nu e folosit ? pt ca deciziile le ia un lache cu costum si cravata, de cele mai multe ori)
  • +1 (3 voturi)    
    Pt . (Vineri, 15 august 2008, 20:15)

    Romica [anonim]

    Vista e inspirat din Linux si din OSX si le-a iesit o mare prostie. Ceea ce-i tine pe piata e "politica agresiva" pentru care au fost dati de cateva ori in judecata si au pierdut ... logic. Ca programator m-am lovit de foarte multe probleme si buguri in ceea ce priveste mai toata tehnologia lor ... pentru orice om care e mai mult decat un simplu utilizator - Microsoft SUCKS.
    • -3 (5 voturi)    
      . (Vineri, 15 august 2008, 21:59)

      Mda [utilizator] i-a raspuns lui Romica

      lol... tu esti programator? se vede... :|
      clar, microsoft a furat de la linux si osx si e de 15 ani pe primul loc, desi e plin de bug-uri, iar cele doua amintite sunt sistemele de operare perfecte, doar ca nu le foloseste mai nimeni.

      voi ganditi cand ziceti ceva?
      • +2 (6 voturi)    
        nu stii ce vorbesti (Vineri, 15 august 2008, 23:49)

        megahard [anonim] i-a raspuns lui Mda

        Windows e pentru pc-ul secretarei, lucrurile serioase se fac pe sisteme Unix (in special Linux, dar nu numai). Si da, MS copiaza idei de la Apple de la Win 3.1 incoace.
      • -1 (1 vot)    
        imi dai impresia ca (Duminică, 17 august 2008, 1:01)

        rainman2 [utilizator] i-a raspuns lui Mda

        nu ai inca 18 ani...
        te porti de parca ai fi avocatul microsoft in romania...
        sunt un utilizator de windows de la prima versiune dar tot ce au spus baietii astia mai sus sunt lucruri adevarate
        atlfel cum s-ar explica ca server-ele microsoft au fost mutate pe linux???
        si multe altele...
        iti repet, nu am utilizat decat windows de mic dar am avut placerea sa ma pun si la un apple si mi-am dat seama cat de mare e diferenta.mai ales acum cand vorbim de vista , un program, hai sa ii spun slab, daca nu chiar sacaitor...
        poate o sa faca o treaba mai buna cu win 7 dar....ma cam indoiesc
        • 0 (2 voturi)    
          . (Duminică, 17 august 2008, 8:31)

          Mda [utilizator] i-a raspuns lui rainman2

          care servere microsoft au fost mutate pe linux?
          ai pus vreodata mana pe un windows server?
          ca vad ca toti sunteti atotstiutori pe desktop.
          apropo de copiat... AD-ul de Windows incearca sa fie copiat de catre samba de ani de zile si inca nu au reusit ;)
    • -1 (3 voturi)    
      Bugurile lui peshte (Sâmbătă, 16 august 2008, 0:15)

      PM [anonim] i-a raspuns lui Romica

      Te-ai lovit de faptul ca ti-a fost lene sau nu ti-au dat sefii destul timp sa citesti ca lumea documentatiile. Si daca nu stii un lucru si nu-l folosesti ca lumea, sigur ca lucrurile merg prost. Si daca nu-ti iese un program la timp, sigur decat sa recunosti la sefi ca habar n-ai sa programezi ca lumea in Windows e mult mai simplu sa spui ca WIndow e un kkt si de aia nu ti-a iesit tie programul.
      Si nu are rost sa-mi vii cu argumente puerile, ca eu programez pe Windows de la 3.1 (atta ala pe 16 biti cat si NT3.1) si am avut pana acum un singur incident serios cu ei pe SQL Server cu un bug care aparea intr-un caz absolut exotic, care de comun acord cu omul de la suport a fost clasificat de prioritate B, la care mi s-a dat un "quick-fix" in mai putin de 48 de ore (in fond in mai putin de 24 de ore din momentul in care le-am dat o mostra de baza de date dupa ce am obtinut acordul proprietarului datelor, si care a intrat in SP2 de SQL2005 ca tocmai se terminase faza de testare beta la SP1 si nu au mai avut timp sa-l bage si acolo)...
  • +2 (4 voturi)    
    dar loc de dat cu capul are? (Vineri, 15 august 2008, 21:09)

    megahard [anonim]

    In traditia Microsoft, vom vedea planurile unui nou produs extraordinar, care nu rezolva nici o problema reala in plus, ci doar creeaza multe probleme: iti trebuie mai multe resurse adica alt calculator, driverele vor scartai si te vor scoate din minti, vei fi intrebat de si mai multe ori daca chiar vrei sa copiezi un fisier, vei fi impiedicat sa iti faci treaba pentru ca acum are treaba Windows-ul, etc etc.
    Apropos: stiati ca o licenta MS este netransmisibila? Adica MS ma obliga sa arunc produsul lor la gunoi daca nu mai am nevoie de el, nu ma lasa sa-l vand altcuiva. Ceea ce am si facut.
  • +2 (4 voturi)    
    mesaj pentru MS (Vineri, 15 august 2008, 23:43)

    Reshape [utilizator]

    Ba, va rog eu frumos, disperat va rog, dati-l dracu' de sistem de operare si ce mai coaceti voi in laboratoare, hai sa reparati dracu' odata softurile astea pe care le-ati facut pina acum.
    Sint programator si fan .NET dar mi-a ajuns, trai-v-ar, sa vad compilatorul de C# cum se chinuie pe un singur procesor, cum designer-ul de pagini web din VS.NET e mai prost si mai lent decit cel mai amarit editor html, cum Outlook-ul, cit timp downloadeaza mesaje e inutilizabil, cum nu mai stiu unde naibii ati ascuns bruma aia de functionalitati pe care o foloseam din Word si Excel samd samd.
    • -2 (2 voturi)    
      Si de ce nu treci sa-ti bati cuie in talpa pe Java (Sâmbătă, 16 august 2008, 0:24)

      PM [anonim] i-a raspuns lui Reshape

      Am lucrat multi ani ca programator pe .NET (mai mult aplicatii web)m mai apuc si acuma sa lucrez din cand in cand, mai mult tampenii pe .NET Mobile cuplate cu Web Services ca sa ma interfatez ieftin la aplicatii de pe alte platforme (ERP-uri de talie mare), dar din pacate am ajuns sa instalez/configurez/administrez tot felul de tampenii de "integrari" intre aplicatii disparate scrise in Java. Stii ce inseamna ca fiecare sa-si tina log-ul de erori dupa propria regula? Stii ce inseamna sa trebuiasca sa instalezi cateva aplicatii care fiecare vrea propria versiune de Java (fie JRE fie SDK), clientul sa-ti ceara un singur server ca n-are bani de 5-10 si sa constati ca nu poti face nici macar 2 sa mearga pe aceeasi masina? Macar aplicatiile de .NET merg oricate vrei tu pe un singur server, si nu se calca pe coada nici cand amesteci 1.1 cu 2.0+, dar sa vezi la astea cu Java ce haloimis e...
      • -2 (2 voturi)    
        Java? Nu, multumesc. (Sâmbătă, 16 august 2008, 1:08)

        Reshape [utilizator] i-a raspuns lui PM

        Nu stiu de java, de vreo 3-4 ori am vrut sa ma apuc nu sa invat, dar macar sa vad si eu ce e chestia asta. www.java.com... si, desi va rog sa ma credeti, am un IQ putin peste medie, NU am reusit sa ma prind ce trebuie sa downloadez: J2EE, JRE, java beans si mai stiu eu ce acronime mi-au dat de cap si am zis sa faca java cine e in stare, eu sint prea prost pentru ei.
        @PM: sint fan .NET, dar sint jdemii de "amanunte" in VS.NET care imi fac viata complicata. De ce trebuie sa folosesc Dreamweaver ca sa fac niste rahatele in HTML+JS si nu pot sa folosesc VS.NET? De ce folosesc XP si nu Vista? De ce cind fac Switch code sta 30 de secunde? De ce cind dau Ctrl-Home in code behind mai sta inca 10?
        • 0 (0 voturi)    
          esti tare (Sâmbătă, 16 august 2008, 10:18)

          larx [anonim] i-a raspuns lui Reshape

          :)))))))))
  • 0 (2 voturi)    
    mda...LOL programatorii...??? (Sâmbătă, 16 august 2008, 0:34)

    lilofan [anonim]

    ...nu te inteleg megahard...
    ce incerci sa faci si pe cine sa convingi...
    Mda este o obraznicatura mica, cu un mouse in loc de mana...shi cu...

    intreaba-l daca stie ce este...Bash (www.gnu.org/software/bash/manual/)

    daca stie de ce GNU este un acronim recursiv ?

    daca a scris in viata lui, de homo erectus, fericit in vidul lui mintal, o singura linie de cod...fie si in Pascal...

    astia sunt oamenii "formati" de micro$oft
    calea facilului mouse este cea mai faina...nu ?
    probabil ca la el in bloc/scara/groapa
    este "espertul" cel mai stimat, sau ma insel ?

    nu ai pe cine sa lamuresti...mai ales cu baietzi la care a reusit lobotomia efectuata de micro$oft...
    nu crezi ?
    :))))))))))))
    • -1 (3 voturi)    
      . (Sâmbătă, 16 august 2008, 10:15)

      Mda [utilizator] i-a raspuns lui lilofan

      spre surprinderea ta, lucrez pe linux din 2001 iar din 2004 sunt administrator de retea, tot pe linux ;)
      dar hai sa iti mai zic o chestie: ai incercat vreodata windows 2003/2008 server? probabil ca nu. eh, afla tu mai cunoscatorule care imi dai mie link-uri, ca ce faci tu intr-o saptamana pe linux (si la servere ma refer), iti fac intr-o zi pe 2003/2008 ;)
    • 0 (2 voturi)    
      . (Sâmbătă, 16 august 2008, 10:20)

      Mda [utilizator] i-a raspuns lui lilofan

      si apropo, tu si "expertii" ca tine, aveti impresia ca tot ce tine de microsoft se invarte in jurul windows-ului. eh, daca "sapi" putin, ai sa afli ca windows nu inseamna nici 10% din toate produsele microsoft (in marea lor majoritate, gratuite ;) ), de care tu nici nu ai auzit.
      sau poate ca esti vreun "destept" din ala care are impresia ca BSOD-urile sunt vina maleficului microsoft, cand de fapt e o functie care protejeaza sistemul atunci cand moare un driver/componenta hardware, driver care de cele mai multe ori e scris de un alt producator de soft, nu de microsoft.
      mai vedeti arhitectura windows (sau e prea tehnica pentru voi si nu puteti sa treceti de randul 3) si dupa aia mai vorbim.
      • 0 (2 voturi)    
        BSOD (Sâmbătă, 16 august 2008, 12:39)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui Mda

        De cand au aparut computerele si softul exista si bug-uri. Totul e foarte complex, asa ca e intr-un fel 'normal' sa fie asa...
        Buuun. Deci 'crapa' un driver sau alt soft micutz scris de un tert. Intr-un sistem de operare solid, eficient si facut cu cap (coada), acest incident ramane local, adica-telea mica aplicatie/driver moare si gata. Computerul merge in continuare.
        Dar nu, Windows vrea sa protejeze TOTUL. Inclusiv prizele in care e bagat monitorul/computerul. Deci ce face MS/Windows?! Pai face ce poate: BSOD. Se blocheaza computerul si singura solutie este restartul. Ah, sa nu uit, pe ecran apar si niste cifre si litere... Daca e cineva dintre utilizatorii obijnuiti care a fost ajutat vreodata de acele informatii, cred ca merita Nobel. Have fun!
  • -1 (1 vot)    
    Windows va fura tot ce are iPhone (Sâmbătă, 16 august 2008, 9:18)

    Ed___ [anonim]

    deci urmatorul Windows va veni cu maritul pozelor din 2 degete in directii opuse, rasfoirea pozelor cu 2 degete impreuna in aceiasi directie, etc si alte GESTURE (miscari) de mana pe ecran.

    se numesc multi gesture pentru ca spre deosebire de cele vechi in care de exemplu se folosea un singur deget (gen cu un deget se apasa si se face stanga - atunci browserul face back, daca se face spre dreapta miscarea atunci browserul face foward), si chiar si acest simple gesture este creat si inventia altora (cei de la Opera)

    dar Microsoft fura si implementeaza...

    alt aspect extrem de important la urmatorul windows este ca va fi dependent de internet foarte mult, si va fi cu ABONAMENT !!!

    de ce ? pentru ca Microsoft nu mai reuseste sa isi vanda produsele, oamenii sunt din ce in ce mai reticenti sa dea bani pentru a schimba sistemul de operare sau suita de office!!

    si mai mult si acest lucru cu abonament este furata de la faptul ca au observat ca jocurile care au succes acum sunt cele online si SUNT CU ABONAMENT ceea ce aduce venituri LUNARE CONSTANTE producatorilor.
  • +2 (2 voturi)    
    Java, cuiele si vreascurile (Sâmbătă, 16 august 2008, 11:09)

    HotSpot [utilizator]

    O dezbatere Linux vs Windows sau orice vs Windows nu cred ca se poate face in mod serios pe un forum, asa ca ma abtin de la comentarii gen Windows sucks, etc. Am vazut o postare despre Java care ma face sa rad pur si simplu. Sa nu poti rula pe aceeasi masina aplicatii Java standard standalone compilate cu versiuni diferite de Java ? Ha ha ... Cam in orice tutorial gen Java for dump people ti se spune ca masina virtuala poate fi lansata cu orice nivel de compatibilitate inferior versiunii de JRE curente. Deci, daca ai trei aplicatii compilate cu 1.3, 1.4 respectiv 1.5, n-ai decat sa instalezi pe masina JRE 1.5 (sau mai mare) si sa lansezi primele doua aplicatii cu nivelul de compatibilitate 1.3, respectiv 1.4.
    De ce duce naibii IT-ul romanesc? prea multe cuie, vreasuri l-au invadat.
  • +1 (1 vot)    
    Interesting (Sâmbătă, 16 august 2008, 12:39)

    toro [anonim]

    off-topic: Se pot spune multe lucruri despre Microsoft, dar cu siguranta nu se poate spune ca sunt incompetenti. Poate ca este adevarat faptul ca au prea multa putere, dar in acelashi timp au shi adus multe inovatii. .Net este la ora actuala probabil cel mai productiv mediu de dezvoltare shi asta e tot ce conteaza.
    on-topic: Functionalitatea de "touch-screen" e cam inutila, ca shi articolul.
    • +1 (1 vot)    
      este de fapt "Multi touch" (Duminică, 17 august 2008, 1:14)

      Gabriel din Deva [anonim] i-a raspuns lui toro

      Windows 7 (multitouch): http://www.youtube.com/watch?v=dY2HQKJC8Vw&watch_response
      Apple :
      http://www.youtube.com/watch?v=dY2HQKJC8Vw&watch_response
      Se vede clar ca Windows 7 este superior, deocamdata. Ma contrazice cineva? Nu sunt fan MS, dar concurenta duce la produse competitive.
      Anul acesta, in primavara la un targ de electronice, MS a prezentat o masa(un dispaly multitouch cu so) care are cel putin aceleasi functiuni cu Windows 7. In plus puteai comanda pe masa, si mai ales sa faci plata cu cardul, doar punand cardul pe masa, recunostea si comunica cu smart phone-uri si aparate foto.. Este totusi ceva avansat, care necesita nu numai hard, cat si un nucleu de so bine gandit.
      Link-urile:
      http://www.youtube.com/watch?v=Zxk_WywMTzc&feature=related
      http://www.youtube.com/watch?v=rP5y7yp06n0
      Acum cativa ani am vazut ca cei de la IBM au creat un computer care recunostea comenzi vocale, Chiar am vazut cum se desena o sfera si se se umplea cu textura. De atunci nu am mai auzit nimic despre acel sistem.
      Oricum, astept noutati.
      • +1 (1 vot)    
        . (Duminică, 17 august 2008, 8:33)

        Mda [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel din Deva

        "masa" aia e Microsoft Surface.
        http://www.microsoft.com/surface/index.html
        • +1 (1 vot)    
          ai dreptate (Luni, 18 august 2008, 14:26)

          Gabriel din Deva [anonim] i-a raspuns lui Mda

          Am incercat sa fiu mai sugestiv. Oricum neavind o traducere in limba romana nu am gresit prea mult.
  • -1 (1 vot)    
    Mare mirare (Sâmbătă, 16 august 2008, 21:43)

    HotSpot [anonim]

    Observ ca pe acest forum primesc aprecieri pozitive doar cei care sustin (sau macar nu denigreaza) Microsoft. Cei cu pozitii anti-trust sunt taxati..ciudat rau de tot...mi se face sila
  • 0 (0 voturi)    
    totul este varza (Duminică, 17 august 2008, 21:42)

    poate un nimeni [anonim]

    ....am incercat cred ca tot de la M...cea mai proasta investitie... VISTA... pe care l-am incercat cam 10 minute... si doar atata o ramas pe pc.... ceva de genu...format c:....
    si pentru "." omule.... prea multa munca te cam strica.... las-o mai moale....
    • +1 (1 vot)    
      . (Luni, 18 august 2008, 0:53)

      Mda [utilizator] i-a raspuns lui poate un nimeni

      chiar nu muncesc mult, windows-ul imi da randament mult mai mare ;)