O companie din Sibiu a fost condamnata penal pentru utilizarea de software fara licenta

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 16 iunie 2009, 19:14 Economie | IT

O companie sibiana din domeniul arhitecturii a fost condamnata penal pentru folosirea de software fara licenta, au anuntat reprezentantii Business Software Alliance (BSA). Prejudiciul creat a fost de 5.700 euro, iar compania mai trebuie sa plateasca si o amenda de 20.000 lei plus 3.000 lei administratorul, insa decizia nu este defintiva, agentul economic putand face apel.

BSA spune ca este prima condamnare din Romania a unei persoane juridice, cumulativ cu persoana fizica, pentru incalcarea drepturilor de autor asupra programelor software.

Societatea comerciala condamnata, cu sediul in Sibiu, a produs un prejudiciu total de 5.689 euro, prin utilizarea de programe software fara licenta, necesare in domeniul in care activeaza – arhitectura. Pe langa aceste despagubiri, societatea comerciala a fost obligata sa plateasca si o amenda penala in valoare de 20.000 lei, iar administratorul, de 3.000 RON. Amenda penala inseamna automat aparitia unui cazier, ceea ce i-ar putea ingreuna activitatea comerciala.

Justitia s-a pronuntat la inceputul lui iunie, insa decizia nu este definitiva, compania avand posibilitatea sa faca apel.

In cazul persoanelor fizice romane, prima sentinta de condamnare la inchisoare cu executare a fost pronuntata in 2007, impotriva unui distribuitor stradal de CD-uri piratate. Anterior acestei sentinte cu executare, in Romania au existat doar condamnari cu suspendare.

Cea mai mare pedeapsa, in cazul persoanelor fizice, a fost pronuntata in Bucuresti, in cazul unui distribuitor de software pirat, care a primit sase ani si sapte luni de inchisoare.


Citeste mai multe despre   










5188 vizualizari

  • -2 (10 voturi)    
    pai da... (Marţi, 16 iunie 2009, 23:12)

    The Saker [utilizator]

    doar asa se poate mentine monopolul MIcrosoft, ca sa poata Bill si Melinda Gates sa doneze miliarde de dolari catre obscurele agentii de reducere a populatiei..
    • +2 (2 voturi)    
      Ba din contra (Miercuri, 17 iunie 2009, 10:43)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

      monopolul se obtine prin tolerarea pirateriei.

      (Mai bine sa foloseasca ilegal softul tau, decat sa se duca legal la concurenta)
      • +1 (1 vot)    
        corect. (Miercuri, 17 iunie 2009, 11:55)

        Je [anonim] i-a raspuns lui soferul

        Asa este, si monopolul se mai obtine prin programele de sponsorizare a universitatilor.
        De ex: Facultatea de Informatica este "dotata" cu 200 calculatoare cu Windows , si studentii invata .NET.. etc... (stiti voi mai departe).

        In 5 ani se formeaza 200 de noi absolventi IT ce stiu sa lucreze la un nivel mediu-avansat cu tehnologii MS (majoritatea fiind contra cost) pe cind tehnologiile open source sunt evitate de universitati, guvern, etc...

        Nu inteleg de ce sa cumpar vaca daca pot minca lapte gratis...
    • 0 (0 voturi)    
      ala facea bani cu softul respectiv (Miercuri, 17 iunie 2009, 15:40)

      Io [anonim] i-a raspuns lui The Saker

      Nu cunosc cazul (si nici hotnews nu ne spune nimic despre el), dar daca esti arhitect si nu-ti platesti licenta de Autocad (sau ce foloseste), si-o merita.
      Mi se pare nesimtire sa faci bani folosindu-te de munca altuia, gratis.
      Acu' daca l-au prins cu filme fara licenta, asta e alta poveste si ma gandesc ca poate pentru Partidul Piratilor poate mi-as misca fundul pana la sectia de votare.
  • +1 (7 voturi)    
    Asa le trebuie (Marţi, 16 iunie 2009, 23:21)

    moldoveanu [utilizator]

    Utilizezi soft care necesita plata unei licente, plateste. Chiar sunt curios daca apar mai multe astfel de condamnari de acum inainte.

    Se pare ca Microsoft, Adobe, Autodesk si altii nu mai au alta sursa de bani si atunci preseaza justitia sa isi faca treaba. Asta pentru a stimula lumea sa cumpere soaftele lor de frica.

    Nu degeaba spunea Bill Gates in 1997: Daca este sa se pirateze softuri prefer sa se pirateze ale mele. Pentru ca atunci cand legea va incepe sa functioneze, lumea sa fie obisnuita si sa le cumpere tot pe ale mele.
    • 0 (0 voturi)    
      patetic (Vineri, 19 iunie 2009, 17:40)

      arici [anonim] i-a raspuns lui moldoveanu

      ti se pare prost ca nu au alta sursa de venituri, din pacate doar acum auzi si tu de BSA... pacat. Ar trebui sa auda mai multi si mai des, apropos, stii cam la cat se ridica contractul dintre BSA si Mcrosoft? vreo 7 miliarde USD / an, atata plateste microsoftu' BSA-ului. Acum pune-ti intrebarea logica: de ce?
      Io zic sa mergi sa spargi o banca, e macar un furt pe fata.
  • +1 (1 vot)    
    De ce nu se poate si in cazul lui Tariceanu? (Miercuri, 17 iunie 2009, 6:18)

    Talida [anonim]

    ata ca la Sibiu s-a putut si e vorba despre un furt de numai cateva mii de euro. Fostul premier Tariceanu si fostul ministru al Finantelor, Sebastian Vladescu, au comis acelasi tip de furt (au mai multe dosare penale tinute la prafuit) inca din 2004, dar nici pina azi procurorii nu s-au invrednicit sa-i audieze macar.

    Sa conteze faptul ca in acest caz valoarea prejudiciului depaseste un miliard de euro, numele celor care au comis faptele, ori ca in toata povestea sunt implicate SRI si MAI?
  • +2 (2 voturi)    
    PIRAT SOFT>caritas (Miercuri, 17 iunie 2009, 8:09)

    cris [anonim]

    Condamnarile micilor piarati de soft sunt mai ari decat cele aplicate pentru mama FNI ioana maria vlas. Decizia este luata pe principiul: daca furi cocosul primesti o condamnare mai mare daca furi un bou pentru ca stersezi 20 gaini in cazul cocosului si nici o vaca in cazul boului pentru ca este castrat. Romania este tara tuturor posibilitatilor, america ne-a furat acest motou
    • 0 (0 voturi)    
      pt ca (Vineri, 19 iunie 2009, 17:43)

      arici [anonim] i-a raspuns lui cris

      pt ca cei care traiesc din ceea ce gadesc au facut si legi sa le apere proprietatea intelectual, noi inca trebuie sa facem legi pentru prosti si pentru prostie. inca romanul asteapta sa faca "statu'" ceva daca isi pierde cardu si pinu, nu e el de vina e statu, la fel si FNI-ul si caritas, cine vo pus sa fugiti cu bani in dinti acolo? aaa castig rapid si nemuncit..?hmm io zic ca meritati
  • -1 (1 vot)    
    Pacat... (Miercuri, 17 iunie 2009, 11:25)

    FLORIN [anonim]

    Eu sunt de acord cu pirateria software. Pacat ca incepem sa fim mai crestini decat papa. Oricum ca si popor nu ne iese nimic din asta. Cheltuim bani ca sa-i judecam pe oameni, cheltuim bani ca sa-i condamnam iar apoi dam acesti bani recuperati unor firme straine... Ce ne iese din asta? Sa nu-mi ziceti ca firmele de soft vor investi apoi in softistii romani si le vor da de munca pentru ca nu este deloc asa... nu asta ii aduce aici.
  • 0 (0 voturi)    
    BSA (Marţi, 23 iunie 2009, 17:16)

    Zodrac [anonim]

    Cred ca nu s-a inteles cu cumparatul licentelor si le-a dat cu flit la astia de la BSA. De obicei sunt interlegatori si mai inchid ochii daca mai cumperi tu citeva licente. De obicei chiar vin insotiti de vanzatori de Software cu care negociezi direct.
    • 0 (0 voturi)    
      Cam asa ceva (Joi, 25 iunie 2009, 11:11)

      Bingu [anonim] i-a raspuns lui Zodrac

      Intr-adevar, am auzit ca BSA, ca reprezentat al "partii vatamate" aka producatorul softului, mai renunta la pretentii sau procesul civil daca-ti cumperi licentele.

      Asta nu inseamna ca scapi la fel de usor de amenda pentru piraterie sau procesul penal, cel initiat de organul de control.

      Cica BSA nu are autoritatea pentru a te controla. De controlat, te controleaza organul abilitat, care constata infractiunea si face procesul verbal, apoi cheama partea vatamata (adica BSA) ca sa-si exprime pretentiile. Or BSA renunta la pretentii daca acoperi macar parte din prejudiuciu, adica-ti iei licentele.

      A propos: din BSA fac parte multi alti producatori de software, inclusiv locali. De verificat Softwin sau GeCAD...