Intel face apel impotriva amenzii de peste un miliard de euro aplicata de CE

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 22 iulie 2009, 17:42 Economie | IT

Intel - cel mai mare producator mondial de procesoare - a facut miercuri apel la Curtea Europeana de Prima Instanta din Luxemburg impotriva amenzii de 1,06 miliarde euro primita in luna mai pentru practici anticoncurentiale, informeaza Reuters. Intel spune ca CE a interpretat gresit unele dovezi si a ignorat altele.

Ancheta Comisiei Europene stabilise ca Intel este vinovata de doua tipuri de practici ilegale. Prima se refera la faptul ca Intel a acordat discounturi ascunse totale sau partiale catre producatorii de computere cu conditia ca acestia sa cumpere toate sau aproape toate cipurile x86, produse de Intel. Ancheta a mai stabilit ca Intel ar fi mituit un mare retailer pentru ca acesta sa vanda numai computere cu cipuri x86 ale Intel.

Amenda de 1,06 miliarde euro reprezeinta 4% din cifra de afaceri a Intel si este cea mai mare amenda data pana in prezent de Comisia Europeana pentru abuz de pozitie dominanta.

Comisia a mai sustinut ca Intel ar fi mituit producatorii de computere pentru a stopa sau intarzia lansarea anumitor computere cu cipuri x86 apartinand concurentei si a limita canalele de vanzare pentru aceste produse.

Intel spunea in mai ca decizia luata nu e conforma cu realitatea iar verdictul este incorect si ignora realitatile unei piete extrem de competitive a microprocesoarelor. Intel a spus ca nu a inclacat legea si acuza CE ca ar fi interpretat gresit anumite dovezi iar pe altele nu le-a luat in seama.


Citeste mai multe despre   










719 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    oricum (Miercuri, 22 iulie 2009, 19:03)

    zdragomir [utilizator]

    Nu mai cumpar veci Intel, oricum sunt mai puternice procesoarele AMD, iar daca Google isi dezvolta noul sistem de operare in cooperare cu Intel, la revedere si Chrome OS. Mai bine un Ubuntu simplu.
    • +1 (5 voturi)    
      Intel vs AMD (Miercuri, 22 iulie 2009, 20:10)

      Toxic [anonim] i-a raspuns lui zdragomir

      Esti chiar comic cu declaratia ta ca AMD sunt mai puternice. Ai dovezi? De ce ai nevoie de un ubuntu simplu? Ca vajnicul tau AMD nu duce Vista?
      • 0 (2 voturi)    
        ... (Miercuri, 22 iulie 2009, 20:50)

        zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui Toxic

        din principiu
        • -1 (1 vot)    
          sau.. (Joi, 23 iulie 2009, 11:00)

          amazing [utilizator] i-a raspuns lui zdragomir

          mai bine zis din prostie..
      • +2 (2 voturi)    
        vista... (Miercuri, 22 iulie 2009, 20:54)

        Ionut [anonim] i-a raspuns lui Toxic

        Ca procesoarele AMD sunt mai puternice sunt mai puternice decat cele de la Intel este o afirmatie foarte generala. Ambele firme au procesoare competitive. La o comparatie trebuie avute in vedere multe aspecte (perforamante, pret, consum .etc).
        Nu inteleg insa ce legatura are Vista - a devenit un etalon in compararea hardware-ului?
        In plus versiunea curenta a Ubuntu (Jaunty) mi se pare un sistem de operare net superior lui Vista (compatibilitate hardware, securitate, facilitati, usurinta in utilizare, performanta).
        • -1 (1 vot)    
          compatibilitate hardware... (Miercuri, 22 iulie 2009, 21:34)

          me [anonim] i-a raspuns lui Ionut

          ... ce gluma buna...

          Ia zi ... cu cat copiezi de pe un flash/hdd USB pe sistem pe Ubuntu?
          • +1 (3 voturi)    
            viteza... (Joi, 23 iulie 2009, 3:06)

            Ionut [anonim] i-a raspuns lui me

            Copiez cu aceiasi viteza cu care copiam si in XP, Vista sau Win 7.
            Aceasta viteza variaza foarte mult de la device la device.
            Orientativ scrierea pe un stick-uri USB se face de la 2-3 MB/s pana la 5-6 MB/s. Citirea de pe stick-uri de la 6-7 MB/s pana pe la 10-12 MB/s.
            Folosind un rack extern pe USB pt HDD-uri IDE am copiat de pe rack pe sistem cu 20-22 MB (aici performanta e influentata de hdd-ul notebook-ului meu - vechi si slabut) iar copierea de pe sistem pe hdd-ul extern cu 30-35 MB/s.
            Viteza aceasta a fost "masurata" folosind fisiere mari ( > 500 MB).
            Am incercat Windows (de la Win98 pana la Win7) si tot Ubuntu folosesc.
            Ca si comparatie ... administrez servere Windows si Linux si la Windows o data la doua-trei zile tre sa il restartez pentru update-uri la Linux o data la doua trei luni. Pe unul din servere am avut mai bine de 8 luni uptime.
            Cat despre compatibilitate - mie mi-a mers absolut tot hardware-ul in Jaunty fara sa caut drivere pe net (mouse bluetooth, webcam, modem 3G, mouse cu adaptor radio, ethernet, wireless, telefon (SE K750i personal si altele), sa nu incepem sa vorbim de controllere RAID la care Windows ii prastie).
            De jocuri ce sa zic ... am testat CS1.6, CSS, CoD4MW, NFS (toate de la Underground in sus), Timeshift, Battlefield2 s.a.m.d.
            Nu are rost sa incepem aici o discutie Linux vs Windows. Eu sunt multumit de Ubuntu si folosesc doar XP in VirtualBox pentru un soft dedicat de la serviciu.
            Vista nu mi se pare un instrument de testare a performantelor procesorului (sau al calculatorului in general) - pentru aceasta sunt soft-uri specializate.
            Nu vreau sa va mai plictisesc cu comentarii lungi - doar sa stiti ca exista multe sisteme de operare usoare si complete (ma refer aici la suita office, editor de text (nu gluma de Notepad), client de mail, player video si audio, soft inscriptionare CD/DVD etc.) si cel mai important: gratuite (daca e sa amintim cateva, Ubuntu, Fedora, OpenSUSE, PCLinuxOS, Slackware, Gentoo, FreeBSD etc.).
            Numai bine!
            • 0 (0 voturi)    
              Jos palaria! (Joi, 23 iulie 2009, 8:09)

              Impartialul [anonim] i-a raspuns lui Ionut

              Scurt, concret si la obiect. Bravo. Ai vot cu + din partea mea.