Oracle cumpara Sun Microsystems, ganduri

de Adrian Spinei     Netuality
Marţi, 21 aprilie 2009, 8:11 Economie | IT

Dupa jocul de-a șoarecele și pisica cu IBM, Sun anunța vanzarea unui pachet de acțiuni in valoare de 7.4 miliarde dolari catre Oracle. Din citatul de pe site-ul Oracle in care aceștia susțin ca planurile lor sunt sa conceapa și sa livreze soluții complete “de la aplicații la disk” deducem ca business-ul de hardware al Sun nu va fi totuși lasat in paragina. Ce vor face partenerii tradiționali care au furnizat hardware certificat pana acum: HP, Dell și - da - chiar IBM in condițiile in care Oracle devine un competitor direct pe mai multe segmente?

Alte consecințe interesante:
  • Java intra in portofoliul Oracle
  • MySQL intra in portofoliul Oracle ! (”se va adauga produselor noastre de tip baze de date” zic cei de la Oracle pe un ton neutru). Situația nu este deloc atat de relaxata pe cat s-ar crede din tonul comunicatului Oracle. In februarie 2008, un studiu Gartner poziționa MySQL ca pe un competitor puternic al bazelor de date proprietar (printre care și Oracle) și susținea ca un numar crescut de clienți vor migra de la Oracle și Sybase spre MySQL. Cel mai important efect urma sa fie - conform Gartner - o presiune ca prețurile bazelor de date comerciale sa scada și sa ofere un raport calitate/preț mai bun pentru a deveni atractive in raport cu MySQL.
  • numeroși ingineri de la Sun care contribuie la PostgreSQL (cea mai avansata baza de date open-source conform site-ului Sun) vor deveni angajați ai Oracle.
  • Oracle are acum propriul sistem de operare: Solaris. Pe care promite sa continue sa-l optimizeze și sa-l integreze cu produsele Oracle. Fara a pierde contactul cu lumea Linux, menționeaza ei in același document.
Previziunile mele (3-5 ani):
  • Solaris va deveni mainstream și va caștiga cota de piața pe servere dar pe arhitecturi x86
  • Oracle va da greș cu hardware-ul Sun și se va descotorosi vanzand la un moment dat ramașițele și IP-ul aferent
  • MySQL va intra in agonie și in timp va fi inlocuit de o alta varianta, probabil un fork al codului sursa actual (Drizzle ?)
  • Suportul PostgreSQL era pe plan secundar la Sun și va deveni acum neglijabil la Oracle, dupa ceva drain proiectul va fi ucis. Elefanțelul va ramane fara nici un mare aliat din lumea corporate și numai un miracol l-ar putea salva de la dispariție.

UPDATE: Ballmer se declara foarte surprins și cere timp de gandire pentru o reacție.

UPDATE: Și pe TechCrunch se discuta situația MySQL iar Schonfeld crede ca Oracle va vinde soluții bazate pe MySQL pe hardware “low-end” de la HP și Dell iar Oracle+Solaris pe serverele high-end. Nu vad care ar fi valoarea adaugata - iar Oracle nu prea au “obiceiul” de a vinde soluții ieftine.

Dvorak va exulta pentru ca la ora la care Sun cumpara MySQL a declarat ca este un complot orchestrat de Oracle. Și eu care credeam ca moșul a fumat iar ceva ilegal …

Citeste tot articolul si comenteaza pe Netuality.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3400 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Cam asa am zis si eu ca stau lucrurile... (Marţi, 21 aprilie 2009, 10:07)

    Andrei [anonim]

    ... de cand am vazut cum decurg treburile...

    1. MySQL nu apuca 2015, cred ca sunt optimist si cu cifra astas.
    2. Oracle a castigat o platforma pe care-si poate livra solutii high-end la very-high-price: au hardware, au software, au sistem de operare, au platforma pentru dezvoltat software. Ce le mai trebuie?
    3. Oracle loveste puternic pozitia Microsoft. In momentul de fata eu vad Microsoft ca cel mai afectat.
    4. Perdantul numarul 2 este comunitatea Open Source. Sintagma LAMP este deja istorie. O sa apara un vid in zona aceasta, in zona aplicatiilor web ieftine si fara pretentii ridicate. Aici va fii o lupta interesanta pentru acaparare.

    Mda... touche... doua sahuri dintr-o singura mutare.
    • -1 (1 vot)    
      MySQL + PostgreSQL = Oracle Express ? (Marţi, 21 aprilie 2009, 10:52)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      E posibil ca Oracle sa-si faca (serios) intrarea pe piata solutiilor (de baze de date) free?
      E posibil (cum s-a spus mai sus) ca MySQL sa nu apuce 2015 (poate chiar 2012), dar solutia oferita de Oracle cu siguranta va fi mai fiabila decat mysql si postgre la un loc (nimeni nu cred ca vrea sa "distruga" open source-ul).
      Oricum, un lucru este cert, era Microsoft incepe sa apuna.
      • +2 (2 voturi)    
        ... ce era Microsoft? (Marţi, 21 aprilie 2009, 11:15)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Despre ce vorbesti, ca nu ma prind...

        Care era Microsoft? Te-ai alaturat si tu trendului: "Injura Microsoft si Bill Gates ca e de bine?".

        Nici macar n-a existat asa ceva vreodata. Pe bune, n-are nici o legatura, bati campii aiurea...

        Mutarea a fost facuta din mai multe motive iar unul dintre ele, important, este MySQL pt ca MySQL ameninta serios Oracle pe anumite segmente.

        Ce poate oferi Oracle e una, ce au nevoie clientii e alta. Doar n-o sa-mi spui ca vrei sa-ti pui site-ul tau de blogging pe Oracle. Sa fim seriosi...
  • 0 (0 voturi)    
    Niciodata (Marţi, 21 aprilie 2009, 11:28)

    Ovidiu [anonim]

    Poata ca nu vad bine acuma ;), dar sun nu poate fi cumparat de IBM sau Oracle, sa mai includ aici si Microsoft, cota de piata e un atu pt ei. Oricare dintre cumparatori ar avea o prea mare cota de piata. SUN a gresit cumparand MySql daca avea de gand sa vanda. Parerea mea . :)
    • +1 (1 vot)    
      Never say "never" (Marţi, 21 aprilie 2009, 11:58)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Tind sa cred ca Oracle a fost in spate la tranzactia MySQL - Sun.

      La vremea respectiva parea o mutare inteligenta din partea Sun.

      Microsoft venea cu un sistem de operare (Windows), o platforma pentru aplicatii puternica (.NET) si un server de baze de date MS SQL 2008.

      Sun venea cu un sistem de operare (SOLARIS) si-o platforma foarte puternica, J2EE. Ii lipsea un server de baze de date.

      Pe directia web, LAMP avea sistem de operare in spate (Linux), avea server web, avea tehnologie (buna, rea, asa cum e, exista) avea server de baze de date.

      Exista 2 solutii: sa dezvolte unul 'in the house', sau sa cumpere unul. MySQL avea toate atuurile pentru a fii cumparat: popular, open source, stabil.

      In felul asta Sun s-a pozitionat foarte interesant ca un concurent direct pentru Microsoft, ofereau ceea ce oferea si Microsoft dar intr-o pozitie mai buna prin popularitatea Java/J2EE si MySQL.

      Acum Oracle vine si inlocuieste MySQL cu propriul lor server de baze de date. Ar fi total aberant sa creasca in propria curte copilul care-i poate ameninta direct.
  • +2 (2 voturi)    
    PostgreSQL (Marţi, 21 aprilie 2009, 13:48)

    Popescu [anonim]

    Citez: "Suportul PostgreSQL era pe plan secundar la Sun și va deveni acum neglijabil la Oracle, dupa ceva drain proiectul va fi ucis. Elefanțelul va ramane fara nici un mare aliat din lumea corporate și numai un miracol l-ar putea salva de la dispariție."

    Complet pe dinafara.
    PostgreSQL e un produs al Universitatii Berkely din California, n-are nevoie de nici un "aliat din lumea corporate". Spre deosebire de labele de universitati de aici, aia chiar reusesc sa mentina un proiect mai mult de un semestru. Iar ca mantaineri, pe langa staff-ul profesoral care n-a fost angajat pe nepotisme ca aici, au garla de studenti din care sa aleaga, plus comunitatea open-source.

    Avand in vedere imensitatea prostiei avansate cu privire la Postgres, cred ca putem concluziona cat de valabile sunt si celelalte.
    • 0 (0 voturi)    
      Corporate loves corporate (Marţi, 21 aprilie 2009, 15:30)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Popescu

      Inainte de a ne lansa in comentarii injurioase cu privire la diferite imensitati, sa ne gandim un pic cum merg lucrurile in industrie. Acolo unde se castiga banii adevarati. Nu in unversitati, care traiesc in marea lor majoritate din impozite ori sponsorizari - venite tot din industrie.

      Cand se ia intr-o firma decizia de a folosi un produs, aceasta nu se ia exclusiv pe criterii de cost. Suportul si responsabilitatea in caz de problema joaca un rol enorm. Cine te ajuta daca baza ta de date care sta in spatele unui business de sute de mii sau milioane de dolari pe zi, cade ? Cine te ajuta daca ai un table corruption si ai pierdut date ? Ori ai un contract de suport, pe bani, si dormi linistit ca va interveni cineva calificat in timp util ... ori te bazezi pe Popescu care ti-a spus ca baietii de la MIT "vegheaza".

      Sa fim seriosi !
  • 0 (0 voturi)    
    viitor open source DBs (Marţi, 21 aprilie 2009, 15:37)

    adrone [anonim]

    PostgreSQL va continua sa fie dezvoltat de comunitatea open source. Are si "support enterprise" de la EnterpriseDB (www.enterprisedb.com)

    Pe langa PostgreSQL mai exista o baza de date open source foarte puternica: Firebird (www.firebirdsql.org)

    Si mai este si Ingres Database (www.ingres.com/products/ingres-database.php)

    Si sa nu uitam: vorbim de open source. Oricine poate lua codul MySQL si sa continue dezvoltarea lui.
    • 0 (0 voturi)    
      Remember Great Bridge, Mammoth, Pervasive ? (Marţi, 21 aprilie 2009, 15:55)

      AdrianS [utilizator] i-a raspuns lui adrone

      EnterpriseDB erau (sunt inca, de fapt) parteneri Sun care le ofera acces la o baza zdravana de clienti. Sa nu uitam pe Mammoth, Great Bridge, Pervasive ... care au incercat sa faca bani cu PostgreSQL si fie s-au retras pe alte nise fie au dat faliment.

      Ingres, still alive ? :)

      Probabil ca la MySQL asa se va intampla. Sunt deja fork-uri destul de populare.

      PS A se remarca faptul ca nu am judecat cat de bune sau functionale sunt aceste produse, ci ma uit doar in mod realist la situatia de pe piață.
      • 0 (0 voturi)    
        mai verifica (Marţi, 21 aprilie 2009, 17:09)

        androne [anonim] i-a raspuns lui AdrianS

        Uita-te pe site-ul lor la sectiunea sponsor si vezi de unde vin banii: pe scurt, din multe surse. Daca o sursa dispare nu e nici o problema. Uita-te apoi la lista de developeri: unu singur parca e de la Sun. Asta de fapt e un mare avantaj la Postgres: nu este detinut/dezvoltat de o singura companie, deci nu are un "single point of failure".

        Daca te uiti si la EnterpriseDB, cine a investit in companie si de cine este condusa si cu cine are afaceri o sa observi foarte mica dependenta de Sun.

        Faptul ca tu nu folosesti Ingres asta nu inseamna ca nimeni altcineva nu-l foloseste.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu cunosc market share-ul Ingres (Marţi, 21 aprilie 2009, 18:02)

          AdrianS [utilizator] i-a raspuns lui androne

          Poate Ingres este (inca) un actor important, poate am ratat eu ceva. Nu ezita sa vii cu detalii concrete.

          Altfel ma uit la site-ul EnterpriseDB si vad ca se pozitioneaza ca si competitor direct Oracle. Nu-i de bun augur pentru relatia lor. Vad din Alexa si Compete ca traficul pe site este modest dar in crestere. Este probabil un business de nisa care deocamdata merge binisor.

          Apropos, citeste si O'Reilly "EnterpriseDB is/n't open-source" http://radar.oreilly.com/archives/2007/02/enterprisedb-is.html

          Ofera suport la produsul open-source sau mai degraba la extensiile lor proprietar ?
          • 0 (0 voturi)    
            re (Marţi, 21 aprilie 2009, 20:28)

            androne [anonim] i-a raspuns lui AdrianS

            Nu vreau sa "lungesc povestea" pentru ca deviem de la subiectul articolului.

            In primul meu comentariu apreciam care va fi impactul Oracle->Sun la nivelul open source DBs. Ziceam ca OS DBs o sa continue sa existe, sa se dezvolte si s-o duca bine mersi ca si pana acuma :)

            si acuma sa nu raman dator cu raspuns la intrebarile tale:

            1. Din punctul meu de vedere exista numai 3 actori importanti in domeniul RDBMS: Oracle, IBM si Microsoft. Si cand zic actori ma refer la companii/firme nu la produse.

            In privinta OS DBs banuiesc ca MySQL si PostgreSQL au o penetrare mai mare decat Firebird, Ingres, Apache Derby, Hypersonic SQL, SQLite. Eu am lucrat cu toate si fiecare s-i facut treaba decent (totusi am avut probleme cu mysql cu tabele corupte). As always, use the right tool for the job.

            2. Modelul de business la EnterpriseDB cum de altfel cam la toate companiile OS de success este in a oferii suport BUN. Daca o firma are departament IT cu oameni capabili atunci nu ai nevoie de suport dar nu toata lumea are asa ceva.

            EnterpriseDB iti ofera o "platforma": Linux+JBoss+PostgreSQL+GridSQL(GPL)+DBA Tools. Majoritatea codului este open source. Sunt totusi si chestii closed source, majoritatea legate de suport Oracle, care te ajuta sa rulezi pe EnterpriseDB aplicatii facute pentru Oracle, sau te ajuta sa migrezi Oracle pe EnterpriseDB.

            Deci bottom line: vrei chestii nivel Oracle atunci platesti. Dar dupa cum sti majoritatea aplicatiilor se descurca cu facilitatile standard, nu trebuie sa platesti premium. Pentru restu' de 5% de aplicatii banuiesc ca prin natura profilului lor, sa cumpere suport/licente nu e o problema.
  • 0 (0 voturi)    
    SUN are o noua mamica, Oracle? (Marţi, 21 aprilie 2009, 23:40)

    blackice [anonim]

    Interesant, pana la urma Oracle a castigat lozul cel mare .. anul trecut se zvonea ca EMC va achizitiona SUN, iar la sase luni dupa Cisco va achizitiona EMC, ... oare si Oracle cauta o noua mamica?
  • 0 (0 voturi)    
    cam mare agitatia (Miercuri, 6 mai 2009, 23:26)

    lftghi [anonim] [anonim]

    Furtuna intr-un pahar cu apa. Eu vad ca wikipedia, gmail si yahoo mail nu au probleme vizibile cu bazele de date. Parerea mea este ca nu mai trebuie dezvoltare. Ceea ce avem deja este "perfect", asa cum este de exemplu Windows XP SP2 sau Red Hat 7 sau Daemon Tools sau standardul Posix sau mp3 sau flac sau wav sau bmp sau png sau midi sau pdf. Nu mai au nevoie de dezvoltare ci doar de intretinere.