20 de ani de World Wide Web

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 13 martie 2009, 18:20 Economie | IT

Vineri s-a marcat la Geneva implinirea a doua decenii de cand Tim Berners-Lee si colegii sai de la institutul CERN din Geneva au pus bazele World Wide Web-ului (www) fara de care dezvoltarea fantastica a internetului din prezent nu ar fi fost posibila. Creatorii www sunt uimiti de cat de mult s-au dezvoltat unele lucruri, dar si nemultumiti de altele, insa marele merit este ca au anticipat ca web-ul are un potential imens.

Tim Berners-Lee si colaboratorii de CERN, cum ar fi Robert Cailliau, gandisera initial reteaua pentru a ajuta mii de oameni de stiinta din lume sa tina legatura. Acum doua decenii, tanarul Berners-Lee i-a inmanat sefului sau o lucrare cu titlul "Managementul Informatiilor, o propunere". Seful a catalogat lucrarea ca fiind "vaga, dar extrem de interesanta" dar a dat unda verde pentru ca propunerile din ea sa fie puse in practica.

Berners-Lee si Cailliau au pus bazele limbajului hipertext ce sta la baza http-ului din adresele web si au pus la punct primul browser web, in octombrie 1990.

"Astazi se vorbeste despre bloguri si altele, exact asta faceam noi in 1990, nu e nicio diferenta", a declarat Cailliau, citat de postul elvetian de radio RSR.

Tehnologia www a putut fi folosita pe scara larga din 1991, iar CERN a decis sa nu ceara bani de la cei care urmau a folosi tehnologia creata in Elvetia.

Cailliau se minuneaza de amploarea luata de Wikipedia si de modul extrem de usor prin care cunostiintele pot fi impartasite, dar nu si-ar fi imaginat niciodata ca motoarele de cautare vor deveni atat de puternice: "Un motor de cautare e extrem de centralizat, in timp ce web-ul e foarte descentralizat".

Cailliau mai spune ca sunt lucruri care nu ii plac la web in prezent, problemele legate de identitate si de protectie a copiilor in fata unor informatii sensibile.

Lynn St. Amour, sef al Internet Society spune, citat de AFP, ca web-ul este adesea confundat in mod eronat cu internetul "Internetul este o retea vasta de retele, interconectate in mod fizic in multe feluri, dar toate vorbesc aceeasi limba (...) Web-ul este una singura, dar cea mai importanta si influenta - dintre toate aplicatiile care ruleaza pe internet.


Citeste mai multe despre   











2974 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    NexT (Vineri, 13 martie 2009, 19:08)

    paslaru.org [utilizator]

    ... și să nu uităm, calculatorul pe care a rulat primul server http (CERN HTTPd) era un NeXT Cube (NeXT era pe vremea aia firma lui Steve Jobs, după ce a plecat de la Apple) care rula NeXTStep, precursorul lui Mac OS X. Iar http-ul este inspirat tot dintr-un program Apple, HyperCard (dezvoltat în 1987 de Bill Atkinson), care era instalat pe NeXT Cube-ul lui Berners-Lee...
    • -4 (4 voturi)    
      Si? (Sâmbătă, 14 martie 2009, 9:38)

      iancu [anonim] i-a raspuns lui paslaru.org

      Si care e idea din comentariul tau? Crezi ca intereseaza pe cineva pe ce sistem a rulat primul server? HTML e inspirat din tipografie! E de 2 bani comentariul tau!
    • 0 (0 voturi)    
      http/html what ? (Luni, 16 martie 2009, 0:27)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui paslaru.org

      Sa lamurim un pic lucrurile?

      HTTP - protocol de transfer al datelor

      HTML - limbaj de marcare a (hyper) textului

      HTML nu are la baze HTTP si nici invers.
      HTTP poate sa transfere fisiere/date in format HTML dar la fel si orice altceva, chiar si sunet/video

      Si ma indoiesc de faptul ca HTTP a fost inspirat de HyperCard, poate HTML... si oricum de la inspiratie pana la produsul final e mult asa ca hai sa nu-l facem pe Jobs the father of all things digital.
  • +7 (9 voturi)    
    Ce sa spun despre ei .... (Vineri, 13 martie 2009, 20:49)

    Cioara din varful parului [anonim]

    ... doar un mare RESPECT.
  • +4 (8 voturi)    
    respect si admiratie (Vineri, 13 martie 2009, 21:29)

    internaut [anonim]

    Ma inclin in fata unor astfel de corifei. Datorita unor indivizi si a unor institutii precum cei/cele mentionati/e mai sus, Internetul a devenit accesibil lumii largi. Asa cum se poate vedea si in articol, nu s-au cerut nici un fel de bani pt folosirea acestor technologii. O mare diferenta intre acest mod de gandire si cel orientat pe profit specific companiilor precum Microsoft.
    inca o data... respect!
    • 0 (6 voturi)    
      Dar vai (Sâmbătă, 14 martie 2009, 1:23)

      Controloru [anonim] i-a raspuns lui internaut

      Cum vrei tu totul de-a gata si la bot. Si toti oamenii care lucreaza la Microsoft cu ce ar fi trebuit sa traiasca in timp ce-ti pun tie la indemana unelte sa-ti faca viata mai usoara? Si tu nici macar nu ai dat vreun ba pe ele, dar iti permiti sa comentezi...
    • 0 (4 voturi)    
      Esti un mare naiv!! (Sâmbătă, 14 martie 2009, 9:44)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui internaut

      Toate companiile au un singur scop! Sa faca bani! Asa cum Microsoft e orientat pe facut bani e si Apple! Chiar si companiile care folosesc Linux tot dupa bani alearga, doar ca au alt model de a face bani. Nu vand soft-ul...ofera servici! Tu nu faci diferenta intre multe lucruri! Cere Microsoft bani pt vreun protocol? Astia 2 nici macar nu au stiut unde se va ajunge...Toata isteria asta anti-Microsoft denota numai lipsa de gandire din partea multora! Sa fie oare asta profilul iubitorului de open source?
  • -6 (6 voturi)    
    Blasfemie (Vineri, 13 martie 2009, 21:54)

    Frobenius [anonim]

    "Astazi se vorbeste despre bloguri si altele, exact asta faceam noi in 1990, nu e nicio diferenta"
    Cum vine asta? Si cu bomba web 2.0 ce facem? Aveam si noi o bucurie si vin tot felul de expirati sa ne intristeze. Nu poate fi adevarat!
    • +3 (3 voturi)    
      Frobenius,esti zero! (Sâmbătă, 14 martie 2009, 0:09)

      traian [anonim] i-a raspuns lui Frobenius

      Frobenius,expiratii astia ,cum le spui,sunt mai proaspeti si mai lucizi decat unul care gaseste bucurii numai pe net...
      Vrei tu sa ne convingi ca mai intai a fost oul si apoi gaina?
      Bine,eu te cred,dar e valabil doar in cazul tau!
  • 0 (0 voturi)    
    Articolul lui Tim Berners-Lee (Luni, 6 decembrie 2010, 1:34)

    Es [anonim]

    Vedeti la:

    http://www.inmures.ro/2010/12/traiasca-world-wide-web-ul-un-apel-pentru-men%C8%9Binerea-neutralita%C8%9Bii-web-ului-%C8%99i-folosirii-standardelor-deschise/