Moderatorul unor forumuri cu opinii impotriva puterii de la Moscova, internat cu forta la un spital de psihiatrie

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Luni, 16 martie 2009, 9:25 Economie | IT

Vadim Cearusev - moderatorul unei retele de forumuri on-line care gazduiau opinii ostile puterii de la Moscova a fost internat cu forta intr-un spital de psihiatrie din Sankt Petesburg, informeaza France Presse, care citeaza o miscare rusa de opozitie. Aceasta este prima oara cand se ia o asemenea masura impotriva unui cyber-disident, desi practica internarii opozantilor rusi in spitalele psihiatrice a fost folosita frecvent in epoca sovietica.

Cearusev moderase mai multe grupuri de discutii precum "Nu am votat pentru Rusia Unita, nici pentru marioneta lui Putin" sau "Sunt impotriva dictaturii KGB in Rusia".

Opozitia din Rusia a protestat fata de aceasta actiune, mentionand ca masura a venit dupa ce un tribunal a aprobat recent cererea clinicii psihiatrice ca Cearusev sa fie tratat, desi nu i se diagnosticase nicio boala.  


Citeste mai multe despre   












VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

1667 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    cine mai vrea? (Luni, 16 martie 2009, 9:44)

    gigi [anonim]

    hai, ca se poate, iubitorii de ilici si nastase, cine mai vrea??
  • +4 (4 voturi)    
    .. (Luni, 16 martie 2009, 9:51)

    tudor [anonim]

    exact ca in filmul Changeling ...trist ..si rusi nu se dezmint ca sunt barbarii intregului glob
  • +4 (4 voturi)    
    Traiasca (Luni, 16 martie 2009, 10:00)

    sabertooth [utilizator]

    Partidul unic. Eu sunt de acord cu puterea. Stima noastra si mandria.

    PS: Putin, KGB-ist mic si pervers.
  • -4 (8 voturi)    
    & noi, & noi! (Luni, 16 martie 2009, 10:02)

    korekt [anonim]

    Sa-i internam in ospicii & pushcarii pe totzi cei care nu-l iubesc pe Marele Carmaci. Sa-i internam pe totzi care nu-i voteaza Fiica. Pe totzi care nu iubesc feseneu'. Sa avem & noi o democratzie autentica. Jos mogulii & tonomatele lor! (Evident, totzi cei care pe forumuri nu-& arata profundul atashament pt Cauza...)
  • +6 (6 voturi)    
    moscova face progrese..... (Luni, 16 martie 2009, 10:10)

    tar [anonim]

    de data asta nu a mai fost impuscat in strada. A fost inchis la nebuni
  • -1 (1 vot)    
    Si la altii se practica (Luni, 16 martie 2009, 10:12)

    rigsx [anonim]

    Asa fratilor, ce sa ne mai incurcam cu inchisori si alte belele, ati gasit solutia. Daca suntem impotriva cuiva mare pus acolo sus, HOPA la PSIHOPUPU!
    Se practica si prin alte tari foarte "dezvoltate" de exemplu tara in forma de hexagon. La fel au facut si ei cu unul acu cateva luni cand a scris ceva... despre cineva, dar deh s-a aplanat, in presa lor nu prea a aparut , rezulta deci ca nici in presa noastra nu a aparut. Bagati pe Google titul:"Un homme de 63 ans tague une insulte contre Jean Sarkozy"
    si textul mai jos:
    "C'est quoi cette histoire ?
    Dans la nuit de mercredi à jeudi, Jean Sarkozy a eu la mauvaise surprise de découvrir des tags injurieux dans son fief, à Neuilly-sur-Seine. Quelqu'un avait écrit sur plusieurs murs de la ville "Sarkozy, j..., voleurs". Le fils du président avait porté plainte.
    Quoi de neuf ?
    La police avait arrêté un suspect jeudi. L'homme a rapidement reconnu les faits. L'homme de 63 ans a été interné dans un hôpital psychiatrique. Selon les experts psychiatres, il a un délire de persécution et n'a aucun discernement. D'où l'internement."
    • +1 (1 vot)    
      antisemitism (Luni, 16 martie 2009, 10:26)

      gazpefoc [anonim] i-a raspuns lui rigsx

      Cu diferenta ca nenea francezul era un antisemit recunoscut si scrisese pe peretele unei cladiri, cred ca a tribunalului, "Sarkozy, juifs voleurs" care se traduce ceva de genul, "Sarkozy, jidan hot". Nu pe blog, pe chat sau mail. Fa o diferenta, nu e totul alb sau negru si nu da informatii trunchiate. Mai jos, textul de pe AFP:

      NEUILLY-SUR-SEINE (AFP) - Jean Sarkozy, conseiller général des Hauts-de-Seine, a porté plainte jeudi après avoir découvert une inscription antisémite visant sa famille taguée à Neuilly-sur-Seine, a-t-on appris jeudi de sources proches du dossier.

      Le fils du président de la République a découvert, mercredi soir vers minuit, cette inscription, "Sarkozy, juifs voleurs", taguée sur le mur du tribunal d’instance de la ville, a-t-on précisé de même source, confirmant une information révélée jeudi par leparisien.fr.

      "La police, déjà à la recherche de quelqu’un pour des faits similaires à La Défense, a interpellé jeudi matin une personne qui aurait avoué", indique-t-on au cabinet de Jean Sarkozy. Il s’agirait, selon Le Parisien, d’un "homme de 63 ans qui avait déjà exprimé son antisémitisme à l’égard de certains commerçants de la ville".

      Contactée par téléphone jeudi soir, la police assurait ne pas avoir d’informations complémentaires à donner.

      Toujours selon leparisien.fr, ce même tag aurait été reproduit sur au moins trois autres façades de Neuilly-sur-Seine.
  • 0 (0 voturi)    
    trist (Luni, 16 martie 2009, 11:20)

    The Saker [utilizator]

    foarte trist, ne arata ca omenirea este inca la nivelul la care era acum sute de ani, nu a progresat cu nimic; oricum e revoltator ce se intampla, si crunt e ca e un trend general in intreaga lume incepand cu USA de a se pune calusul in gura celor cu opinii diferite de propaganda guvernamental-corporatista!
    • 0 (0 voturi)    
      Trist, intr-adevar, dar... (Luni, 16 martie 2009, 13:24)

      metallicus [anonim] i-a raspuns lui The Saker

      ...dar te inseli asupra unui punct: de la Lovilutzia Franceza din 1789, omenirea nu a progresat, pt. k nu avea cum. A REGRESAT!!!!!!

      Iar pentru pusul cãlushului in gurile celor care spun adevaruri incomode, s-a mai inventat si conceptul de "political corecness". Cine nu e "politically correct" si nu respecta lumea politicienilor si a corporatziilor, la zdup sau la casa de nebuni cu el / ea!!!!! Ca doar nebunii sunt mereu contra sistemului... ""Normali" sunt doar aplaudacii!!!!!
      • 0 (0 voturi)    
        perfect adevarat (Luni, 16 martie 2009, 17:26)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui metallicus

        cu precizarea ca aceasta corectitudine politica se dovedeste a fi metoda ideala de a distruge civilizatia moderna si a o inlocui cu un haos in care sa traiasca prostimea, nu si barosanii, care s-o duca imparateste, departe de zonele infecte ale prostimii, din care stapanii doar isi extrag averile
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Luni, 16 martie 2009, 19:49)

      I [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

      mai citeste odata articolul. Era vorba de rusia nu de sua! Sau tu auzi numa ce vrei.... ? :p
  • +1 (1 vot)    
    muahahaha (Luni, 16 martie 2009, 14:53)

    iul_autentic [utilizator]

    Don't mess with Mother Russia (and with father Putin) :)
  • +1 (1 vot)    
    Cred ca din cauza numelui... (Luni, 16 martie 2009, 15:41)

    Lucianov [anonim]

    L-or fi confundat cu Vadim al nostru!
  • 0 (0 voturi)    
    anti-comunist, anti-capitalist (Miercuri, 18 martie 2009, 14:13)

    neutru [anonim]

    Sa publice cineva site-urile in cauza... sa speram ca au si engleza... ca publicam si noi si altii impotriva lui Putin/KGB/altii. Si publicam si la adresa altora asemanatori de pe la noi Ilici, PSD, PDL,... numai ca la noi ne racim gura de pomana ca-s toti la fel... n-avem nici o opozitie.