China: Adolescent ucis in bataie intr-un centru de reabilitare a dependentilor de internet

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Miercuri, 5 august 2009, 19:05 Economie | IT

Un adolescent chinez internat intr-un centru de reabilitare a persoanelor dependente de internet a fost ucis in bataie de consilierii care trebuiau sa-l 'vindece', anunta BBC News.

Cativa angajati ai Qihang Salvation Training Camp din Nanning au fost arestati in urma decesului tanarului in varsta de 15 ani, a declarat tatal adolescentului, pentru Global Times.

China a promovat, in ultima perioada, o campanie de intensificare a combaterii "pandemiei dependentei de internet".

Unele estimari arata ca 10% dintre cei 100 de milioane de tineri care folosesc internetul sunt dependenti, iar numarul centrelor de reabilitare este in continua crestere.

In iulie, Ministerul chinez al Sanatatii a interzis formal utilizarea terapiei prin electrosocuri in astfel de cazuri.

Potrivit cotidianului China Daily, intr-o intelegere semnata de parintii adolescentului, se arata ca "centrul poate recurge la metodele adecvate, inclusiv pedepse, pentru a educa tinerii, atata timp cat aceste metode nu reprezinta un abuz la adresa adolescentilor si nu le afecteaza sanatatea".


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

1329 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Probabil oricat dadeau in el.. (Miercuri, 5 august 2009, 19:30)

    vasilica [anonim]

    chinezu fugea de colo pana colo tipand: "sunt un bloodelf paladin, sunt un bloodelf paladin si am divine shield pe mine"
    • 0 (0 voturi)    
      Bloodelf paladin (Miercuri, 5 august 2009, 23:15)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui vasilica

      Ai facut o gluma de mai bine nu deschideai calculatorul...
  • +3 (3 voturi)    
    Nu forta e calea (Miercuri, 5 august 2009, 19:36)

    Ggeo [anonim]

    Sa-i duca la iarba verde sa-i scoata din fata calculatorului, sa-i puna sa se imprieteneasca sa joace jocuri, baieti si fete, sa vada ca viata nu inseamna numai calculator... Din pacate in secolul asta nou al hiper vitezei numai avem timp sa vedem lucrurile si fiintele frumoase de langa noi, numai stim sa ne destindem...
  • +1 (3 voturi)    
    China comunista: electrosocuri si batai de moarte (Miercuri, 5 august 2009, 19:52)

    Occident [anonim]

    La care se mai adauga si epidemii de ciuma !
    Foarte, foarte departe de imaginea idilica a propagandei turistice. Oricum, turistii nu vad absolut nimic din China adevarata, rurala si inapoiata, barbara si mizerabila. In China sunt regiuni mari cat Romania si complet izolate de catre autoritati.

    Imperialismul chinez nu are nici macar compensatia unor drepturi si libertati pe care le ofera imperialismul american sau cel european !

    Daca asa ceva s-ar fi intamplat intr-o tabara din Romania, ar fi fost o adevarata voma mediatica anti-romaneasca, urlete de indignare si auto-umiliri nationale timp de luni de zile. Dar uite ca se intampla la chinezi, aia cu civilizatie de 3.000 de ani!

    Romanii nu stiu cat de inapoiati, cruzi si nationalisti sunt majoritatea chinezilor obisnuiti (pt. ca nici nu au inhibitiile morale crestine), nu degeaba si acum guvernul ii tine disciplinati ca pe animale, cu bulanul si pistolul.
    • +3 (3 voturi)    
      esti beat? (Miercuri, 5 august 2009, 20:18)

      huh? [anonim] i-a raspuns lui Occident

      Imperialism chinez? Comunism se numeste, taica, comunism. Si asa functioneaza comunismul, cu bulanul si pistolul. Romanii care se considera superiori altor natii ma fac sa vomit.
      • 0 (0 voturi)    
        de ce nu si imperialism? (Joi, 6 august 2009, 20:10)

        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui huh?

        Cum se numeste un stat impreuna cu teritoriile straine pe care le anexeaza prin forta?
      • 0 (0 voturi)    
        pai suntem superiori altor state... (Joi, 5 noiembrie 2009, 11:28)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui huh?

        bangladadesh, kosovo, cateva tari din africa... si lista se cam opreste aici...
        oricum e muuuuult mai scurta decat lista tarilor careloa le suntem inferiori
  • 0 (0 voturi)    
    merita (Joi, 6 august 2009, 8:24)

    xulescu [anonim]

    Merita sa stai pe calculator......Am agatat 3 gagici, nu conteaza pe ce site, si de duminica le schimb ca pe ciorapi. Asa ca bagati-va mintile in cap, lasati-i. Faza cu paladinu e buna.....am auzit conversatii intre pustani vizavi de nopti nedormite din cauza Counter Strike. Sa le dorim succes.....un colesterol, o obezitate, un infarct...dc sa nu traim mai liberi restul, strazi neaglomerate etc.
    • 0 (0 voturi)    
      eu stau la computer de rup... (Joi, 5 noiembrie 2009, 11:30)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui xulescu

      14-16 ore pe zi :D
      dar 9 sunt la munca si restu acasa in care programez si ma rog ma mai si joc din cand in cand...
      e dependenta sau hobby sau meserie?!?!?!?!

      PS: d c cand omu sta 14 ore pe zi in baruri sau alearga 14 ore pe zii, se distreaza, respectiv tine la sanatatea lui, sau are un hobby, si cand sta 14 ore/zi la un computer e dependent?!?!?!?!