Microsoft taie 5.000 de locuri de munca. Calin Tatomir, seful Microsoft Romania: Vom reevalua planurile de crestere a personalului

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 22 ianuarie 2009, 16:44 Economie | IT

Calin Tatomir
Foto: Microsoft
Microsoft Corp care a raportat joi un profit trimestrial sub asteptarile analistilor, a anuntat ca va disponibiliza pana la 5.000 de angajati si ca nu va mai face estimari profituale pentru restul anului fiscal, informeaza Reuters. Seful Microsoft Romania, Calin Tatomir, a declarat pentru HotNews.ro ca filiala din Romania nu este afectata momentan de anuntul grupului, dar ca in urmatoarele 18 luni se va reevalua planul de crestere a personalului.

"Am primit si noi anuntul acum cateva minute. Microsoft Romania nu este deloc afectata de anuntul de locuri de munca eliminate facut astazi de grup, dar intr-adevar in viitorul apropiat, ma refer la urmatoarele 18 luni, vom reevalua partea de cresteri de personal prevazute pentru Romania. Oricum Romania este intr-o faza de crestere", a precizat pentru HotNews.ro, Calin Tatomir.

In decembrie, seful Microsoft Romania spunea ca vrea dublarea locurilor de munca in urmatorii trei ani


Microsoft are in prezent aproape 270 de angajati in Romania, distribuiti aproape egal intre filiala propriu-zisa si centrul de suport. In luna decembrie a anului trecut, filiala romaneasca a Microsoft a revizuit in scadere estimarea privind cresterea cifrei de afaceri in anul fiscal curent, de la 35%, la 20%. Tot atunci, Calin Tatomir, declara ca isi doreste ca in trei ani numarul angajatilor Microsoft in Romania sa se dubleze si crede ca lucrul e realizabil, deoarece criza financiara nu va tine la nesfarsit.

"Visul meu este ca in trei ani sa ajungem la 500 - 600 de angajati. Am tot spus ca aceste turbulente economice nu vor dura la nesfarsit, daca dureaza un an, doi ani sau trei probabil ca visul meu va fi decalat cu aceasta perioada de timp", spunea atunci Tatomir.

Potrivit Reuters, Microsoft a raportat joi un profit de 4,17 miliarde dolari, echivalentul valorii de 47 centi pentru o actiune in al doilea trimestru fiscal, care s-a incheiat pe 31 decembrie 2008, fata de un profit de 4,71 miliarde dolari, sau 50 de centi pe actiune, in perioada similara din anul anterior. Analistii se asteptau la un profit de 49 centi pe actiune.

Veniturile Microsoft au crescut cu 2% pana la 16.63 miliarde dolari, ratand estimarile analistilor privind venituri de 17,1 miliarde dolari.

Pentru a reduce costurile, Microsoft a anuntat ca va elimina, in urmatoarele 18 luni, pana la 5.000 de locuri de munca din divizii precum cercetare si dezvoltare, marketing, vanzari, financiar, juridic, resurse umane si tehnologia informatiei, din care 1.400 de locuri de munca, joi.













VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

2489 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    Si visul meu ... (Joi, 22 ianuarie 2009, 18:00)

    mihaiu [anonim]

    Visul meu este ca in 3 ani sa nationalizam sau sa rascumparam toate industriile acestea "nationale". In felul acesta costurile crizei din strainatate nu ne vor afecta pe noi. Visul meu este ca in mai putin de 3 luni sa apara un partid nou care sa ne reprezinte interesele. Visul meu este ca in 3 zile toti tradatorii neamului romanesc, toti coruptii, escrocii, banditii sa fie prinsi si judecati. Dar visul meu este doar un vis, din care cauza nu se va indeplini.
    • +1 (3 voturi)    
      penibil (Joi, 22 ianuarie 2009, 18:39)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui mihaiu

      amice esti offtopic ...ca sa ma exprim ceva mai civilizat si acest post sa fie publicat :)

      Nu exista industrii nationale iar nationalizarea a adus putine bucurii Romaniei. Continua sa visezi...asa visau si Marx si Engels insa tine pentru tine informatia...intrii in penibil

      Singura industrie dinasta nationala producea niste cotete numite felix. Momentan exista 90% sanse ca mesajul tau sa fi fost scris pe pe un computer produs de banditii aia de la Microsoft :)
      • -1 (1 vot)    
        Mai..cotetz (Joi, 22 ianuarie 2009, 20:29)

        Laur X [anonim] i-a raspuns lui gigel

        Daca esti asa dragutz si ai IQ-ul mare sa imi indici si mie un singur computer produs de Microsoft...
        Se vede ca esti tare in hard si nu in soft :))
  • -1 (3 voturi)    
    Are de unde... (Joi, 22 ianuarie 2009, 18:11)

    Jiji [anonim]

    ... am fost de curand la ei, plin de indieni si chinezi. Are unde sa ii trimita inapoi acasa acum, ii asteapta mama Asia cu bratele deschise.
    • +1 (3 voturi)    
      @Jiji (Joi, 22 ianuarie 2009, 19:39)

      Sneferu [anonim] i-a raspuns lui Jiji

      Si crezi ca romani nu sunt pe acolo? Am fost si eu in sediul lor central in 2007.
      • +1 (1 vot)    
        . (Joi, 22 ianuarie 2009, 20:18)

        Mda [utilizator] i-a raspuns lui Sneferu

        daaa... mai ales romani, desteptii pamantului :))
  • 0 (0 voturi)    
    @gigel (Joi, 22 ianuarie 2009, 20:03)

    mihaiu [anonim]

    Daca doresti sa ma injuri poti sa o faci, nu ma supar. Iti multumesc pentru urarea de a-mi continua visarea. Uite, iti urez si eu ceva. Somn adanc, fara griji si vise !
    • 0 (0 voturi)    
      vise (Joi, 22 ianuarie 2009, 23:29)

      @mihaiu [anonim] i-a raspuns lui mihaiu

      nu te voi injura. Unu pentru ca nu o fac de obicei, doi pentru ca stiu ca o doresti. Somnul si visele creeaza si monstrii nu numai oamenii aceea care ar trebui sa fie liberi visati de un mare politician american. Un vis a fost si visul arian al imperiului de 1000 de ani fara slavi evrei si alte popoare. Un alt vis a fost si acela care a incercat sa ii modeleze pe oameni dupa acelasi sablon, vis care a decis cum trebuie sa se imbrace, cum trebuie sa vorbeasca , si de multe ori cum trebuie sa se simta. Viseaza si cei din somalia la o somalie fara cealalta jumatate de populatie (de etnie diferita). Si tot visand ei nu mai au un guvern cat de cat de vreo 10 ani. In acest timp copiii nu mai viseaza. Ei plang.
  • 0 (2 voturi)    
    NEincredere (Joi, 22 ianuarie 2009, 21:21)

    Gheorghe [anonim]

    Nu-mi inspira nimic bun rangetul corporatist al tipului din poza. O fi pe tipar SUA, dar mie imi inspira o persoana aluinecoasa, cu aspect fizic neingrijit (nebarbierit mai clar !).
    Lui i-e bine, sta si vinde abtzipilduri au 100 -1000-10.000 de euroi.

    Sunt sisteme de operare mulult mai ieftine si de multe ori mai sigure. Nu n-spe patchuri si updateuri.
    DAi banu pe licenta dupa care dai banu pe trafic de net pe updateuri. Nu e fair.
    Produse scumpe si proaste: VISTA ! Bleah !

    Sa dea faliment linistiti ! Cu contractele pe care le au cu onor statul or s-o duca mult si bine capusand in RO.

    Linus si prietenii lui sa traiasca mult, bine si sanatosi !
  • 0 (0 voturi)    
    Calin Tatomir (Joi, 22 ianuarie 2009, 21:24)

    ELECTRONISTUL [anonim]

    Am fost coleg de armata cu Calin Tatomir. Am fost in aceasi companie, in plutoane alaturate.
    Am fost timp de 5 ani, coleg de facultate cu el.
    Era una din beizadelele de nomenclaturisti comunisti. Era prieten foarte bun cu Dan Ceausesu , baiatul lui Ilie Ceausescu.
    Pentru cine nu crede poate sa verifice: Facultatea de Electronica si Telecomunicatii Bucuresti, promotia 1997.
    Calin Tatomir nu este nici pe departe o eminenta cenusie ci tipul de smecheras de bani gata din ziua de azi. Dupa revolutie si-a deschis o taraba intr-un angro din Bucuresti si i-a disparut instantaneu prietenia cu Dan Ceausescu. L-am intalnit in 90 in acel angro din Baneasa si l-am intrebat ce mai face Dan Ceausescu. Mi-s spus: da-l dracului.
    Ulterior am auzit ca a ajuns mare manager la nu stiu ce firma iar dupa aia mare manager la Microsoft Romania
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Vineri, 23 ianuarie 2009, 7:50)

      Vanatoru [utilizator] i-a raspuns lui ELECTRONISTUL

      Si ce? Esti invidios?

      Oricum a fost mult mai destept ca tine daca a ajuns acolo...keep on dreaming baby cu "eminentele cenusii" :))