Cuplul care a dat Google in judecata din cauza Street View a pierdut procesul

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 19 februarie 2009, 13:28 Economie | IT

Un judecator federal a dat dreptate Google, dupa ce compania fusese chemata in instanta de un cuplu din Pittsburgh care a reclamat violarea intimitatii, dupa ce imaginea casei personale a aparut pe aplicatia Street View. Judecatorul a spus ca familia si-a facut mai mult rau iesind in public cu aceasta plangere si in orice caz, intimitatea nu le-a fost lezata asa rau, noteaza BBC.

Christine si Aaron Boring au dat Google in judecata, dupa ce casa le-a aparut pe programul Street View care ofera imagini 360 de grade la nivelul strazi dintr-o multime de orase din SUA, Europa, Asia si Australia. Cuplul a acuzat Google ca le-a violat intimitatea si s-a comportat intr-un mod neglijent.

Judecatorul federal Amy Reynolds a dat dreptate gigantului web, pe motiv ca sotii Boring ar fi avut alte mijloace pentru a-si proteja intimitatea, insa nu le-au folosit, iar iesind public cu acuzatiile si-au facut mai mult rau, din moment ce imaginea casei lor a fost republicata de nenumarate ori.

Cuplul cerea 25.000 de dolari despagubire, Google spune ca ia masuri pentru protejarea intimitatii in Street View, mascand fetele oamenilor si numerele automobilelor, insa subliniaza ca tehnologia satelitara din prezent face ca astazi nici macar in desert sa nu existe intimitate 100%.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2835 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Deja (Joi, 19 februarie 2009, 13:53)

    marius [anonim]

    toti smecherii dau in judecata tot ce apuca, da' de pica ceva...
  • +3 (3 voturi)    
    da nu vedeti cum ii cheama (Joi, 19 februarie 2009, 14:29)

    vade [anonim]

    "boring" inseamna ca se plictisesc rau de tot
    • +1 (1 vot)    
      Boring vs. Bored (Joi, 19 februarie 2009, 15:35)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui vade

      Boring, adica sunt plictisitori. Daca ar fi fost plictisiti ar fi fost "bored".
      Se spune "I'm bored" (sunt plictisit) si nu "I'm boring" (sunt plictisitor).
      • 0 (0 voturi)    
        Boring => Bored (Joi, 19 februarie 2009, 15:50)

        Adrian B [anonim] i-a raspuns lui Marius

        Da, dar traiesc impreuna, deci se plictisesc unul pe celalalt. Sunt Boring, in consecinta bored.
      • 0 (0 voturi)    
        Ete na! (Vineri, 20 februarie 2009, 13:21)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui Marius

        Daca amandoi is boring, inseamna ca unu' il plictiseste pe alalalt, asa ca-s si bored amandoi.
        • 0 (0 voturi)    
          Limba Romana si pe urma Limba Engleza ! (Marţi, 26 aprilie 2011, 5:31)

          Limba Romana [anonim] i-a raspuns lui Eu

          "Daca amandoi is boring, inseamna ca unu' il plictiseste pe alalalt, asa ca-s si bored amandoi." mai exact --> "Daca amandoi is ..."
          se spune Daca amandoi SUNT !!!! nu is !
          Dar tu probabil esti din o zona rurala !
  • +3 (3 voturi)    
    Noi ce facem... (Joi, 19 februarie 2009, 14:35)

    EmuS [anonim]

    intrati pe norc.ro, daca stati in marile orasa... sa va vedeti casele... ce face ii dam in judecata.. ori ba...
    mie chiar imi place proiectul... e un pas inainte...
    • 0 (0 voturi)    
      intimitate (Joi, 19 februarie 2009, 16:11)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui EmuS

      Sustin dreptul la intimitate dar trebuie sa ne dam seama si de limitele lui.
      De cele mai multe ori cand faci o fotografie intr-o zona locuita prinzi in ea si o parte din casa/blocul etc. cuiva.
      Ai violat dreptul la intimitate al proprietarului casei respective? dar daca o pui pe net?
      eu cred ca raspunsul ar trebui sa fie nu la ambele intrebari

      si mie imi place norc
      • 0 (0 voturi)    
        @paulR (Joi, 19 februarie 2009, 16:49)

        dodu [anonim] i-a raspuns lui PaulR

        verifica pe NORC.ro
        sa vezi acolo detalii
        • 0 (0 voturi)    
          ce anume (Joi, 19 februarie 2009, 17:07)

          PaulR [utilizator] i-a raspuns lui dodu

          Ce sa verific? am vazut ca fetele oamenilor si numerele masinilor sunt acoperite ('blurate')
          • 0 (0 voturi)    
            da si nu (Joi, 19 februarie 2009, 17:35)

            gigel [anonim] i-a raspuns lui PaulR

            mai sint si scapari, numere de inmatriculare sau fete care nu-s blurate
          • 0 (0 voturi)    
            mai exact...? (Joi, 19 februarie 2009, 22:10)

            moroshan_K [anonim] i-a raspuns lui PaulR

            Da' de ce chiar FETELE? De ce nu Baietii?
            (ok ok , stiu de diacriticele de pe Net, da' iese fain jocul asta de cuvinte). LOL! - respect!
  • 0 (0 voturi)    
    Norc.ro si gainarul parlamentar (Vineri, 3 aprilie 2009, 14:39)

    Marin Puscasu Zburator [anonim]

    Chiar m-am bucurat cand a aparut "Street view" si pt Romania datorita muncii celor de la norc.ro.

    Dar sunt curios - date fiind prevederile din magaria prezentata ca si proiect al noului cod penal (nu ai voie sa prezinti imagini cu exteriorul locuintelor), daca se aproba (si rezista la Curtea Constitutionala), Norc va trebui sa renunte la munca pe care a facut-o pentru Romania?....

    Ca altfel numai in Bucuresti ar fi probabil vreo 2 milioane de cazuri de incalcare a legii... :-p