Un roman a fost obligat de instanta sa plateasca daune civile de aproape 3.000 euro pentru ca a pus pe internet materiale piratate

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 28 iulie 2009, 15:02 Economie | IT

Un utilizator roman de DC++ ales la intamplare a fost obligat sa plateasca 2.950 euro daune civile catre industria muzicala pentru ca a pus pe internet muzica protejata de drepturi de autor, arata un comunicat al Asociatiei Industriei Muzicale din Romania. Asociatia a considerat ca a fost lezata prin activitatea utilizatorului, apreciind daunele la 2.950 euro, acestea reprezentand contravaloarea a 295 de produse piratate.

Ca urmare a unei plangeri inaintate de UPFR (Uniunea Producatorilor de Fonograme din Romania) la data de 17.12.2007 impotriva unui utilizator de DC++ ales la intamplare care punea la dispozitie in retea materiale protejate de Legea drepturilor de autor, acesta s-a ales cu o amenda administrativa.

La data de 14.10.2008, UPFR a chemat in judecata in proces civil faptuitorul pentru plata daunelor cauzate prin punerea la dispozitie a fisierelor cu muzica prin intermediul unui hub. In urma judecatii, paratul a fost obligat la plata daunelor materiale in cuantum de 10.932,62 lei.

Din totalul de 210,13 GB de informatie pusa la dispozitie, 66,36 GB reprezentau piese muzicale, o parte dintre ele apartinand membrilor UPFR, atat din repertoriul muzical romanesc cat si din cel international, mai arata comunicatul.

Prejudiciul a fost stabilit in functie de materialele gasite la utilizator, astfel daunele pentru acest caz au fost estimate la contravaloarea a 295 de produse originale a cate 10 euro fiecare. Valoarea finala stabilita pe criteriile acestui caz este de 2.950 de euro, echivalent in lei cu 10.923.

Alegerea acestui user a fost aleatorie din lista de useri a hubului hub.xboss.ro, a declarat inspectorul pe antipiraterie digitala din UPFR.

Pentru obtinerea dovezilor necesare intr-un proces se pot face perchezitii informatice si domiciliare, prin verificarea listelor si a fisierelor postate pe retea, dar daca este necesar, si a hard-disc-urilor, CD-urilor si calculatoarelor celor care se fac vinovati de punere la dispozitie a materialelor protejate de Legea 8/1996.

Faptuitorul a achitat integral daunele stabilite din dorinta de a evita alte neplaceri pe viitor, sustin cei de la asociatie.

“Este un exemplu care ar trebui luat in seama atunci cand se utilizeaza DC++ pentru postarea fisierelor cu muzica. In prezent sunt initiate multe actiuni si impotriva celor care detin site-uri cu muzica, fara acordul producatorilor titulari, sau care intretin platforme digitale pe care sunt postate fisiere cu muzica pirat. Suntem constienti ca nu putem schimba comportamentul publicului consumator in ceea ce priveste downloadul de muzica, insa consumul de muzica on-line poate fi orientat catre surse legale, astfel incat sa evitam aceste procese. In prezent lucram la un proiect care sa informeze publicul despre legalitatea sursei de muzica on-line”, a declarat avocatul George Cracea, cel care a coordonat acest caz.

AIMR este Asociatia Industriei Muzicale din Romania si reprezinta interesele celor mai mari case de discuri din Romania in cazurile de piraterie pe teritoriul tarii. Aceasta s-a infiintat la inceputul anului 2008, pana atunci a functionat ca departament antipiraterie in cadrul UPFR-ului.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
20339 vizualizari
  • +50 (54 voturi)    
    trebuie infiintat rapid (Marţi, 28 iulie 2009, 15:13)

    PPH [anonim]

    Partidul Piratilor; si Haiducilor, ca sa dam o tenta romaneasca.

    Daca convingem suficient de multi oameni sa ne voteze, putem chiar sa'i azvarlim de la putere in puscarie pe toti infractorii astia care "ne conduc" si ne cer bani pe rahatul lor care nici macar muzica nu se poate numi.
    • +39 (41 voturi)    
      subscriu (Marţi, 28 iulie 2009, 15:57)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui PPH

      "drepturile de autor" s-au transformat in feuda ereditara, ca sa nu mai vorbim ca aimr nu are nici cum, nici dreptul sa verifice daca spanacurile pseudomuzicale incriminante nu provin din achizitii. in acest caz, verificarea amintita seamana cu o tulburare de posesie, pentru ca file sharing-ul e legal (ca e dc++ sau odc sau torrent, nu conteaza). dar crezi ca tarisoara asta mica, maronie si puturoasa seamana cumva cu suedia? ca numai acolo au candidat "piratii"! mai va, fratioare!
      • -18 (28 voturi)    
        cind toti aparati hotia, normal ca e Ro asa cum e (Duminică, 2 august 2009, 3:01)

        lolz [anonim] i-a raspuns lui eeeuuuu

        sa nu va mai plingeti ca nastase nu pateste nimic. cum voi ii aparati pe hotii astia mai mici, sunt altii care ii apara pe hotii mai mari. voi pt ca si voi faceti ca hotii mici, ei pt ca si ei fac ca hotii mai mari.

        intre voi si nastase singura diferenta e de oportunitate. el a putut fura cu camionul si milionul, voi puteti fura doar filme, muzica si poate maruntisuri din magazine.
        • +22 (26 voturi)    
          haiducie (Marţi, 28 iulie 2009, 18:09)

          tommy_1970 [utilizator] i-a raspuns lui lolz

          ai si tu dreptate intr-un fel....dar ideea de a-mi cotrobai cineva prin calculatorul personal ma revolta atat de tare
          • -14 (24 voturi)    
            se face cu mandat. nu-ti place, mergi pe luna (Duminică, 2 august 2009, 4:22)

            lolz [anonim] i-a raspuns lui tommy_1970

            altfel cam in orice tara din lumea asta cu mandat iti poate cotrobai prin computer si prin casa si chiar in cur poa' sa te caute.

            in unele si fara mandat. iar in altele iti iei direct un plumb in cap, fara mandat, fara cotrobaiala, de multe ori fara sa ai vreo vina.

            si daca te plingi de asta dar esti dintre aia care pling dupa comunism, mergi prin china, sau prin coreea de N si vezi ce pierzi. si ramii acolo.
            • +16 (18 voturi)    
              si-au gasit sa se razbune pe copii (Marţi, 28 iulie 2009, 20:14)

              me [anonim] i-a raspuns lui lolz

              Are cineva o lista a membrilor UPFR. ? Propun sa nu mai cumparam muzica de la membrii acestei asociatii.

              Nu se mai satura de bani cu muzica lor...prostesc tineretul sa le cumpere muzica de kkt. Vinovati sunt doar cei care copie de pe cd-uri originale pe calculator. Exista si muzica gratis pe internet. Nu ai de unde sa stii ca ce muzica ai copiat si o oferi la randul tau este legala sau ilegala. Cei care copie de pe DC++ si ofera la randul lor muzica de ce sa fie vinovati. Daca cineva ofera gratis lucruri furate pe strada nu esti vinovat si tu de hotie, nu ai de unde sa stii ca au fost furate.
              • +4 (4 voturi)    
                :)) (Miercuri, 29 iulie 2009, 9:36)

                david [anonim] i-a raspuns lui me

                Toti sunt membrii UPFR. O lista a membrilor o gasesti, surprinzator, la www.upfr.ro

                Problema pe care o vad eu este cum s-a putut vreodata pe pamant evalua un cantec la 10 euro, cand un CD costa 3-4 euro!?!
                Si mai tare, ce prostie e asta cu micul infractor ales aleator? Asta imi echivaleaza cu a ridica o masina parcata ilegal dintr-un spatiu unde sunt parcate ilegal 20.000 de masini. Adica, cum vine asta, sa-l pedepsesti doar pe unul pt ca incalca legea?!

                Tot raul in tara asta cred ca il fac justitia (care dau sentinte NUMAI in favoarea celor influenti) si presa care popularizeaza asemenea aberatii, ajutandu-i pe cei influenti sa-si indeplineasca obiectivul de a baga frica-n oameni.
                • 0 (0 voturi)    
                  alegerea userilor (Luni, 3 august 2009, 17:55)

                  AIMR [anonim] i-a raspuns lui david

                  10 euro este pretul estimat pentru un album cu 14 piese. Este o medie a pretului pentru un album romanesc si unul cu muzica straina. Mare atentie! Este o estimare. Poti sa iti dai seama ca persoana in cauza are mai multa informatie sharata decat cea evaluata ca daune.

                  Iar alegerea aleatoare nu inseamna ca este singurul caz de acest gen. In momentul de fata sunt alte 60 de cazuri in cercetare penala. Alegerea userilor din listele huburilor se face in baza materialelor sharate. Noi suntem Asociatia Industriei Muzicale, deci aparam interesele membrilor nostri. Toate cazurile incepute de noi impotriva userilor de DC au doua caracteristici comune. Trebuie sa existe muzica in listele user-ului si 2. cantitatea sa fie suficient de mare, incat sa poata face dovada daunelor. Daca aveti voi alte idei sau criterii pe care ar putea fi alesi userii, asteptam cu nerabdare. Trebuie sa intelegi ca la descrierea de mai sus subscriu multi useri, din care trebuie sa selectam o parte.
              • 0 (2 voturi)    
                gresit (Miercuri, 29 iulie 2009, 12:13)

                arici [anonim] i-a raspuns lui me

                complect gresit, muzica free de pe internet are un tip de "semnatura" cea "ripuita" alta. ce vi se pare aiurea? daca 1 fura trebuie toti sa furam? Daca nastase fura hai sa furam si noi, si ne mai miram ca suntem tratati ca niste hoti. Sa invete romanu ca munca, inteligenta, creatia, etc trebuie platite fie ca e muzica software sau altceva.
        • +8 (10 voturi)    
          daca ti-as raspunde... (Marţi, 28 iulie 2009, 19:55)

          eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui lolz

          mi-as pierde vremea! n-ai de vanzare nici prafu' de pe toba, da' aperi monopolurile informatice. sa-ti fie de bine!
        • +5 (9 voturi)    
          ... (Marţi, 28 iulie 2009, 20:52)

          festinalente [utilizator] i-a raspuns lui lolz

          nastase, ridzi, udrea, basescu, eba samd... sau ai o fixatie? Daca rahaturile care sunt cantate la noi de trupe precum blondy, loredana groza, bug mafia, andra si alte rapandule care stiu sa deschida gura (si nu numai) reprezinta muzica atunci nu te pot contrazice ca esti mult prea jos. Sa fim seriosi... manelari platesc impozite pentru banii de la nunti? Si cei mentionati mai sus fac acelasi lucru.
      • 0 (0 voturi)    
        AS ALEGE UN PIRAT ! (Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 5:19)

        Boga [anonim] i-a raspuns lui eeeuuuu

        As alege un pirat ca Suedia asa pentru ca stiu ca daca nu cunosc valoarea adevarata a unui produs prin satisfactia creata la sample-ul produsului nu-l cumpara si nici nu il mai asculta.Deci Suedia promoveaza calitatea, nu prostia..Eu unu as vrea sa cumpar CD Amon Amarth dar pot sa il cumpar numa pe net....Acum vine intrebarea : cel care imi vinde mie CD-ul este el avizat, reprezentant al celor care imi vand mie CD-ul? Deci nu utilizatorul trebuie ci cei care care distribuie,si chiar si asa el poate invoca scopul folosirii in rol educativ, daca acestea nu sunt comercializate.Cea mai buna explicatie care o poti da pentru ce ai in calculator este acea ca : am facut copii si ca am pierdut originalele, si unii oameni nu sunt departe de adevar. Am avut CD uri originale si le-am pierdut.. acum ce sa fac daca gasesc ei copii la mine in calculator...? nimic...
    • -1 (1 vot)    
      Haiducie (Miercuri, 29 iulie 2009, 9:35)

      El_nino [anonim] i-a raspuns lui PPH

      De acord cu haiducia.....Din pacate romanii sunt lasi si se caciulesc pentru 2 lei! Din aceasta cauza se duce dracu tara asta.
      Prea multi idioti pe mp, cu putere de decizie.
      Astept infiintarea unui Institut de Haiducie care sa echilibreze puterea in stat.
    • +1 (1 vot)    
      da da da (Miercuri, 29 iulie 2009, 10:20)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui PPH

      Daca fac asta, in veci nu or sa mai intre pe piata trupe gen Pops sau mai stiu eu care, ca nu o sa dea nimeni 1 leu ca sa le cumpere melodia.
    • 0 (0 voturi)    
      infractorii care ne conduc.. (Miercuri, 29 iulie 2009, 12:08)

      cristalx [anonim] i-a raspuns lui PPH

      ..ei, politicienii, inregistreaza multe slagare de succes, care apoi sunt piratate si share-uite pe deceplus..

      bravo PPHule, generalizeaza in continuare la fel de irational si apoi pazea!

      [textele "politicianului" Puya reflecta intocmai realitatea!]
    • +13 (15 voturi)    
      .. (Duminică, 2 august 2009, 1:28)

      x [anonim] i-a raspuns lui PPH

      exista deja partidul piratilor. este si un membru in parlamentul european
      • +6 (8 voturi)    
        ... (Duminică, 2 august 2009, 3:05)

        zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui x

        Cred ca se referea la Partidul Piratilor Români
    • +12 (14 voturi)    
      De acord (Duminică, 2 august 2009, 1:30)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui PPH

      De acord trebuie infiintat. Intr-o anumita masura partidele astea sint de inspiratie libertariana.
    • -18 (20 voturi)    
      piraterie? (Duminică, 2 august 2009, 2:09)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui PPH

      Daca am fi toti ca tine s-ar alege prafu de toti cei ce creaza lucruri ce pot fi piratate.
      pirateria nu e un lucru cu care sa te lauzi... dar ce sa te astepti de la un mitica care nu intelege lucrurile astea? el da la lopata.. si atat stie.
    • -7 (13 voturi)    
      daca e rahat, de ce il dai jos si il asculti ? (Duminică, 2 august 2009, 2:55)

      meh [anonim] i-a raspuns lui PPH

      daca nu-ti place, atunci nu-l da jos de pe net.
      daca insa il dai jos si-l asculti fara sa platesti, E HOTIE.

      stiu ca in ro hotia e chestie de mindrie, insa toti care sustin ca ilegalitatile nu pot fi pedepsite sunt penibili.

      nici eu nu-s de acord cu amenzile exagerate aplicate uneori - de ex MILIOANE de dolari pt 20 de melodii, insa daca esti prins ca faci share la zeci si sute de filme si melodii, atunci sa nu te mire ca te vor pune sa platesti.
    • 0 (0 voturi)    
      NON-MUZICA (Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 4:54)

      Boga [anonim] i-a raspuns lui PPH

      Si asa nu prea ascult formatii romanesti,exista chiar formatii romanesti care si-au facut publicitate prin youtube Alexandra Stan-peste 118 milioane vizualizari deci daca interzici ceva s-ar putea sa pierzi o faima mare .Stiti regula promotiilor : exista e buna , nu exista nu va cuoaste nimeni produsul de pe raft...
  • +45 (45 voturi)    
    Procuratura (Marţi, 28 iulie 2009, 15:14)

    RTT [anonim]

    Sa controleze sediul AIMR, au toate software-urile de pe calculator cu licenta? Eu am informatii ca nu.
    A, si acasa la inspectori. Ei trebuie sa fie primii care dau exemplu..
    • +11 (11 voturi)    
      Ei nu pirateaza sigur (Duminică, 2 august 2009, 2:35)

      FLORIN [anonim] i-a raspuns lui RTT

      Ei si-au luat materialele acasa pentru studiu suplimentar asupra cazurilor de piraterie :)))
  • +25 (33 voturi)    
    .. (Marţi, 28 iulie 2009, 15:19)

    eu [anonim]

    hmz..nu comentez tarasenia cu dreptul la proprietate intelectuala si restul..s-a tot dezbatut subiectul de un car de vreme ca sa ma mai bag si eu in seama. ceea ce mi se pare ciudat e urmatoarea chestie

    "Ca urmare a unei plangeri inaintate de UPFR (Uniunea Producatorilor de Fonograme din Romania) la data de 17.12.2007 impotriva unui utilizator de DC++ ales la intamplare"

    Opaaa...ales la intamplare....deci ce avem aici...i-am prins cu maneaua pe share la dc++, cu i-au indentificat si ce dovezi legale au nu mai conteaza insa dam unul in judecata...

    Nu ii dam pe toti in judecata, nu ii ignoram pe toti, gasim unul si il dam in judecata. Sunt curios cum l-au ales..au dat cu banul, l-au ales pe cel cu fata de prost? Poate au mers impreuna la cazino si l-au dat in judecata pe ala de a castigat toti banii la ruleta. Din cate imi aduc aminte nu exista nici o procedura legala in romania care sa specifice ca sunt dati in judecata doar o parte din acuzatii de diverse infractiuni...adica ion vasile si gheorghe marin si cristian sunt violatori...il alegem pe ion ca are numele mai mic si il dam in judecata...restul la urmatoarea extragere :) hai sa facem o afacere mica la casa de pariuri...pe cine mai da in judecata asociatia lu' peste data viitoare dintre toti utilizatorii de dc++
    • +8 (12 voturi)    
      Proces civil (Marţi, 28 iulie 2009, 17:39)

      Piratul de serviciu [anonim] i-a raspuns lui eu

      A fost proces civil, nu penal. La violatorii tai e penal. Cand e civil, dau in judecata pe cine vreau eu si cer cate daune vreau.
      Nu statul i-a dat in judecata, ci un particular / privat
  • +24 (30 voturi)    
    ati innebunit cu totii? (Marţi, 28 iulie 2009, 15:21)

    Radu [anonim]

    Chiar e legala toata porcaria asta? Selectie aleatorie? Si cu restul care pirateaza ce faci? Suntem in evul mediu, sa spanzuram oameni la colt de strada pentru a da exemplu?

    Daca vreti downloaduri, intrati pe torrents. Sunt servere externe, unde ticalosii astia nu au jurisdictie. Libertatea software-ului trebuie sa continue. Producatorii nu au decat sa se adapteze, nu sa vanda porcarii la sute de euro.

    Si dau exemplu Windows Vista. Cum sa dai o suta si ceva de euro pe programul asta si dupa aia sa iti blestemi zilele cu el? Altefl il injuri dupa ce l-ai luat gratuit.
    • +2 (4 voturi)    
      nu mai spune (Miercuri, 29 iulie 2009, 12:21)

      arici [anonim] i-a raspuns lui Radu

      esti "minunat" As vrea sa vad daca ai aceeasi parere despre piraterie cand traiesti si muncesti in domeniu, adica iti castigi painea gandind si construind softuri. Porcarie e doar in mintea ta de roman prost in care daca unu fura si io tre sa fur. Selectia aleatorie e practicata si de catre organele de control ale statului, asigurarilor, etc in tari civilizate. Daca injuri Windows-ul de ce il folosesti? aaa cred ca pot banui, un software free (linux) e prea mult pentru capu tau sau ala e prea free sa te tenteze.
    • -10 (16 voturi)    
      Adica... (Duminică, 2 august 2009, 2:43)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      ... e naspa sa dai 100 de euro pe el, dar cind il tragi moca devine bun. Mdea.
      • +6 (10 voturi)    
        :((( (Marţi, 28 iulie 2009, 22:25)

        mithrill [utilizator] i-a raspuns lui ac

        nu nene, n-ai priceput, si gratis si platit vista ramane tot prost. chiar daca microsoft sustine contrariul, ca doar ei incaseaza cec-ul.
        • +2 (4 voturi)    
          Citeste comentariul la care am dat reply (Miercuri, 29 iulie 2009, 8:56)

          ac [utilizator] i-a raspuns lui mithrill

          Ba da, am priceput.
          Cum pricep si reactiile viscerale - cum vede lumea Vista, huooo, pe ei, pe mama lor. Desi multi il folosesc, FARA sa plateasca, evident (cum nu platesc nici XP-ul, dealtfel, si nici altceva).

          Dar sa revin: "Altefl il injuri dupa ce l-ai luat gratuit."
          Domle, e prost, nu lua "programul asta" (care e sistem de operare, mai exact, nu program), gratuit sau nu. Nu comentez aici daca e bun sau nu. M-a enervat ideea cu "altfel il injuri" dupa ce l-ai luat moca.

          Deci e ok sa furi si sa te zbieri. NU. E ok sa dai bani si sa te zbieri dupa, sa ceri banii inapoi etc. Asta era ideea.

          Si ce se mai vrea moca? Cablu gratuit de la RDS moca, ca sa poti zbiera cind vezi "Invalid card" in loc de film? Net gratuit de "pina la 5 MB" cind el merge cu 50 Kb? Si acolo nu dai 100 de dolari odata. Dai 100 de dolari la citeva luni.

          In plus, sa mai si furi un lucru dupa ce il declari bun de nimic - asta cum vi se pare? Stai tata pe OS-ul care iti place, cere dvd-ul de la Ubuntu ca ti-l trimit acasa gratuit, cumpara un Mac, Muttley, do something.

          PS Eu unul folosesc *si* Vista. Si "nene", nu e prost. O fi fost primul release, nu stiu, nu il foloseam pe atunci. Iar folosinta unui sistem de operare, in cazul meu, nu e ca mor de dragul lui. Clientii mei au de la 2000 la server 2008. Asta am si eu pe turma de VMware, XP, Vista, 2003, 2008, 2000, x86, x64.
    • 0 (0 voturi)    
      international. (Marţi, 4 august 2009, 10:54)

      AIMR [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Numarul userilor care folosesc DC-ul este enorm de mare, si nu vom putea niciodata sa ajungem la toti. Poate o sa ajungem si noi la un nivel in care putem sa atentionam userii pentru downloadul ilegal cum se face in afara printr-un mesaj instant.
      Cat despre torrente nu sunt cu nimic mai sigure decat downloadul de pe DC. Doar ca acolo ne concentram atentia asupra uploaderlui principal pentru inceput. Se obtine IP-ul, si mai departe e aceasi procedura.

      La nivel international avem o colaborare foarte buna cu IFPI (http://www.ifpi.org/), si putem ajunge la servere externe in marea majoritate a tarilor.

      Nu ar fi mai usor sa gasim o solutie in care toata lumea e multumita, decat sa ne batem capul cum sa inselam sistemul?
  • +16 (22 voturi)    
    "Ales la intamplare?" Asta-i discriminare! (Marţi, 28 iulie 2009, 15:27)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    In locul utilizatorului m-as adresa alora de la antidiscriminare: ce justitie e asta care se limiteaza la unul singur dintre cei cateva zeci, sute, cati or fi fost, dintre "pirati"?

    Cetatenii sunt egali in fata legii, nu?
    • +12 (18 voturi)    
      Sa nu uit: Lasati pirateria, / jos masoneria! (Marţi, 28 iulie 2009, 15:48)

      Cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

      Asta e problema adevarata - vedeti furtisagurile de miliarde de euro ale "fratelui" Nastase (una bucata Sidex la "fratele" Blair, una bucata banca pentru "fratii" de la Viena, una bucata Petromidia pentru "fratele" Patriciu etc.) si ale tuturur "fratilor" lui, facute de-a lungul celor 20 de ani de "democratie"!
      • -11 (21 voturi)    
        Faradelea e faradelege (Marţi, 28 iulie 2009, 15:56)

        ady [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

        indiferent daca-i mai mica sau mai mare. Delincvent sau infractor fiind nu ai dreptul sa invoci un drept la nediscriminare, in raport de cum organele statului aleg sa reprime fenomenul ilicit incepand cu tine sau cu altul. Conceptul de nediscriminare presupune existenta unui drept, pe care, desi legea ti-l recunoaste, statul ti-l nesocoteste aplicandu-ti un tratament diferit fata de tratamentul aplicat altora, fara a avea motive obiective si rezonabile s-o faca. In cazul tau particular legea nu-ti recunoaste niciun drept. Dimpotriva tu nesocotesti un drept al altuia, dreptul de autor si celelalte drepturi conexe.
        • +8 (16 voturi)    
          Jos masoneria! No, you can't! (Marţi, 28 iulie 2009, 16:39)

          Cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui ady

          Asemenea stiri incearca sa induca teama in "masele" pe care tot ei le tin in saracie si, implicit, le imping la furtisaguri ca sa le poata controla si mai bine, in timp ce marile "tunuri" ale "fratilor" din pozitii de putere sunt trecute sub tacere, un excroc ca Blair este propus presedintele UE, iar cand un Basescu ii deranjeaza - scandal cu "semnatura" 322 a "S&B".

          Sau oi fi fiind si 'mneata vrun farmazon? Te-au trimis "maestrii" in transee?

          Jos masoneria!

          No, you can't!
          • -4 (12 voturi)    
            Pt cetateanu turmentat (Marţi, 28 iulie 2009, 16:47)

            ady [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

            Eu sunt judecator, domnul meu. Afirmatiile astea marete cu masoneria si altele transcend limitele stiintei mele. Dar daca tot o invoci si masoneria e un ONG, cu diferenta ca e alcatuit din membrii mai de calitate, intelectuala, sociala, politica. Adica elitele societatii nu au dreptul la asociere sau ce sa inteleg din ce-mi spui?
            • +5 (9 voturi)    
              Jos masoneria! Inclusiv juzii care ... (Duminică, 2 august 2009, 4:16)

              Cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui ady

              fac parte din ea si le asigura "imunitatea frateasca" marilor hoti - stim toti exemple celebre: Nastase, Patriciu, Voiculescu etc.

              Elite? Astea-s "elite de prada", niste hoitari ai societatii!

              Apropo, dom' judecator, dvs. vreti sporul de stres? Daca da, ce anume va streseaza ca sa aveti impresia ca-l si meritati? Sau toti judecatorii sunt stresati?

              In rest, ramane cum am stabilit!

              Hasta la vista!
        • +1 (1 vot)    
          impozit minim (Miercuri, 29 iulie 2009, 9:49)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui ady

          Asta stii cum e?
          Avem criza. De ce avem criza? Pt ca Adidas plateste o fata in Indonesia cu 27 de euro pe luna ca sa produca un tricou(fata care dupa ce pleaca de la Adidas trebuie sa se culce cu barbati americani pe bani pentru a putea sa-si asigure subzistenta). Apoi Adidas plateste la Pro-TV probabil 80.000 de euro pt reclama, iar la Plaza Romania inca 4.000 de euro chirie. Pro TV plateste Andrei 15.000 de euro pe luna ca sa isi asigure audienta. Astfel tricoul (bucata de carpa) care are o valoare efectiva de 0.3-0.5 euro este vandut cu 22-25 de euro.
          Pus in aberatia asta cu drepturi de autor... Facem o porcarie de film si-i platim lui Brad Pitt 3 milioane de dolari pt a aparea in film (Brad nu poate niciodata sa cheltuiasca banii, pt ca mai are 20 de milioane din filme anterioare). Mai dam tot la Pro-Tv & co cateva milioane pe promotie. Apoi, vindem DVD-ul pe care producem cativa centi cu aceeasi 25 de euro... Singura incurcatura este ca aici poti cumpara DVDul piratat si inca sa fii bine vazut in Dorobanti.
        • 0 (0 voturi)    
          btw (Miercuri, 29 iulie 2009, 9:53)

          David [anonim] i-a raspuns lui ady

          Drepturile de autor si dr. conexe au fost initial niste mijloace de protectie a autorilor/interpretilor fata de casele de discuri. Acum, casele de discuri au toate edituri muzicale, castigand pana la 50% din drepturile de autor...... De necrezut, nu? Si se zbat sa colecteze rezultatele unor legi absurde pt ele.
          Banii se vireaza direct editurii muzicale. Deci, sa nu va surprinda daca Roton de exemplu isi va incasa cei 50%, dar Fly Project (autorul si interpretul) nu....
          • +2 (2 voturi)    
            Modificati legea nr.8/1996 (Miercuri, 29 iulie 2009, 11:51)

            ady [anonim] i-a raspuns lui David

            privind dreptul de autor. Modificati directivele euroepene in materie. Formati o masa critica in societatea romaneasca si europeana pentru a va impune vointa pe plan politic. Fara actiuni concrete astea raman vorbe iar legea actuala ramane legea actuala.
      • -6 (8 voturi)    
        Frate esti frustrat (Duminică, 2 august 2009, 3:05)

        red [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

        Ai o problema frate, cel mai bine ar fi sa iesi din casa si sa socializezi
    • 0 (0 voturi)    
      NU (Miercuri, 29 iulie 2009, 9:39)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

      Sunt egali in fata legii de drept, nu de facto. Trezeste-te, asta nu Australia, e Romania!!
  • +14 (16 voturi)    
    asa se face justitia (Marţi, 28 iulie 2009, 15:42)

    MG [utilizator]

    asa se face justitia, ALEATOR. Daca-l "pedepseau" pe cel mai nociv, cel mai "mare", intelegeam. Asa este o mare porcarie.
  • +19 (19 voturi)    
    UPFR banat de Google (Marţi, 28 iulie 2009, 15:42)

    George Hari Popescu [utilizator]

    Sfat: nu intrati pe site-ul acestei uniuni - upfr.ro, pentru ca Google il raporteaza ca fiind cu probleme. Poate ca sunt cunoscuti pentru spam si piratare, cine stie. Un site ales intimplator...
    • +17 (17 voturi)    
      nu e ban,doar avertizare pentru raspandire troieni (Marţi, 28 iulie 2009, 16:04)

      gic [utilizator] i-a raspuns lui George Hari Popescu

      siteul le-a fost spart, asa ca momentan distribuie malware. profesionisti:)
      • +6 (8 voturi)    
        nu destul de bine (Duminică, 2 august 2009, 3:12)

        zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui gic

        Ar fi fain sa sparga pagina upfr.ro si sa puna un virus care downloadeaza pe ascuns materiale piratate si instaleaza pe ascuns un client DC++ care sa intre pe toate hub-urile mari din Romania, cu nickname "avizat de UPFR" sau ceva asemanator.
  • +11 (13 voturi)    
    dar cu YouTube cum ramane ? (Marţi, 28 iulie 2009, 15:47)

    ION [anonim]

    Dar cei ce posteaza clipuri pe youtube si chiar cu youtube ca platformfa, cum ramane ?
    Toate melodiile de youtube sunt postate legal acolo cu plata drepturilor de autor ?
    Mai mult exista anumite programe cu care poti descarca filmele si muzica de pe Youtube. Sa inteleg ca se ia de un amarat dar cu nenea Google nu au curaj sa se puna.
    • 0 (0 voturi)    
      youtube (Joi, 30 iulie 2009, 2:40)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui ION

      din cate stiu MTV a dat in judecata youtube cerand daune de un miliard de dolari
  • +19 (21 voturi)    
    locul muzicii (Marţi, 28 iulie 2009, 15:48)

    muzica [anonim]

    Problema e ca luma nu mai are valori, si incearca sa si le cumpere, s-a reusit sa se gaseasca o metoda prin care sa se spele creierul oamenilor.
    Rolul muzicii ar trebui privit prin prisma istorica / eventual luat exemplul oamenilor simpli, de la tara. Muzica e folosita pentru a marca, a aduce un plus de energie si/sau a crea o anumita stare spirituala cu diverse ocazii, ca de exemplu la petreceri, in momentele de relaxare, de sarbatori, intonarea unui imn, etc.. Ganditi-va ca in ziua de azi, multi oameni, in special tineri, asculta muzica pe iPod, pe telefon, acasa, in masina, in autobuz, in bar, in discoteca - in loc sa gandeasca, sa aiba idei, sa creeze, doar primesc mesaje: "hai cu mine la mare, sunt libera la soare" si tot asa. Stiu ca o sa iau minusuri pentru asta, dar 99.99% din muzica nu creaza valoare, ci doar zgomot. Dupa parerea mea, e din aceeasi clasa cu TV, tigari si droguri
  • +14 (16 voturi)    
    Torrents (Marţi, 28 iulie 2009, 15:58)

    RTT [anonim]

    Torrente, nimeni nu se prinde cine cui sharuieste, si dam mumu la procurori si la ORDA! Suntem mai destepti ca ei :)
    • +5 (7 voturi)    
      Tot timpul vom fi mai destepti decat ei... (Duminică, 2 august 2009, 2:26)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui RTT

      Cand salariul minim va fi de 2-3 mii de euro...atunci pirateria nu va mai fi justificata...insa pana atunci...sa incerce sa ma depisteze. Chiar ii invit sa-mi intre in casa fara acordul meu. Sa vedem ce se intampla....
      • -4 (6 voturi)    
        Mda (Marţi, 28 iulie 2009, 20:54)

        ion from raion [anonim] i-a raspuns lui bgd

        ... ca le-o fi rusine sa intre in casa, ce sa spun.

        Probabil ai impresia ca le trebuie autorizare judecatoreasca... ai vazut prea multe filme.
        • 0 (2 voturi)    
          Da le trebuie....pt ca daca nu au... (Miercuri, 29 iulie 2009, 1:41)

          bgd [anonim] i-a raspuns lui ion from raion

          ...eu pot sa-i impusc. Simplu.
          Oricum le rad in nas de la poarta...si ii invit sa sara gardul daca vor sa intre...eu nu sunt de acord sa le dau drumu.
          Deci am timp lejer sa ma duc sa iau hardul si sa-l las usor la vecinu in curte.
          Unde nu mai au voie sa intre...si cand pleaca il iau inapoi.
          Simplu, lejer si sfidator.
          Poate ii dau si in judecata pt abuz, denunt calomnios si hartuire. Si cer daune...fac un ban...suna bine. Chiar o sa ma consult cu vecinu...ca-i avocat...si mai facem schimb de filme...PIRATATE evident.
          Da...detin materiale piratate si le impart cu cine apuc....depistati-ma si arestati-ma...ahahahah.
          Ce bataie de joc e in tara asta....
          • 0 (0 voturi)    
            cine? (Miercuri, 29 iulie 2009, 13:00)

            noname [anonim] i-a raspuns lui bgd

            oare cine foloseste doar software cu licenta, au cumparat toata muzica pe care o asculta, cat si filmele pe care le vad? Dar cati folosesc programe, asculta muzica si vad filme piratate? Cati folosesc DC++? Si oare pentru ce? Si sa plateasca doar unul? De ce nu ne dau tampitii astia pe toti in judecata? Suntem cumva prea multi???
            Nu ne pot numara? Hai sa ne denuntam singuri, sa-i rugam sa ne dea in judecata!
      • 0 (0 voturi)    
        vei fi surprins (Miercuri, 29 iulie 2009, 10:03)

        David [anonim] i-a raspuns lui bgd

        Nu se va intampla nimic. Decat poate te vor amenda, iar tu vei plati amenda sau vei fi executat silit.
        Ca doar n-oi fi atat de prost incat sa crezi ca ai vreun drept in tara asta.
    • 0 (0 voturi)    
      gresesti (Marţi, 4 august 2009, 11:00)

      AIMR [anonim] i-a raspuns lui RTT

      Si pe torrente se poate ajunge foarte usor la IP, si procedura e aceasi.
  • -9 (17 voturi)    
    Daca ati face voi un soft sau o melodie... (Marţi, 28 iulie 2009, 15:58)

    Adrian [anonim]

    ... care v-a mancat timp si resurse si cu care vreti sa castigati bani ati crede la fel? Cine isi asuma open source foarte bine, jos palaria dar cine vrea bani pentru munca lui atunci ori sa fie platit de cei care doresc sa-i foloseasca "opera" fie sa nu o cumpere dar nici sa nu o foloseasca. Orice ar spune cei care folosesc DC++ ceea ce fac ei este furt... a, e ok daca cei pagubiti sunt niste oameni pe care nu-i cunosc. De ce nu fac ei munca voluntara si sa puna pe DC++ munca lor... a, aia nu se poate, ei vor doar piraterie si smecherie, ei vor salariu si tot ce produc ei sa le aduca bani. Daca s-ar putea downloada pantofi cum se descarca muzica nu ar mai exista magazine de pantofi dar la un moment dat nu ar mai exista nici pantofi pentru ca nu i-ar produce nimeni gratis...
    • +6 (8 voturi)    
      daca le-ai face... (Marţi, 28 iulie 2009, 18:06)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      n-ai mai avea timp sa comentezi pe-aici! iar cine "face", sa-si vanda productia, sa-ncaseze banu' si basta, nu sa ajungi in situatii aberante, sa nu poti publica un poem intr-un manual de literatura pentru ca n-ai ajuns la intelegere cu "familia" autorului. da, recunosc orice efort intelectual trebuie platit, dar transformarea drepturilor de autor in domeniu mostenit din tata-n fiu si pe deasupra "administrat" de tot soiul de organisme parazitare, trec dincolo si de bunul simt, si de justitie, si chiar de un drept fundamental uman: cel la informare. pe principiul asta ar trebui desfiintate si bibliotecile publice! nu-i bai, ca omenirea citeste din ce in ce mai putin, dar tribunalul care judeca un astfel de caz si da o astfel de sentinta, trebuie dat el in judecata pentru incalcarea unuia din drepturile fundamentale ale omului. nu-l mai numesc, ca ma repet!
      • -4 (6 voturi)    
        nu trebuie sa le fac eu... (Marţi, 28 iulie 2009, 20:41)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui eeeuuuu

        .. dar trebuie sa le platesc daca le utilizez. Asa este corect, d-asta suntem in halul in care suntem, cand furam ne gasim scuze, cand altii ne fura vrem sa fie pedepsiti cat mai aspru. Hotia e hotie indiferent de situatie, nu e nimic complicat in asta. Daca tu ramai cu o casa mostenire te apuci sa o imparti cu cei care vor si ei pe motiv ca nu ai muncit tu pentru ea sau o vei utiliza "economic"? Scopul intr-o actiune nu este neaparat amendarea tuturor si sa-i convingi sa nu mai "fure". Suntem departe de o mentalitate sanatoasa si se pare ca nu o sa ne facem bine curand cu idei ca ale tale. Iti doresc sa ajungi sa mostenesti de la o matusa indepartata o avere si vreau sa te vad ca o imparti cu ceilalti ca sa eviti situatiile aberante in care, te citez: "domeniu mostenit din tata-n fiu si pe deasupra "administrat" de tot soiul de organisme parazitare, trec dincolo si de bunul simt, si de justitie, si chiar de un drept fundamental uman". Logica ta este defecta.
    • -4 (12 voturi)    
      intr-o tara de hoti si lenesi iei minusuri (Duminică, 2 august 2009, 2:58)

      lolz [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      ca nu se ocupa mai nimeni sa creeze ceva, ca munca e grea.

      DACA ar fi muncit ei ar fi tipat ca din gura de sarpe ca cineva le fura mincarea de la gura, insa cum lenea si hotia au mult mai multi adepti, atunci nu e unu sa admita ca ce face pe dc++ sau torente e HOTIE.
      • +4 (6 voturi)    
        du-te (Marţi, 28 iulie 2009, 23:14)

        sugarfree [utilizator] i-a raspuns lui lolz

        ¨¨Intr-o tara de hoti si lenesi¨?!... de ce nu incerci sa socializezi si cu cineva din afara familiei tale?!
        Si daca totusi nu-ti poti scoate obsesia asta din cap du-te in... Suedia: e singura tara care s-a bucurat vreodata de saptamâna de lucru de 3 zile... pe astia chiar nu poti sa-i banuiesti de ineficienta. Ups! tocmai mi-am dat seama ca suedezii sunt si mai inversunati ca noi impotriva drepturilor de autor... ce sa te faci tu, biet suflet chinuit?!... unde sa te ascunzi de diabolicii care evolueaza?...
        Drepturile de autor sunt depasite de istorie; sunt anacronice si au zilele numarate.
    • +6 (8 voturi)    
      tehnologia (Duminică, 2 august 2009, 3:16)

      zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      Raspunsul e simplu. Daca tehnologia ti-a dat puterea sa poti distribui ceva continut cu copyright, in format digital, atunci cauta cea mai avansata tehnologie de criptare si protectie si angajeaza cei mai buni specialisti ca sa-ti apere continutul de furt.

      Nu e corect ca statul sa plateasca cheltuielile pentru producatorii de muzica si soft, doar pentru ca cei din urma nu-s in stare sa puna securitate serioasa. E problema LOR. N-au decat sa produca muzica doar pe discuri de vinil, acelea sunt mai greu de replicat.
      • -3 (9 voturi)    
        atunci sa nu-ti protejeze nici tie apartamentul (Duminică, 2 august 2009, 4:27)

        lolz [anonim] i-a raspuns lui zdragomir

        angajeaza-ti oameni sa ti-l pazeasca, nu sa te apere statul. "angajeaza cei mai buni specialisti" (cum chiar tu zici) sa ti-l pazeasca.

        daca cineva ti-l sparge sau iti fura masina sau iti da una in gura aia proasta si-ti fura portofelul, atunci e problema ta.

        corect ?
        (zau ca tare retarzi sunt unii. nu pricep nimic da fac gura)
        • +5 (9 voturi)    
          da (Marţi, 28 iulie 2009, 19:49)

          zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui lolz

          Da, e problema mea. Oricum in Romania politia e degeaba. Niciodata nu mi-au recuperat nimic din mi-a fost furat, defapt nici macar nu au prins hotii; consider ca asta e regula, nu exceptia de la regula.
          • +4 (8 voturi)    
            decat pilitie... (Marţi, 28 iulie 2009, 20:01)

            eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui zdragomir

            mai bine dreptul de a purat si folosi arma! in romania, unde politia lucreaza cu borfasii ai fi mai protejat fara. dar spune-i tampitului ca e tampit... te crede?
            • +2 (6 voturi)    
              ...arme? (Marţi, 28 iulie 2009, 22:50)

              zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui eeeuuuu

              Sa ai liber la arme e o idee care suna bine in teorie. Dar gandeste-te ca daca e asa usor sa faci rost de arma, toti hotii si criminalii vor avea una. Dupa cum s-ar spune in engleza, "in such a situation you will be OUTGUNNED". Un aparat care produce socuri electrice... ala suna mai bine; sau o grenada lacrimogena!
        • +6 (6 voturi)    
          de acord! (Marţi, 28 iulie 2009, 23:17)

          sugarfree [utilizator] i-a raspuns lui lolz

          De acord cu tine! Unii nu pricep nimic, dar fac gura... si-i mai si jignesc pe cei care pricep.
          ¨iti fura masina sau iti da una in gura aia proasta si-ti fura portofelul¨ e o exprimare care arata limpede cât spirit civic incape in capsorul tau.
  • +12 (12 voturi)    
    Fals (Marţi, 28 iulie 2009, 16:03)

    Pirat [anonim]

    Suna cam fals toata treaba, mai ales ca a platit imediat - pentru a evita alte complicatii - nu exista nici o complicatie pentru metoda pe care au aplicat-o. Am ajuns sa facem loterie si la infractori. Suntem un popor care joaca si legile la loterie.
  • +13 (15 voturi)    
    la noi si in State (Marţi, 28 iulie 2009, 16:04)

    gigel [anonim]

    se mai intampla. Idea e ca asociatia cucului vine si iti propune: platesti 10 fofoloci pe melodie si noi te dam de exemplu de fraier sau te dam in judecata si-ti cerem un miliard de euro. In general castiga pentru ca folosesc tactici mafiote si camataresti - afacerea lor fiind tot un fel de taxa de protectie pe carca cantaretilor - sunt mana in mana cu cativa judecatori si avocati si au lobby puternic. Vezi incercarea disperata a lui Sarkozy de a pune taxa pe internet din prima parte a anului astuia, si vezi cazul cu americanca obligata sa plateasca 2 milioane de dolari pentru ca nu s-a inteles cu mafiotii.
  • +9 (9 voturi)    
    D-nu' Barza, va tineti de gainarii? (Marţi, 28 iulie 2009, 16:11)

    Matei Goarna [anonim]

    Cine v-a sugerat tema asta? Si de unde pana unde bataia asta de joc cu "ales la intamplare?"

    Spuneti-le sa le fie rusine! Iar dvs. sa nu mai faceti asa ceva!
  • +12 (12 voturi)    
    raspuns aleator ... (Marţi, 28 iulie 2009, 16:15)

    stanciu [anonim]

    In romanika stim ca fura nastase, patriciu, felix, ritzi, base, udrea ... so on. Deci maine facem o tombola, luam aleator, care are fata mai de fraier, care poate fi infundat mai usor ... uppps ... a iesit monica, sorry. Hai toti cu tunul pe ea. Restul ... ne vedem la tombola urmatoare :) Chiar as fi curios cum s-a ales ... a tinut unu mana pe sageata in jos si cineva a zis stop? Sau chiar au ales un nick pe care l-au putut citi?
    Evident, tre sa se faca ceva. Si evident, se incepe de jos, asa de ochii lumii, restul, furati in continuare. Hai pa!
  • +8 (10 voturi)    
    ip-ul nu este o dovada (Marţi, 28 iulie 2009, 16:30)

    radu [anonim]

    Singura modalitate prin care a putut fi gasit este prin urmarirea IP-ului.

    Consider ca IP-ul nu este suficient pentru a se aproba o perchezitie atat timp cat acesta poate fi schimbat destul de usor.
  • -4 (6 voturi)    
    Ales la intâmplare... (Marţi, 28 iulie 2009, 17:08)

    gigi marga [anonim]

    Am vazut persoane care se plang de faptul ca numai unul a fost ales/prins si dat ca exemplu in timp ce multi altii continua sa faca acelasi lucru; de ce nu sunt cu totii pedepsiti?
    Pentru a gasi raspunsul la aceasta intrebare, va rog sa raspundeti la urmatoarea:
    "Atunci cand mergeti la pescuit prindeti toti pestii din balta?"
  • +4 (8 voturi)    
    DA (Marţi, 28 iulie 2009, 17:29)

    c [anonim]

    Drepturile de autor ar trebui desfintate !
    • +3 (5 voturi)    
      Amin! (Marţi, 28 iulie 2009, 23:20)

      sugarfree [utilizator] i-a raspuns lui c

      Sunt anacronice si trebuie sa dispara.
  • +2 (2 voturi)    
    param pam (Marţi, 28 iulie 2009, 17:33)

    alex [anonim]

    eu zic sa dam 'jegu' jos.
  • +6 (8 voturi)    
    PIRATATI (Marţi, 28 iulie 2009, 17:48)

    Anonim [anonim]

    Piratati fratilor cat puteti ! De pe torenti, de pe reteaua locala, de unde puteti ! Atat timp cand bossi de la guvern au salarii uriase, iar noi minim pe economie, in tot acest timp materialele originale avand preturi astronomice, nu ne ramane decat sa piratam ! Bafta la GB downloadati ! :)
    • 0 (2 voturi)    
      Da piratam..nu-i problema...zilnic cativa GB (Miercuri, 29 iulie 2009, 1:20)

      bgd [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      N-am absolut nici o frica.... Fix 0
      E prea usor pt un avocat asa un caz....prea usor.
  • +7 (7 voturi)    
    Pentru toti (Marţi, 28 iulie 2009, 17:51)

    Avocat de carton ondulat [anonim]

    care se dau de ceasul mortii cu alegearea la intamplare: a fost proces civil, intentat de o persoana / entitate / organizatie privata. In cazul asta se poate alege infractorul si daunele cerute dupa cum vrea muschii lor. Nu statul / procuratura a intentat procesul si acesta nu a fost penal.
    Nici eu nu sunt de acord cu porcaria asta, dar, sa recunoastem, daca ziceau "il dam in judecata pe X-lescu, dar nu spunem de ce pe al si nu pe Y-cescu" era mai nasol (pentru ei) decat asa, cu aleatorul. Si nu justitia s-a facut aleatoriu. Judecatorul a judecat ce i s-a pus pe masa, nu era treaba lui sa zica "pai si ceilalti, unde sunt ?"
  • +2 (2 voturi)    
    Noroc sau ghinion (Marţi, 28 iulie 2009, 17:56)

    ov1d1u [anonim]

    Aici e ca in vorba cantecului: Cine are noroc, are / Cine n-are, n-are (si plateste amenda) :D
  • -4 (4 voturi)    
    Este real? (Marţi, 28 iulie 2009, 18:08)

    ggeo [anonim]

    Stim, stie cineva daca cazul e 100% real? Eu presupun in prezent ca da, dar o confirmare n-ar strica. Daca totusi e praf in ochi pt. a speria masele? Foc de avertizare... Nu prea cred, dar totusi sper...
    A mai patit cineva asa ceva? Din cate stiu nu este un caz singular. Iar in afara se inchid site-uri, torhente, etc. pe tema asta, au loc procese mult mai ample.
    Ce sa-i faci au si ei dreptate... iar unii ne calicim prea mult.
  • +4 (4 voturi)    
    Opinie (Marţi, 28 iulie 2009, 18:10)

    kamyqaz [anonim]

    Micii militieni ai patriei, fara mustar (dar se pare ca uneori le mai sare) ca trebuie sa manance si astia. Daca legile ar fi facute pentru oameni cu siguranta ca nu ar mai fi multa "piraterie", dar ele sunt facute pentru "vanzator" (a nu se confunda cu - producator).

    Oricum - http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/england/london/8172694.stm
  • +5 (5 voturi)    
    iaca k vine si nu mai avem timp.. (Marţi, 28 iulie 2009, 18:11)

    hvlad [utilizator]

    ..de fandoseli! Din ce in ce se limiteaza dreptul la libertate, cu fiecare zi care trece aflam ca suntem constransi sa respectam reguli! Ziua ce va veni va aduce si mai mult rau in viata noastra. Acesta e doar inceputul. In consecinta va propun sa piratati tot ce gasiti cat timp mai aveti aceasta posibilitate.
  • +5 (5 voturi)    
    uite aici JAF (Marţi, 28 iulie 2009, 18:13)

    The Saker [utilizator]

    uitati aici JAF din bugetul Romaniei, de 1,6 miliarde euro, nu glumite din astea; dar ce s-ai faci, prostimea trebuie speriate cu rahaturi de genul drepturi de autor pe internet, in timp ce baietii destepti ne fura miliarde din buzunare; enjoy:

    http://ziua.net/display.php?data=2009-07-28&id=256321
  • +7 (9 voturi)    
    raspunsuri la mai toate intrebarile voastre (Marţi, 28 iulie 2009, 18:22)

    Dan Schenker [anonim]

    De ce au ales pe ala ?
    Pai in primul rand ca trebuia ales unu. DC++ e format din sute de hub-uri iar fiecare hub are un nr approx de 800 users care intra si ies cam la un intrerval de 1-2 ore fiecare. uni lasa computers sa fie on pt toate ziua
    Eu zic ca e firesc ca aia de la UPFR sa nu poate sa dea in judecata toata strada. De ce numai unu si de ce pe ala ? pt ca ala avea shared facut pt UPLOAD de peste 200GB care inseamna o suma destul de mare avand in vedere ca sunt users care intra si share numai 10-20GB
    Ex: Politia poate aresta 10-20 de manifestanti dar nu 1 million.

    Apoi de ce nu google sau you tube. Fiecare aplicatie ca si fiecare HUB are rulurile sale. Google are terms and conditions care fac cunostinta ce trebuie copyrighted si ce nu. Fiecare nu se amesteca cu legea nationala/federala. Niciodata nu o sa existe o lege internationala facuta pt toti.

    Pe DC++ frecventeaza users din toata lumea. Asta ce insemana: fiecare computer este identificat pintr-un IP address care este automat expus atunci cand faci download/upload de files sau search.

    Sa nu credeti ca torentii sunt safe. Ei sunt si mai periculosi. Ei nu au rules ca la DC++ hub unde sa-ti zica: persoanele de pe acest hub nu pot fi harassed or arrested. Torentii sunt monitorizati de politie si lege ca sa-ti trimita ISP-ului tau: ip-ul address si data cand ai facut download de pe torrent-ul lor. Iar ISP e nevoit sa-ti trimita scrisoare prin posta. La a 3-ea scrisoare deobicei esti scos de pe Internet s-au poti fi chiar si arestat.

    Deci...ce e safe ? DC++ este safe.
    Join DC++ hubs care au rules si care au userid + password pt registrare. Foloseste download si upload la un minimum. Nu trage toata ziua.Nu i-ti expune ip address in torrents si alte aplicati unde nu exista public unde poti face convorbiri online sau instant chat.

    Sper ca a-ti inteles. DC++ este legal atat timp cat mintea voastra ramane: ilegala.
    • -3 (9 voturi)    
      . (Marţi, 28 iulie 2009, 18:44)

      sep [utilizator] i-a raspuns lui Dan Schenker

      god! frate dar ai scris aici pana te-ai plictisit.
    • -1 (1 vot)    
      HAHAHA (Miercuri, 29 iulie 2009, 9:49)

      Lupin [anonim] i-a raspuns lui Dan Schenker

      Pe langa ca nu stii sa te exprimi romaneste, mai si vorbesti prostii. Du-te si fii "troll" in alta parte...
  • -2 (6 voturi)    
    Sperietoarea din lanul desecara ! (Marţi, 28 iulie 2009, 18:25)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Un dus cu apa rece ! Aviz amatorilor !La aparitia primelor Dacii 1.100 se putea fura masina.Legea nu prevedea furtul.Legea ramasese in urma economiei.Explozia NET-ului a facut ca structurile de control sa fie depasite.Pierderile prin piratare sunt uriase.Nu mult timp.Daca folosesti NET_UL numai pentru muzica si bascalie nu merita nici riscul nici pretul.DDD
  • +4 (4 voturi)    
    Cum adica? (Marţi, 28 iulie 2009, 18:35)

    Vizitiul [utilizator]

    Cum adica "ales la intamplare"?

    Asa se duce lupta asta? Daca distribui iti asumi riscurile, e de inteles, dar asta cu alesul la intamplare deranjeaza rau!
  • +4 (4 voturi)    
    pt. intimidare (Marţi, 28 iulie 2009, 19:03)

    odorica ion [utilizator]

    Exemplul,este pentru intimidare. Tot asa se face la razboi. Executa pe unul ales la imtimplare, sau din 1o in 1o. Niste nemernici ! Sa nu permitem asa ceva. Sa protestam. Bineinteles in scris. papapa
  • +4 (4 voturi)    
    Ce repede trece timpul pe HotNews... (Marţi, 28 iulie 2009, 19:33)

    Observator [anonim]

    ...de la comentariul lui "marius [anonim] i-a raspuns lui ion" am sarit de la 28 iulie 2009 la 2 august 2009... Verificati!! :-)

    ...legat de subiectul articolului as vrea sa va spun o mica istorie: la un moment dat (1994) ma aflam in Olanda la o scoala de vara de de drept american. Conducatorul cursurilor era (este in continuare) un tip sclipitor, profesor la Columbia University din NY. Aveam printre cursuri si unul de copyright, fireste, materie care in America este luata, aproape inutil de subliniat, foarte in serios... Profesorul pe care il admiram si care credea ca nici n-ar trebui sa existe copyright (sic!) mi-a spus insa la un moment dat "nu poti sa iei pozitii prea mult in afara vremurilor in care traiesti"...
    Mi-ar fi placut sa existe un proces pe tema asta in Romania - sint avocat... :-)
  • +2 (8 voturi)    
    Petitie de legalizat pirateria (Marţi, 28 iulie 2009, 19:48)

    Larisa [anonim]

    Am auzit la Radio ca Basescu urmareste in avion filme piratate cu titrare de la veverita... nu va pare normal sa intram in legalitate sa legalizam pirateria in Romania?
    E suficient sa facem o petitie si statul trebuie sa ne respecte dorinta, mergem pe la toata lumea cu calculator si o vor semna toti garantat. Eu imi transform in mp3 toata muzica Originala si nu pastrez vesnic Cd original asta nu inseamna ca muzica mea e piratata daca nu am chitanta si factura la ea. Pe bune fratilor e penibil cu drepturile astea de autor e un abuz, daca imi cumpar o masina si o revand mai platesc producatorului la fiecare revanzare sau donare ? aaaaaaa? Solutia e simpla legalizam pirateria, punem o taxa ceva si gata. Avem dreptul sa votam, sa facem petitii. Asa facem toti pe corecti, Base e imun vede filme piratate, banuiesc ca nici parlamentari nu au pe laptop totu cu drepturi de autor si cred ca nici astia de fac pe Miss corecta.
  • +4 (6 voturi)    
    Hard disk encryption (Marţi, 28 iulie 2009, 20:09)

    puppy [anonim]

    Criptati-va hard discul! sunt solutii gratuite atat in Windows cat si in Linux (truecrypt, resp. luks - Ubuntu).
    Nimeni nu poate demonstra nimic despre voi fiindca portiunea criptata apare ca free space, neformatat in orice manager de partitii, indiferent de mediul de boot.
    • +4 (4 voturi)    
      Hard Laws! (Marţi, 28 iulie 2009, 23:12)

      Yuppy (avocat) [anonim] i-a raspuns lui puppy

      Legea te obliga sa dai parolele pt decriptare!
      • 0 (0 voturi)    
        i-auzi (Marţi, 4 august 2009, 22:04)

        krat [anonim] i-a raspuns lui Yuppy (avocat)

        si cum poate sa te oblige legea sa-ti aduci aminte o parola pe care ai uitat-o?
  • -1 (7 voturi)    
    Un "mare" politician roman spunea: (Marţi, 28 iulie 2009, 21:00)

    Bamse [anonim]

    ... proprietatea este un moft. Acelasi om ne-a tinut 20 de ani ca pe niste prosti iar proprietati au cei care n-au intinat comunismul stiitific si fac pe capitalisti asa de diversiune. Cei care vor sa isi justifice furtul spun la fel: dreptul de autor este un moft.... si asa ne duce pe copca in jos. Astept cand toate drepturile or sa devina mofturi si atunci sa va vad dragi DC++-isti care va plangeti ca de fapt voi sunteti corecti si sunt niste "hotomani corporatisti" cei care cer bani pe ceea ce creaza. Nu e vorba numai de muzica, vad ca lumea o tot da cu muzica, e vorba de orice munca pentru care cel are o face trebuie remunerat daca asa vrea. Sunt si oameni care nu vor sa fie remunerati dar daca nu au ce sa manance pentru ca noi vrem gratis tot or sa dispara si astia in curand. Nu am vazut nici o cheta de la DC++-isti pentru artistii care au decis sa-si puna free operele.
    • +6 (8 voturi)    
      lol (Marţi, 28 iulie 2009, 21:50)

      brutus [anonim] i-a raspuns lui Bamse

      prietene, bati campii!

      1/ banii nu merg la artisti ci se pierd undeva pe drum intre stat, distributori si case de productie
      2/ sumele percepute pentru continutul multimedia sau software sunt exagerat de mari
      3/ daca Gigel n'are bani sa'si cumpere un CD cu Bob Marley nu'si cumpara, cel care vinde CD'ul nu a pierdut nimic, daca Gigel descarca de pe net muzica cu Bob Marley, cel care vinde CD'ul nu a castigat nimic..nu vad unde este prejudiciul?

      Bafta!
      • 0 (0 voturi)    
        Daca nu platea nimeni... (Miercuri, 29 iulie 2009, 17:07)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui brutus

        ... poate ca Bob Marley se facea zidar ca sa poata manca. De ce artistii trebuie sa se sacrifice si noi trebuie sa le folosim munca gratis? Ti-a zugravit cineva gratis in casa? In plus, da, sunt de acord ca nu toti banii ajung la artisti dar nici toti banii din ceea ce muncesti tu nu ajung la tine, ghici de unde vine profitul companiilor la care lucrezi. Oricum observ ca princial romanii gandesc ca niste hoti, nu respecta munca altora decat daca se face cu bratele iar oamenii cu talent sunt "condamnati" sa faca munca in folosul comunitatii doar pentru ca in loc de sapa au folosit capul si creionul...
  • +5 (5 voturi)    
    aoleu (Marţi, 28 iulie 2009, 22:48)

    aoleu [anonim]

    daca eram io...daca ma alegea pe mine "calculatoru" plateam 3000 euroi ?????????? brrrrrrrrrr ...
  • -7 (7 voturi)    
    piraterie (Marţi, 28 iulie 2009, 22:49)

    adib [anonim]

    Mai, definitia pirateriei este urmatoarea (conform DEX) :
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    PIRATERÍE, piraterii, s.f. Faptă prin care membrii echipajului unui vas, prin amenințări și violență, răpesc un alt vas ori bunurile sau persoanele aflate pe bordul lui; infracțiune săvârșită de autorii acestei fapte. ♦ Piraterie aeriană = (infracțiune care constă în) acte de amenințare și violență săvârșite de o persoană sau un grup înarmat asupra echipajului unui avion în scopul schimbării itinerarului acestuia. – Din fr. piraterie.

    pirateríe s. f., art. piratería, g.-d. art. pirateríei; pl. pirateríi, art. pirateríile

    PIRATERÍ//E ~i f. Ocupație a piratului. ♢ ~ aeriană act de violență armată săvârșit (de o persoană sau de un grup de persoane) asupra echipajului unui avion pentru a-i schimba cursul. [G.-D. pirateriei] /<fr. piraterie

    PIRATERÍE s.f. Îndeletnicirea piraților; jaf, tâlhărie pe mare. ♢ Piraterie aeriană = act de amenințare și violență săvârșit asupra echipajului unui avion pentru a-i deturna itinerarul. [Gen. -iei. / cf. fr. piraterie].

    PIRATERÍE s. f. 1. act de violență comis pe mare sau în aer cu scopul de a jefui sau captura ori pentru realizarea în acest mod a unor interese politice. 2. (fig.) jaf, tâlhărie. (< fr. piraterie)
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

    DEspre ce dracu vorbiti voi aicea???
    • +4 (4 voturi)    
      . (Marţi, 28 iulie 2009, 23:16)

      sep [utilizator] i-a raspuns lui adib

      frate, cumpara-ti un DEX noooou! :P
      • 0 (2 voturi)    
        Ce mai (Miercuri, 29 iulie 2009, 1:35)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui sep

        Sa nu-si mai cumpere...da banii degeaba, el/ea tot asa va ramane :P
      • 0 (0 voturi)    
        dex (Miercuri, 29 iulie 2009, 15:05)

        radu_ [utilizator] i-a raspuns lui sep

        Mai bine asteapta. Poate apare promotie cu vreun ziar.
  • +3 (5 voturi)    
    ma puteti ajuta? (Marţi, 28 iulie 2009, 23:00)

    Istvan Szakats [anonim]

    Salutare,

    Reprezint fundatia AltArt (www.altart.org). Anul trecut am facut o cercetare pe cultura file-sharingului in Romania. Catalogul proiectului se gaseste aici: www.altart.org/bareshare_catalog_05.pdf

    Am vrea sa dam de userul cu pricina, deoarece consideram ca acest caz este o vanatoare de vrajitoare.

    Ma puteti ajuta? Daca da, raspundeti va rog pe istvan [at] altart [punct] org

    Mersi,

    i
  • +2 (6 voturi)    
    comentariu sper pertinent (Marţi, 28 iulie 2009, 23:10)

    scortanu [anonim]

    Stimati domni

    Sunt extraordinar de fericit ca in sfirsit se incearca sa se puna capat acestei mafii a ilegalitatilor utilizindu-se calculatorul cu toate auxiliarele acestuia.As fi deosebit de fericit daca cu ajutorul institutiilor care monitorizeaza activitatea complexa de comunicatii si fac foarte bine caci orice stat trebuie aparat de elementele conturbatoare sar desfiinta activitatea video-chaturiloe si audiochaturilor care promoveaza pornografia si profita de pe seama saraciei programate parca de undeva a femeilor atit in prima tinerete cit si in cea de a doua dupa 30 ani si le obliga pentru pretinsi bani sa faca perversiuni sexuale in public care fac deliciul dezaxatilor mintal care in loc sa se duca la neuropsihiatrie sa se trateze apeleaza la injosirea femeii romine.Oare chiar nu exista modalitatea de a se eradica din romania asemenea plaga care practic face tot o piraterie combinata cu sclavia sexuala si oare nu este posibil ca haidamacii care sunt in spatele lor si le terorizeaza sa fie fortati daca cu bunavointa nu se poate sa se recalifice doara numai aceia care nu vor sa munceasca cinstit nu muncesc cind este suficient de munca numai in agricultura si economia forestiera exista deficite mari de muncitori sau de e mai usor sa le bata violeze si ameninte prin santaj si de ce nu sa le forteze sa ia droguri si astfel sa ajunga epave este mare pacat.Tot o data lansez o campanie daca se poate de voting daca sunteti de acord sa se ia masurile extreme fata de aceste practici anacronice ce ar fi daca?AS FI INCINTAT DACA PRIN COMENTARIILE DVS ATI EXPRIMA OBTIUNE PRO SAU CONTRA!!
    Cu sinceritate SCORTANU ADRIAN-CEZAR
    • 0 (0 voturi)    
      thoamneee... (Miercuri, 29 iulie 2009, 13:18)

      amazing [utilizator] i-a raspuns lui scortanu

      Adriene... cate clase ai matale?
  • +2 (6 voturi)    
    de acum ... (Marţi, 28 iulie 2009, 23:23)

    Yuppy [anonim]

    1. Cumparati-va HDD ext si trageti la greu tot ce e mai important de pe Pirate Bay, INAINTE DEA FI VANDUT (fff curand, conform torrentfreak.com). Asta pt ca nu ma mai astept sa apara softuri bune in viitorul apropiat...poate revenim la Win95 sau XP Reloaded , LOL! Pt celelate ...exista Open Sources!

    2. Platiti (nu-i scump) un VPN serios care va garanteaza anonimitatea pe Internet.

    3. Go WiFi!....sunt o multime de wirelessi care nu au nici macar (in)decenta sa-si protejeze retelele lor private. Le multumim.

    4. Acesta este (?) un (posibil) semnal ca precedenta Actiune "Gramofonul" se va relua. Cumparati-va usi rezistente, care sa va ofere timp destul sa scoateti HDD si sa-l aruncati facut zob pe geam.

    5. Partidul Piratilor?! In RomaNIKA? Cu procent de votare (a se citi interes politic) atat de redus? LOL. !
    In schimb , boicotare DA--asta ii arde cel mai tare.
    • 0 (0 voturi)    
      pirate bay (Miercuri, 29 iulie 2009, 17:56)

      radu_ [utilizator] i-a raspuns lui Yuppy

      1. Se pare ca Pirate Bay nu o sa fie vandut pana la urma iar softuri, muzica, si filme noi si bune o sa tot apara.

      2. VPN n-are nicio legatura cu anonimitatea.
  • +1 (1 vot)    
    Dara daca? (Miercuri, 29 iulie 2009, 1:58)

    gigigigi [anonim]

    Ma intreb si eu asa ca prostul. Daca stau pe un hub din alta tara ma mai incadrez la legile din Roamania?
    Si daca descarc muzica de pe un tite din alta tara? Poate ca eu am platit pentru muzica aia pe site-ul respectiv.
    Si daca eu nu am in computer muzica romaneasca nu cumva trebuie sa vina asociatia caselor de discuri din tara in care se afla artistul?
    Acum 20 de ani aveam in casa sute de casete cu muzica. Nici macar una nu era originala. Inca mai am casetele dar nu le mai ascult. daca vine sa imi faca perchezitie ma aresteaza brusc?
    Acum 20 de ani nu te mai aresta nimeni ca ai muzica piratata pe casete. Acum brusc s-au trezit ca se poate scoate bani din asta.
    Nu zic ca nu au dreptate dar artistii si casele de discuri ar trebui sa bage si ei niste bani in securizarea lucrarilor si apoi sa aiba pretentii.
    Eu nu umbu cu geanta larg deschisa pe strada ca sunt protejat de lege. Incerc sa imi iau si eu un minim de masuri de precautie. Nu las usa deschisa larg la apartament in speranta ca o sa ma apere legea.
    Tablourile pictorilor nu sunt piratate si tot de niste artisti sunt facute. Sunt bine inchise in muzee. E adevarat ca se mai gaseste cate un pirat sa le fure dar ala care le fura din muzeu e mai artist ca ala care le-a pictat. cel putin are mai multe cunostinte din mai multe domenii ca sa fure dintr-un muzeu de maxima securitate.
    Sunt multe de spus aici.
    De exemplu eu caut in general pe DC scheme pentru electronica. Am eu o pasiune. Nu sunt mare informatician dar m-a dus capul sa instalez DC-ul. Eu descarc scheme electronice dar printre alte chestii eu am in computer mai multe melodii facute MP3 pentru Ipod. Eu am cumparat CD-urile din Franta de la reduceri dar le-am lasat fratelui meu acolo dupa ce mi le-am bagat in IPod sa le ascult pe avion. Oricum nu avem loc in bagaje si pentru ele. Pe hubul pe care imi descarc eu schemele elecrice imi cerea 2 GB share. Eu am doi giga tot hardul asa ca mi-am sheruit si sistemul de operare ca sa pot intra.
  • +1 (1 vot)    
    continuare (Miercuri, 29 iulie 2009, 2:05)

    gigigigi [anonim]

    Pe hardul meu este si muzica dupa Ipod pe care am salvat-o sa nu o pierd. Cum dovedeste judecatorul ca eu nu am platit muzica aia?
    Cum dovedeste ca eu nu am avut intentia sa o raspandesc dar aveam nevoie de 2 Gb sa intru pe acel hub?
    Imi pare rau de artistii care muncesc pentru acea muzica dar ar trebui sa ceara acelor agentii minune sa investeasca in cercetare si sa gaseasca noi metode de a proteja muzica in mediul virtual.
    Nu vor cumva sa interzica accesul la internet ca sa isi protejeze ei investitiile? E mai simplu fratilor si in Romania oricum se practica metoda. Cand nu esti capabil sa protejezi merele din pom tai copacul ca e mai simplu nu?
    Oricum asta cu ala prins si pus sa plateasca e vrajeala.
  • +1 (1 vot)    
    Nu a remarcat nimeni ca s-a platit repede (Miercuri, 29 iulie 2009, 7:33)

    xcel [anonim]

    Nu a remarcat nimeni ca s-a platit repede amenda!!
  • +1 (1 vot)    
    Mafiotilor! (Miercuri, 29 iulie 2009, 7:53)

    Alex [anonim]

    Pai mai domnilor....mai intai furnizati-ne muzica pentru care merita sa platim 25 Ron/CD , incercati sa reduceti prostia expusa ostentativ in videoclipuri si dupa aceea poate o sa mearga lumea ,pentru muzica, la magazin si nu pe dc++. Pe de alta parte, dintr-un salariu de 800 RON, nu cred ca este rentabil sa ascult muzica internationala in original cand aceasta se gaseste de la 50 si pana la 100 RON/CD...ganditi-va si la asta. V-ati vazut plini de autoritate si va luati de cei de pe dc++.....ce competenti sunteti!!!
  • 0 (0 voturi)    
    o intrebare (Miercuri, 29 iulie 2009, 11:22)

    touretul [anonim]

    sunt curios unde s-au dus aia 3000 de euro. au trecut in conturile celor 210 giga de artisti piratati, sau au umflat buzunarele unor smecheri din UPFR. piratul ar trebui sa publice o lista cu muzica pusa pe dc, sa dam de capat acestei chestiuni.
  • +1 (1 vot)    
    Lege (Miercuri, 29 iulie 2009, 13:19)

    C [anonim]

    Conform legii, drepturilor de autor, utilizatorul NU are voie sa puna la dispozitia publicului o opera protejata de aceasta lege decat cu acceptul autorului. Asta insemna ca daca iti cumperi un cd cu muzica e ilegal sa ii dai share pe DC++. Ceea ce iei de pe net nu ai de unde sa stii daca este protejat prin copywrite sau nu. Prin analogie e ca si cum cineva de pe strada iti face cadou un produs provenit din furt. Daca nu tu esti cel care a furat / copiat, in cel mai rau caz acel produs ti se poate confisca pt a fi redat propietarului de drept. Daca tu esti cel care a furat/ copiat atunci esti bun de plata fie cu inchisoarea fie plata de daune, dupa caz. Eu tind sa cred ca tipul din articol a avut o colectie de cduri acasa pe care le-a pus share pe dc++. Deci e bun de plata. Daca ar fi cumparat cdurile sau le-ar fi dat jos de pe net de pe un server din burkina fasso, franta sau japonia nu mai comitea nici o ilegalitate pt ca nu ar mai fi fost protejate legea romana ci probabil de legile din tara respectiva care nu au nici o putere in RO. Cred ca acum e clar pt toata lumea care e treaba.
  • 0 (0 voturi)    
    Industrie (Miercuri, 29 iulie 2009, 13:42)

    anonim [anonim]

    E normal ca un artist sa isi ia o cota parte din fiecare melodie vanduta. Pentru ca este creatia lui.
    In momentul in care nu se va mai intampla acest lucru nu veti mai vedea filme noi, melodii noi etc.
    Cei care fac download gratuit o pot face pentru ca altii platesc pentru muzica.
    Adica sunt niste idioti.
  • 0 (0 voturi)    
    bun asa... (Miercuri, 29 iulie 2009, 14:13)

    liviu_ [utilizator]

    intrebare: aveau mandat sa-si cotrobaiasca in PC??? nu dealta dar altfel nu prea ar fi legal...

    d c au prins numai unul ca sunt nustiu cati peDC... ??? e o razbunare sau un exemplu (ca prin evu mediu)?

    ce sa mai... votati partidul piratilor fratilor !!! (btw o veni si-n romania???)
  • 0 (0 voturi)    
    Libera circulatie a informatiei (Miercuri, 29 iulie 2009, 17:31)

    Bogdan [anonim]

    Nu cred ca ar trebuie sa ne gandim la aceasta stire decat din punctul de vedere al consumatorului de informatie.Adica eu(vecinu`, sefu` etc) , ca utilizator de Dcc sau de orice alt servici (server , pagina web etc.) am dreptul la intimitatea informatiilor pe care le transmit sau pe care le impart cu alti utilizatori.o lege nu ar strica.
    Am auzit de ceva similar acum cativa ani , dar s-a dovedit a fi o stire falsa , pentru ca cel care da in judecata(si organul de control) nu poate obtine un mandat de perchezitie fara sa aiba dovezi care sa indice posibile activitati criminale ( copiere si vanzare de cd-uri piratate de exemplu).Oricum , sunt de parere ca ceea ce pun eu la dispozitie din computerul meu , unei alte persoane , prin intermediul unei terte persoane(server de Dcc in cazul asta) sunt informatii confidentiale si nu ar trebui accesate decat ca atare.
  • 0 (0 voturi)    
    Astia de la UPFR ar trebui ... (Vineri, 31 iulie 2009, 1:20)

    Anonim [anonim]

    sa vada asta http://questioncopyright.org/cm/images/piracy-is-not-theft.jpg si sa bage bine la cap ! Haha!
  • 0 (0 voturi)    
    Revolutia digitala! (Vineri, 31 iulie 2009, 1:24)

    revolutiadigitala [anonim]

    Aici e metoda de a te lupta cu avocatii UPFR
    In loc sa platesti ca blegul mai bine stii ca te poti apara:
    http://revolutiadigitala.wordpress.com/2009/07/30/cum-sa-te-aperi-de-avocatii-caselor-de-discuri/
  • +8 (10 voturi)    
    piratu (Duminică, 2 august 2009, 0:52)

    [ro][buc][rds] [anonim]

    inseamna ca nu l-au luat la bani marunti, ca trebuia sa-l prinda si cu windowsul piratat + alte multe programe pentru care nu are licenta, nu avem dupa ce bea apa si astia mai fac si rahaturi de genul asta, dar mai cred ca daca ai 10-20 de Gb de muzica nu vin sa-ti darame usa, pe cand daca ai de 10 ori pe-atat ar fi bine sa fii pregatit sa-ti arunci hdd-ul pe geam cand iti bate politia la usa
  • +12 (14 voturi)    
    random... (Duminică, 2 august 2009, 0:59)

    o intamplare simpla [anonim]

    - bai, gicu! da, da, tu, cel din primul rand. Asa, ai de platit 2950 euro!
    - Pai de ce?
    - Pai c-ai fost "fraier" si ai raspuns. Daca nu erai tu, era urmatorul fraier din lista. La intamplare!
  • -7 (11 voturi)    
    fain (Duminică, 2 august 2009, 1:05)

    marius [anonim]

    :)
  • +11 (17 voturi)    
    Precedent periculos (Duminică, 2 august 2009, 1:05)

    ion [anonim]

    Abuz de drepturi de autor. Sa imi explice si mie membrii UPFR care este diferenta intre a pune pe dc niste melodii si faptul de exemplu daca cineva cumpara o carte mi-o da mie imprumut si eu la randul meu o mai dau imprumur la alti prieteni. Se zice ca am piratat cartea? In loc sa profite de usurinta ca care se poate raspandi o melodie ei incearca sa o ingradeasca
    • +12 (16 voturi)    
      e-book (Marţi, 28 iulie 2009, 15:44)

      George Hari Popescu [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Ce carte e? Nu fi egoist, scaneaza tot, fa-o PDF si da-ne si noua linkul. Un link ales la intimplare...
    • +6 (6 voturi)    
      Dreptul la copie privata (Marţi, 28 iulie 2009, 15:51)

      ady [anonim] i-a raspuns lui ion

      In materie operelor literare, stiintifice, tehnice si a altor opere redate pe suport de hartie se recunoaste dreptul la o singura copie privata, pe care o poti folosi tu sau o poti imprumuta unor prieteni, atata timp cat imprumutul pe care obisnuiesti sa-l faci nu depaseste o limita rezonabila, apreciata de judecator ca fiind in afara preocuparilor normale, obisnuite ale unui om mediu ca pregatire si educatie. In materia produselor software, inclusiv fonograme si videograme, legea nu recunoaste un drept la copie privata. Asadar nu ai dreptul sa-ti faci nicio copie privata de pe un astfel de produs daca nu ai acordul titularului dreptului de autor. Asa-i legea. Nu ma intreba de ce. Intreaba-i pe ce-i care au facut-o. O ratiune ar putea fi aceea ca in general cartile au o rata de penetrare in piata mai scazuta decat filmele sau muzica. Or prin sistemul copiei private se incurajeaza mai bine circulatia operelor scrise pe suport de hartie.
    • +6 (6 voturi)    
      ai partial dreptate (Marţi, 28 iulie 2009, 15:54)

      gigamocanu [anonim] i-a raspuns lui ion

      daca imprumuti cartea nu e nici o problema, daca o "xeroxezi" si imparti in dreapta si in stanga copii atunci incalci legea dreptului de autor.

      cred ca cea mai buna solutie ar fi ca tot softul sa fie gratis pt persoanele fizice si contra cost pt cele juridice, care pot sa le bilanteze ca si cheltuieli.

      In ceea ce priveste muzica, artistii buni vor putea supravietui din concerte din care oricum scot bani frumosi.

      Cred ca ar fi cea mai buna idee chiar daca e discriminatorie dpdv al persoanelor juridice.
      • -4 (4 voturi)    
        Mai du-te ma (Marţi, 28 iulie 2009, 17:45)

        Persoana juridica [anonim] i-a raspuns lui gigamocanu

        si lasa-ne cu juridicile tale. Nu ne ajunge forfetarul ? Auzi, inteligentul, cica daca poti sa deduci atunci sa platesti, daca nu, e gratis. Pai atunci sa plateasca si painea doar firmele si persoanele fizice sa o primeasca gratis.
        Sau poate te cheama Pogea si te dai pe forumuri ?
      • +4 (4 voturi)    
        amuzant (Duminică, 2 august 2009, 3:21)

        zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui gigamocanu

        Mi-ai amintit de miile de elevi si studenti care isi xeroxeaza manuale, cursuri si alte carti utilizate. Pe ei cine ii amendeaza?
        • +2 (2 voturi)    
          Studentii (Marţi, 28 iulie 2009, 22:35)

          ady [anonim] i-a raspuns lui zdragomir

          si elevii, si tu, si eu, si oricine altcineva au dreptul la o copie privata. Nu are cine sa-i amendeze pentru ca xeroxand un curs sau tratat n-au incalcat nicio lege!
      • +4 (4 voturi)    
        corectie: (Duminică, 2 august 2009, 3:54)

        kalinix [anonim] i-a raspuns lui gigamocanu

        Artistii fac bani numai din concerte. Restul, adica banii din inregistrari se duc de regula la casele de discuri/distributie/etc
    • +3 (9 voturi)    
      ai perfecta dreptate (Marţi, 28 iulie 2009, 15:56)

      DanDa [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Ai ales excelent exemplul cu cartea: conform legii 8 daca ai cumparat o carte si o dai altcuiva imprumut sa o citeasca se numeste ca ai piratat cartea. Este exact spiritul legii in romanica.
    • +5 (7 voturi)    
      re: precedent periculos (Duminică, 2 august 2009, 1:19)

      marius [anonim] i-a raspuns lui ion

      un raspuns strict la exemplul tau : " Daca ai face copii la aceasta carte si ai distribui-o, da, ai incalca drepturile de autor, daca ai imprumuta-o, NU." Drepturile de autor au fost incalcate, dar nu trebuie pedepsit o singura persoana, ori toti ori nici unul !
      • +4 (4 voturi)    
        dar (Marţi, 28 iulie 2009, 17:43)

        alex [anonim] i-a raspuns lui marius

        si totusi n-am auzit inca sa fi fost cineva ales "aleator" dintr-un centru de xeroxare si amendat cu 3000 de euro pt k isi xeroxa o carte pt care nu avea drepturi de autor.
        • +3 (3 voturi)    
          Dreptul la copie privata (Marţi, 28 iulie 2009, 22:37)

          ady [anonim] i-a raspuns lui alex

          Din cauza lui n-o sa gasesti pe nimeni amendand un elev sau student pentru ca-si fotocopiaza o carte.
    • +5 (7 voturi)    
      nu e acelasi lucru (Duminică, 2 august 2009, 1:22)

      tot eu, mircea [anonim] i-a raspuns lui ion

      Nu se zice ca ai pirtat cartea. Ai fi piratat cartea daca ai fi reusit sa multiplici cartea respectiva si apoi sa o distribui prietenilor fara acordul editurii/celui care a scris-o.

      Analogia cu cartea e pentru cd. Ex: imprumuti cuiva cd-ul cu muzica pe care ai dat bani. La un moment dat il vrei inapoi.
      • +6 (6 voturi)    
        Ba da (Duminică, 2 august 2009, 1:54)

        ion [anonim] i-a raspuns lui tot eu, mircea

        Eu vad cam acelasi lucru. Daca la cine imprumut este la o distanta semnificativa sa nu se merite si sa nu pot sa ii dau fizic cd carte sau ce o fi. Este prea mare ca sa pot trimite pe mail. Ce fac? Pun pe dc si gata. A ca si altii mai au acces. Poate si aia sunt prieteni de ai mei. Cu cartea ca fac copii si o dau asa la prieteni. Am vrut sa citim de odata ca sa putem discuta despre ea. Aici ii de fapt o mare goana dupa bani a distribuitorilor de soft, muzica, filme etc, care baga bani in incercarea de a confige guvernele sa bage legi cat mai restrictive pentru "piraterie".
        Piraterie din punctul meu de vedere este numai atunci cand prin folosirea melodiei, filmului, soft etc faci bani. Altfel nu faci altceva decat imprumuti la prieteni ceva
        • -4 (4 voturi)    
          pai... (Duminică, 2 august 2009, 2:22)

          tot eu, gicu [anonim] i-a raspuns lui ion

          E un punct de vedere valid, insa tu nu pui de regula muzica pe dc pentru prieteni (decat daca intelegi prin "prieteni" orice fiinta umana). Si asta nu exclude faptul ca prietenii tai ar trebui sa plateasca totusi, asa cum ai facut si tu, pentru respectiva carte. Sa intelg ca tu esti cel care cumpara toate cartile, muzica si filmele in original pe care le imprumuti prietenilor?

          Sa o luam altfel. In contextul in care pirateria e doar atunci cand faci bani din respectiva melodie, film etc, inseamna ca respectivul autor nu trebuie sa castige bani din munca lui. Cine sa mai pirateze muzica, daca oricum este accesul liber la ea? E nevoie de un singur cumparator, dupa care se distribuie "gratuit" tuturor prietenilor din lumea asta.
  • +2 (10 voturi)    
    It's all about the money (Duminică, 2 august 2009, 1:15)

    Cata Lin [anonim]

    It's all about the money

    Iar autoritatile romane nu fac asta din placere. Sunt presate din afara.
    • +9 (9 voturi)    
      partidul piratilor (Marţi, 28 iulie 2009, 16:05)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui Cata Lin

      de aia e nevoie de partidul piratilor. Drepturile de autor sunt duse la absurd.
    • +5 (5 voturi)    
      :) (Marţi, 28 iulie 2009, 18:00)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Cata Lin

      vezi ca ala e un vers dintr-o melodie. s-ar putea sa te trezesti ca ai de plata vreo 10k de euro. uite asa, "aleator" :P
  • +11 (11 voturi)    
    Cred ca e cel mai stupid articol (Duminică, 2 august 2009, 1:27)

    hic sunt leones [utilizator]

    Un anume X (nu-i stim numele) pune la dispozitia altora 60 Gb de muzica fara a avea dreptul de a o face; organele au zis: "hai sa verificam la intamplare" si l-au ales pe x.y.z.t (IP-ul lui X) sau pe [ro][oras]X de pe renumitul hub (cum i-o zice ca nu mai dau scroll in sus) apoi s-au dus la judecator si l-au rugat sa emita un mandat de perchezitie pe numele x.y.z.t (sau pe pseudonim? nu stim) apoi l-au dat in judecata iar dl X (care a avut sa plateasca 3k eur daune civile) nu si-a permis un avocat care sa conteste legalitatea perchezitiei, ba mai mult, legalitatea accesarii din retea a continutului calculatorului respectivului X.

    Cred ca un astfel de proces este cel mai simplu caz pe care si-l dorescte un avocat.
  • +7 (9 voturi)    
    Pretul real al prejudiciului (Duminică, 2 august 2009, 1:40)

    hic sunt leones [utilizator]

    Orice portal pe care se ofera muzica on-line are un pret de 0.9 $/ eur / melodie iar o melodie (in format 360 kbps - dublu decat se ofera de obicei) nu depaseste 15 Mb deci prejudiciul nu poate fi mai mare de 295 euro iar dimensiunile nu cred sa fie mai mari de 4-5 Gb.
    • +4 (4 voturi)    
      absolut! (Marţi, 28 iulie 2009, 19:35)

      Nicu [anonim] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Si eu as vrea sa stiu pe ce baza si cum a fost stabilit prejudiciul creat.

      Ei zic ca au indetificat 295 de produse originale a cate 10 euro fiecare.
      Daca consideram ca "produs" inseamna un CD-u si ma uit cam cat cost un CD-u vad online CD-uri cu aprox. 26 lei adica aprox. 6 EUR.
      Deci sunt curios de unde au scos ei 10 EUR.
      • +3 (3 voturi)    
        . (Marţi, 28 iulie 2009, 23:18)

        sep [utilizator] i-a raspuns lui Nicu

        probabil au considerat ca trebuie cumparate fizic si atunci normal ca sunt mult mai scumpe
  • -8 (14 voturi)    
    e o chestie de respect (Duminică, 2 august 2009, 1:43)

    the great cornholio [anonim]

    in primul rand e o chestie de respect. apreciezi un artist, il cumperi.
    altfel n-avem ce discuta.
    • +8 (8 voturi)    
      Sigur (Marţi, 28 iulie 2009, 16:31)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui the great cornholio

      dar il cumperi cu cat se vinde pe piata nu de 10 ori mai scump.
  • +6 (8 voturi)    
    Manele (Duminică, 2 august 2009, 1:49)

    alex [anonim]

    Saracu...cat ghinion sa ai...
    Dar, daca omu avea si manele pe acolo, eu zic ca si-a meritat-o :evil:
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Duminică, 2 august 2009, 3:07)

      Vladutz [anonim] i-a raspuns lui alex

      daca avea manele cred ca toti cei 210GB erau oki cu ele.... asa, doar 60 si ceva GB nu prea cred :)
  • -8 (14 voturi)    
    Romania (Duminică, 2 august 2009, 2:05)

    anonim [anonim]

    tara in care nu trebuie sa platesti pentru nimic: muzica, concerte, filme etc si care ti se cuvin gratuit.
    Asta e mentalitatea pe care o vad cu putine exceptii.
    Din exact acest motiv nu vom avea niciodata artisti care vor castiga meritat acei bani. Toti cei de valoare vor pleca din tara.
    • +7 (7 voturi)    
      ? (Duminică, 2 august 2009, 3:01)

      MIles Teg [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Si cam ce artisti de "valoare" avem noi in Romania ? playback-ul a devenit arta ? de cand ?
      • +2 (2 voturi)    
        . (Marţi, 28 iulie 2009, 18:49)

        sep [utilizator] i-a raspuns lui MIles Teg

        cred ca se referea la Marcel Pavel, VHS, Cotabita, etc :))
  • +5 (5 voturi)    
    oameni prosti (Duminică, 2 august 2009, 2:29)

    TdK [anonim]

    vreau si eu sa il vad pe ala care a luat amenda pentru treaba asta.....cred k este atat de prost kt si cei care ia dat amenda....nu vedeti k numai in Romania se poate intampla asa ceva......o tzara de cacat.....pt un nimik.....mie mi se pare ireal acest articol.....sa vina si la mne acasa acesti oameni......k ii primesc cu cel mai mare drag.....niste cocalari care nu mai au pe ce sa mai ia bani.....o mare prostie.....plus k nici nu se numeste piraterie ce se face pe DC++ ....fiindk oameni nu au nici o obligatie sa cumpere un CD ...pt ce sa dai o groaza de bani pt o muzik care o asculti de 2-3 ori si dupa te futi in ea de muzik....asa k sunt niste dobitoci care fac treaba asta.....asa k mai bine va lasati de sportu asta extrem.....e cam riscant pentru unii care vor bani pt nimik
  • +8 (8 voturi)    
    ha (Duminică, 2 august 2009, 3:06)

    Gina [anonim]

    Interesant cum sunt postate comentarii din viitor...acum fiind 28 iul , 17:27...vad comentarii din 2 aug 2009 :)
    • +4 (4 voturi)    
      . (Marţi, 28 iulie 2009, 18:50)

      sep [utilizator] i-a raspuns lui Gina

      haha, tare. noroc cu articolul asta ca altfel pierdeam 5 zile din viata noastra fara sa stim :))
    • +4 (8 voturi)    
      :) (Duminică, 2 august 2009, 4:29)

      2012 e numele meu [anonim] i-a raspuns lui Gina

      nu ti se pare ciudat ca nu-i niciun comentariu dupa date de 21 decembrie 2012?

      Fugiiiiti!
      • +3 (3 voturi)    
        . (Marţi, 28 iulie 2009, 23:20)

        sep [utilizator] i-a raspuns lui 2012 e numele meu

        unde sa fugi? nici in spatiu n-ai scapare. te prinde sfarsitul lumii si acolo. mai bine te relaxezi si bagi un download :))
  • +6 (6 voturi)    
    nu e gratuit (Duminică, 2 august 2009, 3:34)

    zdragomir [utilizator]

    Uita lumea ceva important... internetul nu e gratuit, deci este gresit daca se spune ca pe internet "dai" sau "copiezi" chestii gratuit.

    Solutia este urmatoarea: sa mearga companiile de discuri si sa ceara bani de la providerii de internet.

    Ar putea fi implementate programe de producerere de statistici privind retelele (providerilor) sau facute sondaje pe retelele mari de schimb de fisiere.
    • +6 (6 voturi)    
      nuu (Marţi, 28 iulie 2009, 18:28)

      caisa [anonim] i-a raspuns lui zdragomir

      Shht le dai astora idei :)
    • +6 (6 voturi)    
      Vezi lucrurile gresit! (Marţi, 28 iulie 2009, 19:37)

      mc [anonim] i-a raspuns lui zdragomir

      Companiile din industria muzicala sunt acolo doar sa ia bani pe care artistii nu-i vad. Daca se alege un artist cu 10% din profitul obtinut de casele de discuri sa fie fericit.

      Astia fac bani prin faptul ca au creat idea de "copyright" si mai arunca acolo ceva bani si la ala care canta melodia dar grosul banilor sunt bagati la buzunar de organizatii gen UPFR.

      Costul de productie al unui cd este infim, iar cel pentru o melodie in format digital este 0. Copyright-ul este un fel de taxa pe pusa pe cultura iar companiile de discuri o incaseaza. Nu-i mai spune cultura, ii spune industrie.
  • 0 (0 voturi)    
    o intrebare (Marţi, 4 august 2009, 22:32)

    hyat [anonim]

    Pentru cine se stie tare in "copyrighte": sa zicem ca io am un mp3 piratat si il uploadez pe un server ce apartine de altcineva (sa zicem serverul de mail al yahoo/google), se poate trage la raspundere tertul pentru incalcarea dreptului de autor? Teoretic ei n-ar trebui sa-si bage nasul in corespondenta clientului.

    Ar fi interesant daca ar aparea un mecanism de share de acest gen. Totul ar fi pastrat pe server, si userii ar putea sa browseze ce au altii uploadat. Problema ar fi spatiul de stocare, dar se poate ajunge la o solutie cu distribuirea fisierelor pe hardurile clientilor, insa criptate. Fiecare doneaza o anumita capacitate de stocare (si, eventual, are acces doar la acei useri care au pus la comun un spatiu mai mic sau egal), si asta e administrata de serverul respectiv.