In SUA s-a deschis primul centru de reabilitare pentru dependentii de net si jocuri pe calculator. Primul pacient - un tanar dependent de World of Warcraft

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 20 august 2009, 18:05 Economie | IT

Un centru pentru tratarea dependentei de internet si jocuri pe calculator a fost deschis in statul Washington, fiind primul de acest gen din Statele Unite, informeaza TechFlash. Costul unui tratament complet este de 14.500 de dolari. Primul pacient a fost un tanar de 19 ani, dependent de "World of Warcraft".

Centrul, care se numeste reSTART, se afla situat in Fall City (Washington), nu departe de cartierul general al companiei Microsoft, noteaza TechFlash. Centrul urmareste sa ajute pacientii sa depaseasca "dependenda de joc, chat, trimiterea de mesaje si ale aspecte ale Dependentei de Internet".

Programul de reabilitare dureaza 45 de zile, costa 14.500 de dolari si nu este acoperit de asigurarile de sanatate.

Site-ul centrului reSTART enumera simptomele dependentei de internet/jocuri pe computer, printre care:
  • perioade mari de timp petrecute in fata computerului si pe internet;
  • dorinta de a sta si mai mult la computer si pe internet;
  • schimbari la nivel fizic, prin care slabirea sau ingrasarea, dureri de spate, dureri de cap, sindrom de tunel carpian.
reSTART precizeaza ca prezenta a 3-4 din aceste simptome sugereaza abuzul de computer/internet, in timp ce 5 sau mai multe indica dependenta.

NorthWest Cable News, citat de TechFlash, afirma ca primul pacient al centrului a fost un tanar in varsta de 19 ani, Ben Alexander, dependent de jocul World of Warcraft.


Citeste mai multe despre   










2038 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    14.500 (Joi, 20 august 2009, 18:22)

    alex [anonim]

    cu banii aia se pot cumpara serviciile unor domnisoare pentru muult timp, indeajuns ca dependenta sa dispara in mod natural. ma intreb daca s-a creat doar pentru a face concurenta centrelor de reabilitare din China :)
    • +1 (1 vot)    
      haha (Joi, 20 august 2009, 23:32)

      THD [anonim] i-a raspuns lui alex

      i'll drink to that :)
  • +4 (4 voturi)    
    Un inceput bun (Joi, 20 august 2009, 18:22)

    Mihai [anonim]

    Ar trebui deschise mai multe si mai ieftine. Sau poate gasim ceva terapie free si pe net?
    • +2 (2 voturi)    
      hahahahaha (Joi, 20 august 2009, 19:03)

      io [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Genial, mor aici de ras :)))))))
  • +1 (1 vot)    
    lol (Joi, 20 august 2009, 18:25)

    liviu_ [utilizator]

    14500 $??? e mai ieftin sa te joci in continuare :D

    eu mi-am vindecat singur dependenta de jocuri pe PC ... (si DA, nu m-a costat 14k)

    PS: ma joc foarte rar pe pc... dar primele 2 simtome tot le am... o fi de la faptul ca lucrez in IT?! ;)
    • +1 (1 vot)    
      consola (Joi, 20 august 2009, 20:27)

      Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      sa nu-mi zici ca te-ai mutat pe consola...
  • +1 (1 vot)    
    5 sau mai multe? (Joi, 20 august 2009, 18:31)

    Numeralu [anonim]

    "5 sau mai multe (simptome) indica dependenta, dar voi enumerati aici doar trei!
    • +1 (1 vot)    
      Povestea din spatele jocului (Joi, 20 august 2009, 19:31)

      Bladez [anonim] i-a raspuns lui Numeralu

      Cel mai mare MMO din toate timpurile, cel mai profitabil joc de pe piata, a fost un proiect pur si simplu norocos. Targetul lor era de 750.000 jucatori si au ajuns la 12 milioane pe luna. Producatorii jocului au povestit in exclusivitate istoria acestui joc. http://www.eurogamer.ro/articles/the-making-of-world-of-warcraft-articol_0
    • 0 (0 voturi)    
      english version (Joi, 20 august 2009, 19:40)

      M.S. [anonim] i-a raspuns lui Numeralu

      se refera la 3 sau mai multe dintre cele din articolul original
    • +2 (2 voturi)    
      . (Joi, 20 august 2009, 19:42)

      Croco [anonim] i-a raspuns lui Numeralu

      Pai pentru celelalte 2 tre sa platesti 14000$ :)) prefer ideea lui alex de 14000$ gasesti niste domn'shoare care sa te faca sa nu te mai dai jos din pat 45 de zile
  • 0 (0 voturi)    
    wow (Joi, 20 august 2009, 21:49)

    un gamer [anonim]

    Eu joc mult world of warcraft, e un joc foarte bun dar creeaza dependenta serioasa, au fost peroade cind jucam 12 ore pe zi, chiar si acu dupa 5 ani de la lansare sunt zile in care joc cite 8 ore.
    • 0 (0 voturi)    
      :)) (Joi, 20 august 2009, 23:18)

      TdM [anonim] i-a raspuns lui un gamer

      Wow, felicitari :) Esti o forta. Ce level esti? As avea o poza funny pentru tine :)

      http://www.fny.ro/imagini/World-of-Warcraft_1319.html

      Have fun :)
  • 0 (0 voturi)    
    acesta este viitorul (Joi, 20 august 2009, 23:52)

    dedeiu [anonim]

    Astia au auzit de HRI? Sa "bage" pe google sau wikipedia, poate inteleg de este aia. Trecand peste aceasta evolutie, unde este problema? reStart vand prostie ca dan diaconescu, felicitari pentru idee.
  • 0 (0 voturi)    
    dependenta de jocuri (Vineri, 21 august 2009, 15:21)

    Florin [anonim]

    multe persoane rad de aceasta "dependenta". dar va asigur ca nu este nimic de ras. am jucat WoW timp de 2 ani si pot sa va spun ca este un drog.
    ce este descris in articol este nimic. aspectele cu care te confrunti sunt de fapt urmatoarele:
    - viata sociala 0
    - viata sexuala 0
    - numar de prieteni scazut sau 0
    - inceput de lipsa de igiena
    si nu e vorba doar ca stai in fata calculatorului. nu. ai o dorinta entrem de mare de a te intoarce in lumea virtuala. nivel de agresivitate este foarte crescut, ajungang sa urli si sa scoti sunete de care nu credeai ca esti capabil catre persoanele drage atunci cand esti deranjat.
    de curand am inceput sa auto-tratament de a incerca sa scap de aceasta manie. este extrem de greu. de foarte multe ori ma gasesc gandindu-ma la joc sau cititind situri despre schimbarile din joc. singurul lucru care ma face in acesc moment sa nu ma intorc in joc, este faptul ca mi-am vandut contul.
    si nici alte jocuri nu iti satisfac dorinta de a juca WoW.
    cand te lasi de joc, ai dintr-o data foarte mult timp liber (6-7 ore pe seara) si realizezi ca nu stii cum sa le umpli.
  • 0 (0 voturi)    
    v-au facut! (Marţi, 25 august 2009, 12:29)

    io [anonim]

    genial!!! intai vi se vinde un joc, vi se cere sa platiti o suma modica (dar lunar, din cate am inteles), dupa care, devenind dependenti de acel joc, se deschide brusc un centru de reabilitare unde se platesc bani grei pentru doar 45 de zile de terapie. Ha ha ha! Cu banii aia prefer sa imi iau o masina eventual (motocicleta in cazul meu) si sa ma duc sa ma plimb prin tara. nu mi-ar trebui nici internet, nici messenger. dar na, cel putin in momentul de fata nu sunt dependent. Am avut o perioada cand trebuia sa am messenger deschis indiferent de ora, zi... daca pica netul eram terminat, nu ca as fi avut nevoie neaparat de el. atunci da, eram dependent, recunosc. am scapat totusi ieftin: nu am avut bani sa-mi achit factura :)) si dupa cateva saptamani de stat fara net, mi-am revenit. mi se pare aberant sa arunci banii in buzunarul lor. SI INCA CEVA! oare cei care au deschis acel centru, nu or fi chiar creatorii jocurilor? sincer nu m-as mira absolut deloc! :))