Hackerul roman care a spart site-ul Kaspersky recidiveaza si cu Symantec

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 20 februarie 2009, 11:09 Economie | IT

Hackerul roman care-si spune unu recidiveaza si, dupa ce recent a spart site-ul Kaspersky si cel al unui partener portughez al BitDefender, sustine acum ca a patruns pe site-ul Symantec. Unu spune ca a profitat de o vulnerabilitate si a avut acces la date private, Symantec a retras si apoi modificat sectiunea site-ului care a fost afectata, insa spune ca datele private nu au fost in pericol si nu e o problema de securitate, noteaza PC World. Acelasi hacker sustine ca a spart si site-ul ziarului International Herald Tribune.

Unu sustine ca a gasit o vulnerabilitate pe o sectiune a site-ului Symantec - producatorul Norton Antivirus - unde partenerii pot descarca materiale de marketing. Hackerul a spus ca aceasta i-a permis accesul la baze de date confidentiale si observa cu ironie ca era vorba de o pagina in care se promovau programe care ar trebui sa ofere securitate, precum Norton Antivirus.

Symantesc admite ca sunt ceva probleme, insa spune ca acel bug nu poate fi exploatat pentru a permite accesul la baze de date.

Symantec a modificat sectiunea afectata, dar spune ca nu e vorba de o problema de securitate. PC World noteaza ca intamplarea, chiar daca e mult mai putin grava decat pare la prima vedere, poate afecta imaginea companiei.

Unu sustine ca a profitat de o vulnerabilitate si a putut sparge si site-ul cotidianului International Herald Tribune. El sustine ca a profitat de un parametru nesecurizat si a putut avea acces la un tabel cu parole a 161 de persoane care lucreaza sau colaboreaza cu publicatia, scrie darkreading.com.

IHT informeaza ca erorile au fost rezolvate dar a admis ca date sensibile au fost expuse.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

10689 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    symantec (Vineri, 20 februarie 2009, 11:32)

    pamfil [anonim]

    pentesting-urile astea facute asa...."pro bono" nu sunt sanatoase, in sensul ca vor face nimic altceva decat sa le aduc probeme cu justitia celor ce verifaca sa vada daca "ai usa deschisa la casa si pe urma striga pe toata scara ca la apartamentul X e usa deschisa"
    Legislatia romana pedepseste atat tentativa cat si atacul in sine.
    CAPITOLUL III
    Infractiuni si contraventii
    SECTIUNEA 1
    Infractiuni contra confidentialitãtii si integritãtii datelor si sistemelor informatice
    Art. 42. - (1) Accesul, fãrã drept, la un sistem informatic constituie infractiune si se pedepseste cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendã.
    (2) Fapta prevãzutã la alin. (1), sãvârsitã în scopul obtinerii de date informatice, se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
    ......................................................................
    Art. 47. - Tentativa infractiunilor prevãzute la art. 42-46 se pedepseste.
    • +2 (2 voturi)    
      Prostia ar trebui interzisa prin lege (Vineri, 20 februarie 2009, 13:11)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui pamfil

      Dar care crezi ca va fi rezultatul?

      In alta ordine de idei, daca eu vad ca ti-ai lasat geamurile deschise la casa si ma ridic pe varfuri si ma uit la tine in casa si vad ca mai ai si seiful deschis in laturi si te sun si-ti zic sa-ti inchizi ferestrele nu cred ca am facut nimic rau (evident ca o sa rad cu prietenii de cat de prost esti sa-ti lasi valorile la indemana hotilor, cred ca am acest drept. nu?).
      • 0 (2 voturi)    
        Prostia ar trebui interzisa prin lege (Vineri, 20 februarie 2009, 13:56)

        pamfil [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        nu mi-am lasat geamurile larg deschise.tu esti cel care verifica daca sunt inchise sau doar aparent inchise.asta este diferenta.Plus ca nu te-a rugat nimeni sa verifici daca le-am inchis sau nu.Daca te-as fi rugat atunci stateam altfel.Nu am mai fi avut discutiile astea in contradictoriu.Situatia ar fi stat altfel:eu nu stiam daca am geamurile inchise sau nu si te rugam pe tine sa verifici.
        • +2 (2 voturi)    
          Corect... (Vineri, 20 februarie 2009, 14:19)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui pamfil

          Nu l-ai rugat pe hackerul bun-samaritean (iti dai seama ce usor era sa mai puna un "; drop database x -- ") el ti-a facut serviciul asta, sau mai bine zis a facut serviciul asta clientilor tai pentru ca TU NU AI FOST IN STARE sa-l faci.

          Dar exemplul meu nu a fost prea reusit.
          Pentru ca hackerul nu s-a uitat intr-un loc privat ci unul PUBLIC.

          Sigur ca respectivele companii sufera la capitolul imagine, DAR hackerul nostru nu poate sa verifice toate site-urile de pe internet daca sunt vulnerabile; daca face public ca producatorii de antivirusi sunt vulnerabili, automat expunerea mediatica va fi mare, programatorii vor fi mult mai atenti in viitor la aspectele legate de securitate si toata lumea e fericita (mai putin compania in cauza evident).

          Nu e legal ce-au facut dar bine/moral in mod cert e.
          • +1 (1 vot)    
            multumesc (Vineri, 20 februarie 2009, 16:12)

            pamfil [anonim] i-a raspuns lui Anonim

            Se pare ca nu reusim sa cadem de acord in ceea ce priveste legitimitatea sau nu a actiunilor celor de la hackersblog.
            Dar asta e, ar fi "boring" daca am cadea de acord la toate lucrurile care ni se intampla sau citim despre ele.
            Multumesc ca am reusit amandoi sa ramanem decenti si sa folosim un limbaj "general acceptat", fara sa ne jignim sau mai stiu eu ce.De urmarit :sa vedem daca cei "defaced" vor avea sau nu vreo reactie, si am refer aici la vreo initiativa judecatoreasca impotriva celor de la hackersblog.
          • 0 (0 voturi)    
            cred ca e legal (Vineri, 20 februarie 2009, 16:55)

            Razvan [anonim] i-a raspuns lui Anonim

            Nu a folosit nici un fel de tehnica nemaipomenita... pur si simplu a dat cateva comenzi SQL ...
            nu a verificat porturi, nu a incercat generari automate de parole etc...
            ce a facut el nu cred ca poate fi demonstrat prin altceva decat faptul ca el se lauda:D
          • 0 (0 voturi)    
            O chestiune de etica (Vineri, 20 februarie 2009, 18:34)

            caligula [anonim] i-a raspuns lui Anonim

            A sparge un site poate fi considerat un lucru bun sau unul rau depinzand de etica fiecaruia. Desigur etica de munca si coruptia sunt criterii importante atunci cand o companie se gandeste sa angajeze mana de lucru intr-o tara. Stiu un caz in care Polonia a aleasa ca tara de extindere dupa o incercare de a deschide o filiala in Romania. Apropos... nu prea am auzit de hackeri polonezi...
      • -1 (1 vot)    
        re: prostia ar trebui interzisa prin lege (Vineri, 20 februarie 2009, 14:14)

        Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        Cind impingi geamurile casei unui politist sa vezi daca sint incuiate, intri in casa, deschizi seiful apoi iesi afara si spui tuturor ca omu nu are mai nimic in seif se cheama infractiune si se pedepseste prin lege :-)
        • +3 (3 voturi)    
          :) (Vineri, 20 februarie 2009, 14:32)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui Dan D.

          Da, dar mai corect ar fi: "cand impingi geamurile banicii vezi ca nu sunt incuiate, intri in banca, gasesti seiful deschis, poti sa furi din banii clientilor" -- intr-adevar se cheama infractiune (evident diferita de cea in care ai fi fuart banii clientilor) dar cred ca clientii au dreptul sa stie cat de bine are banca grija de banii lor, nu crezi?
    • 0 (0 voturi)    
      despre acest Unu (Vineri, 20 februarie 2009, 16:52)

      hephaistos [anonim] i-a raspuns lui pamfil

      Baiatul asta este are 2 fete, una in care face pe whitehat-ul si alta in care favorizeaza anumiti cunoscuti care au alte indeletniciri prin care ni s-a dus faima in lume.
      Este asociat cu un interlop cunoscut aka Stanici, dar asta este alta mancare de peste. Multi vad putini cunosc. Asa ca ar fi bine sa nu mai faca pe prea-curatul.
  • -1 (5 voturi)    
    Intrebare (Vineri, 20 februarie 2009, 11:42)

    Dana [anonim]

    De unde stie Hotnews aceasta informatie? A dat hackerul comunicatd e presa sau discutati pe messenger? Poate clarificati sursa informatiei.
    • +3 (3 voturi)    
      daca (Vineri, 20 februarie 2009, 11:49)

      unu+doi [anonim] i-a raspuns lui Dana

      daca ai fi accesat darkreading.com, ai fi gasit acolo un link catre un blog( separate blog), in care, - poate o sa ti se para socant - sunt screenshoturile hakerului de mai sus.
      • 0 (0 voturi)    
        nu zau (Vineri, 20 februarie 2009, 19:43)

        Dana [anonim] i-a raspuns lui unu+doi

        Da ..... uite ca nu imi permit sa pierd timpul sa caut informatii despre oameni care nu au respect fata de lege ........ mare chestie ca unii se cred mai destepti......si pana la urma de ce e stire????
    • 0 (0 voturi)    
      hackersblog punct org (Vineri, 20 februarie 2009, 11:49)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Dana

      Da, dar nu era vorba despre nici un bug care sa poata fi exploatat.
      • 0 (0 voturi)    
        m-am inselat :) (Vineri, 20 februarie 2009, 12:37)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        De fapt se putea exploata :)
  • 0 (0 voturi)    
    se posteaza pe un blog toate "reusitele" (Vineri, 20 februarie 2009, 11:53)

    Drax [anonim]

    http://hackersblog.org/2009/02/18/emeasymanteccom-vulnerabil-la-blind-sql-injection/
  • 0 (2 voturi)    
    comparatie (Vineri, 20 februarie 2009, 12:13)

    srpc [utilizator]

    utilitatea acestor hackeri pt. informatica e la fel de nemaipomenita ca si a burnout-urilor pt arta sofatului.
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Vineri, 20 februarie 2009, 12:40)

      bk [anonim] i-a raspuns lui srpc

      trebuie sa fie totusi si un domeniu in care niste pusti fara alta ocupatie sa se dea rotunzi.
    • +5 (5 voturi)    
      Utilitatea ACESTOR hackeri este MAXIMA (Vineri, 20 februarie 2009, 12:42)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui srpc

      Acesti hackeri expun anumite vulnerabilitati.
      Fara ei nu s-ar face tam-tam, fara ei hackerii black-hat ar avea o viata mult mai usoara in a-ti fura datele personale/ card de credit sau mai stiu eu ce.

      Ca o paralela: acesti hackeri sunt cei care descopera un virus, nu cei care-l creeaza/exploateaza.

      Vulnerabilitatile sunt acolo, fie ca ACESTI hackeri le fac publice fie ca nu le fac publice.
      Daca ei nu le-ar face publice, nu ar fi remediate si ar fi folosite de alti hackeri.
      Cred ca companiile vizate ar trebui sa le multumeasca nu sa se gandeasca la masuri legale impotriva lor (sigur ca e mai usturatoare lovitura in imagine decat faptul ca proprii clienti pot sa aiba de suferit).
      • -1 (1 vot)    
        Utilitatea ACESTOR hackeri este MAXIMA (Vineri, 20 februarie 2009, 13:10)

        pamfil [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        esti balckhat in momentul in care verifici daca 1'and 1=1.nu stie nimeni ce au facut ei mai departe de screenshot-urile alea(dump-uri la db,alterarea aplicatiilor download-abile,etc).Plus ca nu i-a rugat nimeni sa se uite daca site-ul e vulnerabil la "injectii".sau faptul ca ei au facut publica vulnerabilitatea (ceea ce nu le-a cerut nimeni) ii transforma in baieti buni?
        Ca sa intelegi mai bine:una este sa arat (in principiu) ca implementarea SSL nu este atat de sigura pe cat se parea si alta este sa ma folosesc de aceasta implementare defectuoasa pentru a decripta sesiunea SSL initiata intre tine si site-ul de internet banking al bancii tale.
        • +3 (3 voturi)    
          Whitehat vs. blackhat (Vineri, 20 februarie 2009, 14:25)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui pamfil

          "esti balckhat in momentul in care verifici daca 1'and 1=1"

          Blackhat esti in momentul in care FURI parole/date personale (faptul ca le-ai accesat si cenzurat nu inseamna ca te-ai FOLOSIT de ele ci doar ca ai demonstrat ca se poate).

          Am mai zis si repet, tu nu l-ai rugat sa verifice, nu ai verificat nici tu, desi aveai responsabilitatea sa faci asta, el cu toate astea a facut-o spre binele tau/al clientilor tai.

          In afara de imagine sifonata companiile respective nu au nimic de reprosat.
          • -1 (1 vot)    
            Whitehat vs. blackhat (Vineri, 20 februarie 2009, 15:08)

            pamfil [anonim] i-a raspuns lui Anonim

            atata timp cat accesul la acele informatii este facut fara un acord de ambele parti,ma aflu sub incidenta legii.Cum nu cred ca oamenii astia au avut acordul in scris, specificandu-se clar ce si cum au voie sa testeze, si ei se afla sub incidenta legii.
            Responsabilitatea mea de a verifica vulnerabilitatile site-ului nu este obligatorie ca sa imi desfasor activitatea.Dar pentru a imi crea o imagine mai buna pot sa adopt niste standarde si norme in ceea ce priveste securitatea prezentei mele in internet in raport cu datele clientilor pe care le gestionez.Au facut sau nu au facut asta nu conteaza.Asta nu face decat sa aduga ceva "shiny" la imaginea mea corporate.Dar ideea in sine este aceasi:nu ai voie sa ma "pipai".E ca si cum pui mana pe cineva sa iti seama daca e barbat sau femeie.Fara acordul meu, este hartuire sau abuz sau mai stiu eu ce o fi.
            pentru cei interesati, "responsible disclosure": http://www.sans.org/reading_room/whitepapers/threats/how_do_we_define_responsible_disclosure_932
    • +1 (3 voturi)    
      Hai ca esti cazut in cap... (Vineri, 20 februarie 2009, 13:27)

      ecstasy2000 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Cum este si legea dealtfel!!!

      Adica oamenii ne-arata ce brese de securitate exista in sisteme si tot ei sunt vinovati? Cei care-au construit sistemele n-au nici o vina?

      Mai ma lesi...

      Da, oamenii astia sunt utili, chiar foarte utili!

      Ce sa stii tu!
  • -3 (5 voturi)    
    (cascat, cu mana la gura...) (Vineri, 20 februarie 2009, 12:27)

    Html [anonim]

    Asa..., si?
    • +5 (5 voturi)    
      Kasparesky, Bitdefender, Symantec iti zic ceva? (Vineri, 20 februarie 2009, 12:46)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Html

      Sunt firme mari care cica iti protejeaza tie securitatea, dar nu sunt in stare sa-si protejeze propriile site-uri.


      • 0 (2 voturi)    
        Asa..., si? daca nu era roman, mai era stire? (Vineri, 20 februarie 2009, 13:36)

        Html [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        (nimic intersant, doar cascat din nou, dati va rog un minus ca sa nu se vada)
  • 0 (2 voturi)    
    mare scofala (Vineri, 20 februarie 2009, 12:35)

    bk [anonim]

    ca un hacker roman a "spart" nu stiu ce site, facut de niste indieni amariti, care si-au bagat picioarele in acel proiect, mai ales ca erau platiti cu citiva dolari / ora.

    voi aveti idee cum se fac proiectele astea? cind clientul vrea rezultate si daca vede ceva frumos pe ecran, nu il mai intereseaza ce e dedesupt? iaar daca se poate sa fie si frumos pe ecran, si ieftin, de ce nu?

    oricum, sa fi hacker de sql injection nu e mare briza. cauta pe net, sql injection tutorial, gasesti pagini cum se face, cu tot felul de cazuri.
    mai trebuie sa iti faci un mic programel, care sa incerce toate acele cazuri, pe rind, ca doar nu o sta hackerul sa le incerce de mina, si gata. sau daca esti lenes, cauti programe gata facute, ca sunt si din alea, desi alea s-ar putea sa iti lase in propriul sistem gauri ;-)

    deci, lasati laudele pentru amariti care se dau rotunzi pe bloguri.
    odaca ce ce fac ei e cam ilegal, plus ca suna a lauda (daca era hacker adevarat, ii informa pe cei pe care i-a spart, si apoi astepta sa isi repare problemele)
    • +1 (1 vot)    
      mare, intr-adevar (Vineri, 20 februarie 2009, 13:07)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui bk

      Ia fa tu un mic program care sa testeze toate cazurile alea!
      Se vede ca habar nu ai ce zici.

      Exista intr-adevar programe care automatizeaza 99% din proces, DUPA ce ai descoperit un parametru vulnerabil (chiar daca testezi automat, tot trebuie sa-i zici programului cum sa discrimineze intre un rezultat valid si unul de eroare, exceptie cazurile foarte simple)
      • 0 (0 voturi)    
        Da' da el nu stie asta... (Vineri, 20 februarie 2009, 13:25)

        ecstasy2000 [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        El este alt frustrat care gandeste ca strugurii aia la care n-ajunge sunt acrii!
        • +3 (3 voturi)    
          Se scrie corect 'acriii' -mama ei de gramatica :-) (Vineri, 20 februarie 2009, 13:41)

          Html [anonim] i-a raspuns lui ecstasy2000

          no comment
          • -1 (1 vot)    
            Hmmmm (Vineri, 20 februarie 2009, 13:59)

            Moofa [utilizator] i-a raspuns lui Html

            Ma... tu vorbesti serios ???

            Si probabil "copiii" se scrie "copiiii" la tine in manual?

            Si mai on-topic.

            Pana la urma uite asa evolueaza lucrurile in domeniul asta. Data viitoare firmele pagubite o sa dea o atentie sporita la angajari/contractari.
            • 0 (0 voturi)    
              Destepti mici (Vineri, 20 februarie 2009, 15:06)

              Cristian X [utilizator] i-a raspuns lui Moofa

              Cred ca este cu un singur "i". Da nah, suntem mai interesanti asa si pe forum putem sa parem mai inteligenti decat suntem in realitate, mama ei de tehnologie.
  • +1 (1 vot)    
    de ce o fac? (Vineri, 20 februarie 2009, 19:50)

    roland [anonim]

    poate ei se amagesc ca o fac pentru binele umanitatii dar nu cred ca se aplica in acest caz

    ei o fac pentru faima (si/sau alte castiguri poate chiar materiale)

    doar cineva care se chinuie sa gaseasca o vulnerabilitate in ceva soft si apoi o raporteaza producatorului fara a cere recompensa si fara a se lauda in exterior poate sa zica ca face un bine.

    si apoi, sa strici e usor, mai greu e sa construiesti

    daca chiar au nevoie de un "challenge" ar trebui sa faca ei o aplicatie de la zero si care sa nu contina vulnerabilitati si ca sa fie si mai interesant, aplicatia trebuie sa fie utila, sa arate bine si sa fie facuta in timp cat mai scurt :)
  • 0 (0 voturi)    
    Hacker a spart ... ce a spart? hahahaha (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 0:26)

    DOI [anonim]

    Omule care ai scris articolul. Habar nu ai despre ce vb. Ce insemna la tine a spart saitu? A sters niste fraze de pe un site asta inseamna la tine ca spart site-ul si a accesat baza de date confidentiale ..hahahaha esti mic si prost asta esti. Iar pentru toti care scriu pe aici bravo esti un geniu ...ceea ce face UNU pur si simplu are prea mult timp liber iar algoritmele pe care le foloseste sunt binecunoscute de ceva vreme numindu-se blind sql injection. Nu stiu ce tot se mandresc Romanii cu Hackeri pentru ca nici unu nu a realizat un exploit adevarat toate vin tot de la Americani, da la noi e precum criza tot ce se face in America ajunge si la noi peste 1 an si lumea zice ca e nou :P . http://en.wikipedia.org/wiki/SQL_injection
  • 0 (0 voturi)    
    dar daca? (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 1:02)

    o0o [anonim]

    Daca eu cumpar o paine de la un magazin am voie sa ma uit daca brutarul are par pe piept? Daca eu cumpar un produs Symantec, am voie sa le testez site-urile de unde-mi iau update-urile? k poate-s infectate... Sau daca nu eu am cumparat produsul de la ei - ci un prieten noob ce m-a rugat sa-i satifcac curiozitatea... Apropos - numai hotii se sperie de ascultarea telefoanelor...
  • 0 (0 voturi)    
    Credeti in coincidente? (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 2:21)

    george [anonim]

    Nu stiu ce ma face sa cred ca exista o stransa legatura intre ,,hackerul roman care a spart site-ul Kaspersky" si care "recidiveaza si cu Symantec " si faptul ca stau la 2.20 noaptea sa caut pe net o cheie pentru antivirus...
  • 0 (0 voturi)    
    Hai sa ne facem publicitate negativa (Duminică, 22 februarie 2009, 1:45)

    Aya [anonim]

    ca nu avem si asa destula....
    Atata stim noi sa facem? - rele?
    N-ati putea face si ceva bun cu cunostintele voastre??
  • 0 (0 voturi)    
    Securitatea pasapoartelor biometrice (Duminică, 22 februarie 2009, 13:39)

    Mihai3 [utilizator]

    Daca exista hackeri care sparg coduri ale unor site-uri precum Kaspersky, BitDefender si Symantec, ce pretentii sa avem la securitatea pasapoartelor, permiselor auto sau cartilor de identitate biometrice?
    Securitatea lor e nula.
  • 0 (0 voturi)    
    Bitdefender-softwin fura banii pe servicii proaste (Vineri, 20 martie 2009, 16:08)

    ianosh [anonim]

    Auziti un banc nou...

    Bitdefender-ul este antivirusul ce elibereaza pushcariasii pe magheru !!! :))))))


    fratilor...softwin primeste bani pe licentele astea de la statul roman...si ca sa ce ?!?!? sa eliberam pushcariashii sau sa ii lasam in libertate pentru ca n avem un soft antivirus performant ??? RUSINE bitdefender...

    In plus de asta... bitdefender-ul merge fff prost in sistemul de retelistica dintre calculatoare si de filesharing. halal sistem antivirus.
  • 0 (0 voturi)    
    Mircea Micle (Vineri, 20 martie 2009, 16:13)

    softwin - o gluma proasta [anonim]

    Softwin...firma ce a dezvoltat pachetul de antivirus bitdefender are o bila neagra, privind lobby-ul romanesc. Se tot aduc acuze, in dreapta si in stanga in privinta tunurilor date pe contractele grase.

    Uitati o dovada pentru caracatita, softwin-bitdefender- Mircea Micle.

    "Fost angajat al acestei firme, perioada in care facuse lobby pe langa Ministerul Administratiei si Internelor pentru a prinde o felie cat mai groasa din contractul EADS, actualul ministru a incercat dirijarea spre Softwin a contractelor guvernamentale legate de realizarea Sistemului Educational Informatizat."

    sursa: http://www.hotnews.ro/stiri-presa_regionala_arhiva-1734856-ascunde-mircea-miclea.htm

    Rusine softwin !!!