Microsoft va lansa o versiune gratuita Office 2010 care va putea fi accesata online

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 13 iulie 2009, 18:35 Economie | IT

Microsoft va lansa in prima parte din 2010 o varianta gratuita a suitei Office ce va putea fi accesata pe internet, intrand astfel in lupta cu produse relativ similare oferite de companii precum Google, noteaza Reuters. Pe internet vor fi disponibile gratuit aplicatii populare, precum Word, Excel sau Power Point, dar compania se va baza in continuare pe versiunile contra - cost.

Nu ar fi exclus ca oferirea unei versiuni gratuite de Office sa afecteze vanzarea variantelor platite, insa Microsoft spune ca soft-urile gratuite se adreseaza celor care oricum nu aveau de gand sa dea bani pentru a folosi suita Office.

Compania mai spera ca utilizatorii versiunilor gratuite vor fi ghidati catre motorul de cautare Bing sau vor face trafic spre alte site-uri sustinute de companie.

Cei de la Microsoft spun ca programul gratuit va fi lansat odata cu suita platita, in prima parte din 2010.

Divizia Office este extrem de importanta pentru companie, aducand venituri totale de 14,3 miliarde euro in primele trei trimestre ale anului fiscal.

Razboiul dintre Microsoft si Google se extinde pe tot mai multe fronturi. Dupa ce Microsoft a lansat motorul de cautare Bing acum o luna si ceva, iar saptamana trecuta Google a anuntat propriul sistem de operare destinat PC-urilor.


Citeste mai multe despre   











2417 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    multumim (Luni, 13 iulie 2009, 21:12)

    ion voicu [anonim]

    multumim microsoft, dar deja folosimsuita gratuita open office de ceva vreme...
    • +1 (5 voturi)    
      gratuit (Luni, 13 iulie 2009, 22:15)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui ion voicu

      Si mai exista si sistemul de operare Linux "Ubuntu 9.04" -care are de toate!
    • +1 (5 voturi)    
      Complete product (Luni, 13 iulie 2009, 22:24)

      Anton [anonim] i-a raspuns lui ion voicu

      Si mai exact cine sunteti "voi"? :-)

      Sa ne imaginam ca avem o companie care chiar lucreaza realtime cu 40 de servere, dezvolta add-in-uri de Office si gaseste o problema care tine pe loc (sau scade productivitatea pentru) minim 20.000 de oameni.

      Cazul Microsoft: suni la support, in 2-3 ore vei fi transferat la un escalation Engineer care iti va spune la ce linie de cod apare problema si de ce, in cateva zile vei primi hot-fix, daca este cazul.

      Cazul OpenOffice:...g "fix problem when OO Writer is crashing when...", g luck...

      Aceste probleme se intampla cu o frecventa de aprox. una pe zi la Microsoft cu companii uriase din intreaga lume. Foarte putine din Romania totusi.

      Trebuie totusi sa avem o viziune de ansamblu asupra lucrurilor si afacerilor si sa recunoastem importanta unui "complete product". Nu doar Microsoft poate propune asa ceva, dar pentru moment doar Microsoft o face.
      • +1 (3 voturi)    
        "in 2-3 ore" (Luni, 13 iulie 2009, 23:13)

        outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui Anton

        Mda... la fel cum rezolva si vulnerabilitatile critice...
      • +3 (3 voturi)    
        Ai dreptate, daca vrei calitate, plateste (Luni, 13 iulie 2009, 23:22)

        emil [anonim] i-a raspuns lui Anton

        Sunt pe linux de 6 ani, si evident ca aici am doar OpenOffice.

        Acum cunosc bine ambele tabere, si suita office de la Microsoft e mai buna decat cea de la OpenOffice.
        Mi-e greu sa o recunosc, dar ...

        Dar....

        - daca nu ai banii, si pentru romania suma e cam mare, te orientezi catre OpenOffice, sau sa folosesti pe naspa versiunea de la Ms.

        - daca ai banii si vrei calitate si sa iti raspunda cineva la probleme, versiunea Ms e cheia.

        Eu plang dupa Access, iti faci in 2 h o aplicatie beton.
        A trebuit sa ma utilizez de toate cunostintele mele de programare ca sa fac ceva cu OpenOffice Base, care e la inceput.
        Restul (Word, Excel, Powerpoint) sunt foarte apropiate. Au setari diferite, gasesti functiile cu alte nume, lucrurile uzuale sunt in alta parte, dar sunt cam la fel.

        - Dar cum Windows e mult sub Linux (Ubuntu) in preferintele mele, ma descurc cu OpenOffice.
      • +1 (1 vot)    
        . (Marţi, 14 iulie 2009, 0:03)

        sep [utilizator] i-a raspuns lui Anton

        mmm ... evident ca daca OO e GRATIS suportul va tinde catre 0, nu?
      • -2 (4 voturi)    
        @Anton (Marţi, 14 iulie 2009, 1:22)

        Geo [anonim] i-a raspuns lui Anton

        citez: "Aceste probleme se intampla cu o frecventa de aprox. una pe zi la Microsoft"

        Daca in fiecare zi ai cate o problema cu MS si trebuie sa suni la ei sa-ti faca un hot-fix inseamna ca "ceva e putred in regatu' ... MS"
  • +2 (2 voturi)    
    adevarul e undeva la mijloc (Luni, 13 iulie 2009, 23:17)

    Daniel [anonim]

    Eu cunosc birouri care lucreaza cu multe documente, nu chiar simple, si care se descurca fara probleme cu OpenOffice. Chiar eu le-am instalat si configurat programele. La fel pot spune despre Linux.

    Dar la noi la firma, unde trebuie sa cream si sa trimitem anumite documente in timp record, am facut urmatorul test: am instalat pe toate calculatoarele OpenOffice. Si ghici ce: dupa o luna, intr-o perioada cand n-o duceam deloc roz cu banii, shefa vine la mine si imi spune sa luam 6 licente de MS Office. Am ales 3 Small Business si 3 complete.

    Dar..... daca nu as avea posibilitatea sa dau banii, chiar nu as avea o problema sa ma descurc cu OO
    • -2 (2 voturi)    
      Re: adevarul e undeva la mijloc (Marţi, 14 iulie 2009, 12:03)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Totul e o problema de setari.

      Daca setai OOO sa salveze direct si implicit in format Microsoft atunci cred ca nu-ti mai cerea sefa MS Office.