BitDefender: 86% din atacurile de tip phishing in prima jumatate a lui 2009 au folosit imaginea Raiffeisen Bank

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 10 august 2009, 17:56 Economie | IT

Atac de tip phishing
Foto: BitDefender
In prima jumatate a acestui an in Romania au avut loc 1.960 de atacuri de tip phishing, in crestere cu 20% fata de aceeasi perioada a lui 2008, identitatea cea mai des folosita de infractorii cibernetici fiind cea a Raiffeisen Bank (86% din cazuri), a anuntat luni producatorul local de solutii de securitate informatica, BitDefender.

„In contextul economic actual, actiunile de spam si phishing au luat amploare. Pentru infractorii cibernetici, situatia economica, dar si panica si stresul oamenilor cauzate de conditiile actuale sunt oportunitati ideale pentru infractori de a obtine acces la informatii confidentiale. Acum, mai mult ca niciodata, utilizatorii trebuie sa fie extrem de atenti la managementul informatiilor financiare si personale pe internet”, a declarat Vlad Valceanu, seful laboratorului antispam BitDefender.

In medie, cele mai abuzate identitati comerciale in Romania apartin domeniului financiar, si acestea sunt in principal banci si institutii de transfer bancar.

Primele cinci identitati folosite de infractorii cibernetici in campanii de phishing in Romania, in perioada mentionata au fost:

  1. Raiffeisen Bank (86%)
  2. Bancpost (7%)
  3. Banca Transilvania (4%)
  4. BRD (2%)
  5. Romcard (1%)

Phishing-ul (derivat din termenul din limba engleza pentru “pescuit”) este o metoda ilegala de a intra in posesia datelor personale si a informatiilor financiare a celor vizati, prin intermediul unor mesaje electronice nesolicitate care falsifica identitatea unor institutii sau companii cunoscute (momeala). Datele sunt folosite pentru golirea conturilor bancare. Bancile isi avertizeaza clientii sa nu divulge informatiile confidentiale.

Anul trecut, conform datelor BitDefender, pe primul loc in clasamentul celor mai des falsificate identitati bancare din Romania s-a aflat Raiffeisen Bank (60%), urmata de BCR (13%), BRD (10%), Piraeus Bank si Banca Transilvania (cu 8,5%).


Citeste mai multe despre   










1194 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    La ce le foloseste ? (Luni, 10 august 2009, 18:24)

    Nedumeritul [anonim]

    E clar ca Raiffeisen are sistemul cel mai expus ( si eu am la ei internet banking ) . Dar nu stiu cum ar reusi sa il sparga. Chiar daca esti BOU si le dai username-ul le mai trebuie si parola generata "aleator" de cryptocard. Eventual daca esti BOUUUU introduci si o parola generata si ei reusesc sa intre pe contul tau. Dar ca sa faca o plata mai trebuie sa introduca inca o data urmatoarea parola generata de cryptocard. Pe asta cum o obtin ? Sunt curios si eu cat de BOIIIIIIIIIII sunt oamenii pentru ca e clar ca functioneaza, altfel nu ar fi incercat asa focusat pe Raiffeisen
    • 0 (0 voturi)    
      de ce jignesti animalele? (Luni, 10 august 2009, 23:14)

      zoo [anonim] i-a raspuns lui Nedumeritul

      daca vorbesti asa urat, sa nu te simti jignit daca o sa iti raspund: cam cat tine!
      Si eu sunt user de internet banking de la rzb de ceva vreme. Contul de yahoo este aproape la fel de securizat ca si cel de la ei. Au o conexiune https, dupa care iti cer user si parola + 2 din ultimele 8 cifre de pe card (aleator). Daca te-ai uitat pe vreun mesaj de tip fishing, ai vazut ca baietii cu undita iti cer user, parola, nr card, cam tot ce le trebuie.
      Am vazut ca in ultima perioada rzb trimite clientilor instiintari cum ca la data zz trebuie sa se prezinte la banca sa ridice nu-stiu-ce nou tip de card. Dar marea majoritate se logheaza inca old style.
      O metoda simpla de verificare este sa introduci la logare, intentionat, gresit, parola sau o cifra de pe card. (fara exagerari sa nu iti blochezi contul). Daca pagina accesata este fake atunci o sa "inghita" orice introduci tu.
      Intelegi?
      • 0 (0 voturi)    
        Antispam-ul de la Gmail nu mai facea fata (Luni, 10 august 2009, 22:13)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui zoo

        Atit de multe spamuri cu raiffeisen am primit incit nici macar antispam-ul de la Gmail nu mai facea fata. In final am creat filtru direct numai pt cuvintul Raiffeisen, si e ok, dar cind ma uit in cos dupa 1 saptamina ... plin ochi.

        Cred ca Raiffeisen are multi clienti idioti daca se lasa pacaliti de astfel de e-mail-uri ( se referea exclusiv la clienti prosti, se stiu ei care ).
      • 0 (0 voturi)    
        Scuze boilor (Luni, 10 august 2009, 23:26)

        TOt nedumerit [anonim] i-a raspuns lui zoo

        Ai dreptate, nu mai jignesc BOII dar cred ca tu si cu mine vorbim despre alte lucruri. Daca nu intelegi despre ce vorbesc asta e, nu-i nici o rusine Nu stiu ce internet banking de la RBZ ai tu, eu am cu totul altceva de la ei, bazat pe cryptocard. Nu are nici o legatura cu cardul de credit. Eu intrebam daca are cineva ideee despre cum ar putea cei ce fac fishing sa fenteze acest sistem cu cryptocard.

        PS

        Dar de ce te-ai suparat de expresia cu boii ? Nu m-am referit decat la aceia care isi dau username-ul si parola generata de un cryptocard prin e-mail? Ai facut si tu parte din "gasca" ?
    • 0 (0 voturi)    
      internet banking = prostie omeneasca (Marţi, 17 august 2010, 23:20)

      ich_brasov [anonim] i-a raspuns lui Nedumeritul

      Daca nu sti atunci nu mai vorbi prostii!! Cea mai paguboasa afacere pt clientul oricarei banci este internet banking. Nu sfatuiesc pe nimeni sa-si contracteze asa ceva!!! Daca o face atunci suporta riscurile. In lumea internetului nimic nu se numeste "securizat" decat pt "noroc ca sunt si altii mai prosti decat noi" Cu respect-
  • -2 (4 voturi)    
    ciudat (Luni, 10 august 2009, 18:41)

    elena [anonim]

    ciudat mi se pare cum reusesc sa faca rost de adresa de mail.sunt si eu atacat prin aceasta metoda si cred ca au acces la adresele de mail prin oameni din Raiffeisen.bancii nu pare sa ii pese!
    • +4 (4 voturi)    
      Nu-i asa (Luni, 10 august 2009, 18:59)

      Justy [anonim] i-a raspuns lui elena

      Primesc e-mailuri de-astea si persoane care nu au nicio tangenta cu Raiffeisen Bank.
      • 0 (0 voturi)    
        . (Miercuri, 12 august 2009, 23:52)

        sep [utilizator] i-a raspuns lui Justy

        spre exemplu je :-)
  • 0 (0 voturi)    
    Raiffeisen (Luni, 10 august 2009, 18:42)

    Teo [anonim]

    este marca cea mai abuzata in aceste inselaciuni .

    relativ la ce s-a raportat celor de la cert.org.ro sunt si acolo niste statistici pentru primele patru luni ale lui 2009:

    http://cert.org.ro/ghiduri/rapoarte/raport-activitate-1-an.aspx
  • 0 (0 voturi)    
    da, mai, sunt boi, dar daca i-as prinde le-as... (Luni, 10 august 2009, 19:23)

    cocanu [anonim]

    sparge capetele. cred ca nu a fost zi in ultimele doua luni sa nu primesc vreo trei mailuri cu tentative de phishing. sper ca aia de la it raiffeisen sa le dea de urma penibililor alora. oricum eu unul ce primeam trimiteam direct in centrala pentru a fi studiate. m-as bucura daca i-ar prinde.
  • 0 (2 voturi)    
    pentru ca au ergonomie (Luni, 10 august 2009, 19:24)

    rsbl [utilizator]

    sunt atacati pentru ca sistemul lor chiar iti permite sa faci internet banking cum vrei
    • 0 (0 voturi)    
      securitate lipsa :) (Luni, 10 august 2009, 23:18)

      ergonomie my ass [anonim] i-a raspuns lui rsbl

      Un hot va fura intotdeauna de unde paza este mai slaba.
      Intr-adevar, aplicatia lor este usor de utilizat, intuitiva, dar nu acesta este motivul :)
  • 0 (0 voturi)    
    Raiffeisen Online este foarte bun !! (Marţi, 11 august 2009, 14:25)

    anonim [anonim]

    Folosesc RO saptamanal de 3 ani si nu am avut nici macar o problema. Chiar daca exista mai multe modalitati de logare, va recomand sa folositi intotdeauna link-ul oficial (nu cel din mailuri) http://www.raiffeisenonline.ro/ . Banca nu va cere niciodata codul PIN sau TOT numarul de pe card ...succes!!