Peru e prima tara in care laptop-urile low-cost destinate copiilor saraci ajung cu sistem de operare Windows

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 16 septembrie 2008, 13:21 Economie | IT

Laptop-urile din programul OLPC - "Un laptop pentru fiecare elev", destinat elevilor din tarile sarace, functioneaza si cu sistemul de operare Windows XP, iar Peru e prima tara care testeaza aparatele cu sistemul de operare al Microsoft, scrie PC World. Initial, ideea era ca toate computerele sa foloseasca Linux, insa unele tari au spus ca sunt interesate de proiect doar daca include un sistem de la Windows.

Peru va testa laptop-urile intr-un proiect pilot ce va dura noua luni, dar nu se stie cate aparate vor ajunge in tara sud-americana.

OLPC si-a propus initial sa vanda laptop-urile la 100 de dolari bucata in loturi de cel putin un milion de unitati guvernelor care le comandau. Device-urile sunt gandite a fi folosite in conditii grele si in zone izolate, de catre elevi din tari sarace. Intre timp, OLPC a coborat minimul ce poate fi comandat, iar pretul unui mini-computer este de aproape 200 de dolari.  

Intrarea Microsoft in proiect a fost ceruta de cateva tari care au conditionat inaintarea de comenzi de prezenta sistemului Windows la calculatoarele portabile. Aceste tari au motivat ca un laptop fara Windows nu i-ar pregati pe elevi suficient pentru "lumea reala", in care softurile Microsoft domina.

OLPC vinde in prezent laptop-uri fie cu Linux, fie cu XP, insa in cateva luni vor fi disponibile notebook-uri cu ambele sisteme.

Laptop-urile sunt produse de taiwanezii de la Quanta Computer, cantaresc cam 1,5 kg, nu au harddisk, ci memorie flash.

Proiectul, demarat in 2004, e o initiativa a Laboratorului de Media din cadrul Massachusetts Institute for Technology (MIT) si isi propune sa ofere tarilor in curs de dezvoltare posibilitatea de a achizitiona computere ieftine pentru tanara generatie.     













Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1329 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    tineri pregatiti pentru "lumea reala" (Marţi, 16 septembrie 2008, 13:59)

    ceferistul [anonim]

    mi se pare corect!
    de ce sa pregatim tineri cu gindire deschisa si care sa stie sa aleaga ce este mai bine pentru ei (in cazul de fata un sistem de operare gratis si cu oaresce avantaje fata de restul competitiei).
    lumea reala are nevoie de idioti care inghit tot ce li se baga in gat (in cazul de fata, chestii care costa bani grei si nu reprezinta neaparat cea mai buna solutie tehnica).
    • 0 (4 voturi)    
      Exact (Marţi, 16 septembrie 2008, 14:36)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui ceferistul

      Pentru mine, proiectul OLPC a devenit neinteresant in momentul in care s-a pus Windows pe acest laptop.

      Scopul original (ajutorarea populatiei sarace prin cresterea nivelului de educatie) a fost inlocuit cu "indoctrinarea" populatiei sarace cu o tehnologie scumpa, ineficienta si "closed source".
      • -1 (3 voturi)    
        . (Marţi, 16 septembrie 2008, 19:10)

        Mda [utilizator] i-a raspuns lui Razvan007

        indoctrinati sunteti voi, astia cu linuxul care nu vedeti nimic altceva decat lumea voastra "libera", cand 80% din produsele microsoft sunt gratuite si de o calitate net superioara. dar asa e cand nu stii sa cauti si cand ai ochelari de cal ;)
      • -1 (3 voturi)    
        . (Marţi, 16 septembrie 2008, 19:13)

        Mda [utilizator] i-a raspuns lui Razvan007

        rahat..closed source...de parca stai tu sa diseci codul sursa de la vreun program. ne lesi gogule? daca e free sau open source nu e automat si de calitate. aici e problema mare la voi, astia indoctrinati de "miscarea libera". rahat. de parca in windows nu poti sa faci ce vrei ;)
        • 0 (0 voturi)    
          Cred ca am avut dreptate ... (Vineri, 19 septembrie 2008, 23:20)

          Vasalie Sa Traiti [utilizator] i-a raspuns lui Mda

          ... cand m-am referit la sursele tale de (dez)informare :))

          Fa tu pe windowze o reparatie in kernel ... pana cand binevoieste maria sa bill sa o faca.

          Eu am facut asta pe Linux. Acum multi ani, cand abia aparuse 2.2.0 beta ... m-am apucat si eu voiniceste de compilat, sa-l testez. Toate bune si frumoase ... da' nu mergea placa de sunet (ceva mai exotica la vremea aia, dar suportata ...). Cand am vazut ca-mi da eroare la compilare am sapat in surse si am gasit eroarea ... un nene comentariase initializarea unei variabile si o uitase asa. Si variabila era folosita numai de acea ciudatenie de placa de sunet. Asa ca am facut modificarea, am recompilat si victorieeeee ... dupa care am trimis eroarea si la cel care se ocupa de intretinerea acelei bucati de cod.

          Sa ma anunti cand o sa faci asta pe Windows.

          Acu' sigur va aparea un vajnic aparator al portofelului lu' bill si va spune ... da' la windows nu se intampla asa ceva :)) Sa va povestesc cum e cu SP-urile care-ti dau peste cap totul in calculator (de ex. conectarea la net in SP2 beta ... la XP ...) ?? E NASOL!!! se lasa cu reinstalare.
  • +1 (3 voturi)    
    linux!!!! (Marţi, 16 septembrie 2008, 14:36)

    dorinteodor [anonim]

    am un laptop asus eepc700 cu linux si un asus eepc900 cu xp. de departe cel cu linux (mult mai slab ca memorie) merge mult mai bine, nu se blocheaza ca xp, nu este sensibil la virusi, daca vre-un script nu raspunde la timp, te anunta si te intreaba daca vrei sa-l elimini,....minunat linuxu'.

    acum vreau sa trec 900-le pe linux. este pentru prima data cind folosesc linuxul iar surpriza este deosebit de placuta. singurele probleme sint legate de interfatarea cu device-uri speciale unde trebuie sa fi de meserie ca sa te descurci. cred ca este o gresala sa treaca laptopul ala pe pe windows....
    • +1 (3 voturi)    
      Felicitari (Marţi, 16 septembrie 2008, 16:11)

      ALex [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      Este cazul cel mai de laudat: sa testezi cat mai multe sisteme de operare si sa te axezi pe unul care ti se potriveste cel mai bine cerintelor. Bafta multa la instalarea Linux-ului.
  • 0 (4 voturi)    
    ... foarte transparent ... (Marţi, 16 septembrie 2008, 14:46)

    Consonant [anonim]

    Cati bani vor fi dat Microsoft pentru "oficialii" din tarile care au conditionat sistemul de operare Windows? Asta a fost politica lui Bill Gates intotdeauna: cumpara-i mai intai pe "oficiali" ca apoi comenzile vin de la sine.
    • 0 (4 voturi)    
      Bill Gates (Marţi, 16 septembrie 2008, 15:35)

      aurelia [anonim] i-a raspuns lui Consonant

      Pai nu pot sa fi costat prea mult oficialii aia! Cat vreo cina in zile de duminica cu 3-4 prieteni de betie ai lui Bill... Sau vreo pereche de pantofi nu prea eleganti... acolo, de mers la piata... Tot pentru Bill, evident...
    • -1 (3 voturi)    
      . (Marţi, 16 septembrie 2008, 19:14)

      Mda [utilizator] i-a raspuns lui Consonant

      vorbesti tampenii. microsoft a contribuit la construirea acestui laptop, e normal sa fie si cu windows.
      • 0 (0 voturi)    
        What ??? (Vineri, 19 septembrie 2008, 23:05)

        Vasalie Sa Traiti [utilizator] i-a raspuns lui Mda

        Vred ca ai niste surse de (dez)informare foarte bune :))

        M$ a fost invitat sa participe ... dar au refuzat.
  • 0 (0 voturi)    
    Asus EEE 701 (Marţi, 16 septembrie 2008, 18:09)

    ALex [anonim]

    cu 4 GB SSD, 512 MB DDR2

    se vinde in Cehia (http://www.alza.cz/miniasus-eee-pc-4g-bily-pearl-white-d93555.htm) cu pretul de 4500 CZK (adica 180 euro). Si acum intrebarea: merita OLPC-ul sa dai acelasi pret pe care il poti da pe un computer ultra-portabil rezonabil ca arhitectura ?!?
  • +1 (1 vot)    
    knoppix (Marţi, 16 septembrie 2008, 18:32)

    gelu [anonim]

    Am vazut acum cativa ani un CD cu knoppix(un sistem linux minimal dar suficient, pe cd bootabil) facut cu sprijinul unei institutii franceze, cred ca poate fi gasit pe net dar eu l-am cumparat cu o revista. Foarte educativ cu aplicatii de fizica, chimie, si multe altele. Pentru windows n-am vazut asa ceva. Daca e cu win, genereaza piraterie ca la noi, apoi creaza dependenta. In loc sa aiba un efect educativ, se vor scoli o serie de butonari care nu stiu decat jocuri si nimic despre masina pe care o folosesc. Normal ca numai niste spagari ignoranti in materie isi pot imagina ca ramai cu ceva bun din solitaire. Plus ca o licenta de win dubleaza pretul unui laptop de genul ala.
    • 0 (0 voturi)    
      Knoppix (Vineri, 19 septembrie 2008, 23:12)

      Vasalie Sa Traiti [utilizator] i-a raspuns lui gelu

      Acu' a ajuns la dimensiunea unui DVD si are echivalentul unui sistem instalat de 17 GB. Cel pe CD avea cam 3 GB ... dar nu inteleg de ce zici ca era minimal :o Aveadestule pe el ... browsere, clienti de mail, office, playere multimedia, scule de partitionat/reparat hdd-uri si/sau SO-uri etc. Poate ceea ce ai vazut tu este un knoppix "customizat" de altii pentru a raspunde unei anumite nevoi. Sunt sute de astfel de distributii.

      Si ... nu e frantuzesc ... cred ca nenea Knopper ar fugi putin cu geografia dupa tine :)) E o clona de Debian, foarte bine facuta (din punctul meu de vedere).

      Ca sa se oftice cotizantii la M$ ... am depanat si un 2003 server cu DVD-ul de knoppix :)) si nu cred ca o sa apuc clipa in care sa depanez un linux folosind un dvd bootabil cu orice versiune de windows pe el :))