VIDEO Jocul Baby Shaker pentru iPhone starneste indignarea consumatorilor, Apple retrage aplicatia de pe piata

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Joi, 23 aprilie 2009, 10:48 Economie | IT

Captura video din jocul Baby Shaker
Foto: youtube.com
Apple Inc. a retras miercuri de pe magazinul virtual iTunes un joc pentru iPhone denumit "Baby Shaker", prin care utilizatorii erau invitati sa opreasca un copil din plans prin scuturarea puternica a aparatului telefonic, relateaza foxnews.com.

In descrierea jocului pe iTunes se arata: "Vezi cat de mult poti suporta plansetul adorabil al acestui copil inainte de a gasi un mod pentru a-l reduce la tacere!". Imediat ce proprietarul iPhone-ului scutura puternic aparatul, plansetul se opreste iar peste ochii copilului apar doua X-uri rosii.



Reactia publicului a fost insa negativa, o serie de organizatii precum National Center on Shaken Baby Syndrome si Sarah Jane Brain Foundation condamnand Apple pentru faptul ca a aprobat vanzarea acestui joc, pentru suma de 99 de centi.

Jocul a fost conceput de Sikalosoft, companie care a realizat si aplicatia "Dice Mosaic", care converteste fotografiile digitale color in poze alb-negru compuse din zaruri.

Sikalosoft nu a facut niciun comentariu, dar aplicatia "Baby Shaker" a fost stearsa de pe site-ul companiei miercuri.

Purtatorul de cuvant al Apple, Natalie Kerris, a precizat ca "Baby Shaker" a fost pus in vanzare luni, confirmand ca Apple a retras-o de la vanzare miercuri. 


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3164 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    Idioti (Joi, 23 aprilie 2009, 11:03)

    Tudor [anonim]

    Numai un idiot putea concepe o asa aplicatie si mai idioti sunt cei care au publicat-o. Ar trebui sa-si foloseasca imaginatia bolnava pentru a crea ceva util nu o porcarie....
    • -1 (9 voturi)    
      Muama ce misto e (Joi, 23 aprilie 2009, 11:31)

      Johny [anonim] i-a raspuns lui Tudor

      A trecut cineva de nivelu 7? Deci acolo sint gemeni si trebe sa dai telefonu de pereti pina li se invinetesc ochii ... dar cind tace unu plinge alalalt, nu stiu cum sa fac.
    • +1 (11 voturi)    
      Total de acord cu tine (Joi, 23 aprilie 2009, 11:41)

      klaus [anonim] i-a raspuns lui Tudor

      cum sa lasi pe piata un rahat ca asta? arata de-a dreptul idiot acea imagine cu copilu cu X pe ochi... astia ar trebui si pedepsiti pentru prostie si de asemenea amendati... se mai si mira de episoadele gen Columbine cand ei spala creierele in draci si pun numai rahat inauntru....
  • 0 (8 voturi)    
    ce om.... (Joi, 23 aprilie 2009, 11:27)

    liviu_ [utilizator]

    sanatos la cap ar concepe sau ar cumpara asa ceva??!?!?!?!?!?!
  • +8 (12 voturi)    
    joc (Joi, 23 aprilie 2009, 11:59)

    rdr [anonim]

    Nu ar trebui nimeni sa se bage si sa interzica astfel de jocuri. Cine vrea il cumpara si se joaca, cine nu, nu si gata. Nu ar trebui sa se interzica nimic.
    • +4 (8 voturi)    
      Foarte corect (Joi, 23 aprilie 2009, 13:51)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui rdr

      Si eu sint satul de astia care stiu ce e bine pentru ceilalti.
      • 0 (0 voturi)    
        Foarte corect (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 20:03)

        Gauloise [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

        SUBSCRIU. XYZ Corectness ERA. Get a life.
    • -4 (8 voturi)    
      cred ca ar trebui sa faca un joc ... (Joi, 23 aprilie 2009, 14:19)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui rdr

      cu mamica ta plingind.
      Cred ca ar fi multi care ar cumpara jocul si si-ar scutura telefonul de zor !
      Crezi ca ti-ar place ?
      • +2 (2 voturi)    
        Mamiiii.....Gheorghe nu ma lasa sa ma joc!! (Vineri, 24 aprilie 2009, 2:02)

        insomniac [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

        Lasand mamicile la o parte (probabil ii duci dorul) pentru ca in mod normal am depasit varsta la care inca sa mai strigam dupa ele as putea spune ca remarca ta este subiectiva si complet inutila.

        Pe mine unul ma ingrozesc copiii,ma doare enorm de tare capul cand plang (asa cum faci tu ocazional cand iti strigi mama).Dar atata timp cat nu ii zdruncin sau "ii dau cu capul de pereti la level 7"ma pot considera un om normal,nu?

        Este ca si cum ai spune ca ar trebui interzis celebrul Counter Strike pentru ca zgomotul armelor dauneaza grav sanatatii...ca e pentru oameni bolnavi cand de fapt el este placut pentru ca e un joc de echipa,ca e original sau din cu totul alte motive.

        In concluzie:nu iti place nu il cumpara!nu poti dormi linistit daca X si-a cumparat jocul?sau esti doar ofticat ca nu ai acei 99 de centi?:))
        GET A LIFE!
  • 0 (0 voturi)    
    de fapt... (Vineri, 24 aprilie 2009, 11:17)

    vasile [anonim]

    ... protestele au aparut deoarece scuturarea sau zgaltairea mai mult sau mai putin violenta a unui bebelus poate duce la leziuni cerebrale grave, care pot duce chiar la deces...