Sony intra pe piata netbook-urilor in august, cu un mini-laptop Vaio la 629 dolari

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 7 iulie 2009, 11:51 Economie | IT

Vaio W, primul netbook Sony
Foto: Sony
Sony Corp a anuntat marti intentia de a lansa un netbook (mini-laptop, special conceput pentru accesul la internet) care se va vinde cu circa 60.000 yeni (629 dolari) in Japonia, in luna august a acestui an, marcand intrarea producatorului japonez pe aceasta piata, informeaza Reuters.

Pe noul mini-laptop, numit Vaio W, dotat cu un procesor Atom al Intel, va rula sistemul de operare Windows XP al Microsoft. Potrivit I4U News, Vaio W este echipat cu procesor Intel Atom N280 de 1,66 GHz, are ecran de 10,1 inch cu rezolutie de 1366 x 769 pixeli, memorie RAM  1 GB, capacitate hard disk de 160 GB, bateria tinand pana la 3,5 ore.

Sony nu a vrut sa dea detalii privind tinta de vanzari la acest nou model, mai scrie Reuters, dar compania urmareste cresterea vanzarilor de computere Vaio la 6,2 milioane unitati in anul fiscal care se incheie in martie 2010, fata de 5,8 milioane unitati in anul fiscal anterior.

Potrivit companiei de cercetare IDC, vanzarile mondiale de netbookuri sunt asteptate sa se dubleze in 2009 fata de anul anterior, pana la 26,4 milioane unitati.

Un film de prezentare a netbookului Vaio, aici.


Citeste mai multe despre   










1547 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Face si cartofi prajiti? (Marţi, 7 iulie 2009, 12:17)

    Traficantu_De_Influentza [utilizator]

    Pentru ca daca nu face, e cam la fel ca orice alt nebook de pe piata. Exact, acelea de se vand la 12 milioane. Cumperi Vaio pentru nume si nu pentru altceva.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu chiar (Marţi, 7 iulie 2009, 12:39)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui Traficantu_De_Influentza

      are rezolutia ecranului mai mare. (celelalte de 10.1 inch au cam 1024 x 600)
      • -1 (3 voturi)    
        ba chiar (Marţi, 7 iulie 2009, 13:47)

        Alecu [anonim] i-a raspuns lui soferul

        sa stii ca si majoritatea celorlalte netbookuri au rezolutie mai mare, de ex. am Eee pc 900 si am rezolutie de 1920 x 1080, iar restul configuratiei e cam la fel ca si asta din articol, de fapt am baterie mai buna de 5 ore, iar pretul este mai putin de jumate.
        • 0 (0 voturi)    
          Nativ (Marţi, 7 iulie 2009, 15:00)

          Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Alecu

          Vorbim de rezolutie nativa.
          • 0 (0 voturi)    
            Scuze (Marţi, 7 iulie 2009, 15:13)

            Alecu [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

            Ahh, imi cer scuze, al meu are 1024 x 600 la ecran de 8.9 inch
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 7 iulie 2009, 12:54)

    Vladutz [anonim]

    cam varza ca si configuratie.

    pretul cred ca-i dublu fata de un netbook "obisnuit".
    • 0 (0 voturi)    
      cam la fel ca toate (Marţi, 7 iulie 2009, 13:51)

      Alecu [anonim] i-a raspuns lui Vladutz

      configuratia eu zic ca e cam la fel ca celelalte, ba chiar poti gasi si mai proaste, nu prea am vazut netbookuri cu configuratie care sa fie iesita din comun.
      • +1 (1 vot)    
        La fel (Marţi, 7 iulie 2009, 20:37)

        soferul [utilizator] i-a raspuns lui Alecu

        dar costa aproape dublu.
  • 0 (0 voturi)    
    Sony si laptopurile (Marţi, 7 iulie 2009, 14:42)

    Eu [anonim]

    Vaio sunt laptopuri foarte proaste. Sunt doar de luat ochii. La fiabilitate si performante sunt sub medie.
    Pretul? De lux.
  • 0 (0 voturi)    
    doar ca ... (Marţi, 7 iulie 2009, 16:09)

    florin [anonim]

    .. nu e primul netbook. De P11 ati auzit ?
    • -1 (1 vot)    
      Ce vreti? (Marţi, 7 iulie 2009, 17:28)

      seeed [anonim] i-a raspuns lui florin

      + @ Eu
      Sa incepem sa ne laudam cu ele?
      Sau cine aude mai bine despre ele?
      Atunci AL MEU e mai bun.