Istoria se repeta - Un student american risca amenda de cateva milioane de dolari pentru 30 de melodii puse la file-sharing pe internet

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 31 iulie 2009, 13:40 Economie | IT

Dupa ce o americanca a fost obligata de justitie sa plateasca despagubiri de 1,92 milioane dolari pentru ca a pus in mod ilegal pe site-ul de file-sharing Kazaa Internet 24 de melodii, un student din SUA risca si el amenda mare dupa ce a admis ca a pus la comun 30 de melodii pe acelasi site. Patru case de discuri l-au dat in judecata pe studentul Joel Tenenbaum care in cel mai rau caz ar putea fi obligat sa plateasca 150.000 dolari pentru fiecare melodie pusa ilegal, scrie BBC.

Patru case de discuri - subsidiare ale Universal Music, Warner Music si Sony - l-au chemat in judecata pe tanar motivand ca a facut file-sharing cu 30 de melodii protejate de drepturi de autor. Tanarul a recunoscut in fata juratilor ca a pus la comun melodii apartinand unor formatii precum Green Day sau Nirvana, insa a precizat ca nu le-a descarcat el pe toate.

Casele de discuri din SUA sunt indreptatite sa ceara intre 750 si 30.000 dolari pentru fiecare melodie piratata, insa in cazul americancei s-a cerut aproape 90.000 dolari pentru melodie, iar in mod exceptional se pot cere chiar 150.000 dolari.

Avocatul tanarului a spus ca Joel "este un pusti care a facut ce fac si alti pusti care iubesc muzica si tehnologia". El a adaugat ca multe case de discuri se adapteaza greu la progresele tehnologiei, insa acuzarea a tinut sa precizeze ca cei care fac file-sharing diminueaza masiv veniturile caselor de discuri.

Primul caz similar a fost iu iunie cand o americanca de 32 de ani din statul Minnesota a fost obligata de justitie sa plateasca despagubiri de 1,92 milioane dolari pentru ca a pus in mod ilegal pe site-ul de file-sharing Kazaa Internet 24 de melodii.

Asociatia care reprezinta casele de discuri din SUA a luat la ochii mii de utilizatori care descarca sau pun in comun, in mod ilegal, melodii pe internet, iar acestia au acceptat in general sa plateasca intre 3.000 si 5.000 de dolari pentru a cadea la pace cu industria muzicala.

Totusi, exista si exceptii cand lucruruile merg mai departe si se cer despagubiri colosale, precum in cele doua cazuri.

Pastrand proportiile, saptamana aceasta s-a anuntat ca un utilizator roman de DC++ ales la intamplare a fost obligat sa plateasca 2.950 euro daune civile catre industria muzicala pentru ca a pus pe internet muzica protejata de drepturi de autor.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2629 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    in felul asta :) (Vineri, 31 iulie 2009, 14:01)

    neo [anonim]

    toate " starurile" nor sa mai aiba fani ...ci doar bani
    sunt cam nesimtiti ...prea mult au si tot nu le ajunge
    vezi emisiunile de pe MTV unde isi prezinta vila de N milioane $ si cele 3 masini berline +2 SUV +..1 sau doua motoare ....
    • -4 (6 voturi)    
      ce-i aia nor sa mai aiba? (Vineri, 31 iulie 2009, 15:09)

      n-am [utilizator] i-a raspuns lui neo

      subinteleg ca stii mai bine aritmetica, dar vezi cu Bac-ul! Nici Spiru Haret nu se simte prea bine
  • +7 (7 voturi)    
    Sa nu uitati sa tremurati cand cititi art. (Vineri, 31 iulie 2009, 14:01)

    Eu [anonim]

    Cutuma, obiceiul juridic, sau, cum s-a numit in trecutul nostru, obiceiul pamantului, se naste prin repetarea aplicarii unei aceleiasi idei juridice intr-un numar de cazuri individuale succesive, prin crearea de precedente.

    Obiceiul este invocat de parti ca norma de conduita in fata unei instante de judecata si aceasta il valideaza ca regula juridica.

    Are sens sa mentionez cate persoane descarca si fac file-sharing, sau este de la sine inteles ca avem de-a face cu un izvor de drept, avand in vedere numarul de cazuri succesive si crearea de precedente?

    Ma intreb cum se pot dovedi si cuantifica in instante daunele exacte suferite de producatori, nu de alta dar este practic imposibil, iar sentinta poate fi atacata tocmai din acest motiv.
    • 0 (0 voturi)    
      nu ai logica (Sâmbătă, 1 august 2009, 9:29)

      amfilofie [anonim] i-a raspuns lui Eu

      As putea spune "Are sens sa mentionez cate persoane fura si violeaza, sau este de la sine inteles ca avem de-a face cu un izvor de drept, avand in vedere numarul de cazuri succesive si crearea de precedente?
  • +6 (6 voturi)    
    Interesant (Vineri, 31 iulie 2009, 14:11)

    Popestiidinvale [utilizator]

    Fara indoiala va exista o reactie a utilizatorilor de internet, Partidul Piratilor e doar inceputul... este foarte posibil ca muzica "pe bani" sa capete o reputatie proasta, sau melodiile vor putea fi downloadate foarte ieftin... oricum atitudinea caselor de discuri va trebui revizuita mai devreme sau mai tarziu .. problema fructului interzis nu e chiar de ieri ...
  • +5 (5 voturi)    
    Va veni ea vremea... (Vineri, 31 iulie 2009, 14:13)

    LamaZimtata [anonim]

    Va veni ea vremea cand aceste lipitori de case de discuri vor disparea... Care este procentul din castig luat de artist? Foarte mic. Restul ingrasa o serie de jigodii profitoare.
  • -4 (4 voturi)    
    Antisemitism (Vineri, 31 iulie 2009, 14:14)

    fsfs [anonim]

    Eu zic ca e vorba de antisemitism (Tenenbaum), ca si in cazul spalarii de bani cu rabinii din New Jersey
    • 0 (2 voturi)    
      Nu cred ca-i evreu - ei is cei mai drepti ... (Vineri, 31 iulie 2009, 14:42)

      Cetateanu turmentat [anonim] i-a raspuns lui fsfs

      si mai cinstiti dintre traci - sau astia erau altii? In fine, ce mai conteaza...
  • +6 (6 voturi)    
    Cum calculeaza (Vineri, 31 iulie 2009, 14:18)

    ion [anonim]

    Eu sunt curios cum calculeaza ei suma pe care au pierdut-o din cauza acelui sharing. Si daca fac file sharing nu oblig pe nimeni sa copieze de la mine. De ce ii gresit? Eu numai ma laud cu ce am
    • 0 (0 voturi)    
      probabil (Vineri, 31 iulie 2009, 18:57)

      zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Probabil ca se gandesc cat ar fi costat acele mp3-uri daca le-ar fi copiat de pe un CD audio original cumparat de el [inmultit] cu de cate ori au fost copiate fisierele de pe altii prin reteaua antica de filesharing & virussharing; KaZZa
  • +5 (5 voturi)    
    Salariul mediu şi muzica (Vineri, 31 iulie 2009, 14:36)

    alexM [anonim]

    Salariul mediu în România este (net) în jur de 1200 lei.

    Un CD cu muzică bună costă 50 lei - deci poţi cumpăra 24 de CD-uri care au în medie 10 melodii- ascultarea a 240 de melodii, asta este munca medie a unui român.

    Un CD cu muzică românească costă între 20 - 30lei. Deci 50 de CD-uri pe lună (ascultat cam unul jumate pe zi) - cam de atât munceşte un român în medie.

    ATENŢIE banii ăştia sunt plătiţi numai pentru ascularea privată a muzicii.

    Atâta timp cât nimeni nu vede această discrepanţă enormă, dar enormă între a plăti un drept de autor cu 30 lei sau a lua 2 pui pirateria va exista veşnic.

    Deci preferi să asculţi o melodie cu 3 lei sau să-ţi iei un suc?
  • +4 (4 voturi)    
    extrem (Vineri, 31 iulie 2009, 14:39)

    kamyqaz [anonim]

    ... si cand o sa auzim o stire cum ca judecatorii care au dat o astfel de decizie au fost executati de un pirat din asta; daca e SUA sunt sanse mari. Deja e de domeniul absurdului si in aceste conditii nu mai intra in discutie nici un percep moral de genul - ai furat si trebuie sa fii pedepsit;
    Se obtine un profit foarte bun si multi mananca de pe urma "piratilor", dar cred ca inca se tem sa puna in aplicare in masa (acum doar testeaza piata :D ). Maine-poimaine se va infiinta Scoala de Anti-pirati si toate mamicile isi vor da plozii, fiindca e cu viitor.
  • +4 (4 voturi)    
    castig (Vineri, 31 iulie 2009, 14:48)

    DlGoe [anonim]

    Inteleg o amenda ca si legalitate dar in limitele unui castig decent al unui om care munceste normal.
    Daca respectiva actiune ilegala a produs bani, inteleg recuperarea acestor bani plus o amenda dar nu milioane de $ cerute si aprobate de sisteme TICALOSITE !
  • -5 (5 voturi)    
    De ce nu intelegi rigorile uni LEGI? (Vineri, 31 iulie 2009, 15:11)

    n-am [utilizator]

    Ca traim In Romania, unde se poate orice. Da-le dracului de legi, lege e ceea ce imi convine mie, nu-i asa, dragi conducatori?
    • +3 (3 voturi)    
      Cum sa nu (Vineri, 31 iulie 2009, 15:27)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui n-am

      Dar cand dai legi preferentiale ? Trebuie la le respecti nu? Cine le da oricum nu raspunde pentru ea decat moral.

      persoanele de la casele de discuri nu mai stiu de unde sa ia bani. e si el afectat de dorul banilor multi

      nu mai fac astia de la MTV emisiunea aia de toata kkoa cand isi etalau aia casele acum pe criza asta?
  • +1 (1 vot)    
    good (Vineri, 31 iulie 2009, 15:18)

    laur [anonim]

    You are our heroes!
  • +2 (2 voturi)    
    Go Pirate Bay 2! (Vineri, 31 iulie 2009, 15:45)

    deKISS [anonim]

    Kazaa ???????????? LOL!
    Cati mai stau pe asa ceva, cand s-a dovedit "complotul" lor cu ISP-istii.

    Si daca nu s-a pregatit cu un VPN.....sau alt Anonimizer, atunci...

    Oare RomaNIKA cum va face: ca Spania sau ca Frankozy?
  • +2 (2 voturi)    
    Windows EULA (Vineri, 31 iulie 2009, 18:19)

    ac [utilizator]

    "You may permit a maximum of ten
    (10) computers or other electronic devices
    (each a "Device") to connect to the
    Workstation Computer to utilize the services
    of the Product solely for File and Print
    services [...]"

    Ca atare, pot permite la max. 10 oameni sa se conecteze la computerul meu sa foloseasca File services. Treaba lor in ce fel.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 1 august 2009, 10:59)

    eu [anonim]

    ma gandesc ca firmele de productie + OMG-urile asociate (si aici ploua cu ele) s-au apucat sa faca advertising pe tema asta....articolul ala cu romanul e chiar idiot si nici asta nu e prea departe