Browserul Firefox depaseste vineri un miliard de download-uri de la lansarea pe piata

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 31 iulie 2009, 14:36 Economie | IT

Logo Firefox
Foto: Mozilla
Browserul de internet open-source Firefox este asteptat vineri sa depaseasca cifra de un miliard de descarcari ale tuturor versiunilor acestui soft de la lansarea pe piata in 2004, transmite BBC. Datele sugereaza ca Firefox ar detine in prezent o treime din piata browserelor de internet, respectiv 31% la nivel mondial. Browserul Internet Explorer al Microsoft domina inca sectorul cu o cota de piata de circa 60%, in timp ce Chrome, Safari si Opera detin sub 5%.

Microsoft a fost acuzata in luna ianuarie a acestui an de catre Comisia Europeana ca legarea browserului Internet Explorer de sistemul de operare Windows afecteaza competitia intre browserele web, inclusiv Firefox.

Compania a facut recent propunerea ca noul sistem de operare Windows 7 sa permita utilizatorilor posibilitatea de a opta asupra unei liste cu browsere de internet, la instalarea aplicatiei. Autoritatile de la Bruxelles "au salutat" propunerea, dar decizia in acest caz nu a fost pronuntata inca.

Browserul Firefox, dezvoltat de Mozilla Foundation, a castigat tot mai mult teren de la lansarea pe piata in anul 2004. In luna iulie a anului trecut, Guinness World Records a confirmat oficial ca Mozilla a doborat recordul mondial pentru cel mai mare numar de descarcari de soft intr-o singura zi. Recordul a fost doborat in iunie, cand s-au inregistrat 8.002.530 de descarcari pentru browser-ul Firefox 3.0.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

951 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    :) (Vineri, 31 iulie 2009, 14:55)

    panait [anonim]

    Vulpita roscata e cea mai sexy!
  • -6 (8 voturi)    
    DA E CELMAI PROST (Vineri, 31 iulie 2009, 15:33)

    balcescu [anonim]

    e cea mai proasta versiune pana acum , e plin de erori , nici macar gmail nu merge pe el. bug dupa bug e raportat.
    • +2 (4 voturi)    
      hmmm... (Vineri, 31 iulie 2009, 16:04)

      starchaser [utilizator] i-a raspuns lui balcescu

      te-ai gandit ca poate fi calculatorul tau de vina? eu am FF 3.0.12 si gmail merge foarte bine. nu am updatat inca la 3.5.1 pentru ca unele add-ons nu functioneaza inca sub noua versiune. Sunt unele chestii care nu functioneaza pe FF, cum are fi on-line banking pentru ca banca are un certificat emis doar pentru IE. In rest, merge foarte bine.
    • +4 (4 voturi)    
      Esti sigur ca e de la Firefox? (Vineri, 31 iulie 2009, 16:06)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui balcescu

      folosesc Firefox 3.5.1 de circa o saptamana 8 ore pe zi si n-am gasit nici un bug.
  • 0 (0 voturi)    
    Statistica...din ce surse? (Vineri, 31 iulie 2009, 17:41)

    Utilizator [anonim]

    O statistica...interesanta...care arata ca FF se apropie de 50%...
    http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp
    Intrebare...din ce surse s-a inspirat autorul acestui articol
    • 0 (0 voturi)    
      statistica (Vineri, 31 iulie 2009, 21:57)

      Empire [anonim] i-a raspuns lui Utilizator

      statistica aia e doar pentru vizitatorii w3schools, site vizitat preponderent de cei care invata tehnologiile web, atrasi de firefox mai mult... site-uri gen cancan, vizitate de multi din cei pentru care internet = internet explorer au alte statistici, ia uita-te sa vezi pe cancan: 27% firefox, 60% internet explorer
    • 0 (0 voturi)    
      Statistica corecta dar pe un esantion nerelevant (Vineri, 31 iulie 2009, 22:21)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Utilizator

      Ce gasesti pe http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp se refera doar la utlizatorii care acceseaza acel site. Ori cei ce intra acolo sunt persoane interesate de Internet si standarde WEB. Oricum e un compliment adus lui FF ca acesti oameni il folosesc intr-o asa de mare proportie
  • 0 (0 voturi)    
    FF merita... (Vineri, 31 iulie 2009, 23:29)

    shragrath [anonim]

    e cel mai rapid, si cel mai complex browser...in primul rand datorita pluginurilor si add onurilor, cat si a simplitatii deosebite fata de opera de exemplu...am si opera 10 beta, insa, pot spune ca nu a reusit sa egaleze mozzila..
    • 0 (0 voturi)    
      hopa mitica (Duminică, 9 august 2009, 20:58)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui shragrath

      Saracul de tine, nici nu stii cum se cheama browserul pe care il folosesti. Se cheama Firefox dragule, care se chinuie de la aparitie sa egaleze Opera (pe care, apropo, cel mai probabil nu stii sa-l folosesti nici la 1% din capacitate).

      Sa-ti explic - exista un browser numit Mozilla dar acela nu este Firefox (care este produs de o companie numita Mozilla). Nu pricepi? Citeste almanahe dragule.
      Tot aud in stanga in dreapta "folosesc mozzzzilllla folosesc mozzlizla" - ba nu draga, folosesti Firefox. Daca tu chiar folosesti Mozilla inseamna ca o duci destul de rau, pentru ca este vorba de cu totul alt browser. Sigur, n-ai de unde sa stii asta pentru ca, la fel ca majoritatea userilor de Firefox, nu sunteti initiati in produse software ci doar simpli utilizatori de computer si prin urmare nu aveti competenta de a va da cu parerea care produs este mai bun decat la nivel subiectiv.

      Apropo, vad ca se cearta lumea, "ba ca merge ba ca nu merge gmail, etc". Eu pe Opera nu am mai deschis gmail-ul (web based) de cateva luni bune, din simplul motiv ca am client de mail si rss integrat - sunt anuntat discret cand am mesaje noi fara sa dau un singur click.

      Si cand aud "chrome e cel mai bun" ma stric de ras. Prin comparatie cu Opera, Firefox si Chrome sunt la fundul gol, trebuie sa te apuci sa iti instalezi tu pluginuri, care poate exista sau poate nu.
      Iar din 30%-40% market share ai Firefox, oare cam cat crezi ca folosesc extensii ca sa poata sa egaleze functionalitatea Opera? Raspuns - foarte putini, si o zic din experienta. N-are nimeni curaj sa faca un studiu, o statistica, sa nu cumva sa nu dezvaluie infioratorul adevar - majoritatea userilor de Firefox il folosesc la nivel de Internet Explorer, adica asa cum vine de la instalare, si in acest fel nu poate concura cu Opera.

      Nasol.
  • 0 (0 voturi)    
    Chrome is best ! (Sâmbătă, 1 august 2009, 1:13)

    Paul [anonim]

    Chrome e cel mai bun !
    Si ca dovada, Firefox4 va avea multe functii noi pe care Chrome le are deja.
    Doar un singur exemplu: Fiecare Tab deschis in Chrome e un nou proces in memorie. Daca se blocheaza un Tab, nu se blocheaza tot browserul ca si la Firefox.