Un roman a fost condamnat in SUA la patru ani de inchisoare pentru phishing

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 31 martie 2009, 13:44 Economie | IT

Un roman de 23 de ani din Craiova a fost condamnat la patru ani si doua luni de inchisoare in SUA, pentru ca a participat la o escrocherie de phishing in care diverse institutii financiare au pierdut 150.000 dolari, scrie The Register.

Ovidiu-Ionut Nicola-Roman, in varsta de 23 de ani a fost condamnat la 50 de luni intr-o inchisoare federala, perioada urmata de trei ani in care va fi supravegheat.

El este primul strain condamnat la inchisoare in SUA pentru phishing. El si alti sase conationali, au fost acuzati ca prin diferite metode au aflat date personale ale conturilor unor utilizatori si apoi au scos bani din conturile acestora. Spre exemplu, intr-un caz, romanii au trimis un mail clintilor unor banci - ca venind din partea bancii - mesaj in care le spunea ca toate conturile online ale clientilor sunt indisponibile temporar pana cand adminstratorii upgradeaza site-ul.

Mailul nu continea greseli de gramatica, comparativ cu alte atacuri phishing, si le spunea clientilor bancii ca daca nu isi confirma datele personale intr-o noua baza de date "sigura", conturile le vor fi sterse. Asa zisa baza de date "sigura" era modul prin care romanii strangeau datele persoanelor, dar concomitent ei au atacat site-ul real al banci, facandu-l de neutilizat.

Printre institutiile financiare atacate de romani se numara PayPal, Capital One, Citibank, JPMorgan Chase, Comerica Bank, LaSalle Bank, US Bank, Wells Fargo si People's Bank.

Romanii stocau numere de asigurari sociale, numere de cont si alte informatii pe conturi de Yahoo si Gmail iar apoi scoteau fara autorizatie bani din diferite conturi.

Nicola - Roman a fost arestat in Bulgaria in mai 2007 si apoi extradat in SUA cateva luni mai tarziu. Ceilalti membrii ai bandei nu au fost prinsi.

“Phishing” este o fraudare a informatiilor bancare. De obicei apare ca un presupus mesaj de la banca in care se spune ca trebuie comunicate informatii confidentiale (parola de acces, numar card etc.), fiind astfel capturate in mod fraudulos.


Citeste mai multe despre   












​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

3033 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    tare... (Marţi, 31 martie 2009, 14:01)

    blackfire [anonim]

    tare omu... poate sparge si parola de la parnaie... :))
    • +5 (5 voturi)    
      nasol moment (Marţi, 31 martie 2009, 16:38)

      stupidu [utilizator] i-a raspuns lui blackfire

      cred ca trebuie sa-si puna firewall pe ochiu' maro ca nu se stie ce se intimpla la pirnaie ;))
  • -3 (13 voturi)    
    Tara bananiera (Marţi, 31 martie 2009, 14:32)

    Kata [anonim]

    Bravos baieti! L-ati si extradat in SUA. Urmeaza ca SUA sa extradeze soferii criminali la sfantu' asteapta. Sluj total...
    • +3 (5 voturi)    
      a fost arestat in Bulgaria (Marţi, 31 martie 2009, 14:57)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui Kata

      l-au arestat bulgarii si l-au dat la americani... nu cred ca trecut pe la noi
    • +6 (8 voturi)    
      care-i problema ta bananierule? (Marţi, 31 martie 2009, 16:12)

      apple [anonim] i-a raspuns lui Kata

      Pana la urma infractorii trebuie sa infunde puscaria caci ei sunt cancerul societatii. Cu cat mai multi cu atat mai bine. Daca se intampla sa mai scape cate unul nu inseamna ca trebuie sa generalizam si sa inchidem ochii facandu-i scapati pe toti.

      Acuma tu ce-oi vrea? Cumva ca statul Roman sa ia apararea hotilor cu pasaport romanesc? Intai scammerii, apoi ciorditorii de portofele, apoi violatorii, criminalii, traficanti de persoane si de droguri si tot asa? ... sa ne asiguram ca borfasii o duc bine si nu-i dam pe mana legii?... Daca autoritatile din Romania nu's in stare sa ia masurile ce se impun in astfel de situatii, macar sa nu stea in calea "strainilor" care fac ceea ce trebuie.
      • 0 (8 voturi)    
        Tara bananiera (Marţi, 31 martie 2009, 16:35)

        cristina [anonim] i-a raspuns lui apple

        apple tu ai citit bine ce a scris Kata?
        Ce parere ai de diplomatii straini care ucid romani pe trecerile de pietoni si nu sunt bagati in Romania la inchisoare..defapt nu-s bagati nici unde, sunt liberi sa mai ucida si alti oameni.
        Sau de pedofilii straini care sunt "judecati" la ei acasa?
        Despre asta era vorba cu extradarea in alte tari, cand ei sunt cetateni romani.
        • 0 (0 voturi)    
          citit-am :) (Marţi, 31 martie 2009, 18:30)

          app [anonim] i-a raspuns lui cristina

          Am citit si am si raspuns...citeste si tu cu atentie: "infractorii trebuie sa infunde puscaria". Ce nu e clar aici? Ca romanii nu sunt in stare sa condamne infractorii e altceva. Acum ar trebui ca si ceilalti sa se uite-n alta directie ?
          Iar cu exemplele tale sunt ceva probleme:

          1) statutul diplomatilor difera putin: conform legislatiei internationale ei nu pot fi trasi la raspundere, in tara gazda, cat timp au imunitate. Deci cu astia e mai greu. Stai linistita, diplomatii romani de afara beneficiaza de acelasi tratament. Diplomatii repatriati dupa diverse incidente pot fi actionati in justitie, dar o mare parte din problema e iarasi la autoritatile noastre care nu se prea implica (de fapt, nu se prea implica ele in tara, dar afara)

          2) Nu mi-e clar la ce te referi in exemplul cu pedofilii. Odata dovediti, Romania ii poate judeca in voie (daca ii si aresteaza aici), sau daca nu ii aresteaza aici ii poate da in urmarire prin interpol. Vezi ca era un preot belgian care a si fost condamnat astfel.

          3) Or fi ei cetateni romani, dar faptele lor aduc atingere cetatenilor altor tari. Ce ar trebui facut atunci? Sa-i tinem la noi, poate dandu-le o pedeapsa penibila ... si aia cu suspendare? Sau sa-i eliberam direct ca tot nu reprezinta "pericol social".

          4) Unii stiu sa-si apere interesele. Nu sunt de blamat pentru asta, din contra! Problema e ca noi nu prea reusim sa facem acelasi lucru (vezi cazurile cu romani ucisi in accidente de masina de functionari ai diverselor ambasade)
  • +10 (10 voturi)    
    asa da (Marţi, 31 martie 2009, 14:41)

    iri [anonim]

    macar de-ar lua exemplu si judecatorii nostri manelisti si sa bage la parnaie, adica acolo unde le e locul, astfel de borfasi si escroci de care colcaie tara ... sau macar sa-i extradeze, ca de restul se ocupa americanii :)
  • -1 (5 voturi)    
    spamuri (Marţi, 31 martie 2009, 14:56)

    costel [anonim]

    de cateva zile ma dispera zeci de mailuri de la reifeisen cineva le face un mare deserviciu:D nu ca m-as supara:))
  • +1 (5 voturi)    
    Another one bites the dust (Marţi, 31 martie 2009, 14:58)

    dty [anonim]

    1. sumele declarate 'pierdute' includ valoare integrala a bunurilor (incepand cu costul declarat al bunului, costul investigarii,instiintarea clientilor si terminand cu repunerea in 'functiune') - a nu se suspecta valoarea 'capitalizata' ca fiind mai mare de 90% din valoare declarata - astfel riscand sa justificam o criza financiara prin phishing.

    2. pe cand sa asteptam un american intr-o inchisoare romaneasca (poate pentru omor, daca nu pentru 'glume adolescentine')?

    3. nu disput penalitatea faptei cat incapacitatea de a afisa un minim de decenta (cine mai contorizeaza exceptiile?) fata de un cetatean roman idiferent de circumstante (s-ar putea imita atitudinea 'imperialistilor' daca nu am fi fost prea ocupati sa exersam eternul rol de vasal).

    4. este evidenta lipsa unei legislatii (in fapt, cate alte lipsuri nu sunt evidente?) dar a folosi o lipsa (inabilitate) ca pe o scuza a frecventei impotentei juridice este foarte penibil (dar in fond, cine sa simta?).

    5. ar fi deadreptul penibil pentru cineva sa exemplifice in stil brancovenesc pedeapsa caci: a) sunt perioade diferite, b) fondul este diferit, c) rolurile sunt diferite - doar obedienta afisata ramane aceeasi.


    6. in definitiv, costurile asociate fraudelor sunt minime in raport ceea ce este castigul prin expunerea online. Insa ca acest castig sa fie 'potentat' la maximum, este necesara absentarea oricaror costuri legate de solutii eficente pentru a proteja astfel de activitati (ebanking/ecommerce etc). Fundamentand reconcilierea prin mijloace judiciare in locul unei abordari juste (legislatia sa impuna folosirea de practici riguroase) ne gasim preocupati de a gasi justificari lipsei impunerii practicilor 'decente' care ar proteja un client si indeparta un posibil infractor (sau mai multi, organizati sau nu).

    7. http://www.wired.com/politics/security/commentary/securitymatters/2005/10/69076
  • +3 (3 voturi)    
    comentariu (Marţi, 31 martie 2009, 15:27)

    Anonim [anonim]

    Foarte bine
  • 0 (0 voturi)