20 de ani de World Wide Web

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 13 martie 2009, 18:20 Economie | IT

Vineri s-a marcat la Geneva implinirea a doua decenii de cand Tim Berners-Lee si colegii sai de la institutul CERN din Geneva au pus bazele World Wide Web-ului (www) fara de care dezvoltarea fantastica a internetului din prezent nu ar fi fost posibila. Creatorii www sunt uimiti de cat de mult s-au dezvoltat unele lucruri, dar si nemultumiti de altele, insa marele merit este ca au anticipat ca web-ul are un potential imens.

Tim Berners-Lee si colaboratorii de CERN, cum ar fi Robert Cailliau, gandisera initial reteaua pentru a ajuta mii de oameni de stiinta din lume sa tina legatura. Acum doua decenii, tanarul Berners-Lee i-a inmanat sefului sau o lucrare cu titlul "Managementul Informatiilor, o propunere". Seful a catalogat lucrarea ca fiind "vaga, dar extrem de interesanta" dar a dat unda verde pentru ca propunerile din ea sa fie puse in practica.

Berners-Lee si Cailliau au pus bazele limbajului hipertext ce sta la baza http-ului din adresele web si au pus la punct primul browser web, in octombrie 1990.

"Astazi se vorbeste despre bloguri si altele, exact asta faceam noi in 1990, nu e nicio diferenta", a declarat Cailliau, citat de postul elvetian de radio RSR.

Tehnologia www a putut fi folosita pe scara larga din 1991, iar CERN a decis sa nu ceara bani de la cei care urmau a folosi tehnologia creata in Elvetia.

Cailliau se minuneaza de amploarea luata de Wikipedia si de modul extrem de usor prin care cunostiintele pot fi impartasite, dar nu si-ar fi imaginat niciodata ca motoarele de cautare vor deveni atat de puternice: "Un motor de cautare e extrem de centralizat, in timp ce web-ul e foarte descentralizat".

Cailliau mai spune ca sunt lucruri care nu ii plac la web in prezent, problemele legate de identitate si de protectie a copiilor in fata unor informatii sensibile.

Lynn St. Amour, sef al Internet Society spune, citat de AFP, ca web-ul este adesea confundat in mod eronat cu internetul "Internetul este o retea vasta de retele, interconectate in mod fizic in multe feluri, dar toate vorbesc aceeasi limba (...) Web-ul este una singura, dar cea mai importanta si influenta - dintre toate aplicatiile care ruleaza pe internet.


Citeste mai multe despre   












​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

2972 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    NexT (Vineri, 13 martie 2009, 19:08)

    paslaru.org [utilizator]

    ... și să nu uităm, calculatorul pe care a rulat primul server http (CERN HTTPd) era un NeXT Cube (NeXT era pe vremea aia firma lui Steve Jobs, după ce a plecat de la Apple) care rula NeXTStep, precursorul lui Mac OS X. Iar http-ul este inspirat tot dintr-un program Apple, HyperCard (dezvoltat în 1987 de Bill Atkinson), care era instalat pe NeXT Cube-ul lui Berners-Lee...
    • -4 (4 voturi)    
      Si? (Sâmbătă, 14 martie 2009, 9:38)

      iancu [anonim] i-a raspuns lui paslaru.org

      Si care e idea din comentariul tau? Crezi ca intereseaza pe cineva pe ce sistem a rulat primul server? HTML e inspirat din tipografie! E de 2 bani comentariul tau!
    • 0 (0 voturi)    
      http/html what ? (Luni, 16 martie 2009, 0:27)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui paslaru.org

      Sa lamurim un pic lucrurile?

      HTTP - protocol de transfer al datelor

      HTML - limbaj de marcare a (hyper) textului

      HTML nu are la baze HTTP si nici invers.
      HTTP poate sa transfere fisiere/date in format HTML dar la fel si orice altceva, chiar si sunet/video

      Si ma indoiesc de faptul ca HTTP a fost inspirat de HyperCard, poate HTML... si oricum de la inspiratie pana la produsul final e mult asa ca hai sa nu-l facem pe Jobs the father of all things digital.
  • +7 (9 voturi)    
    Ce sa spun despre ei .... (Vineri, 13 martie 2009, 20:49)

    Cioara din varful parului [anonim]

    ... doar un mare RESPECT.
  • +4 (8 voturi)    
    respect si admiratie (Vineri, 13 martie 2009, 21:29)

    internaut [anonim]

    Ma inclin in fata unor astfel de corifei. Datorita unor indivizi si a unor institutii precum cei/cele mentionati/e mai sus, Internetul a devenit accesibil lumii largi. Asa cum se poate vedea si in articol, nu s-au cerut nici un fel de bani pt folosirea acestor technologii. O mare diferenta intre acest mod de gandire si cel orientat pe profit specific companiilor precum Microsoft.
    inca o data... respect!
    • 0 (6 voturi)    
      Dar vai (Sâmbătă, 14 martie 2009, 1:23)

      Controloru [anonim] i-a raspuns lui internaut

      Cum vrei tu totul de-a gata si la bot. Si toti oamenii care lucreaza la Microsoft cu ce ar fi trebuit sa traiasca in timp ce-ti pun tie la indemana unelte sa-ti faca viata mai usoara? Si tu nici macar nu ai dat vreun ba pe ele, dar iti permiti sa comentezi...
    • 0 (4 voturi)    
      Esti un mare naiv!! (Sâmbătă, 14 martie 2009, 9:44)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui internaut

      Toate companiile au un singur scop! Sa faca bani! Asa cum Microsoft e orientat pe facut bani e si Apple! Chiar si companiile care folosesc Linux tot dupa bani alearga, doar ca au alt model de a face bani. Nu vand soft-ul...ofera servici! Tu nu faci diferenta intre multe lucruri! Cere Microsoft bani pt vreun protocol? Astia 2 nici macar nu au stiut unde se va ajunge...Toata isteria asta anti-Microsoft denota numai lipsa de gandire din partea multora! Sa fie oare asta profilul iubitorului de open source?
  • -6 (6 voturi)    
    Blasfemie (Vineri, 13 martie 2009, 21:54)

    Frobenius [anonim]

    "Astazi se vorbeste despre bloguri si altele, exact asta faceam noi in 1990, nu e nicio diferenta"
    Cum vine asta? Si cu bomba web 2.0 ce facem? Aveam si noi o bucurie si vin tot felul de expirati sa ne intristeze. Nu poate fi adevarat!
    • +3 (3 voturi)    
      Frobenius,esti zero! (Sâmbătă, 14 martie 2009, 0:09)

      traian [anonim] i-a raspuns lui Frobenius

      Frobenius,expiratii astia ,cum le spui,sunt mai proaspeti si mai lucizi decat unul care gaseste bucurii numai pe net...
      Vrei tu sa ne convingi ca mai intai a fost oul si apoi gaina?
      Bine,eu te cred,dar e valabil doar in cazul tau!
  • 0 (0 voturi)    
    Articolul lui Tim Berners-Lee (Luni, 6 decembrie 2010, 1:34)

    Es [anonim]

    Vedeti la:

    http://www.inmures.ro/2010/12/traiasca-world-wide-web-ul-un-apel-pentru-men%C8%9Binerea-neutralita%C8%9Bii-web-ului-%C8%99i-folosirii-standardelor-deschise/