Logitech a produs mouse-ul cu numarul un miliard

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 3 decembrie 2008, 15:18 Economie | IT

Compania elvetiana Logitech a produs mouse-ul cu numarul un miliard, foarte aproape de data la care micul "soricel" nelipsit de langa computer implineste 40 de ani. Unii analisti spun ca mouse-ul va disparea in cinci ani, cucerit de tehnologiile touch-screen. Altii spun ca va ramane important inca mult timp, mai ales ca e practic si foarte ieftin.

Logitech s-a infiintat in 1981, iar in prezent produce lunar cam 8 milioane de mouse-uri pe care le vinde in 100 de tari. Logitech spune ca putine companii se pot lauda ca au produs un miliard de exemplare dintr-un anumit produs.

Dar analistii spun ca daca trecutul e plin de succese, asta nu inseamna ca si viitorul va fi la el. Steve Prentice, analist Gartner, spune ca mouse-ul nu va mai fi asa raspandit peste cinci ani, mai ales ca interfetele tactile vor suna inceputul sfarsitului pentru "soricelul" legat la computer.

Vicepresedintele Logitech, Rory Dooley, citat de BBC, il contrazice si spune ca mouse-ul va fi la fel de important si pe viitor, iar interfata tactila va augmenta lucrurile pe care azi le facem cu mouse-ul si tastatura.

Totusi, tot mai multe laptop-uri au astazi touch pad si sunt preferate de multi utilizatori, in detrimentul desktop-urilor. Smartphone-urile si consolele de jocuri au introdus noi generatii de ecrane tactile, HP promoveaza desktop-uri cu ecrane senzitive, iar Microsoft vede si ea un imens potential in acest domeniu.

"Vicele" Logitech spune ca noile tehnologii pun utilizatorii in fata unor provocari. Cati ar fi dispusi sa atinga de o mie de ori pe zi un ecran senzitiv care se afla la peste jumatate de metru departare ? Va fi tehnologia atat de complexa incat sa-ti permita sa faci click usor in celulele unui tabel complex? Sunt intrebari la care tehnologia touch screen e posibil sa nu poata raspunda in viitor, crede Rory Dooley.

Analistul Gartner care prevede disparitia mouse-ului il contrazice pe Rory Dooley si spune ca in cinci ani computerele vor fi incastrate in pereti si va fi greu sa mai folosesti mouse-ul, computerul nu va mai fi doar computer, ci parte a cladirii.

Mouse-ul va implini, in curand, 40 de ani, noteaza BBC. Primul a fost creat la 9 decembrie 1968 de Douglas C. Engelbart si o echipa de cercetatori ai Stanford University.













[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

961 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Mouse vs touch-screen (Miercuri, 3 decembrie 2008, 15:36)

    Tudy [anonim]

    Chiar as vrea eu sa vad cum vor juca unii counterstrike pe touch-screen. :)
    • 0 (0 voturi)    
      chiar si cu tuoch screen orizontal, tot nu e OK (Miercuri, 3 decembrie 2008, 17:32)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui Tudy

      E drept ca daca pui ecranul pe masa e ceva mai comod. Practic faci cam acelasi efort ca si cind tastezi. Dar totusi, mouse-ul va ramine multi ani... Cel putin eu nu o sa renunt degraba la el... Click-click... :)
    • 0 (0 voturi)    
      cs (Miercuri, 3 decembrie 2008, 18:15)

      maria [anonim] i-a raspuns lui Tudy

      =))
  • 0 (0 voturi)    
    ce model? (Miercuri, 3 decembrie 2008, 15:41)

    Catalin [anonim]

    sunt curios ce model e?
  • +1 (1 vot)    
    soarecele (Miercuri, 3 decembrie 2008, 15:42)

    Mausy [anonim]

    Sunt niste dobitocii analistii aia daca spun ca va disparea mouse-ul pt ca nimeni nu-i atat de imbecil sa miste mana intreaga, sa stea cu ea atinsa sa mameleasc monitorul cand cu mouse-ul efortul este mult mai mic, ca sa nu mai vb de costurile de productie.
  • +1 (1 vot)    
    O sa dispara mouse-ul cand o sa zboare porcul (Miercuri, 3 decembrie 2008, 16:11)

    buhahahaha [anonim]

    Bai capete de pluta, care e ala de prefera laptopul in schimbul desktopului. Si cati din astia prefera mouse-ul in locul rahatului de trackpad.

    Tu cand te-ai jucat ultima oara ba? Sau ai incercat vreodata sa arati cu dejtiu pe ecran 8 ore pe zi? Cap fara creeeeer ce esti.
    • 0 (0 voturi)    
      Laptopurile sunt preferate de tot mai multi, (Miercuri, 3 decembrie 2008, 18:33)

      eu [anonim] i-a raspuns lui buhahahaha

      spre mirarea ta. Chiar au depasit vanzarile de desktopuri, cap cu creer.
  • +1 (1 vot)    
    mare prost americanu ala (Miercuri, 3 decembrie 2008, 17:00)

    hagi [anonim]

    Si cum draq faci tu programare mai desteptule pe touchscreen(nu ca nu as lucra pe asa ceva) ?
    Dar una este sa programezi device-uri cu touchscreen si alta sa tragi de controalere sa le asezi pe ecran...sa fim seriosi...
    ca sa nu mai zic ca ilspeli zilnic ecranul ca se umple de amprente si alte cele
  • 0 (0 voturi)    
    off topic (Miercuri, 3 decembrie 2008, 18:30)

    andrei.b [utilizator]

    Un miliard de mice...! uau, inseamna ca, redistribuit, fiecare chinez a facut unul, mai au inca 500 de milioane si termina tara.
    cum am spus, off topic, nu ma injurati prea tare
  • 0 (0 voturi)    
    disparitia tastaturii si a mouse-ului (Joi, 4 decembrie 2008, 14:21)

    bog [anonim]

    Legat de acest subiect Asta cu disparitia tastaturii si a mausului sunt ciudate. Sunt unii care zic ca o sa vorbim cu calculatorul, o sa-i dam numai comenzi vocale. Ce se intampla cu intimitatea? Cum o sa mai putem folosi chat-ul sau scrie un email daca toata lumea din jurul nostru, cei care sunt prezenti in aceeasi camera vor sti absolut tot. Sau asta vor sa faca? Sa ne lege de aceste dispozitive si sa elimine intimitatea? Vad asa ceva aplicabil doar in institutii pubice, la info kiosk, dar nu si acasa