Internet Explorer are probleme de securitate. Microsoft cauta urgent o solutie

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Marţi, 16 decembrie 2008, 9:18 Economie | IT

Microsoft a anuntat ca va cerceta problema de securitate aparuta la folosirea Internet Explorer - cel mai utilizat browser de internet - si va pregati de urgenta o solutie pentru a rezolva aceasta situatie, relateaza BBC.

Expertii in domeniul IT sustin ca o problema de securitate aparuta in timpul folosirii acestui browse le-ar permite infractorilor sa patrunda in calculatoarele utilizatorilor si sa le fure parolele. Utilizatorii Internet Explorer au fost sfatuiti sa utilizeze alt browser pana cand aceasta chestiune va fi rezolvata. 











4319 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Mda (Marţi, 16 decembrie 2008, 9:32)

    Cristi [anonim]

    Link sau e o minciuna... Sau voi nu stiti de "photo or it never happened?
    • +2 (2 voturi)    
      ...aiurea (Marţi, 16 decembrie 2008, 11:19)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      IE 7(probabil) si windows-ul in general au aproape zilnic probleme de securitate (mai mici sau mai mari) care se corecteaza deasemenea aproape zilnic prin MS update. De altfel problemele de securitate nu le sunt straine nici la google, apple sau alte companii. Stirea ar fi in regula daca s-ar da mai multe detalii, dar cu certa siguranta este in locul nepotrivit, ar trebui probabil sa fie intr-o revista/jurnal de specialitate.
      p.s. e destul de probabil ca pana in momentul acesta problema sa fie deja rezolvata.
      • 0 (0 voturi)    
        Detalii (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:26)

        Dani [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Vezi linkul catre BBC, toata povestea cu declaratiile oficiale ale Microsoft sunt acolo.
  • +7 (7 voturi)    
    :)) (Marţi, 16 decembrie 2008, 9:35)

    Billy Gates [anonim]

    asta da noutate!
    Sa vezi acum panica!!! :))))))))
    "Utilizatorii Internet Explorer au fost sfatuiti sa utilizeze alt browser pana cand aceasta chestiune va fi rezolvata. " :)))))))))))))))))))))
  • +5 (5 voturi)    
    interesant, dar degeaba (Marţi, 16 decembrie 2008, 9:46)

    BK [anonim]

    interesant articol, dar degeaba.
    ma rog, pentru cei care nu se pricep,e suficient, insa se puteau da mai multe detalii, si anume in ce fel se poate intra, cine e si cine nu e protejat, cind se poate intimpla problema respectiva (la accesarea unor site-uiri, la instalarea unor plugin-uri, sau pur si simplu cind deschizi browserul)

    In fine, daca stirea a fost preluata de undeva, se poate indica sursa, si de acolo sigur se poate afal mai multe.
    • 0 (0 voturi)    
      Esti fraier (Marţi, 16 decembrie 2008, 19:36)

      ABD [anonim] i-a raspuns lui BK

      Tu nu stii sa citesti? Bulbuca-ti ochii si o sa vezi un link "BBC" . Dar poate la cata engleza stii ai crezut ca acolo scrie despre Guta.
  • +5 (5 voturi)    
    wow (Marţi, 16 decembrie 2008, 9:49)

    sabertooth [utilizator]

    Ce mai stire.

    IE este el insusi o problema de securitate.
  • +2 (2 voturi)    
    presupun (Marţi, 16 decembrie 2008, 10:01)

    Codruta N [utilizator]

    ... ca sfatul de a folosi "alt browser" este afisat vizibil si mare, in momentul in care deschizi Internet Explorer :-p :)))
  • +2 (2 voturi)    
    Firefox (Marţi, 16 decembrie 2008, 10:30)

    Tommy [utilizator]

    folositi fratilor Firefox. e mult mai bun decat toate celelalte :D.
  • 0 (0 voturi)    
    Cercetati (Marţi, 16 decembrie 2008, 10:42)

    Alin [anonim]

    http://www.microsoft.com/technet/security/advisory/961051.mspx

    inainte sa sariti cu gura ..
  • 0 (0 voturi)    
    Safari (Marţi, 16 decembrie 2008, 10:45)

    Serban [anonim]

    Pana luna trecuta, in mod constant traficul de pe site-ul meu era 50/50 IE cu Firefox. Luna asta in schimb, Safari a rupt tot. Deocamdata are 40% si e pe primul loc. Initial am fost oarecum uimit. Dupa care am downloadat Safari si am ramas tablou cand am vazut ce viteza are. Cine crede ca Chrome e rapid sa incerce Safari. Eu am ramas pe Chrome ca mi se pare mai functional,da' in rest pe cuvantul meu Safai bate tot la viteza.
    • 0 (0 voturi)    
      Safari == Chrome (Marţi, 16 decembrie 2008, 11:42)

      SYA [anonim] i-a raspuns lui Serban

      Si Safari si Chome sunt facute pe aceeasi platforma, WebKit ( made by Apple )
    • 0 (0 voturi)    
      Serios ? (Marţi, 16 decembrie 2008, 11:56)

      Ralf [anonim] i-a raspuns lui Serban

      Si cati utilizatori unici ai pe site din moment ce ai 50/50 IE/FF iar acum Safari are 40% ?
      Nu cumva pana ieri ai avut doar 2 iar acum unul cu Safari a facut si el vreo 2-3 vizite si a dat statistica peste cap ?
    • 0 (0 voturi)    
      Termina cu prostiile (Marţi, 16 decembrie 2008, 16:47)

      Johnny [anonim] i-a raspuns lui Serban

      N-ai nici un site, nu exista asa ceva. Orice NU e Internet Explorer face maximum 30% in total.
      Doar daca n-ai avut doar 2 vizitatori, si din intimplare unul era cu Safari.

      Cum se plateste la voi la Google, inca cautati director?
  • +7 (7 voturi)    
    si pamintul e rotund si se invirte (Marţi, 16 decembrie 2008, 11:38)

    meh [anonim]

    super stire frate. miine poimiine aflam ca apa e uda.

    "ar permite infractorilor sa patrunda in calculatoarele utilizatorilor"

    io am deschis adineauri carcasa si am gasit 3 infractori mici. unu incerca sa desurubeze hard-disk-ul - probabil voia sa fuga cu el, altul era pe placa de baza si sarea coarda cu cablul de alimentare iar al 3-lea isi facea racoare cu ventilatorul de la placa video.
    /

    cit despre microsoft ... softul sau e "swiss cheese". daca nu ma insel in momentul asta sunt cunoscute 3 ZERO DAY vulnerabilities ale produselor M$ - cite o vulnerabilitate la IE, MS SQL Server si OS-ul insusi.

    dar ii astept pe aplaudacii M$ care postau in draci si la alt articol de curind sa sara sa ii apere pe aia care le platesc facturile. sariti baieti, ca vorba aia "dai in IE, dai in mine".
    • +1 (1 vot)    
      Bravo, bre ...... (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:42)

      DRAGOS ESCU [utilizator] i-a raspuns lui meh

      M-ai facut sa rad o jumate de ora .........

      Sanatate!
  • 0 (0 voturi)    
    secretul (Marţi, 16 decembrie 2008, 12:07)

    dfsgsd [anonim]

    este sa nu intrati pe siteuri dubioase, sau daca intrati pe ele, dezactivati cookies, javascript, orice.

    la genul de erori de memory overflow nu cred ca sta mai bine niciun alt browser, doar ca nu isi prea bat capul hackerii cu ei.

    cu un addin de mozilla se puteau citi parolele si alte date safe salvate in memorie

    flashul are destule buguri si e inclus in toate browserele (inclusiv linux)
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Marţi, 16 decembrie 2008, 12:12)

    aa [anonim]

    http://www.info-svc.com/news/2008/12-12/
  • 0 (0 voturi)    
    Safari , Chrome s.a. (Marţi, 16 decembrie 2008, 12:55)

    Robert [anonim]

    Dar dar ti-ai pus problema de ce sunt asa de rapide ?
    Toate browserele astea "rapide" sunt varza la capitolul securitate si compatibilitate ...
  • -1 (1 vot)    
    Tot articolul e o reclama la Chrome (Marţi, 16 decembrie 2008, 16:56)

    MS18 [anonim]

    Evident ca are legatura cu lansarea Chrome. Care oricum e plind e buguri si mai putin sigur ca IE, neavind experienta de atitia ani.
    • 0 (2 voturi)    
      si marmota .... (Marţi, 16 decembrie 2008, 19:37)

      meh [anonim] i-a raspuns lui MS18

      ma intreb cum postezi tu commenturi pe hotnews care folosesc javascript cind tu ulilizezi lynx - banuiesc ca asta utilizezi, ca doar e mai vechi decit IE, deci are mai multa experienta si e mai sigur.
      si de fapt cum dreq se face ca ai net, ca doar folosesti inca scule de silex, ca-s cele mai "cu experienta" si deci mai sigure.

      PS: pt informarea ta generala primul browser a fost mosaic, din care s-a tras netscape, din care s-a tras mozilla, din care s-a tras firefox.

      PPS: te cheama MS18 ? astia la microsoft nici nu va mai lasa sa folositi nume, va dau direct indicative vad.
  • 0 (0 voturi)    
    IE (Joi, 18 decembrie 2008, 18:56)

    Oz [anonim]

    Azi sistemul (Vista) a facut un update de securittate la IE7, oare s-au rezolvat problemele?