Nokia ia in calcul productia de laptop-uri

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 26 februarie 2009, 10:44 Economie | IT

Nokia - cel mai mare producator de telefoane mobile - ia in considerare posibilitatea de a produce laptop-uri, a declarat CEO-ul companiei, la televiziunea finlandeza YLE, relateaza Reuters.

Olli-Pekka Kallasvuo, CEO al Nokia, a confirmat ca ia in considerare posibilitatea ca Nokia sa construiasca in viitor laptop-uri. De la sfarsitul anului trecut au aparut primele zvonuri despre intentiile Nokia, dar comentariile lui Kallasvuo sunt primele confirmari din partea companiei.

Seful Nokia a spus ca telefoanele si PC-urile au tot mai multe in comun, converg in tot mai multe feluri si o dovada este faptul ca o multime de oameni iau pentru prima oara contact cu internetul pe telefonul mobil, nu pe PC.

Nu e o surpriza faptul ca Nokia vrea sa intre in segmentul laptop-urilor, mai ales ca multi operatori de telefonie mobila vand laptop-uri alaturi de diferite tipuri de abonamente, lucru de care Nokia ar putea profita, crede Ben Wood, director de cercetare la CCS Insight.

Industria mondiala a PC-urilor a inceput sa simta si ea efectele crizei si doar segmentul mini-laptop-urilor creste sustinut.    


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1802 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    copiaza modele! (Joi, 26 februarie 2009, 11:19)

    darthmaul [anonim]

    Nokia vra sa copieze modelul Apple!?
    • -1 (5 voturi)    
      ??? (Joi, 26 februarie 2009, 12:11)

      yo [anonim] i-a raspuns lui darthmaul

      Asaaaa ... si ???
      Nu e normal (chiar sa copieze) pt ca e un nume la nivel mondial si are oricum o piata asigurata ???
      • +1 (1 vot)    
        Cam tarziu (Joi, 26 februarie 2009, 13:49)

        Flavian [anonim] i-a raspuns lui yo

        Cam tarziu mai baieti.

        De cand va batea lumea la cap sa faceti touch screenuri si WM-uri ca HTC sau Asus fac asta de ani buni dar n-au marketingul la fel de bun ca Nokia.

        A trebuit sa vina Apple sa scoata o jucarie copiata dupa Eten X500, cu dotari mai slabe, dar un meniu mai bun si un marketing de nota 20 ca sa priceapa si Nokia ce vrea lumea.
  • 0 (2 voturi)    
    Wi-Fi, WiMAX? (Joi, 26 februarie 2009, 11:53)

    Alx MAX [anonim]

    Care va fi viitorul Wi-Fi şi WiMAX dacă Nokia va fabrica laptopuri cu tehnologie 3G, 4G integrată (după ei se vor lua şi alţii)?
    • +4 (4 voturi)    
      din ce stiu eu.. (Joi, 26 februarie 2009, 12:32)

      jiji becali [anonim] i-a raspuns lui Alx MAX

      WiMax este dead-end...
      Wi-Fi e deja in piata si slabe sanse sa mai dispara... AP de 3G si 4G nu cred ca vei avea; deci intre x_G si Wi_x e diferenta de concept...
  • +4 (4 voturi)    
    OK (Joi, 26 februarie 2009, 12:31)

    un roman [utilizator]

    Dar sa fie de calitate NOKIA si nu plasticuri ca si majoritatea telefoanelor pe care le vand acum.
    • +1 (1 vot)    
      calitate (Joi, 26 februarie 2009, 15:54)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui un roman

      o sa fie si calitate, dar degeaba, ca n-o sa-ti mai dea banca credit sa-ti iei telefon ca si pina acum :))
  • 0 (0 voturi)    
    daca va aduceti aminte (Joi, 26 februarie 2009, 13:36)

    mircea [anonim]

    existau televizoare nokia mai pe vremuri....

    multa bafta nokia in noul biz.
  • 0 (0 voturi)    
    Ideea este buna! (Joi, 26 februarie 2009, 14:38)

    Propunere [anonim]

    Cea mai buna ideea ar fi sa faca laptopuri cu Symbian, ar rupe piata. Imaginati-va un laptop cat un eee dar care merge REPEDE.
    • +1 (1 vot)    
      Ai plesnit-o! (Joi, 26 februarie 2009, 16:18)

      BEDE [anonim] i-a raspuns lui Propunere

      Un E50 cu Symbian se misca mai prost decat un HTC S310 cu Windows Mobile.
      Daca symbian ar fi asa de grozav, de ce oare nu s-a pus pana acum Symbian pe laltop-uri.
      Regula: pe laptop sau PC ori este Windows, ori este un fel de Linux.