Microsoft a prezentat noul sau motor de cautare numit Bing

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 28 mai 2009, 19:53 Economie | IT

Bing, principalul motor de cautare al Microsoft si Yahoo!
Foto: Microsoft
Microsoft a prezentat joi noul sau motor de cautare numit Bing cu care vrea sa concureze in mod serios cu Google si Yahoo. Noul motor de cautare va fi disponibil pentru public incepand cu 3 iunie, iar compania spune ca ofera rezultate mai eficiente la cautari, le da utilizatorilor mai multe optiuni din care sa aleaga si ii scuteste de click-uri inutile.

Motorul de cautare se va concentra initial pe patru directii: luarea unei decizii de cumparare, planuirea unei calatorii, cercetari despre starea de sanatate si gasirea unei companii locale.

Microsoft spune ca motorul sau e mai "destept" decat concurentii si ofera rezultate divizate pe categorii, pentru ca utilizatorul sa gaseasca mai usor exact ce cauta. Spre exemplu, daca se cauta un anumit produs, intr-un meniu din stanga ecranului vor fi afisate fotografii cu el, site-urile producatorilor, cronici ale celor care au folosit produsul, dar si locuri de unde il poti cumpara.

Daca se cauta un nume de sportiv, motorul va afisa link-uri cu statistici sau cu stiri, ori daca se cauta un nume de tara, ar trebui sa apara diverse categorii, precum starea vremii, date geografice sau obiective turistice, pentru ca cel care cauta sa nu intre in prea multe site-uri pana gaseste ce vrea.

"Avem un nou motor de cautare si vrem sa facem totul un pic mai bine decat ceilalti", a spus la evenimentul de lansare, Mike Nichols, manager la divizia de search a Microsoft.

Cei de la Microsoft spun ca au ales Bing fiindca numele e scurt e va fi usor de retinut oriunde in lume.

Microsoft sustine ca motorul va fi extrem de usor de folosit si va da rezultate eficiente. In plus vor fi optiuni interesante, cum ar fi afisarea  sumarului unui site in pagina cu rezultatele cautarii sau afisarea unor raspunsuri direct in pagina cu rezultatele cautarii, pentru a nu mai fi nevoie sa intri pe alt site.

Spre exemplu, daca se tasteaza la cautare "bilete de avion intre orasele X si Y", motorul ar trebui sa afiseze in rezultatele cautarii pretul zborurilor, ori daca utilizatorul cauta hoteluri dintr-un anumit oras, langa rezultatele cautarii vor fi afisate si medii ale notelor date de alti utilizatori diverselor hoteluri.

Paul Stoddart,, seful diviziei de search a Microsoft in Marea Britanie spune ca folosind alte motoare de cautare trebuie sa tot adaugi cuvinte pentru a gasi exact ce vrei, apoi intri pe multe site-uri si pana la urma abandonezi cautarea, nemultumit. Cu Bing nu ar trebui sa se intample asa ceva, spune Stoddart, care adauga ca Microsoft vrea sa stabileasca o legatura emotionala cu utilizatorii.

Ramane de vazut cum se va impune Microsoft cu noul motor de cautare si daca vor fi oameni dispusi sa renunte la Google pentru un motor aflat la inceput. Cifrele din SUA sunt prea putin incurajatoare pentru Microsoft: Google are peste 60% din piata, Yahoo circa 20%, iar Live Search, predecesorul Bing avea 8%.
.


Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

ANIMATIE GRAFICA. Un tanar a murit intr-un accident teribil, dupa ce rotile unui camion s-au desprins in mers

Un accident infricosator s-a produs miercuri in zori, in judetul Iasi. Doua roti ale unui camion supraincarcat cu busteni s-au desprins in mers. Una dintre ele a spart parbrizul masinii din spate si l-a omorat pe loc pe sofer.








5785 vizualizari
  • +1 (7 voturi)    
    Sucks (Joi, 28 mai 2009, 21:30)

    Alex [anonim]

    merge ca dracu. nu are practicalitatea google. neext
    • +3 (5 voturi)    
      explica te rog... (Vineri, 29 mai 2009, 10:02)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      de unde ai tras tu concluziile astea, cand motorul nu s-a lansat oficial?

      ok nu inghiti ms, mai nimeni nu ii inghite, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ii urasti indiferent ce fac...
      macar incearca... si google tot pentru gani au facut motoru de cautare, nu pentru binele omenirii...
      singura diferenta e cum sunt perceputi si ca google nu ia direct bani de la oameni ca ms...
  • +6 (8 voturi)    
    Contradictie de termeni (Joi, 28 mai 2009, 21:52)

    gogu [anonim]

    Ma indoiesc ca Microsoft e in stare sa faca "ceva putin mai bine decit ceilalti". N-a fost in stare in ultimii 20 de ani, nu vad nici un motiv sa inceapa sa faca asta din luna iulie.
    • +2 (4 voturi)    
      mesajul (Vineri, 29 mai 2009, 11:13)

      bb [anonim] i-a raspuns lui gogu

      l-ai postat folosind un calc cu windows cu linux cu mac sau cu ce?
  • +3 (3 voturi)    
    nou (Joi, 28 mai 2009, 22:10)

    Radu [anonim]

    Bing va fi atractiv la inceput cand toti se vor da pe el ca sa vada ce poate. Pe urma, ca de obicei Google.
    Bing e nascut cu o audienta foarte mica tot asa cum Google Chrome se zbate la ~1%.
  • +4 (4 voturi)    
    Capibara si hoteluri... (Joi, 28 mai 2009, 22:22)

    Vader [anonim]

    Probabil ca e bun la cautat Capibara, hoteluri si cure de slabire. Pe mine filmuletul nu ma comvinge. In prezentarile lor video toate aplicatiile se "misca" gratios iar realitatea e cam blue screen!
  • +3 (7 voturi)    
    Google tremura (Joi, 28 mai 2009, 22:46)

    Razvan (360romania.eu) [utilizator]

    Se apropie marele "Bing" - un mare fas.

    In locul lor, m-as ocupa mai serios de platformele clasice - Office si Windows.

    Linux-ul a devenit extrem de atractiv pe desktop, iar Open Office este o alternativa mai mult decat viabila la Microsoft Office.

    Google Docs este o solutie excelenta pentru administrarea in mod distribuit a documentelor!

    Bye Microsoft! Anii de glorie au trecut. Anii monopolurilor in industria software se apropie de sfarsit.
    • 0 (4 voturi)    
      Ha (Vineri, 29 mai 2009, 8:22)

      G [anonim] i-a raspuns lui Razvan (360romania.eu)

      Razvane, asa devreme si deja atatia aburi in respiratia ta?

      Ceea ce spui tu e undeva intre flamebait si fanboysm si e cam depasit.

      Nu-i asa ca 2010 e anul linuxul pe desktop?
    • 0 (4 voturi)    
      sa fim seriosi... (Vineri, 29 mai 2009, 10:04)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Razvan (360romania.eu)

      iar bataia intre linux si windows????
      linux e open-source... nu o sa poata concura cu MS (experienta lor, banii or, si faptul ca nu dau sursele)
      la un moment dat ms va fi detronat, dar ma indoiesc ca va fi detronat de un open-source...

      PS: care versiune de linux va epasi windows? nu dealta da apar vreo 3-4 pe an...
  • -2 (8 voturi)    
    Despre Google Chrome (Joi, 28 mai 2009, 23:09)

    Cseszlo [anonim]

    Credeti voi ce vreti dar in afara faptului ca unele site-uri nu au update pt el, este o optiune mult mai buna decat IExplorer sau oricare altul.

    In primul rand si cel mai important este ca este mult mai stabil, nu crapa ca celelalte.

    Ai pagina de istoric unde vezi toate linkurile accesate.
    Poti sa iti pui butoane cu paginele pe care le accesezi.
    Are tab-uri.
    Este mai placut privirii
    • +4 (4 voturi)    
      :) (Vineri, 29 mai 2009, 11:16)

      bb [anonim] i-a raspuns lui Cseszlo

      toate au istoric, butoane cu paginile accesate (bookmarks-uri) si tab-uri, sau tu creadeai ca Google Chrome le-a inventat?
  • +5 (5 voturi)    
    Romania ajuta (Vineri, 29 mai 2009, 0:24)

    belu [anonim]

    Chiar daca Microsoft o duce mai rau are aliati precum Romania si Elvetia care-i dau o mana de ajutor.

    Dupa cum a fost deja anuntat si pe HotNews, Romania ofera ajutor pentru Microsoft de 100 mil. eur. Binenteles se putea face licitatie, alte firme ar fi putut castiga cu solutii mai ieftine (Linux, Open Office).
    (http://economie.hotnews.ro/stiri-it-5655322-ministerul-comunicatiilor-plati-100-milioane-euro-pentru-licente-microsoft.htm)

    Pe de alta parte stim bine ca si Elvetia s-a gandit sa ajute la nivel national Microsoft deci stam chiar bine din acest punct de vedere. Desigur in Elvetia Red Hat a dat in judecata guvernul pentru ca nu a organizat licitatie... poate cine stie se va intampla si in Romania?
    (http://www.eweekeurope.co.uk/news/red-hat-sues-switzerland-over-microsoft-monopoly-965)
  • -2 (2 voturi)    
    90-60-90 (Vineri, 29 mai 2009, 0:25)

    Sam [anonim]

    Nu stiu de unde e informatia cu 60%-20%-8%. In alte sondaje se compara google.com, yahoo.com si live.com si iese 32%-26%-18%. Fiecare vine cu sondajele care-i convin. Google are marketing fantastic, de-aia e si pe primul loc.
    • +1 (1 vot)    
      un simplu search (Vineri, 29 mai 2009, 4:30)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Sam

      Deci nu stiu de unde ai venit *tu* cu valorile respective.
      In rest o cautare simpla iti va arata ca cifrele prezentate in articol sunt corecte.

      http://www.statowl.com/search_engine_market_share.php

      http://weblogs.hitwise.com/heather-dougherty/2008/08/googles_share_of_us_searches_h.html

      http://blog.rndinfo.com/79/latest-search-engine-market-share/

      http://news.cnet.com/march-search-share-google-up-rivals-down/

      ...etc.
  • +2 (4 voturi)    
    rautacisme (Vineri, 29 mai 2009, 9:22)

    eugen [anonim]

    ce nu spune articolul este pretul licentei de utilizare si daca poate fi accesat si de pe alte platforme decat ale ms :P
  • -1 (1 vot)    
    creca (Vineri, 29 mai 2009, 11:18)

    da [anonim]

    lol.. microsoft si monopolul...

    de aceea armata americana s-a hotarat sa schimbe XP-ul cu vista la cele 1.000.000 pc-uri pe care le au..

    deja declarau ca au migrat pe office 2007 inca de anul trecut.

    parca nu ati vazut ce oameni cheie are microsoftul in toate administratiile americane.

    si la ce lobby fac, vor fi stapani pe IT pe urmatorii 50 de ani fara probleme.

    si in romania se anutasera ca vor cumpara 600.000 de licente de windows pentru administratiile locale
  • 0 (0 voturi)    
    Denumire (Vineri, 29 mai 2009, 12:56)

    hash [anonim]

    Am citit 'printre randuri', "primul motor de cautare denumit <<Bling>>" .. Oare i s-o potrivi ? :P
  • 0 (0 voturi)    
    ... vrajeli mari de MS (Vineri, 29 mai 2009, 13:34)

    plictisit de MS [anonim]

    daca "bing" e motorul de cautare, atunci asta ce este ???

    http://www.standard.ro/articol_95415/microsoft_prezinta_saptamana_viitoare_noul_motor_de_cautare_kumo.html
  • 0 (0 voturi)    
    bing - bang (Vineri, 29 mai 2009, 13:47)

    sadwank [anonim]

    Iar se tin astia de la MS de cioace. Au rezolvat cu Windows 7, se misca mai bine decit Vista sau ramin in continuare pe XP? Pe mine ma sperie deja chestia cu "[...] da utilizatorilor mai multe optiuni"; eu as vrea mai putine si mai precise.
    Oricum, eu i-as intreba pe baietii de la Bing daca pot folosi motorul lor de cautare ca sa gasesc informatii din MSDN sau ramin in continuare la Google?
  • 0 (0 voturi)    
    BING!!! (Vineri, 29 mai 2009, 14:38)

    bing [anonim]

    si apare si agrafa aia din word?