Google face reclama la Chrome, dupa ce navigatorul nu a reusit sa se impuna pe piata browserelor

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 mai 2009, 16:17 Economie | IT

Lansat cu mare fast in septembrie 2008, Chrome, navigatorul Google, nu reuseste sa se impuna in fata Internet Explorer (Microsoft) sau Firefox. In aprilie, barometrul browserelor de internet AT Internet remarca faptul ca, desi "cota de piata a Chrome s-a dublat din luna noiembrie, ea continua sa ramana sub 2 %", potrivit Le Monde.

In Europa, doar 1,7% dintre accesarile site-urilor Web au fost facute prin intermediul Chrome, in aprilie 2009.

Motiv pentru care Google a decis sa faca publicitate pentru navigatorul sau, prin intermediului unui clip realizat de echipa japoneza a Chrome.



In aprilie 2009, 63,6 % din trafic era realizat prin diferitele versiuni ale Internet Explorer, fata de 28,4 % pentru Firefox, dar IE continua sa piarda teren in fata Firefox.


Citeste mai multe despre   










2276 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    mda (Sâmbătă, 9 mai 2009, 16:25)

    ovidiu [anonim]

    Mai calulati anii :) "Lansat cu mare fast in septembrie 2009,"

    E chiar dragut clipul cu reclama Chrome.
    Multumim, am corectat!
  • +5 (5 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 9 mai 2009, 16:37)

    Dragos Stefan [utilizator]

    Textul mi se pare un pic tendentios. Comparatie dintre IE care este browserul standard din Windows pe care multi il folosesc din comoditate sau pentru ca nu stiu sa instaleze alt software, este putin deplasata. La fel sa pui pe acelasi nivel Firefox-ul cu Chrome-ul este gresit pentru ca primul are in spate o cativa ani buni plus un marketing agresiv (vezi ziua mozilla cand s-a facut un record de downloaduri).
    Personal am folosit foarte mult timp Mozilla, insa am renuntat in momentul in care a inceput sa "pape" prea mult ram. Asa am ajuns la Chrome, un browser mult mai simplu, user-friendly si foarte rapid.
    • 0 (0 voturi)    
      degeaba (Sâmbătă, 9 mai 2009, 22:53)

      nero [anonim] i-a raspuns lui Dragos Stefan

      poate, dar eu mi-am instalat chrome impreuna cu google earth si nu l-am folosit deloc. Dupa un timp l-am chiar sters dar cred ca google earth il pune inapoi la fiecare updatare. Degeaba, tot nu imi place si tot nu il folosesc.
    • +1 (1 vot)    
      Chrome (Sâmbătă, 9 mai 2009, 23:36)

      oica [anonim] i-a raspuns lui Dragos Stefan

      Asta e motivul penru care folosesc Chrome:
      http://www.youtube.com/watch?v=PqfwNbB0QqQ&feature=SeriesPlayList&p=483EE5FD751A8625
      Nu credeam ca voi renunta vreodata la Firefox, dar am ajuns sa constat ca consuma prea mult RAM, am decis sa-l folosesc mai putin. Mai ales ca am dat peste Chrome, care, fara sa-l laud, se misca mult mai repede, se incarca mai repede, ocupa mai putine resurse... Adica ceea ce ma interesa pe mine.
      Firefox il mai folosesc pt. unele add-on-uri.
      Iar IE, ... l-as uita daca nu ar fi unele site-uri care nu functioneaza pe platforma Chrome sau Firefox. Adica de musai...
      • +4 (4 voturi)    
        ... (Duminică, 10 mai 2009, 13:35)

        festinalente [utilizator] i-a raspuns lui oica

        momentan folosesc firefox. add on-urile pe care le pot instala imi sunt foarte utile si foarte multe. am folosit chrome o perioada si mi-a placut ca deschidea paginile foarte repede. O sa intre si el pe piata fara doar si poate. Google are putere. IE vine default si intradevar multi il folosesc din comoditate. cred ca cel mai multi care il folosesc sunt femeile (serios, ele stie ca trebuie sa dea click pe iconita albastra si gata) si oamenii mai in varsta. Firefox este utilizat foarte mult de developeri si de cei care petrec foarte mult timp pe internet. Sa ii uram Google-ului sa perfectioneze browserul sa avem mai multe alternative. :)
  • +4 (4 voturi)    
    chrome (Sâmbătă, 9 mai 2009, 16:42)

    chrome [anonim]

    Browserul Chrome este chiar foarte bun, este insa in developemnt puternic.2% din piata obtinuti in cateva luni mi se pare foarte mult. Reganditi titlul articolului ;)
  • +4 (4 voturi)    
    G-Chrome (Sâmbătă, 9 mai 2009, 16:44)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Mi-a luat ceva timp sa il manevrez rapid (tabs, cuchiuri, etc), dar dupa ce incepi sa il folosesti frecvent, e foarte placut. Si mai ales stabil.

    Parere personala: il recomand, la o folosire alternativa cu FireFox.
  • +3 (5 voturi)    
    felicitari hotnews!! (Sâmbătă, 9 mai 2009, 17:10)

    doi [anonim]

    am acces la net din 1995 de cand navigam cu netscape prin gophere fara a vedea neam de imagine. revin mereu la mii de site-uri pe care le vizitez cu placere. insa primul pe care intru e HOTNEWS. nu odata v-am injurat sau laudat, dar desi homepage-ul meu e setat pe google, prima pagina o deschid pe hotnews. aveti multe greseli, multe stiri care nu ar avea ce cauta pe aici, dar ramaneti cei mai buni. imi place sa vad ca recunoasteti greselile si mai ales ca le corectati. imi place sa cred ca exista un feedback si asta incepe sa se vada. BRAVO!!
  • +1 (1 vot)    
    totusi (Sâmbătă, 9 mai 2009, 17:13)

    doi [anonim]

    se pare ca chrome e cel mai sigur browser.
    • 0 (2 voturi)    
      Ai încercat browserul Opera? (Sâmbătă, 9 mai 2009, 17:55)

      Tanta si Costel [anonim] i-a raspuns lui doi

      Ai încercat browserul Opera?
      • +1 (1 vot)    
        eheeee (Sâmbătă, 9 mai 2009, 18:16)

        doi [anonim] i-a raspuns lui Tanta si Costel

        http://economie.hotnews.ro/stiri-it-5529833-concurs-spart-browsere-safari-cazut-10-secunde-chrome-ramas-picioare.htm
        • 0 (4 voturi)    
          Ce a fost mesajul acesta? (Sâmbătă, 9 mai 2009, 21:31)

          Tanta si Costel [anonim] i-a raspuns lui doi

          Am accesat link-ul: este vorba de Chrome, IE, Firefox nu si de Opera.
  • -7 (9 voturi)    
    sper sa nici nu prinda (Sâmbătă, 9 mai 2009, 17:48)

    toro [anonim]

    Orice web developer stie ce durere in "cot" este sa produci pagini cu output identic pe IE sau FF. Daca shi nasolia asta de la Google o sa ajunga sa aiba peste 10% din piata browsere-lor, atunci o sa fie o noua "bucurie" pentru toti web developeri.
    Personal nu am incredere in nici un produs Google, mai ales cand scopul lui Chrome este sa adune informatie despre ceea ce cauta userul. Ca doar trebuie sa faca shi el ceva in plus fata de Opera/FF sau IE.
  • +2 (2 voturi)    
    Cam gresita (Sâmbătă, 9 mai 2009, 21:07)

    Olivian Breda [utilizator]

    Stirea e un pic gresita. Ce e noua e doar metoda de promovare. Clipul in sine e cam vechi, din ianuarie anul asta:
    http://googlesystem.blogspot.com/2009/01/chrome-ad-from-google-japan.html

    Asta e stirea pe care vreti sa o dati, dar nu e redata foarte exact:
    http://googlesystem.blogspot.com/2009/05/chrome-ad-in-new-york-times.html

    In fine, pe mie unul mai mult ma incurca decat ma ajuta stirea, Ionut Alex CHITU a prezentat-o foarte Ok.
  • +1 (1 vot)    
    multumiri (Sâmbătă, 9 mai 2009, 21:28)

    Olivian Breda [utilizator]

    Mersi ca mi-ati aprobat un comentariu critic.
  • -2 (2 voturi)    
    prefer FF sau Opera (Sâmbătă, 9 mai 2009, 22:03)

    Radu [anonim]

    M-am jucat o perioada cu Chrome-ul dar am revenit cu placere la FF si chiar la Opera. Chrome-ul imi inspira neincredere si ma inerveaza procesele pe care le deschide pentru fiecare pagina!
    • +2 (2 voturi)    
      nu ai dreptate din pct. meu de vedere (Duminică, 10 mai 2009, 23:16)

      ginel [anonim] i-a raspuns lui Radu

      E normal sa-ti deschida procese si asta e partea cea mai buna din Chrome. Cand iti moare un site, nu-ti mor toate sesiunile din browser, iti moare doar site-ul ala.
      E normal ca orice programator sa greseasca ca asta e, nu suntem masini. Asa ca Chrome doar recunoaste ca un site ti-ar putea bloca browserul si se descurca cu asta.
  • -2 (2 voturi)    
    Chrome ... Ihhhhh (Duminică, 10 mai 2009, 15:03)

    Alex [anonim]

    nu va inteleg fratilor. cum puteti lauda un asemenea browser.
    eu folosesc Slim Browser. Raspunde la toate cerintele mele.
    la Chrome imi trebuie o gramada de add-on-uri care ma deranjeaza. dece sa fac 1000 de instalari dupa ce am instalat programul?

    La Slim Browser am facut o instalare si gata. imi deschide orice site, rapid, este sigur, etc.

    Deci nu mai laudati ecva doar ca vine de la google. mie cel putin in afara de motor nu imi place nimic din ce fac ei.
    • +2 (2 voturi)    
      Deci...GOD (Duminică, 10 mai 2009, 21:25)

      sosolino [anonim] i-a raspuns lui Alex

      nu mai posta pe forumuri cu subiect tech, serios. Cazi intr-un con al penibililului. Nu te invat cum e cu add-on-urile ca nu urmaresc sa fac un blitzkrieg al browserelor. Nu sunt ultras chrome sau FF, dar e evident ca cunostintele tale in IT sunt tangente cu 0 ;)
  • +1 (1 vot)    
    2% e bine (Duminică, 10 mai 2009, 23:26)

    ginel [anonim]

    Bai, 2% e foarte bine pentru o piata asa mare.
  • 0 (0 voturi)    
    Crome (Marţi, 19 mai 2009, 22:44)

    sorin2tudora [anonim]

    E rapid dar prea simplut. Prefer altele!